respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Lenkai atsiima Vilnių, mūsų valdžia atiduodanuotraukos (38)

2017 lapkričio mėn. 15 d. 07:52:08
Ričardas Čekutis, zinios@vakarozinios.lt

Tradiciniame Lenkijos nepriklausomybės dienos marše Varšuvoje lapkričio 11 d. buvo nešamas provokacinio turinio plakatas „Vilnių ir Lvovą prisimename“, akivaizdžiai kurstantis tautinę nesantaiką, tačiau jokios Lietuvos valdžios reakcijos į tai nebuvo.

 

Nereikia būti specialistu, kad suprastum, ką reiškia tokio plakato turinys - Vilnius ir Lvovas esą turi priklausyti Lenkijai. Nors eitynių priekyje buvo nešamas pagrindinis maršo šūkis „Mes norime Dievo“, tačiau plakatas apie Vilnių ir Lvovą taip pat buvo itin matomas ir plačiai afišuojamas.

Beje, 60 tūkst. Lenkijos nepriklausomybės maršo dalyvių šiemet buvo itin šiltai sutikti ir pasveikinti Lenkijos valdžios. Antai Lenkijos užsienio reikalų ministerija eitynes pavadino „patriotinių vertybių išraiška“. Pasak ministerijos, šis maršas buvo „didelė skirtingų pažiūrų, bet dėl bendrų laisvės ir ištikimybės nepriklausomai tėvynei vertybių susivienijusių lenkų šventė“.

Tiesa, Lenkijos prezidentas Andžejus Duda nebuvo toks optimistiškas ir švelniai pabarė eitynių dalyvius dėl „nesveiko nacionalizmo“ ir vis dar pasireiškiančio rasizmo, tačiau taip pat nieko neužsiminė apie Lietuvai ir Ukrainai reiškiamas teritorines pretenzijas.

Iš miesto merijos dar pasigirdo šiek tiek švelnių pasmerkimo žodelių kelių suimtų chuliganų, kurie kaip ir kasmet nusprendė pasimušti su tvarką prižiūrinčiais policininkais, atžvilgiu.

Iš to galime daryti išvadą, kad mūsų „strateginiai partneriai“ Lietuvą žeminantiems plakatams tyliai pritaria. Be to, akivaizdu, kad ir jokių veiksmų prieš tautinės nesantaikos kurstytojus lenkų valdžia nesiima.

Varšuvos gatvėse Vilniaus reikalavę provokatoriai Lietuvoje taip pat jokios reakcijos nesulaukė, o ką kalbėti apie kokius nors oficialius mūsų valdžios protestus Lenkijos institucijų adresu. Atvirkščiai - Lietuvos vadovai kuo nuoširdžiausiai pasveikino Lenkiją nepriklausomybės dienos proga.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius lankosi Lietuvai itin „svarbiame“ Singapūre, „Fintech“ mugėje, dalyvauja gausiuose „dvišaliuose susitikimuose“ ir žiniasklaidai kol kas nepasiekiamas. Visos kitos atsakingos valstybės institucijos su žurnalistais bendrauja tik raštu.

Todėl uždavėme kelis klausimus Lietuvos ambasadai Lenkijoje, Lietuvos užsienio reikalų ministerijai ir prezidentūrai:

„Lenkijos nepriklausomybės dienos eitynėse, kurios buvo labai palankiai vertinamos Lenkijos valdžios, buvo nešamas akivaizdžiai provokacinio turinio plakatas: „Vilnių ir Lvovą prisimename“. Todėl turime kelis klausimus: 1. Kokia buvo (arba bus?) Jūsų reakcija į tokią provokaciją? 2. Ar tokie „strateginiai partneriai“, kurie reiškia mums teritorines pretenzijas ir yra visiškai palaikomi savo valdžios, yra patikimi? 3. Ar tokios nuotaikos yra vyraujančios Lenkijos visuomenėje?“

URM atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė atsakė lakoniškai: „Užsienio reikalų ministerija atidžiai stebėjo Varšuvoje surengtas Lenkijos Nepriklausomybės dienos eitynes. Pritariame Lenkijos prezidento A.Dudos pareiškimui, kuriuo jis vienareikšmiškai pasmerkė ksenofobines, nacionalistines ir antisemitines apraiškas Lenkijos Nepriklausomybės minėjimo metu. Lietuva ir toliau sieks plėtoti atvirus, savitarpio pagarba ir geros kaimynystės principais paremtus santykius su Lenkija - svarbia Lietuvos partnere Europos Sąjungoje ir NATO.“

Vytautas Rubavičius, Filosofas, publicistas:

- Kaip vertinate faktą, kad mūsų „strateginiai partneriai“ per savo Nepriklausomybės dienos eitynes neša plakatą „Prisimename Vilnių ir Lvovą“? O taip pat dar svarbesnį faktą, kad Lenkijos valdžia to visiškai nesmerkia, o tai reiškia, kad pritaria?

- Pirmiausia mes nesame jokie „strateginiai partneriai“ su Lenkija. Nes ir negalime tokie būti tiek dėl dydžio skirtumų, tiek dėl bendros istorinės atminties, tiek dėl nuolatinių Lenkijos pretenzijų. Antra vertus, Lenkijos politinis bei kultūrinis mentalitetas, apskritai didžiosios Lenkijos visuomenės dalies visa politika grindžiama jų istorijos supratimu, pagal kurį Lietuva ir lietuvių tauta, galima sakyti, apiplėšė Lenkiją atplėšdama jos teritorijos dalį, t.y. Vilniaus kraštą. Toks supratimas puikiausiai iliustruojamas tiek tokiais plakatais, tiek ir pačios Lenkijos valdžios reakcija.

- O kodėl tuomet mūsų valdžia nuolat apsimetinėja, kad esame labai dideli draugai ir nereaguoja į tokias provokacijas?

- Todėl, kad mes iš esmės niekada neturėjome nacionalinės valdžios, nes neturime nacionalinės jausenos, nacionalinės, valstybinės savimonės. Mūsų valdžia iš esmės yra net ne politikai, o tik aukštesnio rango administratoriai. Anksčiau šią teritoriją jie administravo pagal vieną šeimininką, o dabar jie administruoja pagal ES „mainstrymą“. Europos Sąjunga mums tikrai yra reikalinga, bet klausimas, kokiu pagrindu ji plėtosis toliau... O atgimstantis Lenkijos nacionalizmas, kuris jau atėjo ir į politiką, yra sveikas reiškinys pačiai Europos Sąjungai, tačiau mums jis yra grėsmingas. Mums jis netgi grėsmingas dvigubai, nes lenkiškasis nacionalizmas yra agresyvus. Antra vertus, mes patys neskatiname savo nacionalinio valstybingumo jausenos, dėl to jos ir neturime. Todėl visos lenkų pretenzijos yra nuolat patenkinamos. Prisiminkime kad ir šią vasarą įteiktą didžiąją S.Skvernelio dovaną, kai Vilniaus centre esantis Pranciškonų vienuolynas, galima sakyti, buvo padovanotas Lenkijai, kuri ten įkurs Vilniaus „atlenkinimo“ kultūrinį centrą... Tai akivaizdu, kad mūsų geopolitika dabar yra tokia - kuo greičiau palįsti po Lenkijos sparnu, nes Lenkija esą mus ginsianti nuo Rusijos... Štai tokia paprasta politika.

- Ar Lenkija mus gins, ar tiesiog prisijungs, kaip niekieno kol kas „neįsisavintą“ teritoriją?

- Tai aš tą ir sakau: Lenkija tokiu atveju gins savo teritoriją... Taigi turime tokią mūsų „didžiąją“ geopolitinę mąstyseną, sprendžiant iš to, ką šiuo metu aš girdžiu iš mūsų visų aukščiausiojo rango administratorių, kurie save laiko politikais.

- O kur tuomet pasididžiavimas savo valstybe, rūpestis dėl jos gerovės ir klestėjimo?

- Ką jūs... Pasižiūrėkite į naująją Lukiškių aikštę arba į Gedimino kalną ir pamatysite visą pasididžiavimą... Graudu kalbėti, bet tuo viskas ir baigiasi. Daugelis net nesuvokia, bet ta pačia mąstysena puikiausiai galima pagrįsti ir abėcėlės keitimą, ir daugelį kitų dalykų. Lenkai, kaip ilgą pusiau imperinio valstybingumo tradiciją turinti tauta, tuos žaidimus puikiai moka žaisti ir nuosekliai vykdo tokią politiką. Gniaužtų jie neatleidžia. O tokia politika mums jau tiesiogiai atsirūgsta, bet mūsų politikai-administratoriai džiaugsis, visiškai integravęsi po mūsų „strateginio partnerio“ sparnu, ir girsis šiuo „didžiausiu laimėjimu“... Kad viskas vyksta būtent į šią pusę, galime įsitikinti perskaitę „dviejų K“ (Kirkilo ir Kubiliaus) parengtą dokumentą, kuriame aiškiai pasakyta, kokia turi būti Lietuvos ateitis. Ten nėra nei tautos, nei valstybės, nei nacionalinių interesų - nieko nėra. Tačiau yra „strateginė partnerė“ ir visi jos interesai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (38)

 • klierikas 2017 lapkričio mėn. 16 d. 06:22:22

  Faktas. Lietuvos Aukščiausioje Taryboje lenkai deputatai nebalsavo už
  Lietuvos nepriklausomybę.

 • x 2017 lapkričio mėn. 16 d. 06:12:37

  Vienintelė Rusija galėtų apginti nuo Lenkijos agresijos, bet kai
  santykiai taip sugadinti koks tikslas jai ginti, tik žiūrės, kaip
  Lenkijos kariuomenė užima Lietuvą.

 • BBC 2017 lapkričio mėn. 15 d. 22:54:49

  uzsienio ziniasklaida turejo paneigti savo straipsni apie minetas eitynes,
  prie kurio buvo 2 metu senumo nuotraka. Tikrinkite, tai ka matote ir tai,
  ka girdite, kaip Anusauskas, Kauno Sveik-uoli patikrino.

 • didelems akims 2017 lapkričio mėn. 15 d. 21:40:16

  visu ju parama buvo nukreipta tik savo naudai..pretenzijas i vilniu niekada
  nepareikshi tarybu sajungai o lietuvai visada tik momento reikia

 • VGA 2017 lapkričio mėn. 15 d. 20:37:13

  Mes po nepriklausomybės neturėjome nacionalinės valdžios, buvo ir yra -
  valdžiažmogiai.Jiems rūpi tik savo nauda, nesiskaitant su
  niekuo.Naikinami Lietuvos simboliai (Gedimino kalnas, pusgalvių siūlomi
  Lukiškių aikštės sutvarkymo projektai ir
  pan.)Vadžiažmogiams(Briuselio klapčiukams) nežinomi žodžiai -
  TAUTA,LIETUVA,TĖVYNĖ.

 • To supratau 2017 lapkričio mėn. 15 d. 18:45:22

  Zinai is dalies as su tamsta labai sutinku, jau kad pjautis su visais
  sugebam , tai tikrai ir kad savarankiskai tvarkytis nesugebam vis labiau
  toks isitikinimas eina.

 • Gėda 2017 lapkričio mėn. 15 d. 18:33:33

  Letuvos valdžia ir politikai net nepasmerkė lenkijos nacionalistų, nes
  yra vasalai ir matomai mano kad Lenkijoje nacių eitynes organizavo
  Kremlius. Šiai dienai vasališka valdžia įpratusi visada kaltinti
  Rusiją.

 • NEPYKIT 2017 lapkričio mėn. 15 d. 17:48:44

  kad durnelius ir baznycioj musa.O kas laukia uzu baznycios ribu.Bet pirm
  daugeliui reikia su praeities ir dabarties istorija susipazint,nes pindosu
  mirt bus beda,Nei savo zemes,nei kapu,nei zvakeles kam uzdekt per
  Velines...O gal tiek ir tesukurpem per 25 metus melo,apgauliu,vagysciu....

 • Istorija 2017 lapkričio mėn. 15 d. 17:31:14

  Jeigu ne tarybinė armija, kuri 1939 m. spalio mėnesį atėmė iš
  Lenkijos Vilnių ir jo kraštą(beje į tą įėjo net Trakai)ir grąžino
  Lietuvai po beveik 20 metų okupacijos, tai ši teritorija garantuotai iki
  šiol būtų priklausiusi "strateginiams partneriams" iš Lenkijos. Deja,
  ta tarybinė armija dabar niekinama. Atrodo, kad JAV globalistų
  žemėlapiuose Lietuvai nelabai numatyta vieta...

 • Kaimietis 2017 lapkričio mėn. 15 d. 15:42:32

  Tai ko gero per šituos beveik 30 metų ir neturėjome valdžioje Lietuvos
  istoriją ir lietuvius mylinčių ir gerbenčių žmonių! Mus nuo pat
  pradžių valdo kažkokie šlepetininkai, partcholujai ar iš vis svetimų
  žvalgybų įstatyti veikėjai, kurių tikslas tik prisigrobti visuomeninio
  turto iš Lietuvos! Negali būti nepriklausomos valstybės iš kurios
  piliečiai, sąmoningai nuskurdinti bėga ,kaip iš gaistro!

 • Taigi 2017 lapkričio mėn. 15 d. 15:18:26

  Lietuvos ateities nauji architektai-projektuotojai "dviejų K"(Kubiliaus
  ir Kirkilo)parengtas dokumentas atitinka Soroso "Atviros visuomenės"
  idėjų prastūmimą per Europos parlamentą .Ten nėra nei tautos,nei
  valstybės,tik beteisis pavaldumas ir paklusnumas Centrui.O Soroso idėjos
  susideda iš neribojamos migracijos,genderizmo,vienalyčių santuokų.
  Tad branginkim dar kiekvieną savo dieną kaip laisvę prieš pavergėją
  priešą,koks jis bebūtų.Nes geriausi laikai jau praėję.Bent daugumai
  mūsų.

 • Amžinas atilsis 2017 lapkričio mėn. 15 d. 14:35:34

  Visų tautų žuvusiųjų, karo aukų, kapai turi būti pagerbti, kaip tai
  liepia mūsų tikėjimas ir moralė. Žuvusiųjų pelenai beldžia į
  mūsų širdis.

 • Akys didelės 2017 lapkričio mėn. 15 d. 14:26:38

  Kai Lietuvoje siautėjo ALFA ir Pskovo desantininkai, lenkų studentai
  (-as) badavo prie SSSR ambasados Varšuvoje. Vienintelis toks visoje
  Europoje. Lietuvos pilietis lenkas gavo žodį Lenkijos parlamente ir buvo
  suprastas ir paremtas. Lenkų tauta yra draugiška lietuvių tautai.
  Valdžios gal ir nesutaria. Tai jų bėda ir apsileidimas.

 • Kaip skaudu 2017 lapkričio mėn. 15 d. 14:17:39

  Labai skaudi ši realybė,ir skaudžiausia,kad mūsų išrinktoji valdžia
  taip parsidavėliškai lenda užpakalin akivaizdžiai mus niekinantiems
  ''strateginiams partneriams''.Juk tai išdavystė,kur jų atsakomybė
  prieš savo tautą,kuriai davė priesaiką?!

 • Sniegina 2017 lapkričio mėn. 15 d. 13:11:32

  Visiška tiesa. Bet kaip skaudu ją skaityti. Kaip skaudu, kad neturime
  valdžios, kuri gintų lietuvių interesus. Ir tai matosi visais
  klausimais.

 • atsakymas 2017 lapkričio mėn. 15 d. 11:49:19

  https://www.idejalietuvai.lt/idejos/ideja/193

 • Jonas 2017 lapkričio mėn. 15 d. 11:47:14

  Rubavičius visiškai teisus.

 • >Taip 2017 lapkričio mėn. 15 d. 11:32:45

  kokiu asilu reikia būti ,kad kaltinti visą tautą : ar tai būtų
  lenkai,ar rusai ,ar čigonai, ar lietuviai.Kiek klasių pats baigei,kas
  pripūtė patį tokiom nesamonėm? Kuo geresnis lenkas už lietuvį ,rusą?
  Kalba eina apie lietuviškos valdžios susikompromitavusius
  statytinius(demokrtiškai rinktus:)

 • Taip 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:55:11

  tai Lietuvai ir reikia.Šmeižikams,nedėkingiems padarams.Gal jau
  pamiršot,kam turite būti dėkingi už Vilnių ir Klaipėdos
  kraštą?Dieną naktį lojat ant Rusijos.Kai cholerikas
  Žirinovskis,nevyniodamas į vatą,tiesiai šsiesiai pasako tiesą apie
  parsidavėlišką Lietuvos politiką,tuoj išjunginėja tą rusišką
  kanalą keliems mėnesiams. Kaip pavojingą.Už pasakytą tiesą.Atseit,mus
  "apsaugoti" nuo "melo".Nors mes tų pokalbių laidų ir nežiūrim,nebent
  atsitiktinai užkliūnant.Taip įvyko ir šį sykį,kai Žirinovskis
  laidoje pasakė,tegul ir paima Lenkija tą nedėkingą Lietuvą.Bet
  reakcijos iš mūsų nebuvo.Nutylėjo šį kartą mūsų sarginiai
  šunys.Taip pridurkams ir reikia.

 • Joo 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:41:43

  Tai valstiečiai buvo teisūs kai sakė, kad ministerijas reikia perkelti
  į Kauną. Manau, paskubėkit.

 • Lapkričio 11 d. 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:35:06

  Per taip vadinamą Lenkijos nepriklausomybės dieną Šalčininkų rajone
  Lenkijos piliečiai važinėjo su lenkiška vėliava ir lankė kapinėse
  prie suvežtų iš pamiškių į kapines "armijos krajovos" banditų
  griaučių. Gal jau laikas Lenkijai pasiimti savus banditus į Lenkiją?

 • noriu 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:30:30

  Noriu parašyti ne į tema, nes nerandu kur: pasižiūrėkite, kokia
  temperatūrą mums žada šiandien "Respublika"... net +86... Tai bent!!!

 • Neabejingas 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:27:55

  Ukrainiečiai nesnaudžia, paskaitykite
  https://pasaulis.lrytas.lt/europa/2017/11/15/news/tarp-ukrainos-ir-lenkijos
  -isiplieske-didziulis-konfliktas-3516239/

 • Šaunuolis 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:26:03

  Vytautas Rubavičius.

 • Šaunuolis 2017 lapkričio mėn. 15 d. 10:23:11

  Vytautas Rubavičius.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APMAUDAS: Rusijos futbolo čempionato aštuntojo turo rungtynėse šeštadienį Maskvos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja Fiodoras Černychas, namuose 0:1 (0:0) pralaimėjo Machačkalos „Anži“ ekipai.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018