respublika.lt

Kultūros darbuotojai nusipelnė tik grašių?

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 23 13:00:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Mitingo dalyviai. Stasio Žumbio nuotr.

„Respublikos“ savaitės žmonės - Vilniuje, prie Vyriausybės rūmų, mitingavę šalies kultūros darbuotojai. Reikalavę, kad jų atlyginimai būtų pakelti 150 eurų, bet išlupę labai abejotiną kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson pažadą, jog kitąmet atlyginimai bus padidinti 75 eurais. Jei padės savivaldybės.

 

Kas tuos atlyginimus kels, jei premjeras sako, jog kultūros darbuotojams atlyginimai jau padidinti 21 euru. Vos ne našlių pensija. O vėliau, sako Saulius Skvernelis, dar didins. 2019 m. ir 2020 m. dar pridės po 30 eurų. Vaje, kokie dideli pinigai. Balerinos, šokančios Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre galės kasdien nusipirkti po vieną avokadą. Ar kelis agurkus. Bet iki Seimo nario Dainiaus Kepenio reikalaujamų 11-os porcijų daržovių per dieną joks Lietuvos kultūrininkas neištemps. Nei aktorius, nei muziejininkas, nei bibliotekininkas. O ypač - baleto šokėjai ir aktoriai. Nors būtent jiems, šešias dienas fiziškai dirbantiems scenoje vos ne iki vidurnakčio, reikia daugiausiai kalorijų. Ar ne absurdas. Balerina dirba teatre, kuriame bilietas į spektaklį gali kainuoti ir 42 eurus. Tačiau balerinos algos neįstengiama padidinti net iki trijų bilietų parteryje kainos. Juk žiūrovai renkasi ne dėl itin brangios scenos įrangos. Valstybė scenų, teatrų rekonstrukcijoms, patobulintoms akustikoms sugebėjo išleisti šimtus milijonų. O ant scenos dirbančiam, išsipusčiusį šalies elitą linksminančiam profesionalui net kelių eurų gaila. Lietuvos kultūros darbuotojai, o jų yra 13,3 tūkst., gauna vos ne pačias mažiausias algas Europos Sąjungoje. Trečias nuo galo. Nors antras Lietuvos miestas jau ruošiasi tapti Europos kultūros sostine.

Nori išgyventi - „chaltūrink“

Tad ko stebėtis, jog vietoje kultūros lieka „chaltūrinimas“? Vietoje tikrų rožių - plastikas. Kultūrininkai, kad išlaikytų šeimas, persikvalifikuoja į vestuvių planuotojus, linksmintojus privačiuose vakarėliuose. Tampa savotiškais viduramžių pajacais karalių rūmuose. Kartais net persikvalifikuoja į ugniagesius-gelbėtojus. Ar taip apsikrauna darbais serialuose, reklamose, jog visuose vaidmenyse tampa vienodi. Vis tas pats. Tik vienur vaidina prokurorą Petriuką, o kitur - banditą Petriuką. Tikėtina, bet tiek užsidirba, kad galėtų įpirkti bilietą į savo teatro - etatinės darbovietės - premjerą. Ir dar lieka pinigų pragyventi mėnesį. Nes jauni aktoriai ne sostinės teatruose teuždirba kiek daugiau nei 400 eurų „į rankas“.

Regionuose vidutinis kultūros darbuotojo mėnesinis atlyginimas - 500 eurų „ant popieriaus“. Tad „į rankas“ gauna tik kiek daugiau nei dabartinė minimali mėnesinė alga. Tesiekianti 400 eurų. Kas gali tikėtis, jog dėl tokių algų į provinciją ims veržtis diplomuoti smuikininkai, bibliotekininkai, režisieriai, kultūros vadybininkai? Sugebės gauti bankų paskolas, įsigyti butus. Ne, apie tai galima tik pasapnuoti. Nors būtent kultūra yra ta sritis, kurios, skirtingai nei statybų, kelių tiesimo verslo, neužkiši nei migruojančiais baltarusiais, nei ukrainiečiais. Nes kiekvieno krašto kultūros specifika vis kitokia. Šit užsienietis dailininkas tapė tris Lietuvos kunigaikščius, o nutapė tris slaviškų sakmių didvyrius. Lietuvos kunigaikščiai tapo panašūs į Ilją Muromecą, Dobrynią Nikytičių ir Aliošą Popovičių.

Ne biudžetas kaltas, bet valdžių mentalitetas

Kodėl niekas valdžioje niekada nesigailėjo kultūrininkų? Nes gyvename pragmatikų krašte. Čia daina ir šokis niekada nebuvo laikoma darbu. Tik rimtų darbų, iš pradžių dar ritualinių, o vėliau tik linksminimo, priedu. O „tijatras“ buvo tik smagus pasivaipymas vestuvėse. Užsėdant jaunųjų užstalę ar „kariant“ piršlį. Savo šaknimis žemdirbiška Lietuva neturi tokių gilių teatro tradicijų kaip, pvz., graikai ar netgi prancūzai. Pirmasis lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“ buvo pastatytas 1899 m. Toli gražu ne Antikos laikais ir ne prieš Kristaus gimimą. Tad ir dabartinės mūsų neva jau miestietiškos valdžios traktuoja teatralus ir kitus kultūrininkus tik kaip laisvalaikio linksmintojus. Dirbančius niekų darbus. Vis ūkininko mąstymas. Kam duoti pinigų dainorėliui, jei už tuos pinigus galiu nusipirkti karvę ir pats sau padainuoti. Kas - karvė ar dainorėlis - labiau pravers prie „ūkės“. Jei ką, galiu pasiklausyti ir paukščiukų.

Kultūrininkas provincijoje visada buvo tik laisvalaikio, kolūkio pirmininko svečių, rajono partijos sekretorių linksmintojas ir rimto darbo pabaigtuvių švenčių rengėjas. Iš jo buvo reikalaujama tik linksminti ir negauti profesinės ligos - cirozės. O prakutusių lietuvių sekcijose buvo daugiau čekiško krištolo taurių, vazų, padėklų nei knygų. Tad ir dabar valdžios niekaip nesuvokia, ką su tais kultūrininkais veikti. Gal palikti kiekviename regione tik po vieną? Kad pasitikinėtų retai užsukančią centrinę valdžią su duona ir druska. Bei tautiniu kostiumėliu.

Ir taip galvoja valstybė, norėjusi statyti atominę?

Algas didinti trukdo ne valstybės biudžetas, bet valdžių inertiškas, sakyčiau, „senobinis“ sodžiaus žmogaus požiūris į kultūrą. Nes jei randama pinigų keliams tiesti, parkams kurti, Vilniaus G taškui ieškoti, jei Andrius Kubilius net ketino statyti naują atominę, tai, jei Saulius Skvernelis labai norėtų, rastų pinigų ir bibliotekininkams ar muziejininkams. Bet nenori. Nes joks užsienio premjeras tikrai nesilankys Arklio ar Kačių muziejuose. Jei kas nors mūsų valdžias anonimiškai apklaustų, ir jos nemeluotų, turbūt net kultūros ministras atsakytų, jog jam pirmaeilis dalykas - ne šalies kultūra, o asmeninis odontologas ir automobilio meistras. Jei žmones vertintume pinigais, aukščiausiai įkainoti yra teisėjai ir antstoliai. Įsivaizduojate? Jei teisėjai ir antstoliai, vadinasi, valdžia įsivaizduoja visuomenę kaip labai piktą šunį su antsnukiu. Nuolatinę grėsmę, kurią reikia tramdyti. Teisėjas antsnukį paskiria. Antstolis antsnukį uždeda. O kultūrininkas netinka nei antsnukiui paskirti, nei jam uždėti. Kultūrininkas tik išbalansuoja visuomenę. Laisvamaniškais vaizdais bei svajonėmis. Net su antsnukiais užsimano trepsėti, dainuoti, valdžių neklausyti, šaipytis. Gydytojas dar gali į užsienį pabėgti. O kur pabėgs miestelio bibliotekininkė. Nebent tik į mažą pensiją.

Tačiau negi žmonės, dėl kurių užsipildo šalies teatrų salės, o žiūrovai per metus išperka tūkstančius bilietų, per pertraukas leisdami baruose pinigus, iš tikrųjų nesukuria jokios pridėtinės vertės? Aktorius sukuria pridėtinę vertę ir rūbų dizaineriams. Puošiantiems elito damas prieš premjeras. Sukuria pridėtinę vertę barams, taksistams, gėlių pardavėjams. Netgi tarpmiestiniam transportui, jei žiūrovai atvyksta iš kitų miestų. Kultūrininkas yra traukos centras, pritraukiantis didžiulei infrastruktūrai papildomų pinigų. Už įvairias paslaugas. O pats už paslaugą, jog verčia žiūrovus bent kiek įsijausti į kitokią realybę, įjungti fantaziją, lieka įvertintas tik grašiais ir plojimais. Net nesitiki, jog muziejininkai, fonduose ar ekspozicijose saugantys neįkainojamus mūsų valstybės dvasinius bei materialius lobius, vėlgi uždirba grašius. Nors būtent jie dar saugo Maironį ar M.K.Čiurlionį nuo pragmatikų užmaršties.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s