respublika.lt

2018 rugsėjo 18, antradienis

Liberalams skamba ir varpai, ir antrankiainuotraukos (71)

2017 balandžio mėn. 14 d. 08:00:13
Sidas AKSOMAITIS, zinios@vakarozinios.lt

Su Liberalų sąjūdžiu ir viena didžiausių verslo grupių Lietuvoje „MG Baltic“ siejamas korupcines veikas tiriantys prokurorai jau reikalauja ir buvusio Liberalų sąjūdžio vicepirmininko, parlamentaro Gintaro Steponavičiaus galvos. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis neatmeta tikimybės, kad įtarimai gali būti pareikšti ir visam Liberalų sąjūdžiui kaip juridiniam asmeniui.

 

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pasirašė kreipimąsi į Seimą dėl leidimo patraukti Seimo narį G.Steponavičių baudžiamojon atsakomybėn. Beje, parlamentaras pareiškė prašysiantis kuo greičiau panaikinti jo teisinį imunitetą. Taip ir atsitiko - jo klausimas įtrauktas į antradienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.

Nusižengimą įstatymui suvokia skirtingai


Prokurorų taikiklyje atsidūręs G.Steponavičius prisipažino, kad žinia apie prašymą panaikinti jo imunitetą nuo baudžiamosios atsakomybės buvo netikėta. „Manau, kaip politikas aš nepadariau jokių veiksmų, kurie prasilenktų su įstatymais, Konstitucija, moralės ir etikos kodeksu“, - teigė parlamentaras. O prokurorai mano priešingai. Anot Generalinės prokuratūros, surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad G.Steponavičius, „piktnaudžiaudamas Seimo nario tarnybine padėtimi ir turimais konstituciniais įgaliojimais, asmeniškai ne kartą bendraudamas su vieno verslo koncerno vadovu, tarėsi dėl lėšų, kuriomis neteisėtai buvo finansuota G.Steponavičiaus atstovaujama politinė partija, viena viešoji įstaiga, G.Steponavičiaus paramos fondas bei šio Seimo nario rinkimų kampanija“. Prokurorų turimi duomenys taip pat leidžia manyti, kad G.Steponavičius yra balsavęs dėl koncernui „MG Baltic“ naudingų teisės aktų priėmimo. Tokius veiksmus prokurorai vadina piktnaudžiavimu konstituciniais Seimo nario įgaliojimais, Seimo nario priesaikos sulaužymu, Seimo Statuto, Politinių partijų įstatymo bei Valstybės politikų elgesio kodekso pažeidimais.

Koncerno „MG Baltic“ lėšomis, anot Generalinės prokuratūros, per G.Steponavičiaus paramos fondą ir Laisvės studijų centrą buvo apmokėti Liberalų sąjūdžio ir paties parlamentaro rinkimų kampanijos įsiskolinimai. G.Steponavičius jau beveik metus tiriamoje politinės korupcijos byloje yra apklaustas kaip specialusis liudytojas. Toje pačioje byloje figūruoja ir buvusio Liberalų sąjūdžio vedlio Eligijaus Masiulio bei koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio pavardės. Įtariama, kad E.Masiulis iš R.Kurlianskio galėjo paimti 106 tūkst. eurų kyšį už politinės partijos veikimą koncerno naudai. Įtarimai dėl 25 tūkst. eurų kyšio paėmimo iš R.Kurlianskio pareikšti ir buvusiam Seimo nariui, buvusiam „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui. Byloje įtarimai kaip juridiniam asmeniui pareikšti ir „MG Baltic“ koncernui.

Įtarimų gali sulaukti ir politinė partija

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis neatmeta tikimybės, kad įtarimų gali sulaukti ir Liberalų sąjūdžio partija kaip juridinis asmuo. „Pagal tą informaciją, bent jau, kas viešai yra prieinama, tikėtina, kad turėtų būti žengtas ir tas kitas žingsnis, - vakar žurnalistams teigė premjeras. - Jeigu reiškiamos pretenzijos, kad partija galėjo būti neteisėtai finansuojama, tai, matyt, turėtų būti pareikštas įtarimas ir partijai kaip juridiniam asmeniui“. Jei tokia premjero prognozė išsipildytų, su pareigomis greičiausiai turėtų atsisveikinti Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas liberalas Vitalijus Gailius.

Ministro pirmininko patarėjas viešųjų ryšių klausimais Tomas Beržinskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad šiandien premjeras V.Gailiui neturi jokių priekaištų nei dėl jo kompetencijos, nei dėl jo sąžiningumo. „Tačiau tokiu atveju, jeigu Liberalų sąjūdžiui kaip politinei jėgai būtų pareikšti įtarimai, tikrai kiltų klausimas dėl Vitalijaus Gailiaus galimybių toliau eiti Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas, - teigė T.Beržinskas. - Norėčiau akcentuoti, kad toks klausimas kiltų ne dėl asmenybės, o dėl konkrečios politinės jėgos, kaip vieną ar kitą asmenį į atsakingas pareigas delegavusios partijos. Jei politinei jėgai pareiškiami įtarimai, jos deleguotam atstovui - ar tai būtų Vitalijus Gailius, ar bet kuris kitas žmogus - likti tame poste, matyt, būtų problemiška“.

V.Gailius pareiškė, kad pasitrauks iš Liberalų sąjūdžio gretų, jei partijai bus pareikšti įtarimai. Liberalų sąjūdžio lyderis Vilniaus meras Remigijus Šimašius paneigė prokurorų įtarimus apie galimą neteisėtą šios partijos finansinį rėmimą. Pasak R.Šimašiaus, uždraudus juridiniams asmenims finansuoti partijas, jokie juridiniai asmenys partijai jokių pinigų nepervedė.

Kenkė pats G.Steponavičius

O ką G.Steponavičius? Seimo nario Povilo Urbšio įsitikinimu, jei G.Steponavičius būtų rūpinęsis Liberalų sąjūdžio interesais, jis būtų priėmęs sprendimą susilaikyti nuo ėjimo į Seimą. „Reikėjo priimti sprendimus, iš kurių būtų matyti, kad jis pasirengęs partijos labui aukoti savo asmeninius interesus, - sakė P.Urbšys. - Jau praeitą kadenciją buvo požymių, kad yra problemų (Liberalų sąjūdžio stovykloje, - aut. past.). Vykstant rinkimų kampanijai Gintaras Steponavičius buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas. Tas faktas, kiek suprantu, buvo nuslėptas ne tik nuo dalies partijos narių, bet ir nuo visuomenės. Tokioje situacijoje jam reikėjo apsispręsti, ar temptis tą bylą į naujos kadencijos Seimą, taip sužlugdant Liberalų sąjūdžio galimybes atsiriboti nuo tos bylos. Jis taip ir padarė, apsunkindamas partijai galimybę išbalinti savo reputaciją“.

Į teisėsaugos akiratį jau yra patekęs ne vienas Seimo narys. Net juokaujama, kad kaip specialieji liudytojai apklausti parlamentarai galėtų burtis į atskirą frakciją. P.Urbšio teigimu, dalis Seimo narių, kurie yra apklausti kaip specialieji liudytojai, tokį statusą įgijo už tam tikras veikas, kurios sietinos su praeita kadencija. Praeitos kadencijos Seime, anot P.Urbšio, buvo gerokai daugiau Seimo narių, kuriuos teisėsauga įtarė padarius vienokius ar kitokius korupcinio pobūdžio nusikaltimus, dėl to buvo prašoma panaikinti jų teisinę neliečiamybę. „Šios kadencijos Seime tokių parlamentarų yra mažiau, bet jau turime du Seimo narius, kurių atžvilgiu gali būti inicijuotos apkaltos dėl galimo Seimo nario priesaikos sulaužymo (tokia grėsmė yra pakibusi virš Mindaugo Basčio ir Kęstučio Pūko, - aut. past.)“, - sakė P.Urbšys „Vakaro žinioms“.- Kodėl aukščiausios šalies valdžios reakcija į Liberalų sąjūdį krečiančią korupcijos bylą tokia vangi? - pasiteiravo „Vakaro žinios“ politologo prof. dr. Algio KRUPAVIČIAUS.

- Matyt, ta laikysena visuomet šiek tiek priklauso nuo to, kas yra patekę į skandalą. Jei panašioje istorijoje atsidurtų, sakykime, Darbo partija, manau, kad komentarų būtų įvairiausių. Tokių komentarų mes jau girdėjome - dar net nepriėmus teismo sprendimo vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje ši partija jau buvo vadinama beveik kriminaline organizacija. Elgesio standartų Lietuvoje yra keletas. Vienu atveju reakcija yra greita ir, sakyčiau, pernelyg kategoriška - tada šalies vadovai būna aktyvūs, išsako nuomones ir paaiškina savo poziciją. Kitais atvejais nuomonę išsakyti nesistengiama, vadovai stengiasi pabūti nuošalyje.

- Kaip derėtų elgtis politikams komentuojant vieną ar kitą skandalą?

- Politikai turėtų stengtis išsakyti nuomonę taip, kad ji negalėtų būti traktuojama kaip poveikis teisėsaugos institucijoms, tarp jų - ir teismams. Tai irgi yra vienas iš susilaikymą lemiančių veiksnių, dėl to politikai ir turėtų būti ganėtinai atsargūs. Verdiktus priima teismas, jis ir pasako, ar asmuo kaltas, ar nekaltas, todėl politikams skubėti reikšti nuomonę neverta. Priešingai - jie turėtų pagalvoti, ką sako. Lietuva yra ES šalis, todėl, kilus įtarimams, kad teismo verdiktai gali būti šališki ar paveikti politikų, ieškovai gali kreiptis ir kreipiasi į Strasbūro žmogaus teisių teismą. Tokiu atveju, jei Lietuva pripažįstama pažeidusi teisę į nešališką teismą, mūsų šalies mokesčių mokėtojams gali tekti mokėti kompensacijas dėl politikų klaidų. Todėl šioje vietoje politikai turėtų rasti aukso vidurį - pasakyti savo nuomonę, ko neturėtų būti Lietuvos politiniame gyvenime, bet kartu išlaikyti distanciją, išlikti objektyvūs ir maksimaliai nešališki.

- Tačiau mūsų šalies valdžia neretai liežuvį prikanda tik tuomet, kai į teisėsaugos nemalonę patenka jos favoritais laikomų partijų atstovai.

- Tie standartai, deja, yra keleriopi ir tai yra blogai. Politikų elgesys neturėtų nutolti nuo aukso vidurio visais atvejais. Kalbant apie politines partijas ar atskirus politikus tikrai neturėtų būti vadovaujamasi principu „myliu - nemyliu“. Deja, tas principas jau yra suveikęs tikrai ne vieną ir ne du kartus.


Seimo vadovo įprotis - raginti

O ką mano apie vis labiau įsilinguojančią korupcinę politikos bylą parlamento vadovybė? Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis mano, kad dėl galimų korupcinių nusižengimų įtariamas Seimo narys liberalas Gintaras Steponavičius turėtų pasitraukti iš Seimo. Parlamento vadovas sakė paraginsiąs politiką trauktis.

„Taip, besąlygiškai paraginsiu trauktis, mums turi rūpėti mūsų partijų ir Seimo reputacija. Aš manau, bet koks skandalas, jeigu jis turi pagrindo, tai jis tikrai nepuošia visos šitos mūsų garbingos organizacijos“, - vakar sakė V.Pranckietis.

Seimo vadovo nuomone, ir naujų rinkimų nereikėtų rengti, nes G.Steponavičius išrinktas pagal sąrašą. Šita „galimai korupcinė“ frakcija pasipildytų į parlamentą nepakliuvusiu ir eilėje laukiančiu nauju nariu.

Beje, V.Pranckietis garsėja įpročiu vis ką nors paraginti palikti postą nelaukiant tyrimo pabaigos. Vakar jis pasiūlė Seimo nario mandato atsisakyti Lietuvos interesų išdavyste kaltinamą Mindaugą Bastį. Prieš tai nurodė iš posto pasitraukti sąžiningai nuo pat Lietuvos nepriklausomybės pradžios tarnavusį, bet neapdairiai Gretos Kildišienės automobilio nuomos reikalus pakomentavusį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vadovą Romą Valentukevičių.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (71)

 • arenas 2017 gegužės mėn. 02 d. 08:50:57

  gauti greitą paskolą per 72 valandas
  Aš val suteikti daugiau stumti uždaryti kiekvieną asmenį finansinių
  sunkumų ir Amene džiaugsmo į širdį, apie tai; turite finansinių
  problemų, jūs, kurie jie atmetė finansų įstaigoms dėl paruoštas
  prašymu; Jūs esate linkę padidinti savo figūra verslo, ir grįžti į
  juos mesti savo finansinius projektus; prieš 3% norma, jei jie yra geros
  reputacijos ir turėti galimybę grąžinti gerą datą.
  Bet čia yra keletas domenų, kur aš ateiti:
  * Finansų
  * Nekilnojamas turtas Paskolos
  * Paruoštas investicijoms
  * Paskolos kolonoje
  * Skolos konsolidavimas
  * Marža kreditų
  * Antra Hipotekiniai
  * Išpirkimo kredito
  * Asmeniniai Paskolos
  Pastaba: Siųsti mus numerį ir metus savo paskolos grąžinimo ir mes
  atsiųsime jūsų paskolų mokėjimų konfigūraciją.
  paštas:
  financeurdepret@gmail.com
  financeurdepret@gmail.com
  financeurdepret@gmail.com

 • Kazys 2017 balandžio mėn. 21 d. 11:06:56

  Ot maitėdos! Net nenoriai prezidentinės teisėtvarkos sugriebti už
  čiupros ,meluoja! Lietuviai ,netikėkit savo akimis ,bet tikėkit jų
  "sąžine" ! Už grotų visą kyšininkų partiją!

 • KADA. BUTKEVICUI 2017 balandžio mėn. 20 d. 17:38:01

  ATEIS. EILIE. KOMERSANTAS. JURGELIS. IR. JUOK. PAVARDD. MINIEJO. KAD.
  BUTKEVICIUS. JIEMIE. DESIMTIMIS. TUKSTANCIU. KISIUS. IR. SANTAZAVO BILA.
  NET. AnNGLIJOS. TEISIETVARKA. PASIEKIE. KODIL. MUSISKEI. TYLI???

 • ose 2017 balandžio mėn. 20 d. 01:05:12

  o kodel zurnalistas megina isteisinti seimuna,negi tai zurnalisto
  prerogatyva,negi nera kam bausti arba isteisinti?Juk dar esame teisine
  valstybe?Gaila,kad musu teise labai vangiai dirba,o kartais stebuklingai
  nusidirba,kada spekuliantas,kysininkas arba kitas kapsas buna
  isteisinamas.Darbo parcija isteisino,o ta moterele dar po isteisinimo
  skalpavo,o byla tai viena?

 • VYTAUTAS 2017 balandžio mėn. 18 d. 00:08:05

  VISOS GEROS NUOTRAUKOS.NIEKAS NIEKO NEĖMĖ,PATYS DAVĖ.

 • čia vagis 2017 balandžio mėn. 16 d. 07:44:35

  ne steponavičius,o putinas si žaliais žmogeliukais viską organizavo ir
  pinigus masiuliui davė

 • ostapas 2017 balandžio mėn. 15 d. 11:56:59

  benderis irgi buvo nekaltas

 • N 2017 balandžio mėn. 15 d. 04:02:09

  Žora 5% , dink iš akių

 • Idomu 2017 balandžio mėn. 15 d. 00:35:58

  Kas sumokejo 30 sidabriniu uz pasakeles vaikams apie iskrypelius princus ir
  kita homiku reklama?

 • Antanas 2017 balandžio mėn. 14 d. 22:28:23

  Lietuvoje reikia taikyti Kinijos įstatymus,ten yra už korupciją taikoma
  vieša bausmė mirties.

 • Antanas 2017 balandžio mėn. 14 d. 22:20:50

  Prezidento Rolando Pakso apkaltos šalininkai vienas po kito įmerkia
  uodegas.

 • Skaitytojas 2017 balandžio mėn. 14 d. 21:44:01

  Kur šviesuolių ir principingų žurnalistų Valatkos, Tapino ir jų
  kompanijos straipsniai ir komentarai? Aaaa?

 • visiems 2017 balandžio mėn. 14 d. 21:02:29

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Jo 2017 balandžio mėn. 14 d. 20:47:29

  vagių šaika

 • Nei vienas 2017 balandžio mėn. 14 d. 20:12:23

  liberastas, ir net šitas mumistrolis nekalti. Kalti tie kas juos renka ir
  renka ir ne tik i Seimą, bet ir merais ir apskritai i valdžią.

 • pilietis 2017 balandžio mėn. 14 d. 18:44:11

  Dar reikia priversti Gentvilą atsiskaityti už 10 mil.užkastų
  Šventosios uostelyje.
  Kada bus E.Masiulio teismas.Gal rašo pasakų knygą?Negalima
  trukdyti,kol nebaigs?

 • Šitą 2017 balandžio mėn. 14 d. 16:51:25

  AVANTIŪRISTĄ, VAGĮ IR MACHINATORIŲ SENIAI REIKIA MESTI IŠ SEIMO,
  UŽTENKA VIEN SUGRIAUTOS AUKŠTOJO SISTEMOS, O KUR DAR 100 MLN.
  INVESTICIJOS Į MOKSLO SLĖNIUS SU NULINIU REZULTATU? TAI TOKS IR BŪTŲ JO
  VEIKLOS KRAITIS, LIETUVAI VIENI NUOSTOLIAI DĖL JO

 • Bloga partija? 2017 balandžio mėn. 14 d. 16:12:44

  Ką jūs šnekat.Prisiminkit kaip G Lansbergis ultimatumus kėlė,kad tik
  drauge su liberalais eis į koalicją,nes jie tikri draugai

 • dzin 2017 balandžio mėn. 14 d. 16:03:50

  nekaltas avinelis,ha...

 • KA 2017 balandžio mėn. 14 d. 16:03:48

  O aplamai labai getai dirba VMI . Kurlianskis tampo simtus tukstanciu ,
  Mockus nieko "nezino, " buhalterija " dirba" , VMI " tikrina" atskaitomybe
  ir viskas tvarkoje. O paprastam muzikeliui ir uz penku gatavi inkstus
  atmusti.

 • Siūlyčiau 2017 balandžio mėn. 14 d. 16:02:14

  naikinti atstatydinto nario vietą seime.Ir pigiau,ir normalus
  mažinimas.Sekanti kadenija nuo pasiekto

 • KA 2017 balandžio mėn. 14 d. 15:57:28

  Manau reiketu perimti Kazachijos prezidento N. Nazarbajevo patirti: tas ,
  kuomet nesusitvarke su panasiais reiskiniai , tai sostine iskele uz
  tukstancio kilometru. Visas brudas liko senojoje sostineje , bet jau be
  galios. Mums irgi reiketu sostine iskelti sakykm kur nors i Silale ar
  pan. Kad nebutu arti Vilniaus. Visi tautos " sunus ir dukros " Vilniuje
  giliai suleide saknis , kaip usnes . Sunku butu is ten pajudeti. Kokius
  pora desimtmeciu tauta kazkiek atsikveptu nuo parazitu, siurbianciu jos
  krauja.

 • IRENA 2017 balandžio mėn. 14 d. 14:25:03

  .....TIKRAI,GINTARĖLI, TU NEKALTAS,NES KALTI MES,KAD NESUPRANTAME,KAI
  TEISĖTAI PLAUTI PINIGUS.....

 • kaip 2017 balandžio mėn. 14 d. 13:56:49

  sakoma, jei politinis piemuo, tai "avys jo, kaip išmano, taip jas
  gano".__Vingių Jonas

 • Kiek čia tiesos? 2017 balandžio mėn. 14 d. 13:29:10

  Šnekama, kad Gentvilo meravimo laikais Klaipėdoje smarkiai padaugėjo
  rusakalbių. Šnekama, kad jų ten priviso ne be mero pagalbos. Klausimas:
  ar įmanu ištirti panašius dalykus? Jei galima, tai kodėl netiriama? O
  dabartinis Seimo pirmininkas... patentuotas juokdarys: duokite jam laiko -
  ir jis perspjaus net ir Nikitą Chruščiovą.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1671 PLN - 4.2955
RUB - 79.4113 CHF - 1.1236
GBP - 0.8888 NOK - 9.5620
reklama
Ukis 2018