respublika.lt

Liberalai baigia „nuvaldyti“ Vilnių

(0)
Publikuota: 2017 spalio 13 08:02:07, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
R.Šimašius dėl viešųjų ryšių, o gal dėl merkantilinių interesų problemų savivaldybės įmonėse „nepastebi“. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sostinę pradėjus valdyti Liberalų sąjūdžiui ir šios partijos pirmininkui Remigijui Šimašiui tapus meru, „nuvaldytos“ iškart kelios savivaldybės įmonės. Taip tvirtina Vilniaus miesto savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstutis Nėnius. Paskutine auka tapo „Vilniaus vandenys“, kurios veikla apskųsta net prokurorams.

 

Patyrė fiasko

„Valdant Liberalų sąjūdžiui, fiasko patyrė jau kelios sostinės savivaldybės įmonės. Fiasko patyrė „Susisiekimo paslaugos“, pačioje šios sostinės tarybos kadencijos pradžioje atsistatydino Vilniaus šilumos tinklų nepriklausoma valdyba, nes politikai bandė ją spausti, vertė dirbti taip, o ne kitaip. Dabar valdyboje - savivaldybės atstovai, tad ji nebėra nepriklausoma. O paskutiniai fiasko patyrė „Vilniaus vandenys“ - šį rugsėjį atsistatydino trys bendrovės valdybos nariai ir generalinis direktorius Aidas Ignatavičius“, - „Vakaro žinioms“ dėstė K.Nėnius.

Pasak politiko, prieš atsistatydindamas pastarasis viešai pasigyrė, esą jam valdant „Vilniaus vandenys“ pasiekė puikių rezultatų.

„O meras R.Šimašius viešai apkaltino mane, esą tiek vadovas, tiek nepriklausomais vadinami valdybos nariai atsistatydino dėl opozicijos spaudimo, konkrečiai paminėdamas mano, kaip Antikorupcijos komisijos pirmininko, pavardę. Tačiau viskas įvyko visai ne dėl opozicijos spaudimo ir įmonė nenuveikė tiek daug gero, kaip gyrėsi A.Ignatavičius“, - tvirtino K.Nėnius.

Kažkam pasisekė

Jis priminė, kad sostinės Antikorupcijos komisija priėmė sprendimą dėl galimo neskaidraus „Vilniaus vandenų“ pastato Dominikonų gatvėje (Vilniaus senamiestyje) pardavimo kreiptis į prokuratūrą.

„Daug požymių rodo, kad pardavimas buvo skubotas ir suorganizuotas tik tam, kad pastatą tokioje Vilniaus vietoje nusipirktų savi. Buvo aukcionas, dalyvių buvo keli, bet visi pasitraukė ir liko vienas, kuris pastatą už pradinę kainą ir nusipirko. Savivaldybės administracija siūlė neskubėti, paskelbti didesnę pradinę kainą ir ją nuleisti tik tokiu atveju, jei neatsiras pirkėjų. Tačiau bendrovės valdyba rekomendacijas ignoravo. Už parduoto pastato kvadratinį metrą faktiškai gauta tik 1100 eurų, t.y. vidutiniškai trečdaliu pigiau, nei pati savivaldybė privatizuoja analogiško lygio patalpas, kurias be jokių investicijų iškart galima eksploatuoti. O štai netoli esančioje Universiteto gatvėje savivaldybė anksčiau pardavė prasčiau prižiūrėtas patalpas po 1372 eurus už kvadratinį metrą. Net 2003 metais, kai kainos buvo žymiai žemesnės, Vilnius patalpas privatizuodavo gerokai brangiau - kai kurias net po daugiau nei 2000 eurų už kvadratinį metrą“, - akcentavo K.Nėnius.

Tik vadinasi nepriklausomais

Politiko teigimu, nors „Vilniaus vandenų“ atsistatydinę valdybos nariai vadinti nepriklausomais, tokiais iš tiesų nebuvo.

„Visi tariamai nepriklausomi valdybos nariai buvo daug metų tarpusavyje susiję verslo ar pavaldumo ryšiais. Visus nepriklausomus narius ir įmonės direktorių parinko vienas asmuo, „Vilniaus vandenų“ valdybos pirmininkas Darius Nedzinskas. Jau šis valdybos parinkimo procesas pažeidė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nustatytą tvarką ir principus. Ilgą laiką valdybos „nepriklausomu“ nariu buvo Liberalų sąjūdžio atstovas Gintaras Maželis, kuris tuo pačiu metu buvo ir įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ direktoriumi. Po kilusio skandalo dėl neskaidraus autobusų pirkimo jis buvo atleistas iš direktoriaus pareigų, teisiasi su miestu ir siekia gauti 50 000 eurų išeitinę kompensaciją už metų darbą. Tačiau G.Maželis liko UAB „Vilniaus vandenys“ valdybos „nepriklausomu“ nariu. Ir merui R.Šimašiui tai nekliuvo, kol pati Stebėtojų taryba nesiėmė veiksmų“, - konstatavo K.Nėnius.

Žaidimas skaičiais

Pasak jo, R.Šimašius dėl viešųjų ryšių, o gal dėl merkantilinių interesų problemų savivaldybės įmonėse, tarp jų ir „Vilniaus vandenyse“, „nepastebi“ ir net aiškina, esą ji sugebėjo pasiekti labai gerų rezultatų: 2015 m. turėjo 7,3 mln. eurų nuostolį, o 2016 m. jau deklaravo 19,9 mln. eurų pelną.

„Ką padarė „nepriklausoma“ valdyba? „Vilniaus vandenys“ 2015 m. balanse „Vilniaus energijos“ 15,4 mln. eurų skolą parodė kaip beviltišką ir tos sumos apimtimi padidino įmonės nuostolį. 2016 m. „Vilniaus energija“ grąžino skolą ir taip „Vilniaus vandenys“ staiga tapo labai pelningi. O įmonės direktorius, pažeisdamas galiojančią tvarką ir nelaukdamas valdybos sprendimo, išsimokėjo sau 27 000 eurų premiją! Ir meras, ir „nepriklausoma“ valdyba galėjo garsiai girtis, kaip greitai nuostolinga įmonė „Vilniaus vandenys“ tapo labai pelninga“, - kalbėjo K.Nėnius.

Tačiau, pasak politiko, tik buvo žaidžiama skaičiais, „Vilniaus energijos“ skola niekada nebuvo beviltiška. Kai sostinės savivaldybės biudžetas po Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl to, kaip savivaldybėms reikia paskirstyti surinktą gyventojų pajamų mokestį, papilnėjo beveik 50 mln. eurų, ji pradėjo dengti savo skolą „Vilniaus energijai“, o ši savo ruožtu atidavė skolą „Vilniaus vandenims“.

K.Nėniaus teigimu, viešojoje erdvėje yra pasklidęs ir kitas visuomenę klaidinantis teiginys - esą „Vilniaus vandenys“ sumažino vandens kainą 20 proc.

„Taip, kaina sumažėjo, bet koks čia „nepriklausomos“ valdybos ir direktoriaus nuopelnas? Kainą juk nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“, - priminė politikas.

Laukia baudos

Antikorupcijos komisijos pirmininkas sako, kad tiek „Vilniaus vandenų“ vadovą, tiek valdybos narius pastūmėti atsistatydinti galėjo ir bendrovės laukiantys iššūkiai - visų pirma tai, kad jai teks sumokėti 4 mln. eurų baudą, nes gavo ES paramą už projektą, kurio neįvykdė.

„Nuo 2015 iki dabar buvo skiriama mažai dėmesio, kad būtų pajungti nauji vartotojai, nors tinklai buvo nutiesti. Dėl to Aplinkos ministerija grasina 4 mln. eurų bauda, kurią turėtų apmokėti „Vilniaus vandenys“. Apie šią galimą baudą įmonės vadovai buvo informuoti dar birželio mėnesį“, - priminė K.Nėnius.

Politiko teigimu, būtent visos išvardytos priežastys ir nulėmė tai, kad traukiasi „nepriklausomi“ valdybos nariai ir direktorius.


Faktai

Tačiau „Vilniaus vandenys“ sugalvojo, kaip kompensuoti būsimą baudą ir dar net užsidirbti. Bendrovė vilniečiams išsiuntinėjo pranešimus, kad būstuose bus keičiami geriamojo vandens skaitikliai. Už tai visi kas mėnesį turės mokėti net euro dydžio abonentinį mokestį visą skaitiklio galiojimo laiką, o kai prireiks naujo skaitiklio, bus naujas abonentinis mokestis. Tad kas mėnesį vien abonentinio mokesčio bendrovė susirinks daugiau nei 100 tūkst. eurų.

Neįsileisiantiems meistrų į namus už vandenį mokestis bus skaičiuojamas „sumuojant mėnesinę pardavimo kainą bei vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos kainą, kuri bus skaičiuojama taikant dvigubą vidutinį savivaldybėje suvartojamo geriamojo vandens kiekį vienam gyventojui“. To veikiausiai sulauks ne vienas tūkstantis vilniečių, nes „Vilniaus vandenys“ praneša, kad meistrai gali atvykti tik darbo dienomis ir tik iki 16 val. - kai dirbančių vilniečių namuose nėra.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai, kad Vilniuje šildymas vėl įjungtas, o kituose miestuose nenutrauktas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

0 +6 C

+1 +9 C

+4 +7 C

+8 +14 C

+13 +16 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s