respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Landsbergių klano „aukso kasyklos“nuotraukos (63)

2018 rugsėjo mėn. 10 d. 08:06:11
Danutė ŠEPETYTĖ

Apie Landsbergių giminę viena Lietuvos pusė gali pripasakoti būtų nebūtų pasakų, kita pusė gali pririesti būtų nebūtų tamsių istorijų, pusė Lietuvos ją dievina, pusė nekenčia. Kad viena ir kita turi pagrindo, yra ne kartą liudiję ir „Respublikos“ kalbinti asmenys. Atrodė, jau žinojome apie juos ir juoda, ir balta, tačiau parlamentarės Agnės ŠIRINSKIENĖS dėka išgirdome šį tą naujo iš Landsbergių kronikų - regis, Austėjos Landsbergienės verslas - klasikinis godaus verslo, papildomai penimo ir pačios valstybės, pavyzdys.

 

Skaitytojui priminsime, kad Tėvynės Sąjungos-Krikščionių demokratų sąjungos lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmona yra Karalienės Mortos mokyklos bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų „Vaikystės sodas“ steigėja, pernai iš šio verslo uždirbusi apie 1,5 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą. Jis pakliuvo žiniasklaidos akiratin po to, kai G.Landsbergiui deklaravus 750 tūkst. eurų investiciją, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė kreipėsi į FNNT ir Seimo etikos sargus, prašydama išsiaiškinti praturtėjimo teisėtumą bei G.Landsbergio elgesį nenusišalinant nuo švietimo reikalų svarstymo ir balsavimo Seime.

- G.Landsbergis turbūt nepamena jam taip įžūliai mestos pirštinės. Jūs suprantate, į ką veliatės?

- (Juokiasi.) Aš manau, teisinga kelti tokius klausimus, nes tiek Seimas, tiek visuomenė turi žinoti, kaip jaunas politikas staiga tampa turtingas. Kaip jis tampa milijonieriumi, nors pats tiesiogiai nėra verslininkas, na, nebent, kaip yra šiuo atveju, kai švietimą jo žmona yra pavertusi labai pelningu verslu.

- Negi A.Landsbergienės pelnas viršija Ramūno Karbauskio pelnus?

- Žiūrint kaip skaičiuosi. Jeigu žiūrėtume procentais nuo apyvartos, - sakytume „taip“ ir tai, be abejo, kelia klausimų, nes švietimo įstaiga pati savaime niekada nebūna labai pelninga, - tai nėra prekyba automobiliais ar žemės ūkio technika, kaip „Agrokoncerno“ atveju. Kas gi vyksta, kad negalintis duoti didelio pelno švietimo segmentas tą pelną vis dėlto atneša. Pirma, dėl to, kad pati valstybė, skirdama dotacijas mokykloms ir darželiams, ir A.Landsbergienės verslui atriekia gana daug: darželiams, jei neklystu, 1,5 mln. dotacijų ir subsidijų, jos kasmet auga (ir tas augimas gana reikšmingas - apie 200 tūkst. eurų per metus), mokyklos dotacijų ir subsidijų gauna mažiau, bet taip pat įspūdinga suma - per 600 tūkst. eurų. Šiuo atveju reikėtų žiūrėti, ar dėl to atitinkamai mažėja tėvų, kurių vaikai lanko šias ugdymo įstaigas, įmokos, ar atitinkamai kyla mokytojų atlyginimai, nes neužtenka pasakyti, kad Karalienės Mortos mokyklos mokytojai yra vieni daugiausiai uždirbančių Vilniaus mieste. Natūralus tėvų lūkestis, kad mokytojo darbas būtų tinkamai apmokėtas ir natūralus mokytojo socialinio teisingumo lūkestis gauti atitinkamą atlyginimą, nes, kiek tenka girdėti, reikalavimai jiems ženkliai didesni, negu kitose Vilniaus mokyklose. Bet tai palikime ekspertams.

- Jūs patartumėte leisti vaikus į privačią mokyklą?

- Patarčiau leisti į tą mokyklą, kuri vaikui tinka, - manau, skirtingiems vaikams tinka skirtingos mokyklos. Vargu, ar vaikas, kuris iš prigimties yra humanitaras, gerai jaustųsi mokykloje su sustiprinta matematika. Nemanau, kad vaiko atžvilgiu takoskyra tarp valstybinės ir privačios srities yra svarbi, kiek aplinka, kuri skatintų vaiką atsiskleisti, ieškoti žinių.

- Profesorius Povilas Gylys rugsėjo pirmosios proga cituoja „The Guardian“ mintį: visuomenėje, kurioje nėra privačių mokyklų, daugiau teisingumo.

- Matote, socialinis teisingumas yra labai svarbus, bet manau, kad privačios mokyklos (aš tikrai neginu konkrečių mokyklų) turi teisę egzistuoti, jeigu yra paklausa. Kitas dalykas, na, kiek tos privačios mokyklos, orientuotos į švietimą kaip į verslą, ir pavertusios jį labai pelningu verslu, yra socialiai atsakingos.

- Mūsų verslininkai nuolat protina visuomenę, kad atlyginimų pakelti jie negali, nes darbo našumas mūsuose per žemas. Šios šeimos pavyzdys rodytų, jog jie tiesiog nelinkę dalintis?

- Ar tai yra moralu, ar tai teisinga? Dėl tos priežasties ir kalbu apie socialinę atsakomybę. Taip, mes esame įpratę, kad verslas būtų godus, mes turime prekybos centrus, kurie spaudžia mažuosius rinkos žaidėjus, kad įsigytų kuo pigesnes prekes ir užsidėtų kuo didesnius antkainius, - yra tokia nesąžininga, socialiai neatsakinga praktika, bet kai kalbi apie verslą, kuris prekiauja ne maisto produktais ar prabangos prekėmis, bet yra susijęs su vaikų ugdymu, kas yra gana jautru, norisi kitokių principų. Galėčiau dar priminti lengvatas, kuriomis naudojasi A.Landsbergienės verslas, labai simbolinėmis kainomis nuomodamas valstybės įmonių ar valstybinį turtą, t.y. nuomodamas jų patalpas. Apie „Vilniaus energijos“ renovuoto pastato Gervėčių gatvėje nuomą buvo gana daug rašyta. Kaip pavyzdį dar galėčiau paminėti patalpas Antakalnyje, Vilniaus savivaldybės skirtas neįgaliųjų organizacijai; ši jas nuomoja gana pigiai Landsbergienės darželiui. Žinant, kaip sunku verslininkams susirasti tinkamas patalpas už prieinamą kainą, kyla klausimas, kiek apskritai valstybės sektorius prisideda prie Landsbergienės pelno generavimo. Įstatymų pažeidimo, čia, matyt, nebus, bet aš matyčiau socialinio teisingumo bei moralės klausimą. Europoje ir JAV turtingų politikų žmonos paprastai užsiima labdaringa veikla, tarp kitų ir toje pačioje švietimo srityje, na, o šiuo atveju matome šiek tiek priešingą reiškinį.

- Užvirusi šitą košę kokių rezultatų tikitės?

- Aš manau, kad buvo svarbu gauti atsakymą, iš kur gautos tokios lėšos įsigyti vertybiniams popieriams, o gavus atsakymą, manau, svarbu, kad ir visuomenė žinotų, jog, na, politikai ne visada yra tokie, kokiais dedasi. Kad kai kurie politikai, reikalaudami aukštų moralės standartų, visiškai kitokius standartus taiko savo šeimoje. Nors kitų politikų atžvilgiu ponas Landsbergis reikalauja, kad nebūtų interesų konflikto, priimant sprendimus dėl jų pačių verslo, tačiau pats, tarkime, niekada ne tik nenusišalina nuo balsavimo švietimo klausimais, bet ir aktyviai reiškiasi šiomis temomis. Manyčiau, turint privatų verslą (žmonos verslas yra sutuoktinių bendra jungtinė nuosavybė, vadinasi, ir paties pono Landsbergio verslas), būtų etiška pasitraukti, nedalyvauti sprendimų priėmime.

- Kaip reaguojate į pasakymus, kad Seime vyksta nesibaigiantis Karbauskio-Landsbergio „pingpongas“, o jūs tiesiog esate priversta iššaukti ugnį į save?

- Nemanau, kad dėl kažko prisiimu ugnį į save, bent jau manęs niekas neprašo to daryti. Natūraliai kyla klausimai, kai bežiūrėdamas politikų deklaracijas užeini didžiulę investiciją banko vertybiniams popieriams įsigyti, kurios politikas lyg ir negalėjo Seime užsidirbti. Bet kuris žmogus, kuris eina į politiką, turi būti pasirengęs atsakyti į visus visuomenę dominančius klausimus, kaip turėjo daryti ir G.Landsbergis, savo laiku nedeklaravęs „Ūkio“ banko akcijų, paskui pripažinęs, kad jų turėjo. Kiek prisimenu, kilus klausimams dėl pono Karbauskio verslo, „Agrokoncernas“ sušaukė spaudos konferenciją žurnalistams, kur kiekvienas galėjo klausti, kas jam rūpi, tuo tarpu Landsbergių verslo atžvilgiu mes to nesulaukėme. Atvirkščiai, kilus pirmiesiems klausimams dėl didelių sumų, susidūrėme su paauglišku elgesiu - buvo pasiūlyta pasižiūrėti į savo daržą, nes jo darže esą viskas gerai. Pasirodė, kad ne viskas gerai, akcijos nedeklaruotos. Iš tikrųjų, šiedu politikai labai skirtingai reaguoja į kritiką...

- Koks jūsų akimis yra politikas G.Landsbergis?

- Man sunku vertinti kolegas... Na, sunku būtų dirbti vienoje frakcijoje su tokiu lyderiu...

- O su R.Karbauskiu, kuris neretai pavadinamas diktatoriumi, lengva?

- Per tuos dvejus metus nepastebėjau jokio diktatoriško požymio - jokio nurodymo, jokio pasakymo, kad negali rinktis. Jis paprastai palieka didelę pasirinkimo laisvę, nesikiša į tavo kuruojamus klausimus, nesielgia arogantiškai, nes man būtų problemiška bendrauti su arogantišku žmogumi. Man patinka, kad ponas Karbauskis nereiškia išankstinių nuomonių neišklausęs argumentų ir, jei matoma, kad teisine prasme neįmanoma ko nors padaryti, tada teisiniai argumentai esti lemiantys argumentai. Šia prasme tikrai lengva dirbti, aišku, įvertinant ir jo būdą, ir kitas savybes. Posėdžių salėje tenka matyti, kaip jaunas frakcijos lyderis G.Landsbergis reaguoja, jeigu kas nors frakcijoje balsuoja ne taip, kaip jis tikisi. Labai keista matyti, kaip prišokama prie Seimo narių ir kaip su jais elgiamasi. Manau, kai ponas Landsbergis pasieks brandesnį amžių, jis ims elgtis kitaip, bet šiandien toks elgesys politikui garbės nedaro.

- Kaip jums, sulaukiant tiek opozicijos ir jos rėmėjų kritikos bei puolimo, pavyksta išlaikyti pavydėtiną ramybę? Negi nėra dalykų, kurie jus nervintų?

- Nemanau, kad politika yra ta vieta, kur tinka rodyti savo apmaudą, pyktį ar kitokias emocijas. Labai gerai prisimenu senelio pasakymą: visą laiką reikia elgtis taip, kad ramiai miegotum. Tad kol taip elgiesi, matyt, ir esti sunku tave išmušti iš pusiausvyros, nors, reikia pripažinti, kartais tenka pasistengti, kad taip nenutiktų.

- Bet vis tiek turbūt ne visada gerai miegate?

- Kadangi miegu nedaug, paprastai miegu ramiai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (63)

 • ADAS 2018 rugsėjo mėn. 15 d. 22:58:32

  Vis labiau si politike patinka,nes niekada nenusisneka ir nerekauja kaip
  kokia Maldeikiene ,nors daznai is jos atvirai pasityciojama.aatikrai
  protinga ir stipri moteris .Sekmes ir stiprybes.

 • Jeigu 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 15:12:04

  neklystu, prof. P.Gylys rašė, kad verslo subsidijavimas iždo lėšomis
  ES yra griežtai draudžiamas. Ar mes jau nebe ES? Ar ne Seimas rengia
  įstatymus, kad grobuonys verslininkai nepamptų iš mūsų kišenės.

 • unlas 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 10:37:04

  cia tik zaidimas i vienus vartus...o uz kokius eurus tas prisigrobe 35000
  ha zemes?!? kai leidzema tureti tik 500 ha! nusiimkit rozinius akinius! cia
  jie tarpusavi kovoja kas dar labiau pralobs jusu saskaita...

 • Safyras 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 07:39:39

  Seni politikai ir jų atžalos užmiršo, jog užaugo jau ne tik nauja
  karta, kurią taip nepastumdysi, kaip stumdė senus darbuotojus, bet ir
  seni darbuotojai, turėdami milžinišką darbo patirtį ir matę visus
  politikų "žygius", kuriuos bando užtušuoti žiniasklaidos priemonės,
  nėra tokie jau patiklūs, kaip norėtų... Neužtenka tik giedoti Lietuvos
  himną, reikia dar ir suprasti žodžius, neužtenka iškelti vėliavą,
  reikia suprasti kada ir kur ji reikalinga... O politikai bando per
  reklaminius šūkius , akcijas daryti sau karjerą... Bet visada yla
  išlenda iš maišo, kai gerai pakratai... Daug gerų rašytojų,
  kompozitorių yra kilę iš kaimo, bet ne visiems yra dabar sudaromos
  sąlygos pasireikšti... Todėl ir juokina pasaulį politikai tirdami kino
  herojų panašumą į politikus, o ne tirdami tikrus darbus ir
  nusikaltimus...

 • kisa 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 04:53:11

  zid masoniai uzkariauja lietuva. nurode stariciokas , broilieris turi but
  valdzioj, bac ir sedi gabrijelius. taip politbiuras nurode.

 • Cha 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 03:12:45

  Landsbergiui yra 36 metai. Tai kada jis pasieks tą brandesnį amžių?

 • Tik ne sustokite! 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 02:38:34

  Tai turėtų įeiti į Lietuvos istoriją kaip Dedulmečio pabaigos
  pradžia.

 • Camel 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 01:56:20

  ...įdomu, tikriausiai spės nuduroti šią valdžią iki BREXIT LOL

 • Šaunioji ponia Agne, 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 01:46:01

  Visus tris metus žaviuosi Jūsų kompetencijomis, sąžiningumu, drąsa,
  darbštumu ir tvirtybe. Dirbate nežmoniškai sunkų darbą - keliate
  Lietuvą iš konservų, komunistų ir liberalų mafijų aštrių nagų
  gniaužtų. Vyrai prieš tokius bastijonus klumpa, o Jūs - tik trapi
  moteris.
  Pagarba Jums, ponia Agne. Linkime stiprybės.

 • pagarba poniai Agnei 2018 rugsėjo mėn. 11 d. 01:00:00

  Žaviuosi ponia Agne, lyg šiol Lietuva neturėjo tokių pedantiškų
  politikų, valstybei tikrai pasisekė

 • pastaba 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 23:52:53

  ar Agne jau rado prapuolusiu 20 milijonu? juk 2 metus juos jiesko...

 • Jei 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 22:16:17

  visiems komentatoriams autorius prisimintų Sąjudžio laikus, tai
  žinotų, kad AT pirmininku turėjo būti ne lanburgas, o šitą postą
  dėdulė užėmė, kas gali paneigti, liepiamas KGB.

 • visiems komentatoriams 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 21:50:08

  Tokios bjauriai besielgiancios bobos kaip Sirvinskiene seme iki siol dar
  nebuvo .Dauguma komentatoriu istrigo/uzsiciklino su savo pliurpalais apie
  Landsbergius ,... juokiasi puodas kad katilas juodas.
  Man atrodo ,kad sie komentatoriai dar buvo be kelniu kai V.L. buvo AT
  pirmininkas ...

 • to Edmundas obuolys nuo obels netoli......... 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 21:41:02

  Zemkalni /KGB DEDULES TEVA/1959 m. geguzes menesi is Australijos
  emigracijos i Lietuva , skubos tvarka, grazino Maskva. LKP CK ir asmeniskai
  jis, Antanas Snieckus, buvo ipareigotas Vytautui Zemkalniui suteikti gerai
  apmokama darba pagal specialybe, taip pat sudaryti visas kitas gyvenimo ir
  pragyvenimo salygas, net be jokios eiles ar kitu ribojanciu tuometiniu
  salygu, pirmumo tvarka, suteikti ir komunalini buta. Sis Purvinsko
  liudijimas dokumentais patvirtintas tik is dalies. Is tiesu Zemkalniui buvo
  suteiktas vienas, o po to – dar geresnis butas ir sugrazinta vila
  Kacergineje. Jam taip pat buvo teikiami nuopelnus sovietinei valdziai
  liudijantys apdovanojimai.

 • jie 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 21:31:54

  senai turejo sedet ,bet?

 • Vardan tos Lietuvos 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 21:03:38

  Kad tik Landsbergiai būtų sotūs ir laimingi, bei turtingi. O mes
  runkeliai ir šunauja pakentėsim, vardan tos Lietuvos...

 • Ramunui Karbauskiui 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 20:54:06

  1. Gerbiamas Ramunai, turi dauguma seime todel manau nebudu didele problema
  nuimti apsauga nuo landsbergio ir pateikti jam saskaita uz visa ta laika
  kol jis buvo saugomas uz mokesciu moketoju pinigus.
  2. Kada pradesi sodinti tos, kurie padovanojo mazeikiu nafta amerikeciams,
  kilnojo zemes, pasisavino norvegu pinigus, uzgrobe banka snoras, prasuko
  independence afiora ir praskolino Lietuva?

 • mp 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 20:37:56

  valstiečiai šaunuoliai,gal apkarpys daug kam per daug išlindusias melo
  ausis,o ypač šitiems veikėjams

 • manau 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 20:00:47

  žaviuosi gerb. Agnės dvasios ir sielos stiprybė ir tvirtybe ... tai
  Lietuvos žiburys ... į kurį nukreiptos visų dorų Lietuvos žmonių
  akys ir viltys ....

 • Camel 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 19:58:28

  ...viena atkentėjo ir dabar sekanti etapas LOL

 • Janina 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 19:58:17

  P.Širinskienė teisi.Keistai atrodo milijoniniai pelnai ir 750 000 EUR
  investicijos būtent į SEB banką ir dar po to,kai pats lyderis
  kalbėjo,kad gali remti SEB banko patarėjo G.Nausėdos kandidatūrą
  Prezidento rinkimuose...Vilniečiai neklauskite,kodėl Vilniuje taip
  trūksta darželių ir kodėl tokie dideli mokesčiai...Be abejo,tai
  darbšti šeima ir tikrai dirba vardan Lietuvos.Bet...

 • Andriulis 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 19:57:06

  kodel 15 procentu tu kurie visada balsuoja uz landsbergiu judejima reikia
  vadinti puse LIETUVOS?

 • širinskei gręsia 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 19:24:11

  metų seklės ŠERLOK HOLMES nominacija.
  Sekantis etapas-Karbauckio praturtėjimo tyrimas.

 • jonas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 19:05:49

  TAI VA IS KUR LANSBERGIU KLANO BAIME KAD PAAISKES KOKI JUODA VERSLIUKA
  VALSTUBES SASKAITA JIE PRASUKINEJA.

 • Jonas 2018 rugsėjo mėn. 10 d. 18:59:26

  Ačiū ,Agne, kad Jūs dirbate Lietuvai. Ačiū ir Jūsų Tėveliams kad
  sugebėjo išauginti Lietuvai valstybiškai mąstantį dorą Žmogų; be
  melo , falšo , su dideliu teisngumo jausmu.
  Sveikatos Jums , suprantame , kad Augijo arklidėse mėžti mėšlą
  nelengva...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018