respublika.lt

Lietuvos elektrinė virs metalo laužu

(0)
Publikuota: 2012 gegužės 26 16:35:37, Alia ZINKUVIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos elektrinė virs metalo laužu

Prieš 50 metų pastatytai Lietuvos elektrinei, davusiai vardą energetikų miestui Elektrėnams, paruoštas mirties nuosprendis. Per ateinančius 10 metų senieji blokai bus demontuoti, o šiuo metu bandomo 9-ojo bloko greičiausiai laukia milijardinės vertės vaiduoklio likimas.

Elektros bus, šilumos - ne

Vakar vykusiame darbuotojų susirinkime elektrinę valdančios bendrovės „Lietuvos energija“ atstovai pristatė ateities planus iki 2023 metų.

1-6 elektrinės blokai numatyti demontuoti, 7-8 bus užkonservuoti, dirbti paliktas tik naujai pastatytas 9-asis, kombinuoto dujų ciklo blokas (KCB), kurį planuojama atidaryti šįmet rugsėjį. Šio bloko, valstybei kainavusio per 1,3 mlrd. litų, efektyvumas 30 proc. didesnis nei senųjų, bet jis negamina šilumos energijos, o Elektrėnai, Vievis ir Kietaviškių šiltnamiai iki šiol pigiai šildėsi senųjų blokų gaminama vadinamąja likutine šiluma. Todėl „Lietuvos energija“ skolinsis dar apie 130 mln. litų naujai katilinei statyti.

„Mūsų elektrinę papjaus - štai kokie planai. Nors jau porą metų, kai tik čia atėjo „Lietuvos energija“, žmonės kasdien laukia, kada ateis eilė eiti į darbo biržą, nes gamybininkai čia nereikalingi. Juos keičia vadybininkai, ateina dešimtimis be jokių konkursų“, - liejo nuoskaudą vienas elektrinės senbuvių, paprašęs jo viešai neįvardyti.

Darbuotojams liepta užsisiūti burnas

Mat per tą patį susirinkimą buvo pateikta, o paskui vietiniame kompiuterių tinkle išplatinta instrukcija, kaip „Lietuvos energijos“ darbuotojams bendrauti su žiniasklaida ir apskritai „komunikuoti už bendrovės sienų“. „Respublikai“ pavyko gauti šią instrukciją.

„Pastaruoju metu spaudoje vis dažniau pasirodo straipsnių, kur linksniuojami „Lietuvos energijos“ vykdomi strateginiai planai. Tikėtina, kad artėjant KCB startui ir įsibėgėjant biokuro šilumos projektui tokių straipsnių padaugės“, - instrukcijos pradžioje atskleidžiamas jos tikslas: nuslėpti nuo visuomenės strateginius planus, kurie įgyvendinami už tos pačios visuomenės, mokesčių mokėtojų, pinigus.

Toliau pateikiami labiausiai tikėtini klausimai ir parengti oficialūs atsakymai. Greičiausiai „Lietuvos energijos“ vadovybė tikisi, kad visi darbuotojai juos išmoks atmintinai ir tarsi papūgos kartos tą patį ne tik žurnalistams, bet ir savo giminėms.

Ispanai pridarė broko

Tačiau žmonės - ne papūgos ir ne robotai. Apie 9-ojo bloko statybas elektrinės darbuotojai kalba su kartėliu. Mat lietuvių montuotojų rangos konkursą laimėjusi Ispanijos bendrovė „Iberdrola“ nė iš tolo neprisileido.

Darbuotojai piktinosi, kad ir Lietuvos elektrinėje, ir Kauno bei Visagino energetikos remonto bendrovėse aukštos kvalifikacijos specialistai sėdėjo be darbo, nes mūsų valdžia suderėjo, kad darbo čia turėtų ispanų statybininkai ir montuotojai.

O šie, pasirodo, pridarė nemažai broko. Prasidėjus KCB bandymams, išaiškėjo net apie 2 tūkst. įvairių defektų.

Praėjus 5 dienoms, kai KCB buvo prijungtas prie elektros perdavimo tinklo, supleškėjo srovės transformatorius. Oficialiai teigta, kad blokas tuo metu nedirbo, tačiau bandymus teko nutraukti.

Juos atnaujinus, išbandant aušinimo įrenginį vietoj garo buvo paleistas vanduo, ir hidrosmūgis nepataisomai sugadino turbinos vožtuvą.

Ateitis miglota

Kas kaltas dėl šių avarijų, kokią žalą jos padarė ir kas mokės už broko taisymą?

Į šiuos klausimus per „Lietuvos energijos“ Komunikacijos skyrių atsakė bendrovės Statybos projektų valdymo skyriaus vadovas Adomas Birulis.

Pasak jo, transformatorius sugedo, nes buvo brokuotas - jį gaminusi švedų kompanija pripažino savo kaltę ir savo sąskaita pakeis tris brokuotus transformatorius. Vietoj bandymų metu sugadinto garo turbinos sistemos vožtuvo užvakar buvo atgabentas, sumontuotas ir išbandytas naujas.

A.Birulis tvirtino, kad pagal sutartį su „Iberdrola“ visi darbai, defektai, neatitikimai iki pat KCB perdavimo objekto užsakovui, visa atsakomybė lieka „Iberdrolai“.

„Svarbu iki oficialaus KCB bloko paleidimo, kuris planuojamas š.m. rugsėjį, ištestuoti, išbandyti visas sistemas, užtikrinti jų efektyvią veiklą, kad vėliau, kai blokas bus pradėtas visiškai eksploatuoti, nekiltų jokių problemų“, - sklandžiai dėstė A.Birulis.

Tačiau atsakymas į klausimą, kokia šio objekto perspektyva, nes jo gaminama elektra vis tiek bus brangesnė nei importuojama, tebuvo išsisukinėjimas: „Šiemet gamyba KCB yra numatyta nustatant kvotą ir supirkimo tarifą, dėl kitų metų sprendimai bus priimti vėliau teisės aktų nustatyta tvarka. Tolesnė KCB perspektyva priklausys nuo situacijos rinkoje ir perkamų dujų kainos“.

- Kaip vertinate Lietuvos elektrinės 9-ojo bloko perspektyvas? - „Respublika“ pasiteiravo nepriklausomo energetikos konsultanto Martyno NAGEVIČIAUS.

- Kai dujos tokios brangios, o importinė elektra tokia pigi, kiekvienas 9-ojo bloko paleidimas didina elektros kainą. Tikra tragedija su tuo projektu. Užmiršo iniciatoriai įrašyti šilumos nuėmimą, tai dabar vien tik naujam blokui dirbant nėra kaip Elektrėnų šildyti.

- Vadinasi, daugiau nei milijardas litų išmesta į balą?

- Čia matau analogiją ir su atominės elektrinės projektu: sakoma, kad nėra laiko ekspertizėms, reikia greitai pasirašyti sutartis. Prieš statant 9-ąjį bloką irgi buvo įjungtas „presas“: reikia kuo greičiau pinigus panaudoti, šnekėtis su Vilniaus ir Kauno valdžia dėl kogeneracinių elektrinių, kaip rezervinių, statybos ilgai užtruks. O dabar visi tik kraipo galvas - ir ką čia pasistatėme?

- Ne savo pinigais statė - mokesčių mokėtojų. O ir už elektrą mes visi mokėsime, kad ir kokia būtų kaina.

- Valstybė - pats geriausiais akcininkas, visiškai nepyksta, kad švaisto jo pinigus. Bijau, kad tas švaistymas tęsis, jei 9-asis blokas bus eksploatuojamas. Kaipgi visuomenei paaiškinsi, kad šitiek investuota, o jis stovi! Jeigu jį naudos, „Gazpromui“ bus labai gerai. Bet ir šilumos vis tiek reikės - ši klaida taisoma statant naujus biokuro katilus.

- Tai dar per 100 mln. litų iš valstybės kišenės. O kiek dar gali kainuoti senųjų blokų išardymas?

- „Lietuvos energija“ pastaruoju metu tampa vis uždaresnė, jokios informacijos neišleidžia į išorę, net specialistams. Bet, kiek teko girdėti anksčiau, ketino kažkam atiduoti išmontuoti, ir gautas metalo laužas, kaip manyta, padengs išmontavimo sąnaudas.

Įdomu, kad maždaug prieš metus tuos blokus, kuriuos ketinama pjaustyti, lenkai siūlė išnuomoti jiems. Būtų mokėję nuomą ir dar investavę į senų blokų pritaikymą kūrenti šiaudais, gaminti ir elektrą, ir šilumą. Mūsiškiai įrodinėjo, kad tai neįmanoma. Viskas virto techniniais ginčais, bet jei nuomos mokestis bet kuriuo atveju buvo garantuotas, kodėl neleista jiems bent pabandyti? Gal dabar nereikėtų paskubom statyti naujos katilinės...

- O kaip jums atrodo, kodėl neleido?

- Problema ta, kad eksploatuojant ir naująjį bloką, ir seną, kūrenamą šiaudais, Lietuvoje elektros gamybos poreikis būtų patenkintas. Vadinasi, atominės elektrinės projektas būtų visiškai nereikalingas...

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s