respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Landsbergių klano „aukso kasyklos“nuotraukos (63)

2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:06:11
Danutė ŠEPETYTĖ

Apie Landsbergių giminę viena Lietuvos pusė gali pripasakoti būtų nebūtų pasakų, kita pusė gali pririesti būtų nebūtų tamsių istorijų, pusė Lietuvos ją dievina, pusė nekenčia. Kad viena ir kita turi pagrindo, yra ne kartą liudiję ir „Respublikos“ kalbinti asmenys. Atrodė, jau žinojome apie juos ir juoda, ir balta, tačiau parlamentarės Agnės ŠIRINSKIENĖS dėka išgirdome šį tą naujo iš Landsbergių kronikų - regis, Austėjos Landsbergienės verslas - klasikinis godaus verslo, papildomai penimo ir pačios valstybės, pavyzdys.

 

Skaitytojui priminsime, kad Tėvynės Sąjungos-Krikščionių demokratų sąjungos lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmona yra Karalienės Mortos mokyklos bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų „Vaikystės sodas“ steigėja, pernai iš šio verslo uždirbusi apie 1,5 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą. Jis pakliuvo žiniasklaidos akiratin po to, kai G.Landsbergiui deklaravus 750 tūkst. eurų investiciją, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė kreipėsi į FNNT ir Seimo etikos sargus, prašydama išsiaiškinti praturtėjimo teisėtumą bei G.Landsbergio elgesį nenusišalinant nuo švietimo reikalų svarstymo ir balsavimo Seime.

- G.Landsbergis turbūt nepamena jam taip įžūliai mestos pirštinės. Jūs suprantate, į ką veliatės?

- (Juokiasi.) Aš manau, teisinga kelti tokius klausimus, nes tiek Seimas, tiek visuomenė turi žinoti, kaip jaunas politikas staiga tampa turtingas. Kaip jis tampa milijonieriumi, nors pats tiesiogiai nėra verslininkas, na, nebent, kaip yra šiuo atveju, kai švietimą jo žmona yra pavertusi labai pelningu verslu.

- Negi A.Landsbergienės pelnas viršija Ramūno Karbauskio pelnus?

- Žiūrint kaip skaičiuosi. Jeigu žiūrėtume procentais nuo apyvartos, - sakytume „taip“ ir tai, be abejo, kelia klausimų, nes švietimo įstaiga pati savaime niekada nebūna labai pelninga, - tai nėra prekyba automobiliais ar žemės ūkio technika, kaip „Agrokoncerno“ atveju. Kas gi vyksta, kad negalintis duoti didelio pelno švietimo segmentas tą pelną vis dėlto atneša. Pirma, dėl to, kad pati valstybė, skirdama dotacijas mokykloms ir darželiams, ir A.Landsbergienės verslui atriekia gana daug: darželiams, jei neklystu, 1,5 mln. dotacijų ir subsidijų, jos kasmet auga (ir tas augimas gana reikšmingas - apie 200 tūkst. eurų per metus), mokyklos dotacijų ir subsidijų gauna mažiau, bet taip pat įspūdinga suma - per 600 tūkst. eurų. Šiuo atveju reikėtų žiūrėti, ar dėl to atitinkamai mažėja tėvų, kurių vaikai lanko šias ugdymo įstaigas, įmokos, ar atitinkamai kyla mokytojų atlyginimai, nes neužtenka pasakyti, kad Karalienės Mortos mokyklos mokytojai yra vieni daugiausiai uždirbančių Vilniaus mieste. Natūralus tėvų lūkestis, kad mokytojo darbas būtų tinkamai apmokėtas ir natūralus mokytojo socialinio teisingumo lūkestis gauti atitinkamą atlyginimą, nes, kiek tenka girdėti, reikalavimai jiems ženkliai didesni, negu kitose Vilniaus mokyklose. Bet tai palikime ekspertams.

- Jūs patartumėte leisti vaikus į privačią mokyklą?

- Patarčiau leisti į tą mokyklą, kuri vaikui tinka, - manau, skirtingiems vaikams tinka skirtingos mokyklos. Vargu, ar vaikas, kuris iš prigimties yra humanitaras, gerai jaustųsi mokykloje su sustiprinta matematika. Nemanau, kad vaiko atžvilgiu takoskyra tarp valstybinės ir privačios srities yra svarbi, kiek aplinka, kuri skatintų vaiką atsiskleisti, ieškoti žinių.

- Profesorius Povilas Gylys rugsėjo pirmosios proga cituoja „The Guardian“ mintį: visuomenėje, kurioje nėra privačių mokyklų, daugiau teisingumo.

- Matote, socialinis teisingumas yra labai svarbus, bet manau, kad privačios mokyklos (aš tikrai neginu konkrečių mokyklų) turi teisę egzistuoti, jeigu yra paklausa. Kitas dalykas, na, kiek tos privačios mokyklos, orientuotos į švietimą kaip į verslą, ir pavertusios jį labai pelningu verslu, yra socialiai atsakingos.

- Mūsų verslininkai nuolat protina visuomenę, kad atlyginimų pakelti jie negali, nes darbo našumas mūsuose per žemas. Šios šeimos pavyzdys rodytų, jog jie tiesiog nelinkę dalintis?

- Ar tai yra moralu, ar tai teisinga? Dėl tos priežasties ir kalbu apie socialinę atsakomybę. Taip, mes esame įpratę, kad verslas būtų godus, mes turime prekybos centrus, kurie spaudžia mažuosius rinkos žaidėjus, kad įsigytų kuo pigesnes prekes ir užsidėtų kuo didesnius antkainius, - yra tokia nesąžininga, socialiai neatsakinga praktika, bet kai kalbi apie verslą, kuris prekiauja ne maisto produktais ar prabangos prekėmis, bet yra susijęs su vaikų ugdymu, kas yra gana jautru, norisi kitokių principų. Galėčiau dar priminti lengvatas, kuriomis naudojasi A.Landsbergienės verslas, labai simbolinėmis kainomis nuomodamas valstybės įmonių ar valstybinį turtą, t.y. nuomodamas jų patalpas. Apie „Vilniaus energijos“ renovuoto pastato Gervėčių gatvėje nuomą buvo gana daug rašyta. Kaip pavyzdį dar galėčiau paminėti patalpas Antakalnyje, Vilniaus savivaldybės skirtas neįgaliųjų organizacijai; ši jas nuomoja gana pigiai Landsbergienės darželiui. Žinant, kaip sunku verslininkams susirasti tinkamas patalpas už prieinamą kainą, kyla klausimas, kiek apskritai valstybės sektorius prisideda prie Landsbergienės pelno generavimo. Įstatymų pažeidimo, čia, matyt, nebus, bet aš matyčiau socialinio teisingumo bei moralės klausimą. Europoje ir JAV turtingų politikų žmonos paprastai užsiima labdaringa veikla, tarp kitų ir toje pačioje švietimo srityje, na, o šiuo atveju matome šiek tiek priešingą reiškinį.

- Užvirusi šitą košę kokių rezultatų tikitės?

- Aš manau, kad buvo svarbu gauti atsakymą, iš kur gautos tokios lėšos įsigyti vertybiniams popieriams, o gavus atsakymą, manau, svarbu, kad ir visuomenė žinotų, jog, na, politikai ne visada yra tokie, kokiais dedasi. Kad kai kurie politikai, reikalaudami aukštų moralės standartų, visiškai kitokius standartus taiko savo šeimoje. Nors kitų politikų atžvilgiu ponas Landsbergis reikalauja, kad nebūtų interesų konflikto, priimant sprendimus dėl jų pačių verslo, tačiau pats, tarkime, niekada ne tik nenusišalina nuo balsavimo švietimo klausimais, bet ir aktyviai reiškiasi šiomis temomis. Manyčiau, turint privatų verslą (žmonos verslas yra sutuoktinių bendra jungtinė nuosavybė, vadinasi, ir paties pono Landsbergio verslas), būtų etiška pasitraukti, nedalyvauti sprendimų priėmime.

- Kaip reaguojate į pasakymus, kad Seime vyksta nesibaigiantis Karbauskio-Landsbergio „pingpongas“, o jūs tiesiog esate priversta iššaukti ugnį į save?

- Nemanau, kad dėl kažko prisiimu ugnį į save, bent jau manęs niekas neprašo to daryti. Natūraliai kyla klausimai, kai bežiūrėdamas politikų deklaracijas užeini didžiulę investiciją banko vertybiniams popieriams įsigyti, kurios politikas lyg ir negalėjo Seime užsidirbti. Bet kuris žmogus, kuris eina į politiką, turi būti pasirengęs atsakyti į visus visuomenę dominančius klausimus, kaip turėjo daryti ir G.Landsbergis, savo laiku nedeklaravęs „Ūkio“ banko akcijų, paskui pripažinęs, kad jų turėjo. Kiek prisimenu, kilus klausimams dėl pono Karbauskio verslo, „Agrokoncernas“ sušaukė spaudos konferenciją žurnalistams, kur kiekvienas galėjo klausti, kas jam rūpi, tuo tarpu Landsbergių verslo atžvilgiu mes to nesulaukėme. Atvirkščiai, kilus pirmiesiems klausimams dėl didelių sumų, susidūrėme su paauglišku elgesiu - buvo pasiūlyta pasižiūrėti į savo daržą, nes jo darže esą viskas gerai. Pasirodė, kad ne viskas gerai, akcijos nedeklaruotos. Iš tikrųjų, šiedu politikai labai skirtingai reaguoja į kritiką...

- Koks jūsų akimis yra politikas G.Landsbergis?

- Man sunku vertinti kolegas... Na, sunku būtų dirbti vienoje frakcijoje su tokiu lyderiu...

- O su R.Karbauskiu, kuris neretai pavadinamas diktatoriumi, lengva?

- Per tuos dvejus metus nepastebėjau jokio diktatoriško požymio - jokio nurodymo, jokio pasakymo, kad negali rinktis. Jis paprastai palieka didelę pasirinkimo laisvę, nesikiša į tavo kuruojamus klausimus, nesielgia arogantiškai, nes man būtų problemiška bendrauti su arogantišku žmogumi. Man patinka, kad ponas Karbauskis nereiškia išankstinių nuomonių neišklausęs argumentų ir, jei matoma, kad teisine prasme neįmanoma ko nors padaryti, tada teisiniai argumentai esti lemiantys argumentai. Šia prasme tikrai lengva dirbti, aišku, įvertinant ir jo būdą, ir kitas savybes. Posėdžių salėje tenka matyti, kaip jaunas frakcijos lyderis G.Landsbergis reaguoja, jeigu kas nors frakcijoje balsuoja ne taip, kaip jis tikisi. Labai keista matyti, kaip prišokama prie Seimo narių ir kaip su jais elgiamasi. Manau, kai ponas Landsbergis pasieks brandesnį amžių, jis ims elgtis kitaip, bet šiandien toks elgesys politikui garbės nedaro.

- Kaip jums, sulaukiant tiek opozicijos ir jos rėmėjų kritikos bei puolimo, pavyksta išlaikyti pavydėtiną ramybę? Negi nėra dalykų, kurie jus nervintų?

- Nemanau, kad politika yra ta vieta, kur tinka rodyti savo apmaudą, pyktį ar kitokias emocijas. Labai gerai prisimenu senelio pasakymą: visą laiką reikia elgtis taip, kad ramiai miegotum. Tad kol taip elgiesi, matyt, ir esti sunku tave išmušti iš pusiausvyros, nors, reikia pripažinti, kartais tenka pasistengti, kad taip nenutiktų.

- Bet vis tiek turbūt ne visada gerai miegate?

- Kadangi miegu nedaug, paprastai miegu ramiai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (63)

 • Lansbergių giminės mylėtojui 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 10:11:28

  Prisipažink, kiek tu gauni už lansbergių protegavimą? ir iš viso ko
  čia kišiesi? Juk tau nerūpi nei Lietuva ir jos žmonės, nei Tėvynės
  likimas, nei tiesa ir teisingumas... Kodėl apie tai nekalbi, kas rūpi
  tautai - apie Lietuvos išlikimą, apie moralę, apie ekonominius
  nusikaltimus ir t.t.?

 • Aldona 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:46:35

  Apie šią šeimyną viskas aišku-tik man baisu kiek dar žmonių tiki
  konservatoriais ir vėl už juos balsuos-jų niekada neatsikratysim.

 • Lietuvos 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:45:43

  žmonių blogybė kad yra nevieningi. Kai švedų buvo paklausta kaip
  išsikovojo gerą gyvenimą - tai pasakė jėga ir kumščiais. Visi vieno
  kapitalisto darbuotojai bent savaitei sustreikuotų 100 proc ir nepradėtų
  dirbti kol neišsireikalautų bent 1000 į rankas atlyginimo.Kur dingtų -
  visų 100 proc neatleistų. Pirmyn vergai nužemintieji į VIENYBĘ prieš
  kapitalistus.

 • Apie giminę visada 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:44:59

  bus pasakojama. Todėl kad ta giminė yra garbinga, nusipelniusi. Dori
  žmonės ją garbins, pikti niekšai šmeiš ir niekins. Argi girdėjote ,
  kad vagis ar plėšikas garbintų ar bent teigiamai atsilieptų apie
  teisėją, prokurorą, kunigą ? :)) Teisinga vien tai, kad apie liūdnai
  pagarsėjusias gimines( amb, paxų, uspaskixų,komskių ir t.t ) jau net
  nebekalbama.

 • Monika 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:35:09

  Pagarba gerb. A.Širinskienei dėl nuostabios ramybės ir proto, kuris
  nepriligsta nei vienam Seimo nariui. Tai vienintelis žmogus turintis
  tokį nuoseklų minčių dėstymą. Nors daugelis opozicija ją puolą, bet
  manau nepalauž tos ramybės. Tai yra lietuviškas juodas pavydas. Vis
  prisimenu vienoje televizijos laidoje Gerb. Agnę ir Šimonytę. Buvo koktu
  žiūrėti - su kokia nepagarba žurnalistė ir Šimonytė žvelgė į
  oponentę.

 • kevisas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:27:24

  lansbergiu klanas didziausia lietuvos nelaime...nesuprantama kaip jie
  laikosi valdzioje tiek metu?

 • -------------- 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:21:22

  Žmonės Lietuvos ,sekančiuose rinkimuose nebalsuokite už
  konservatorius.Nepakenkite Lietuvai.

 • Aurelija 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:16:01

  Žaviuosi šios moters laikysena, iškalba, protu. Tik sėkmės jai
  norėčiau palinkėti.

 • Anukėlis. 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:11:42

  Lauk vagis iš Seimo, Valdžioje esantys nebeturi nei garbės nei
  sąžinės.

 • Ačiū 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 09:05:12

  poniai Širinskienei, kad žmonėms leidžia sužinoti nors dalelę
  Landzbergių niekšybių, gal nors kažkam nuo akių nukris rožiniai
  akiniai ir nebalsuos už sukčių lyderį ir jo konservus.

 • Donatas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:52:44

  Pasipelnė V.Landsbergis
  Ši A.Kubiliaus įstatymo pataisa buvo labai naudinga nepakeičiamam
  konservatorių lyderiui, A.Kubiliaus patronui Vytautui Landsbergiui.
  Vilniaus apskrities viršininko konservatoriaus Alio Vidūno 2000 m.
  vasario 22 d. sprendimu Avižienių seniūnijoje Klevinės kaime 1,16 ha
  žemės sklypas, kaip lygiavertis paveldėtam, neatlygintinai perduotas
  Gražinai Landsbergienei. V.Landsbergio žmonai Anykščiuose buvo atkurtos
  nuosavybės teisės į Prano Ručio 0,15 ha žemės, tačiau sklypas
  atrėžtas netoli Vilniaus, ir vietoj turėtų 0,15 ha - 1,16 ha.

 • n 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:48:38

  Ta seimynele slidi.Issisuks. Landzbergiai prie visu valdziu ar tai
  vokietis,ar rusas,ar Smetona-prisitaike ir gerai gyveno.

 • galimybės 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:11:10

  Ar gali Lietuvoje paprastas mirtingasis iš darželių verslo uždirbti per
  metus 3 mln. pelno ? Žinoma ne, bet Lianzbegai gali.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis