respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Landsbergių klano „aukso kasyklos“nuotraukos (63)

2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:06:11
Danutė ŠEPETYTĖ

Apie Landsbergių giminę viena Lietuvos pusė gali pripasakoti būtų nebūtų pasakų, kita pusė gali pririesti būtų nebūtų tamsių istorijų, pusė Lietuvos ją dievina, pusė nekenčia. Kad viena ir kita turi pagrindo, yra ne kartą liudiję ir „Respublikos“ kalbinti asmenys. Atrodė, jau žinojome apie juos ir juoda, ir balta, tačiau parlamentarės Agnės ŠIRINSKIENĖS dėka išgirdome šį tą naujo iš Landsbergių kronikų - regis, Austėjos Landsbergienės verslas - klasikinis godaus verslo, papildomai penimo ir pačios valstybės, pavyzdys.

 

Skaitytojui priminsime, kad Tėvynės Sąjungos-Krikščionių demokratų sąjungos lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmona yra Karalienės Mortos mokyklos bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų „Vaikystės sodas“ steigėja, pernai iš šio verslo uždirbusi apie 1,5 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą. Jis pakliuvo žiniasklaidos akiratin po to, kai G.Landsbergiui deklaravus 750 tūkst. eurų investiciją, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė kreipėsi į FNNT ir Seimo etikos sargus, prašydama išsiaiškinti praturtėjimo teisėtumą bei G.Landsbergio elgesį nenusišalinant nuo švietimo reikalų svarstymo ir balsavimo Seime.

- G.Landsbergis turbūt nepamena jam taip įžūliai mestos pirštinės. Jūs suprantate, į ką veliatės?

- (Juokiasi.) Aš manau, teisinga kelti tokius klausimus, nes tiek Seimas, tiek visuomenė turi žinoti, kaip jaunas politikas staiga tampa turtingas. Kaip jis tampa milijonieriumi, nors pats tiesiogiai nėra verslininkas, na, nebent, kaip yra šiuo atveju, kai švietimą jo žmona yra pavertusi labai pelningu verslu.

- Negi A.Landsbergienės pelnas viršija Ramūno Karbauskio pelnus?

- Žiūrint kaip skaičiuosi. Jeigu žiūrėtume procentais nuo apyvartos, - sakytume „taip“ ir tai, be abejo, kelia klausimų, nes švietimo įstaiga pati savaime niekada nebūna labai pelninga, - tai nėra prekyba automobiliais ar žemės ūkio technika, kaip „Agrokoncerno“ atveju. Kas gi vyksta, kad negalintis duoti didelio pelno švietimo segmentas tą pelną vis dėlto atneša. Pirma, dėl to, kad pati valstybė, skirdama dotacijas mokykloms ir darželiams, ir A.Landsbergienės verslui atriekia gana daug: darželiams, jei neklystu, 1,5 mln. dotacijų ir subsidijų, jos kasmet auga (ir tas augimas gana reikšmingas - apie 200 tūkst. eurų per metus), mokyklos dotacijų ir subsidijų gauna mažiau, bet taip pat įspūdinga suma - per 600 tūkst. eurų. Šiuo atveju reikėtų žiūrėti, ar dėl to atitinkamai mažėja tėvų, kurių vaikai lanko šias ugdymo įstaigas, įmokos, ar atitinkamai kyla mokytojų atlyginimai, nes neužtenka pasakyti, kad Karalienės Mortos mokyklos mokytojai yra vieni daugiausiai uždirbančių Vilniaus mieste. Natūralus tėvų lūkestis, kad mokytojo darbas būtų tinkamai apmokėtas ir natūralus mokytojo socialinio teisingumo lūkestis gauti atitinkamą atlyginimą, nes, kiek tenka girdėti, reikalavimai jiems ženkliai didesni, negu kitose Vilniaus mokyklose. Bet tai palikime ekspertams.

- Jūs patartumėte leisti vaikus į privačią mokyklą?

- Patarčiau leisti į tą mokyklą, kuri vaikui tinka, - manau, skirtingiems vaikams tinka skirtingos mokyklos. Vargu, ar vaikas, kuris iš prigimties yra humanitaras, gerai jaustųsi mokykloje su sustiprinta matematika. Nemanau, kad vaiko atžvilgiu takoskyra tarp valstybinės ir privačios srities yra svarbi, kiek aplinka, kuri skatintų vaiką atsiskleisti, ieškoti žinių.

- Profesorius Povilas Gylys rugsėjo pirmosios proga cituoja „The Guardian“ mintį: visuomenėje, kurioje nėra privačių mokyklų, daugiau teisingumo.

- Matote, socialinis teisingumas yra labai svarbus, bet manau, kad privačios mokyklos (aš tikrai neginu konkrečių mokyklų) turi teisę egzistuoti, jeigu yra paklausa. Kitas dalykas, na, kiek tos privačios mokyklos, orientuotos į švietimą kaip į verslą, ir pavertusios jį labai pelningu verslu, yra socialiai atsakingos.

- Mūsų verslininkai nuolat protina visuomenę, kad atlyginimų pakelti jie negali, nes darbo našumas mūsuose per žemas. Šios šeimos pavyzdys rodytų, jog jie tiesiog nelinkę dalintis?

- Ar tai yra moralu, ar tai teisinga? Dėl tos priežasties ir kalbu apie socialinę atsakomybę. Taip, mes esame įpratę, kad verslas būtų godus, mes turime prekybos centrus, kurie spaudžia mažuosius rinkos žaidėjus, kad įsigytų kuo pigesnes prekes ir užsidėtų kuo didesnius antkainius, - yra tokia nesąžininga, socialiai neatsakinga praktika, bet kai kalbi apie verslą, kuris prekiauja ne maisto produktais ar prabangos prekėmis, bet yra susijęs su vaikų ugdymu, kas yra gana jautru, norisi kitokių principų. Galėčiau dar priminti lengvatas, kuriomis naudojasi A.Landsbergienės verslas, labai simbolinėmis kainomis nuomodamas valstybės įmonių ar valstybinį turtą, t.y. nuomodamas jų patalpas. Apie „Vilniaus energijos“ renovuoto pastato Gervėčių gatvėje nuomą buvo gana daug rašyta. Kaip pavyzdį dar galėčiau paminėti patalpas Antakalnyje, Vilniaus savivaldybės skirtas neįgaliųjų organizacijai; ši jas nuomoja gana pigiai Landsbergienės darželiui. Žinant, kaip sunku verslininkams susirasti tinkamas patalpas už prieinamą kainą, kyla klausimas, kiek apskritai valstybės sektorius prisideda prie Landsbergienės pelno generavimo. Įstatymų pažeidimo, čia, matyt, nebus, bet aš matyčiau socialinio teisingumo bei moralės klausimą. Europoje ir JAV turtingų politikų žmonos paprastai užsiima labdaringa veikla, tarp kitų ir toje pačioje švietimo srityje, na, o šiuo atveju matome šiek tiek priešingą reiškinį.

- Užvirusi šitą košę kokių rezultatų tikitės?

- Aš manau, kad buvo svarbu gauti atsakymą, iš kur gautos tokios lėšos įsigyti vertybiniams popieriams, o gavus atsakymą, manau, svarbu, kad ir visuomenė žinotų, jog, na, politikai ne visada yra tokie, kokiais dedasi. Kad kai kurie politikai, reikalaudami aukštų moralės standartų, visiškai kitokius standartus taiko savo šeimoje. Nors kitų politikų atžvilgiu ponas Landsbergis reikalauja, kad nebūtų interesų konflikto, priimant sprendimus dėl jų pačių verslo, tačiau pats, tarkime, niekada ne tik nenusišalina nuo balsavimo švietimo klausimais, bet ir aktyviai reiškiasi šiomis temomis. Manyčiau, turint privatų verslą (žmonos verslas yra sutuoktinių bendra jungtinė nuosavybė, vadinasi, ir paties pono Landsbergio verslas), būtų etiška pasitraukti, nedalyvauti sprendimų priėmime.

- Kaip reaguojate į pasakymus, kad Seime vyksta nesibaigiantis Karbauskio-Landsbergio „pingpongas“, o jūs tiesiog esate priversta iššaukti ugnį į save?

- Nemanau, kad dėl kažko prisiimu ugnį į save, bent jau manęs niekas neprašo to daryti. Natūraliai kyla klausimai, kai bežiūrėdamas politikų deklaracijas užeini didžiulę investiciją banko vertybiniams popieriams įsigyti, kurios politikas lyg ir negalėjo Seime užsidirbti. Bet kuris žmogus, kuris eina į politiką, turi būti pasirengęs atsakyti į visus visuomenę dominančius klausimus, kaip turėjo daryti ir G.Landsbergis, savo laiku nedeklaravęs „Ūkio“ banko akcijų, paskui pripažinęs, kad jų turėjo. Kiek prisimenu, kilus klausimams dėl pono Karbauskio verslo, „Agrokoncernas“ sušaukė spaudos konferenciją žurnalistams, kur kiekvienas galėjo klausti, kas jam rūpi, tuo tarpu Landsbergių verslo atžvilgiu mes to nesulaukėme. Atvirkščiai, kilus pirmiesiems klausimams dėl didelių sumų, susidūrėme su paauglišku elgesiu - buvo pasiūlyta pasižiūrėti į savo daržą, nes jo darže esą viskas gerai. Pasirodė, kad ne viskas gerai, akcijos nedeklaruotos. Iš tikrųjų, šiedu politikai labai skirtingai reaguoja į kritiką...

- Koks jūsų akimis yra politikas G.Landsbergis?

- Man sunku vertinti kolegas... Na, sunku būtų dirbti vienoje frakcijoje su tokiu lyderiu...

- O su R.Karbauskiu, kuris neretai pavadinamas diktatoriumi, lengva?

- Per tuos dvejus metus nepastebėjau jokio diktatoriško požymio - jokio nurodymo, jokio pasakymo, kad negali rinktis. Jis paprastai palieka didelę pasirinkimo laisvę, nesikiša į tavo kuruojamus klausimus, nesielgia arogantiškai, nes man būtų problemiška bendrauti su arogantišku žmogumi. Man patinka, kad ponas Karbauskis nereiškia išankstinių nuomonių neišklausęs argumentų ir, jei matoma, kad teisine prasme neįmanoma ko nors padaryti, tada teisiniai argumentai esti lemiantys argumentai. Šia prasme tikrai lengva dirbti, aišku, įvertinant ir jo būdą, ir kitas savybes. Posėdžių salėje tenka matyti, kaip jaunas frakcijos lyderis G.Landsbergis reaguoja, jeigu kas nors frakcijoje balsuoja ne taip, kaip jis tikisi. Labai keista matyti, kaip prišokama prie Seimo narių ir kaip su jais elgiamasi. Manau, kai ponas Landsbergis pasieks brandesnį amžių, jis ims elgtis kitaip, bet šiandien toks elgesys politikui garbės nedaro.

- Kaip jums, sulaukiant tiek opozicijos ir jos rėmėjų kritikos bei puolimo, pavyksta išlaikyti pavydėtiną ramybę? Negi nėra dalykų, kurie jus nervintų?

- Nemanau, kad politika yra ta vieta, kur tinka rodyti savo apmaudą, pyktį ar kitokias emocijas. Labai gerai prisimenu senelio pasakymą: visą laiką reikia elgtis taip, kad ramiai miegotum. Tad kol taip elgiesi, matyt, ir esti sunku tave išmušti iš pusiausvyros, nors, reikia pripažinti, kartais tenka pasistengti, kad taip nenutiktų.

- Bet vis tiek turbūt ne visada gerai miegate?

- Kadangi miegu nedaug, paprastai miegu ramiai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (63)

 • LENZBERGAMS KONSTITUCIJA DO LAMPOCKI 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 18:51:49

  pie Lietuvos respublikos Konstitucija.Kai tiesiogineje televizijos laidoje
  vyko debatai tarp Prano Šliužo ir Vytauto Lansbergio del žemes pardavimo
  užsienieciams Pranas Šliužas pareiške,kad žeme užsienieciams parduoti
  draudžia Konstitucija,o Vytautas Lansbergis atsake Lietuvos Respublikos
  Konstitucija šlamštas.Todel kad kostitucija yra slamstas ,TAI DEL TO
  SAUGOJAM SITA BJAURYSTA?

 • melas pone sirinskiene 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 18:32:54

  geriausi lietuvos verslininkai yra lenzbergo austeja ir zilvinas grigaiti
  mizeris sirinskiene, naumevicius,marcinkevicius ,senuku prezidentai.

 • grybui kovoti su vagimis garo uztenka tik svilpyniai 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 18:24:38

  Pastaruoju metu konservatorius ištiko septynios nelaimes: Tadas Langaitis,
  Mykolas Majauskas, L.Kasciuno,a.A .domeno ir G.Landsbergio STT apklausos.
  Tai jau sistemine problema. Juk tai yra partijos lyderiai, o dabar visi jie
  turi problemu,G.Lansbergis pas Kurlianski, bego 3 kartus ,kas gali panegti
  ,kad 55 numerio Austejos batu dezes buvo tuscios.I viena susitikima su
  R.Kurlianskiu buvo atsivedes Seimo nari Žygimanta Pavilioni, i kita –
  Seimo nare Agne Bilotaite. Is grybauskaites metinio pranesimo 2017
  Korupcijos vežiui sukurti priešnuodžiai veikia, kova vyksta be jokiu
  išlygu. Už korupcinius nusikaltimus vien pernai teismai skyre beveik
  milijona litu baudu. /.../ Nuosekli Lietuvos kova su stambiaja korupcija
  labai gerai ivertinta ir Europos Komisijos ataskaitoje. Tik tuomet, kai ne
  vieno iš musu nesaistys korupciniai ryšiai, niekas negales pirkti ar
  parduoti Lietuvos. /.../ Jau vaduojames iš politines korupcijos
  voratinklio, partijos mokosi gyventi be verslo finansavimo. /.../“ (2017)

 • Edmundas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 18:23:31

  Lašas po lašo ir akmenį pratašo.

 • Tvartas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 17:10:31

  Ledinukas net pašoko, Vos iš apmaudo nesprogo Ir, sutelkęs visą
  rūstį, Vėl pradėjo šaltį pūsti. O valstietis be skrebučių Krauna
  malkas ant rogučių.

 • Viktorija 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 17:06:44

  Nuostabi moteris - Agne Sirinskiene. Jos ramus kalbos tonas, dalyko esmes
  aiskus komentavimas, teisinis isprusimas ir pukios dvasines savybes tiesiog
  uzburia. Nezinau kito tokio Seimo nario/es nei anksciau nei dabar. G.
  Landsbergiui teks gerokai pavargti su savo tiesos ir garbes
  irodinejimais...

 • O 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 17:05:57

  Prezidentė už „Snorą“ bei „Independencą“ galėtų parodyti
  pavyzdį ir pati sau apsikapoti pirštukus ir keletą personalinių
  milijonų, iš Vasiliausko bei Kuperio gautų "otkatų", mestelėti į
  biudžetą. Juk, kaip sakoma, geri pavyzdžiai – užkrečia.

 • Birute 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 16:28:31

  tAI STIPRI ir garbinga gerb. Sirinskiene-gerbiu ir zaviuosi.Stiprybes
  Jums.Noretumem matyti prezidente Jus.aciu ,kad esate.

 • nu 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 16:12:57

  Nukrito Landsbergių kaukės. O austėją vis painioju su baukute :)

 • kaunietė 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 16:12:21

  Miela Agne, labai džiaugiuosi,kad esu Jūsų rinkėja. Noriu palinkėti
  stiprybės ir ryžto nelengvame darbe. Labai gerbiu Jus už tiesą ir
  drąsą. Būkite sveika ir laiminga.

 • Apkalta Grybauskaitei 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 16:00:39

  Ir būtų galas mafijai.

 • AGONIJA 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 15:55:41

  VIEN TIK KARBAUSKIS PAMINĖJO SNORO BANKO AFEROS TYRIMĄ IR VISKAS:
  KONSERVATORIUS LAVONDĖMĖMIS IŠMUŠĖ IR RRADĖJO JIE TRIESTI
  SKYSTAI...AMEN.

 • Pasaka 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 15:52:41

  Kaip Landsbergis Lietuvą griovė, tik dabar jau įsijungia religiniai
  fanatikai perbėgę į melo religiją.

 • Simas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 15:51:13

  Va, tau, ir Naisių Pijus, - parklupdė ožiuko partiją tvartelyje į
  kampą visai!

 • Skaičiau str. apie lansbirgių kelių dinastijų 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 15:19:34

  gyvenimą. Nemačiau aš čia jokio garbingumo. Žmogus be pavardės tikros
  šiukšlė,o kiekvienas žmogusnebijo savo gimtos pavardės.Man būtų
  gėda gimti tokioj šeimoj,geriau vargšų,nes iš tokių šeimų dori
  užauga ,vargas užgrudina ir moka dalintis.

 • kaimietis 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 15:00:31

  Žaviuosi Agne, protinga moteris, visada aiškiai, ramiai dėsto mintis,
  dideles sekmės ir kantrybės gerbiama Agne

 • Dada 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 14:40:19

  Na ir kas is to? Jus lojat o karavanas, eina ir eis toliau...

 • Tiesiai 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 14:17:00

  Seniai reikejo patikrinti vagiu kisenes.

 • perfrazavus S.Nėrį 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 14:12:44

  Atsikrenkščia, o, stebuklas,
  pajamos visai ne kuklios,
  o Gabrieliaus akcijėlės
  suglumimą seimui kėlė...:)

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 13:54:04

  pagarba Sirinskienei. Nuotrauka idomi. Gabrieliaus svarko rankoves aiskiai
  per trumpos. Reiskia, danesioja uosvio svarka. Stovi jis salia karalienes,
  kaip idiotas. Rankos kaba, kaip pakaruoklio, issiziojes. Visa taibyloja
  apie didziuli nepilnavertiskumo kompleksa. Jo arogancija, nepakantumas
  protingesniems uz ji, tai tik patvirtina. Greiciausiai, tai yra labai
  ankstyvo jo suvedziojimo pasekmes.

 • ---- 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 13:17:22

  SAUGOKITES PONIA AGNE KAD NETYCIA KAS NEATSITIKTU.ZINOTE KOKIA CIA
  GIMINE...

 • Labai 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 12:53:23

  žaviuosi Širinskiene

 • Jolita 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 10:33:49

  Džiaugiuosi, kad yra Seime tokių žmonių, kaip Agnė Širinskienė.

 • Agnė 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 10:28:19

  Ačiū žurnalistei uż malonų pokalbį su A. Širinskiene. Pagarba
  didžiule šiai seimo narei, tokie turi būti visi! Sėkmės jai visuose
  darbuose!

 • As 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 10:17:43

  Mano manymu sio politiko ateitis mirsta,nes jo baisaus arogantisko ir
  diktaturisko puolimo pagaliau niekas nebebijo.Lietuvoje pradeda isivyrauti
  siek tiek tiesos,nes pradieta atskleisti visa dar tebeegzistojanti KGB
  veikla.Kada pasidomi kaip veike ankstesnes valdzios ir randi informacijos
  apie grasinimus susidorojimu tai yra nuzudymu is auksciausiu pareigunu
  nebelieka minties ir zodziu.Sendiena matau tik viena kaip si valdzia nori
  atskleisti visa KGB veiklos klana ir parodyti Lietuvos zmonijai,kaip viskas
  vyko ir kodel mes tapome varksais,tiesiog regi kaip visa buvusi valdzia ir
  jos atstovai esantys valdzioje sendiena priesinas visam siam kilniam
  tikslui.Kaip paprasta valtybines mokyklos truksta liesu ne tik mokytoju
  algu didinimui,bet ir geresniom mokymo priemoniems isigyti,o cia skiria
  didziules dotacijas privaciam verslui kuris is ju lobsta,nu tiesiog nematau
  loginiu sprendimu.Mano manymu reiketu pirma pasirupinti visos LIETUVOS
  VAIKAIS,o paskui rupintis saujales vaikais.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018