respublika.lt

2017 sausio 23, pirmadienis

KT: teisėjų atlyginimų koeficientai neprieštarauja Konstitucijai

2014 gegužės mėn. 08 d. 11:00:03
Respublika.lt, Eltos inf.
KT: teisėjų atlyginimų koeficientai neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį priimtame nutarime pripažino, kad byloje ginčyti Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje (2008 m. lapkričio 6 d. redakcija) nustatyti teisėjų pareiginės algos koeficientai neprieštarauja Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad tam tikras neesminis teisėjų atlyginimų sumažinimas, susijęs su buvusiu tam tikru teisėjų atlyginimų teisinio reguliavimo neaiškumu, nestabilumu ir prieštaringumu, galėtų būti pateisinamas pereinamojo laikotarpio, kuriuo formuota atkūrusios nepriklausomybę Lietuvos Respublikos teismų (ir teisėjų atlyginimų) sistema, išskirtinėmis aplinkybėmis.

Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad iki Teisėjų atlyginimų įstatymo įsigaliojimo galiojęs ir faktiškai taikytas teisėjų atlyginimų dydžių ir jų apskaičiavimo teisinis reguliavimas buvo laikino pobūdžio, nenuoseklus ir prieštaringas, jis laikytinas pereinamojo laikotarpio, kuriuo formuota atkūrusios nepriklausomybę Lietuvos Respublikos teismų (ir teisėjų atlyginimų) sistema, laikinuoju faktiniu teisiniu reguliavimu.

Konstitucinis Teismas pažymėjo ir tai, kad, praėjus daugiau kaip aštuoniolikai metų nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo priėmus Teisėjų atlyginimų įstatymą, nebuvo pagrindo tikėtis, jog pagal tame įstatyme nustatytą teisinį reguliavimą šalies teismų teisėjams, kaip jų atlyginimo sudedamoji dalis, galėtų būti mokamas priedas už ištarnautus ne Lietuvos Respublikai metus, t. y. už laikotarpį iki 1990 m. kovo 11 d. Atsižvelgdamas į tai, Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad laikotarpiu iki Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. vienintelės Lietuvos valstybės institucijos buvo užsienyje veikusios Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, tarnyba Lietuvos valstybei buvo įmanoma tik okupuotoje Lietuvos Respublikos teritorijoje tam tikrą laiką veikusiose organizuotos ginkluotos kovos su okupacija (Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio) struktūrose.

Byloje buvo ginčijami Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio ir apygardos administracinių teismų teisėjų atlyginimų koeficientai, nustatyti Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje. Motyvuota tuo, kad pagal juos nustatyti atitinkamų teisėjų atlyginimai yra mažesni, palyginti su nustatytaisiais pagal iki 1999 m. gruodžio 31 d. galiojusį Vyriausybės nustatytą teisinį reguliavimą. Pareiškėjai abejojo, ar dėl šios priežasties Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje nustatyti šie teisėjų atlyginimų koeficientai nepažeidžia konstitucinio draudimo mažinti teisėjo atlyginimą ar kitas socialines garantijas, kylančio iš teisėjo ir teismų nepriklausomumo principo.

Konstitucinis Teismas nustatė šias bylai reikšmingas išskirtines aplinkybes: pirma, Vyriausybės nustatytas reguliavimas, su kuriuo pareiškėjai lygino ginčijamą Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje nustatytą teisinį reguliavimą, galiojo tik nuo 1997 m. liepos 1 d. iki 1999 m. gruodžio 31 d. ir nustojo galios likus daugiau kaip aštuoneriems metams iki Teisėjų atlyginimų įstatymo priėmimo; antra, Vyriausybės nustatytu teisiniu reguliavimu buvo nustatytas teisėjų tarnybinių atlyginimų (koeficientų) padidinimas, kuris Vyriausybės 1999 m. gruodžio 28 d. nutarimu nuo 2000 m. sausio 1 d. buvo sumažintas atsižvelgiant į tuo metu susiklosčiusią sudėtingą ekonominę ir finansinę būklę; trečia, teisėjų atlyginimų minimalūs dydžiai, apskaičiuoti pagal ginčijamą teisinį reguliavimą, yra vidutiniškai 25,8 proc. didesni nei atitinkamų teisėjų atlyginimų minimalūs dydžiai, apskaičiuoti pagal Vyriausybės nustatytą teisinį reguliavimą, galiojusį ir faktiškai taikytą laikotarpiu iki Teisėjų atlyginimų įstatymo priėmimo; ketvirta, nuo Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo iki Teisėjų atlyginimų įstatymo įsigaliojimo galiojęs ir faktiškai taikytas teisėjų atlyginimų dydžių ir jų apskaičiavimo teisinis reguliavimas buvo nustatytas ne įstatymu, buvo laikino pobūdžio, nenuoseklus ir prieštaringas.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad teisėjų atlyginimų sumažinimas pagal šiuos koeficientus, nors ir nėra esminis, galėtų būti laikomas pažeidžiančiu Konstitucijoje įtvirtintą teisėjo ir teismų nepriklausomumą, jeigu šioje byloje nebūtų šių išskirtinių aplinkybių.


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KRITO: „Eurostat“ duomenimis, trečiojo praėjusių metų ketvirčio pabaigoje valstybės skola euro zonoje, palyginti su antruoju 2016-ųjų ketvirčiu, nukrito nuo 91,2 iki 90,1 proc. BVP.
  • KURSAI: Lietuvos pedagogai turi galimybę tobulintis; Japonijos ambasada skelbia konkursą šios šalies vyriausybės finansuojamoms studijoms.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Kodėl iki šiol nesumedžiotos Sausio 13-osios raganos?
2. R.Paksas: Kieno gynybai bus telkiamos milžiniškos lėšos ir kariuomenės, jeigu Lietuvą paliks dar daugiau žmonių?
3. J.Basanavičius ne prie ko
4. Tikite, kad pavyks atpiginti vaistus?
5. R.Karbauskis ir G.Kildišienė: romanas ar drama?
6. Kokio Seimo reikia: 141, 101 ar 71?
7. Išaukštinta ir pažeminta moteris
8. Dr. K.Sventickas: Sausio 14 dieną Krymo okupacijos scenarijus pakartotas Alytuje
9. Briuselis baus Lietuvą, kad saugo savo žemę
10. Atrodo, kad jų gimtoji kalba - jau ne lietuvių
11. P.Urbšys: Seimas - už vaikų atėmimą iš tėvų
12. B.Gruževskis: Ekonomikos krizė - kaip šeimos narys
13. Kaip jaustis prie prezidentės giljotinos
14. Pirmasis atkurtos Nepriklausomos Lietuvos policijos generalinis komisaras P.Liubertas: Didvyris vienas - Tauta
15. Nuo kokios valdžios bėgama?
16. Koks pagrindinis valstybės įvykis? Gal konservatorių intrigos?
17. 2020 m. tikėtis didelės nelaimės?
18. F.Kauzonas: Kokius pokyčius sukelia iššūkiai?
19. Valdžiai už žygdarbius tikrų medalių nebereikia
20. Kosmonauto interviu „Respublikai": Žmonėms jau būtina atsarginė planeta
21. V.Rubavičius: Gedimino bokšto auka - Lietuvos 100-mečiui
22. Patriotinės organizacijos metamos į gatvę. Bename tapo net Sausio 13-osios brolija
23. Euras įvestas ne dėl žmonių
24. Išskirtinis interviu dienraščiui „Vakaro žinios“: Ko nepasakė prezidentė?
25. Seimas girtiems dar paliko landą
reklama
elta

Nuo kelerių metų turėtų būti leidžiama dalyvauti grožio konkursuose ir Eurovizijoje?

balsuoti rezultatai

Kaip dažnai tikrinatės sveikatą gydymo įstaigose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

 

-4    -1 C

  -1    +3 C

 

   -4    +1 C

 0    +4 C

 +2   +4 C

 

   -3    +3 C

      6-11 m/s

     5-10 m/s

 

      2-7 m/s

reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12