respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Milijardinės aferos lieka neištirtosnuotraukos (41)

2018 balandžio mėn. 28 d. 09:10:11
Danas NAGELĖ

Generalinė prokuratūra giriasi, kad prokurorai ištiria vis daugiau nusikalstamų veikų. 2017 m. veiklos ataskaitoje nurodoma, kad jų išaiškinama „net“ 56,5 proc. Ar tinka tas žodis „net“? Juk tai reiškia, kad beveik pusė - neišaiškinama. Gal todėl nėra keista, kad net ir vykstant didžiulei emigracijai nusikalstamumas šalyje tik didėja. O aukščiausiuose sluoksniuose vykdomos milijardinės aferos iš viso netiriamos.

 

Ataskaitoje teigiama, kad 2017 m. Lietuvoje užregistruotos net 64 004 nusikalstamos veikos - 7,9 proc. arba 4690 daugiau nei užpernai. 95 proc. visų nusikalstamų veikų sudarė nusikaltimai, 5 proc. - baudžiamieji nusižengimai. Toks šuolis stebina, nes Lietuvos gyventojų kasmet mažėja. Generalinė prokuratūra teisinasi, esą taip yra dėl to, kad pernai sausį įsigaliojo nuostata: vairuotojui, jei jo kraujyje rasta daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, keliama baudžiamoji, nebe administracinė, byla. Tačiau tokių nusikalstamų veikų pernai registruota tik 4705 - mažiau, nei padaugėjo nusikalstamų veikų.

Neramina faktas, kad pernai ištirta vos 56,5 proc. nusikalstamų veikų, tačiau bent jau sunkių bei labai sunkių nusikaltimų ištirta 79,6 proc.

Ar galime džiaugtis tokiais skaičiais? Advokatas, buvęs pirmasis STT vadas ir vienas šios institucijos kūrėjų, Juozas Gaudutis sako, kad negalime.

„Jei nusikalstamų veikų išaiškinta tik 56 proc., reiškia, beveik pusė yra neišaiškinta. Be to, į tą pačią apskaitą įeina ir įvairūs buitiniai nusikaltimai, pavyzdžiui, kai vyras žmoną sumuša. Arba kai vairuoja girtas žmogus. Tai lengvai ištiriama, todėl labai pagerina statistiką. Atmetus juos, vaizdas būtų dar prastesnis, todėl tai tikrai netenkina“, - akcentavo J.Gaudutis.

Teisininkas priminė, kad jis iki paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio vidurio dirbo prokuroru-kriminalistu.

„Tada sunkių ir labai sunkių nusikaltimų išaiškinimas siekdavo 97-98 proc., per metus neišaiškindavome tik nuo 1 iki 3 nužudymų. Dabar situacija blogesnė, nes darbuotojų profesionalumo lygis neatitinka rodiklių, „šlubuoja“ nusikaltimų išaiškinimo organizacija, netvarkoje yra ir pats operatyvinės tarnybos darbas“, - konstatavo J.Gaudutis.

Premjeras Saulius Skvernelis yra pareiškęs, kad mokytojai didesnių algų gali tikėtis, kai pradės geriau dirbti. Prokurorų algos jau padidėjo, nors nepradėjo dirbti geriau. Ar tai teisinga?
J.Gaudutis sako nenorintis tvirtinti, kad prokurorai uždirba per daug.

„Tačiau prisiminkime, kad po karo Japonija visas pajėgas metė į naująją kartą - į mokytojus, mokinius ir t.t. - todėl užaugo visai kita karta. Taip turėtų būti ir Lietuvoje. Aišku, visi turi gauti normalias algas, bet turi būti protingos proporcijos, negalima ignoruoti tų, kurie prisideda prie naujos kartos ugdymo“, - įsitikinęs advokatas.

Teisininkas mano, kad nepaisant emigracijos nusikalstamų veikų Lietuvoje daugėja būtent dėl prasto jų išaiškinamumo, lemiančio nebaudžiamumo atmosferos įsigalėjimą.

„Tačiau kai kurių nusikalstamų veikų padidėjimą galima ir teigiamai įvertinti. Tokia prasme, kad galbūt daugiau jų užfiksuojama. Pavyzdžiui, daugėja korupcinių bylų. Tai gali reikšti ne tai, kad vis daugiau kyšininkaujama, o tai, kad daugiau korupcijos atvejų užfiksuojama“, - kalbėjo J.Gaudutis.

„Vakaro žinios“ kalbina seimo narį Artūrą Skardžių

- Prokuratūros 2017 m. veiklos ataskaitoje giriamasi, esą prokuratūra dirba vis geriau, atskleidžia vis daugiau nusikaltimų, todėl vis didėja pasitikėjimas ja. Tačiau visuomenės apklausos rodo, kad tas pasitikėjimas yra menkas. Galbūt dėl to, kad visiškai netiriamos valdžios sluoksniuose vykdomos aferos, ypač energetikos srityje?

- Turime daug energetinės korupcijos projektų, kurių netiria niekas. Esu įsitikinęs, kad netiria, nes Generalinei prokuratūrai neleidžiama to daryti. Beje, kai mano vadovauta laikinoji Seimo komisija, tyrusi Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laiku įvykusias visas energetines aferas, medžiagą perdavė prokurorams, nieko neįvyko. Nors išsiaiškinti skandalingi faktai. Visų pirma, ištaškyti 160 mln. litų Visagino AE statybai, kai be konkurso buvo dalijami pinigai visokioms Rotšildų kompanijoms (dešimtimis milijonų litų) vien už tai, kad jos rengtų susitikimus su esą būsimais investuotojais. Buvo samdomi tariami konsultantai, turintys aptarnauti Elektrėnų elektrinės 9-ąjį bloką. Konkursą laimėjo kompanija, esanti JAV. Ji kiekvienais metais iš mūsų pasiima apie 20 mln. litų, o sutarties trukmė - 19 metų. Įsivaizduokite, kokios tai sumos. Kompanijos atstovai net nė karto nesilankė Lietuvoje - esą bloką aptarnauja... nuotoliniu būdu. Mes kreipėmės į prokuratūrą, kad būtų baigta su mūsų žmonių apvaginėjimu, nes šitos sumos įskaičiuojamos į elektros tarifus, bet... Ir daugiau visokių skandalų išaiškėjo.

Tarkime, dėl Ignalinos AE uždarymo. Kompanijai „Nukem“ atidavėme 72 mln. eurų už tai, kad ji 5 metus vėlavo su darbais. Arba prisiminkime skandalą dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo laivo. Į Bermudus keliauja mūsų pinigai už laivo nuomą - po maždaug 60 mln. eurų kasmet. Po to iš Bermudų tie pinigai keliauja į Kiprą. Ką tik kalbėjomės su FNTT vadu: kalbame apie pinigų plovimą, o pati Lietuva visų Lietuvos vartotojų pinigus plukdo į Bermudus. Jie įtraukti į sąrašą šalių, kuriose veikia pinigus plaunančios ofšorinės kompanijos. Bet niekam neįdomu, nes tokiomis temomis uždrausta net galvoti, jau nekalbu - tirti. Tikrai vertinu generalinio prokuroro Evaldo Pašilio, buvusio Ukmergės pareigūno, veiksmus, kai jis kovojo su privatininkais, kuriems buvo išnuomoti Ukmergės šilumos tinklai ir kurie apiplėšinėjo vartotojus. Buvo vertas pagarbos pareigūnas, mes Seime tikrai linkėjome jam tapti generaliniu prokuroru, balsavome už jį. Tačiau, kai tampama tokiais svarbiais asmenimis ir pasiekiama karjeros viršūnė, atsipalaiduojama ir viešasis interesas pamirštamas. Be to, įtakingi verslo ir politikų sluoksniai neleidžia to intereso ginti.

- Ar neatrodo keistai pasigyrimas dėl didėjančio nusikalstamų veikų išaiškinimo, kai išaiškinami visokie buitiniai konfliktai, tačiau prieš milijonines aferas užmerkiamos akys?


- Aišku, keista. Juk į išaiškintas veikas įskaičiuojamos ir, pavyzdžiui, bylos dėl vairavimo esant neblaiviam (kai užfiksuota daugiau nei 1,5 prom.). Tai tas pats, kaip ligoninėje ateiti į palatą ir pasakyti, kad joje esančių pacientų vidutinė temperatūra yra 36,3 laipsnio. Bet vienas jau gali būti atšalęs, o kito temperatūra - 40 laipsnių. Taip ir prokuratūra - suplaka į visumą vištos vagystę bei milijardus, išpumpuojamus į ofšorines zonas.

- Bet žmonės nėra kvaili, turbūt supranta tai, todėl ir yra toks mažas pasitikėjimas teisėsauga, prokurorai kišeniniais vadinami?

- Be abejo. Kai matoma, jog ieškoma skruzdėlių nešiojamų šapelių, bet nematoma, kai eina drambliai ar žirafos, tai apie kokį pasitikėjimą galima kalbėti? Aš tikrai nepateisinu Eligijaus Masiulio ar kitų liberalų, panašiai besielgiančių, nepateisinu išgėrusių vairuotojų, davusių 100 eurų kyšį policininkui. Tačiau tai yra tokios smulkmenos, kurios beveik nepaveikia pensininkų pensijų dydžio, švietimo finansavimo ir t. t. Tačiau paveikia milijardinės aferos, kurios nėra narpliojamos. Todėl turime tai ką turime, biudžete trūksta lėšų būtiniausioms reikmėms. O elektra, dujos ir kt. brangsta, nes už aferas sumoka eilinis vartotojas. Kaip ir mano minėtu Elektrėnų atveju, kai po 20 mln. litų kasmet pervedama už nesuteiktą paslaugą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (41)

 • Matosi 2018 gegužės mėn. 18 d. 11:16:32

  Matosi kad dėl A Skardžiaus atliekamų Kubiliaus ir kitų aferų
  demaskavimų toks aktyvus ir nuolatinis puolimas ant jo vyksta iš
  konservų veikėjų pusės

 • Alex 2018 gegužės mėn. 04 d. 11:29:42

  Kol sena karta sėdės postuose tol niekas ir nesikeis

 • Rūta 2018 gegužės mėn. 04 d. 11:12:33

  Už Elektrėnus 20 mln kasmet? Gali būti, kad apmokamos absoliučiai
  kitokios "paslaugos".

 • Todel ir keliama apkalta kgbistei karatistei 2018 gegužės mėn. 03 d. 07:47:45

  Tik kai ir prezidentas bus zmoniu o ne kgbistu tik tada tyrimai prasides

 • niekada 2018 balandžio mėn. 30 d. 14:46:21

  ir nebus ištirtos, kol egzistuos kišeninė teisėsaugos sistema, lindinti
  po mėlynu sijonu...

 • otkatas 2018 balandžio mėn. 30 d. 01:24:49

  vienas pasigyre, kad jis pries... nes jis nepakviestas dalyvauti...

 • Ko gero 2018 balandžio mėn. 29 d. 22:58:15

  tuos "otkatus" nuo ofšorinių pinigų dalinasi visi tie, kurie turėtų
  užsiimti tokių aferų nagrinėjimu ir baudžiamųjų bylų iškėlimu.

 • Ne as sugalvojau 2018 balandžio mėn. 29 d. 21:55:14

  Jei vogti tai milijona,jei myleti tai karaliene

 • valdas 2018 balandžio mėn. 29 d. 17:58:13

  Salys apdovanotos Dievo, naudingosiomis iskasenomis,taip ciniskai ju zmones
  nepaverciami vergais kaip lietuviai...
  Cia nera ,nei juodo,nei balto aukso,tai jiems uzkraunamas lazas visokiais
  kitais budais,kaip siuo kalbama...
  Siaip grybu pamusalai nevalgomi,ten veisiasi visi parazitai,bet invazines
  musmires susiranda pamusalus, kurie sugeba but naudingi rezimui,tiesiogiai
  nedirbtant,nevykdant Konstitucijos...
  Taip puse tautos galincios fiziskai ir nesutinkancios su kgb-istinias
  ,rezimo valdymo metodais pasisalino is Lietuvos,like tranai ,sistemos
  klapciukai bando spaust,uzkraut ant zmoniu sprando kas tik imanoma...

 • Komentatorius 2018 balandžio mėn. 29 d. 12:02:31

  Blondinė klausia:
  "Kuris iš dabar paskelbtų kandidatų į Lietuvos prezidentus gali
  priversti teisėsaugą dirbti ir tirti rezonansinius nusikaltimus?".

 • Zanavykas 2018 balandžio mėn. 29 d. 11:39:01

  Ir kada Skardžiaus faktai apie superkorupciją,išjudins teisėsugą?
  Bepigu tiems visiems grybiniams ir kubiliniams frajeruoti, kai turi
  apsamanojusių dėdulių, fermerių ir mankolijų kontorų stogus!

 • deinis 2018 balandžio mėn. 29 d. 10:32:03

  Kas galėtų prezidentei patarti ,įsijunkti kompiuterį su respublikos
  straipsniais ir komentarais ,tai jį galėtų susidaryti vaizdą kas dedasi
  Lietuvoje o ji užsiėmusi užsienio politikair nebegali kontruolioti
  vidaus gyvenimą

 • Jos ir nebus ištirtos 2018 balandžio mėn. 29 d. 06:11:12

  Visi puikiai matom kišeninius prokurorus ir teisėjus ir valdančiųjų
  kreivas šypsenėles.

 • Kai vagiami milijardai 2018 balandžio mėn. 28 d. 21:22:37

  Užtenka ir advokatui ir prokurorui ir teisėjui. Ir dar lieka
  lauknešeliui likvidatoriui, kad anie nepamirštų nuo ko tunka.

 • Pagarba 2018 balandžio mėn. 28 d. 20:54:16

  Artūrui Skardžiui!Esat kai kam nepatogus žmogus.Nors darote valstybei
  labai naudingą darbą tiriant įvairias aferas.Laikykitės.Mes su
  jumis.Ačiū.

 • nunu 2018 balandžio mėn. 28 d. 19:59:30

  atvaziuokit i klaipeda, yra kas veikt

 • skardziui 2018 balandžio mėn. 28 d. 19:16:25

  panarpliok snora, apaksi, bankas patvarkytas fantastiskai

 • Kamanė 2018 balandžio mėn. 28 d. 19:13:21

  Žaviuosi Skardžium.Šis ,,negeras berniukas"vis nesiliauja dėti teisybe
  tiesiai.Nepaisant nieko.Ir kokius faktus viešina!!!Nepamenu kad kas nors
  iš kitų seimūnų elgtūsi panašiai.Na gal tik Karbauskis LRT
  preskonferencijoje.Jau kaip konservės trokšta Skardžių sudoroti, bet
  geriau nieko nerado kaip užsiundyti skalikus dėl 20 000, kuriuos ar tai
  Skardžius ar tai jo žmona, gauna į metus iš sklypu nuomos vėjo
  malūnams.Va, būtų dar koki keli toki skardžiai, ar bent karbauskiai
  seime, tai joki niekšai ir jų darbeliai neliktų įsislaptine.

 • Aksioma 2018 balandžio mėn. 28 d. 19:04:05

  Lietuvos bekeičiančių viena kitą valdžioje,LR partijų Tradicija yra
  savi, kišeniniai ir visoms iš eilės valdžioms(ne paprastam žmogui ar
  viešam interesui) tarnaujantys lojalūs prokurorai.Ne išimtis ir
  dabartinė, valstiečių-žaliųjų valdžia.Kaip kitaip paaiškinti, kad
  apgailėtinai ir net nusikalstamai aplaidžiai dirbantys prokurorai, bei
  teismai buvo ,,greituoju būdu" apdovanoti ir taip didelių atlyginimų
  kėlimu?

 • Stebėtojas 2018 balandžio mėn. 28 d. 18:44:07

  Šios dienos ,,Teisė žinoti''Ministerio Markausko žodžiai:,,85%
  ūkininkų ,,dirbdami ne savo,o nežinomų savininkų žemę ne vagia ES
  išmokas ir pelnosi,o ,,rizikuoja''.Tas pat,jeigu eidamas pakelėje randi
  ,,Mersą''ir nepavagi,o ,,surizikuoji''parvažiuot iki namų.Kažin,ar tos
  visos tarnybos tiria,kaip tie ūkininkai ,,rizikuoja''.

 • A.Kvietkauskas(Alytus) 2018 balandžio mėn. 28 d. 18:16:38

  Nepasiteisino, kaip per Seimą pasikėlė altyginimus valdžia ir
  teisėsauga. Teisėsaugoj dėl gyventojų mažėjimo reaguojant reikėjo
  apie trečdalį mažint. Likę būt surimtėję. Dabar rimtų dalykų
  nemato į smulkmę bylas kepa. Ataskaitom. Atsakomybė Prezidentei kur
  skiria teisėsaugos įtakingiauisus su Seimo pritarimu. Ir Seimui. Nesugeba
  išreikalaut rimtos kokybės.

 • LIETUVOJE KALTU NERA KAI PAVAGIAMA MILIJONAS 2018 balandžio mėn. 28 d. 16:32:25

  Paimi koki nors Operos ir baleto teatra - kaltu nera............Dramos
  teatra - kaltu nera......"Mailiaus byla" - kaltu nera.Visagino AE - kaltu
  nera..............Zemutine pili - kaltu nera............Zuoko , Gedimino
  prospekto plyteles- kaltu nera......Mazeikiu nafta- kaltu nera
  ..........Abromaviciaus susprogdinimas kaltu nera........Brazuoles tiltas
  kaltu nera...........Kubiliaus-Sikmoko elektros 400 mln litu ofiora uz tai
  apdovanoti grybo medaliu............Siauruseviciuas lrt, uz viena daina
  moka 1000 jewru/mano pensija 250/ Matuzo vagystes kaltu NERA..... 2008m.
  grybauskaite su konservatdegeneratais apsieme pastatyt duju terminala
  indepindence uz 570mln.- na o ,,,uzbaige ,, su [1 milijardu
  O50mln......Santariskiu direktorius nekaltas, kad dukteriai padovanojo
  sukezusi namuka uz 200000 ew

 • Taip 2018 balandžio mėn. 28 d. 16:02:10

  Nors Lietuva parlamentinė respublika,bet kažkodėl visi VALDYMO įrankiai
  atiduotiponiai prezidentei,nuo kurios viskas ir priklauso.Juk jos rankose
  visa TEISĖSAUGA. Argi nesimato jos elgesio su nusikaltėliais-vagimis. Ką
  nori mato ko nenori arba susieta su tais tai nemato.Žmonės Lietuvoj
  "akli" Garbina didžiausią Lietuvos priešą.Parlamente darykite apkaltą
  kol jusų dauguma,o kam jau žinote.

 • stase 2018 balandžio mėn. 28 d. 15:37:41

  bardakas

 • Respublika atsibuskit 2018 balandžio mėn. 28 d. 15:05:15

  Advokatas neskirinatis CPK nuo BPK, nes visi jie kodeksai...ir siūlantis
  tyrėjams už pinigus žulikus paleist, perkantis sprendimus ginamiesiems
  ir tt komentuoja prokurorų darbą? Nerealu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRASIDEDA: musulmonai iš viso pasaulio sekmadienį pradeda kasmetinį hadžą - kelionę į jiems šventą Mekos miestą; kaip ir pernai, čia laukiama susirenkant daugiau kaip 2 mln. tikinčiųjų; mieste imtasi griežtų saugumo priemonių.
 • PAGERBS: sekmadienį Alytuje, minint alytiškio savanorio Artūro Sakalausko 27-ąsias žūties metines, Šv. Angelų sargų bažnyčioje bus aukojamos mišios; po Mišių žuvusio savanorio atminimas bus pagerbtas prie jo kapo Šv. Angelų sargų bažnyčios šventoriuje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +15 C

   +16  +17 C

 

   +15 +16 C

  +21  +23 C

   +25  +27 C

 

   +19  +20 C

  2-3 m/s

  4-6 m/s

 

    2–4 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Sveikata Grožis