respublika.lt

Lenkijos energetikos ministras: rusiškos elektros reikia tiesiog nepirkti

(0)
Publikuota: 2018 kovo 12 10:21:52, Jadvyga Bieliavska ir Artūras Ketlerius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Lenkijos energetikos ministras Krzystofas Tchorzewskis: rusiškos elektros reikia tiesiog nepirkti. (Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.)

Lietuvai svarstant, kaip apriboti elektros importą iš Rusijos ir Baltarusijos, Lenkijos energetikos ministras Krzystofas Tchorzewskis siūlo jos tiesiog nepirkti.

 

Penktadienį Vilniuje viešėjusio ministro teigimu, kadangi Europos Sąjungoje galioja griežtesnės aplinkosaugos taisyklės nei Rusijoje ir Baltarusijoje, Bendrijoje pagaminta energija yra brangesnė. Todėl rusiška elektra gali lengviau konkuruoti.

„Esu šalininkas, kad paprasčiausiai reikėtų šios elektros nepirkti“, - išskirtiniame interviu naujienų agentūrai ELTA teigė K. Tchorzewskis.

Kalbėdamas apie Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su žemynine Europa projektą, ministras pabrėžė, kad Lietuva, Latvija ir Estija turi susitarti tarpusavyje, o Lenkija yra pasiruošusi bendradarbiauti.

- Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas energetikoje nebuvo aktyvus ir artimas, tačiau pastaruoju metu bendri projektai pajudėjo į priekį. Kas pasikeitė?

- Man nepatiko blogi Lenkijos ir Lietuvos santykiai. Tai buvo viena priežasčių, kodėl pradėjau ieškoti tų blogų santykių priežasčių. Visą laiką buvo kalbama apie būtinybę sinchronizuoti elektros tinklus, tačiau aštuonerius metus su sinchronizacija niekas nevyko ir mūsų ekonomikos ministrai neturėjo gerų santykių su ministrais Lietuvoje. Taigi, kai tapau ministru, paklausiau, dėl ko negalime susikalbėti. Paaiškėjo, kad tos priežasties nėra, kažkaip nepastebėjau, kad būtų kokia nors racionali priežastis.

Kai pradėjome su viceministru Michalu Kurtyka aiškintis, ar yra kokių nors realių priežasčių, dėl ko trūksta bendradarbiavimo energetikoje, nusprendėme, kad reikėtų pradėti nuo „LitPol Link“ elektros jungties įjungimo. Taip prasidėjo pirmas bendradarbiavimas ir vėliau, 2016 metais, pakvietėme Europos ministrus į kasmetinę ekonomikos konferenciją Krynicoje. Taigi jie ten atvažiavo, pakalbėjome, susitarėme, kad pradedame sinchronizaciją. (...) Taip viskas ir prasidėjo. Toliau vykę susitikimai, kurie vedė prie to, kad susitiko jau keturių šalių energetikos sistemų operatoriai ir šiuo metu dirbama, kaip atlikti sinchronizaciją, kad tai gerai veiktų. Yra įvairių problemų, kaip visada būna. Kažkas kažkam nepatinka, daug priklauso nuo to, kad visos trys šalys (Baltijos valstybės. - ELTA) rastų bendrą sprendimą, mes dirbame atvira širdimi.

- Trys Baltijos šalys kartais turi skirtingas pozicijas, neturi vienos pozicijos dėl sinchronizacijos. Ar šis faktas kaip nors veikia Varšuvos poziciją dėl šio projekto?

- Esame kantrūs, laukiame, esame pasiruošę bendradarbiavimui sinchronizacijoje. Manome, kad šiuo klausimu Baltijos šalys turi laikytis vieningai, tai yra susiję ne tik su Baltijos šalių saugumu, bet ir su Lenkijos saugumu. Nes tai mūsų bendras reikalas, kalbant apie mūsų santykius su Rusija. Ar tai Lietuva, ar Lenkija, ar Latvija, ar Estija - iš tiesų kiekvienas turime panašią problemą.

- Lietuva kelia klausimą, kaip reikėtų sureguliuoti elektros importą iš Rusijos ir Baltarusijos. Kokia yra jūsų pozicija šiuo klausimu?

- Lenkija savo elektros turi užtektinai, pastaruoju metu statome kelias naujas jėgaines, prieš kelis mėnesius baigėme naują 1 tūkst. megavatų jėgainę Kozenicuose. (...) Labai daug investuojame, mūsų investicijos siekia, jeigu skaičiuotume kartu su investicijomis į elektros jungčių modernizavimą, 10 mlrd. eurų. Tai didelės investicijos. Be gerai išvystytos energetikos, be geros infrastruktūros nebus visuomenės vystymosi, ekonomikos vystymosi. Ir darome viską, kad energetika paremtume ekonomikos vystymąsi. Šioje srityje Lenkija pradėjo stipriai veržtis į priekį.

- Ar palaikote Lietuvos pasiūlymą, kad būtų įvestas papildomas mokestis elektrai iš Rusijos?

- Mes laikomės pozicijos, kad turint omenyje tai, jog ES šalyse konvencinė energetika yra apsunkinta atsinaujinančios energetikos kaštais ir visi, kiekvienas iš mūsų, sąskaitose už elektros energiją išleidžiame daug pinigų kaip dotaciją atsinaujinančiai energetikai. Jeigu rūpinamės aplinka ir sveikata, tai reikia mokėti tam tikrą mokestį šiam tikslui. Jėgainės ES taip pat turi laikytis griežtų emisijų apribojimų, kas labai daug kainuoja. Tuo metu Rusijoje elektros energijos pardavimas neturi ribojimų ir todėl ji yra kur kas pigesnė. Todėl esu šalininkas, kad paprasčiausiai reikėtų šios elektros nepirkti. Ir Lenkija apskritai neperka elektros iš Rusijos. Dabar visiškai apsirūpiname patys. Neperkame iš Rusijos, neperkame iš Baltarusijos, neperkame iš Ukrainos. Na, Lietuvoje kartkartėmis perkame.

- O jeigu iš Lietuvos bus tiekiama lietuviška energija?

- Tiekiama, tiekiama. Neaišku, ar lietuviška. (...) Tik nuo tada, kai įjungėme mūsų svarbiausią jungtį „LitPolLink“, iškart iš Lietuvos į Lenkiją šiuo metu tiekiami 489 megavatai, o maksimali galia yra 500 MW, taigi perduodama beveik tiek, kiek siekia jungties galia. Taigi nelaukiame, o priimame, nes apsisprendėme bendradarbiauti. Tačiau turime užtektinai ir savo energijos.

- Lietuva kritiškai žiūri į Astravo atominės elektrinės statybas Baltarusijoje. Kaip manote, ar tai labiau yra dėl to, kad objektas yra nesaugus, ar dėl to, kad bijoma pigios elektros iš Rytų?

- Atominė energetika reikalauja bekompromisio požiūrio į saugumą, o tai kainuoja. Taip pat daug kas priklauso nuo galimybių išpildyti pažadus. Ar konstrukcija Baltarusijoje yra saugi stebi TATENA. Tačiau kai Baltarusija nesiremia ES reguliavimu, sunku įvertinti šį projektą. Tiesiog neperkame energijos iš Baltarusijos.

- Ar, jūsų nuomone, Lietuva, Lenkija ar ES gali kaip nors sustabdyti šios jėgainės statybas?

- Baltarusija yra savarankiška valstybė. Neturi laikytis ES teisės normų, nes nėra ES narė. ES narės neturi jokios įtakos jos vidaus reikalams. Tačiau turint omenyje, kad ekonominė projekto prasmė priklauso nuo energijos eksporto, manau, kad solidariai priimant mūsų požiūrį, galime paveikti Baltarusiją dar kartą permąstyti šį projektą.

- Lenkija ir Lietuva labai kritiškai vertina „Nord Stream 2“. Neabejotinai, vokiečiai remia šį projektą, kaip jis paveiks Lenkijos rinką dujų?

- Jis yra labai pavojingas žiūrint ne tik iš Lenkijos, bet ir visos Europos požiūrio taško. Dėl to, kad tai yra tipinis politinis projektas, dabartinis jūrinis dujotiekis „Nord Stream“ yra išnaudojamas tik nepilnais 50 proc., taigi klausimas yra toks, kad „Nord Stream 2“ lemia, jog galima išjungti arba mūsų lenkišką Jamalo dujotiekį, arba ukrainiečių dujotiekį. Vadinasi, pastačius šį dujotiekį, nebus to streso, kurį iki šiol turėjo rusai. Tęsiant karą Ukrainoje, ten visą laiką buvo įtampa, nes pilietinės grupės grasino, kad jeigu jie toliau eis į Ukrainą, tai jie susprogdins dujotiekį, vedantį į Europą. Ir tada rusai nepatieks Europai dujų, Europa neturės dujų, tuomet rusai mokėtų labai dideles baudas dėl dujų tiekimo trukdžių. Ir, manau, kad tai buvo viena rimčiausių priežasčių, dėl kurių buvo pristabdyti kariniai Rusijos veiksmai Donbase, Ukrainoje. Jeigu tai būtų Ukrainos valstybės grasinimas, gal į tai labai nereaguotų, bet tai buvo tų pilietinių kovinių grupių grasinimai, taigi niekada neaišku, kaip jos pasielgtų. Na, ir jeigu jau nutiestų „Nord Stream 2“, tai nebijos, kad Europai nepatieks dujų. Tada iškyla labai rimta grėsmė karo tęsinio.

- Dėkoju už pokalbį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s