respublika.lt

Kova su šešėliu: Bus mokomasi iš Baltarusijos ir apskritai visos prekės bus parduodamos su banderolėmis

(0)
Publikuota: 2013 rugpjūčio 06 08:22:03, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 3 nuotr.
Finansų viceministras Vytautas Galvonas. Sauliaus Venckaus nuotr.

Finansų viceministras Vytautas Galvonas įsitikinęs, kad šešėlinę ekonomiką bent iš dalies įmanoma pažaboti unikaliu Lietuvos fizikų išradimu, kuris Baltarusijoje padeda valstybei surinkti daugiau mokesčių, o verslą apsaugojo nuo nelegalių konkurentų.

Finansų viceministras V.Galvonas „Respublikai“ tvirtino, kad Lietuvos šešėlinėje ekonomikoje cirkuliuoja apie 50 mlrd. litų, nuo kurių niekas nesumoka nė cento mokesčių valstybei.

Nuo valstybės nuslėpta kone tiek pat, kiek ji pati jau prisiskolino. Lietuvos skola dabar siekia 44,314 mlrd. litų.

- Sakote, kad šešėlinėje ekonomikoje sukasi tiek pinigų, kad jų užtektų atsikratyti visų mūsų įsiskolinimų, bet ar realu iš šešėlio ištraukti 44 mlrd. litų, juk premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybė nesugebėjo išgriebti nė milijardo? - „Respublika“ paklausė finansų viceministro Vytauto Galvono.

- Visos vyriausybės kalba apie šešėlį, bet ar ką su juo realiai daro? Šešėlinė ekonomika yra visame pasaulyje, jos neįmanoma išnaikinti, tačiau kitas klausimas - kiek valstybė tai toleruoja ir kiek su ja kovoja.

Kartais mes šešėlinę ekonomiką įsivaizduojame tik kaip rūkalų ar degalų kontrabandą, atlyginimą vokeliuose. Tačiau šešėlis yra visur aplinkui. Šešėliu gali užsiimti ir užsiima net žinomos įmonės, kurios gamina vadinamąjį kontrafaktą - papildomą produkciją, kuri neatspindima jokiuose dokumentuose, taigi už ją nemokami ir mokesčiai.

Pavyzdžiui, daugelyje Lietuvos restoranų vargu ar gausime paprasto, lietuviško mineralinio vandens. Siūlomi vien tik brangūs, užsieniniai, kurių buteliuką padavėjas dažniausiai atneša jau atidarytą. O kas tame buteliuke yra - gal tiesiog vanduo iš krano? Ir jis parduodamas labai brangiai, mokesčiai valstybei taip pat nesumokami, nes šis sandoris niekur nefiksuojamas.

Kalbu tai ne fantazuodamas - per savo dukros išleistuvių vakarėlį viename Vilniaus klube tokią situaciją mačiau savo akimis. Paprašyta vandens padavėja nuėjo į virtuvėlę, kurios vaizdas kiek atsispindėjo veidrodyje. Ėmiau stebėti, kaip ji į grafiną tikrai įpylė vandens iš čiaupo, įspaudė citrinos, o sąskaitoje buvo įrašyta visai kas kita.

Šešėlinę ekonomiką sudaro ir pajamos, gautos už netikras, t.y. padirbtas, prekes. Ne tik šveicarai laikrodžių gamintojai niekaip neišsprendžia laikrodžių padirbinėjimo problemų. Šiandien nebūtinai padirbami tik labai brangūs daiktai. Neabejoju, kad labai plačiai padirbinėjamas ir alkoholis ir jo tikrai pilna Lietuvoje.

Pavyzdžiui, pernai Lenkijoje buvo uždarytos net 7 gamyklos, kuriose buvo masiškai padirbinėjamos žinomų prekės ženklų cigaretės. Ką reiškia padirbti cigarečių pakelį - juk tai tik paprasčiausias popierius, kurį juosia taip pat popierinė, lengvai padirbama banderolė.

Alkoholinių gėrimų buteliams naudojamos halogramos irgi nėra stebuklas, koks atrodė anksčiau. Dabar kinai tiek prigaminę tų halograminių blizgučių, kad į juos vyniojamos puokštės net ir mūsų gėlių turgeliuose.

- Ką tuomet daryti, jeigu legalūs fabrikai gamina papildomą, šešėlinę, produkciją, legaliuose prekybos centruose galima įsigyti falsifikatų, o dabar esančios apsaugos priemonės - banderolės, halogramos taip pat yra lengvai padirbamos?

- Mes dažnai ieškome sprendimų kažkur užsieniuose, pasirodo, genialios idėjos realizuojamos čia pat, mūsų namuose. Esu fizikas, todėl žinau, kas yra poliarizuotas stiklas arba vadinamasis latentas.

Tuo puikiai pasinaudojo keturi mūsų išradėjai, jie sukūrė ir Skaidiškėse, šalia Vilniaus, ėmė gaminti latentinės spaudos gaminius - naujos kartos banderoles, kurių niekas nesugebės nei padirbti, nei suklastoti. Tam reikėtų daug pinigų ypač brangiai aparatūrai, gamyklai ir protingų smegenų.

Latentinė spauda leidžia įrašyti bet kokią informaciją apie prekę, tačiau ją perskaityti įmanoma tik per specialų poliarizuoto stiklo ekraną. Ta informacija įrašoma labai sudėtingu stiklo poliarizavimo būdu ir jos plika akimi nematyti, tad falsifikatorius nė nežinos, kaip tokią banderolę reikėtų padirbti.

Kartu dar galima įrašyti kitus du kodus, kuriuos patikrinęs mokesčių inspekcijos inspektorius matys visą tos prekės kelią - kiek jos buvo pagaminta, kiek patiekta į rinką, kiek parduota. Suskaičiuoti mokesčius taps vieni juokai, o nuslėpti juos vargu ar bus įmanoma. Manau, kad ir prekybos centruose atsiras specialūs ekranai, kurie, pridėjus prekę, pirkėjui parodys, ar ji yra legali.

Į ministeriją buvo atvažiavusi viena pinigus spausdinanti Šveicarijos kompanija, kuri gamina elektronines banderoles naudodama tam tikrą retos kombinacijos bangos ilgio spalvą. Šveicarai labai gyrė savo produktą, jautėsi tarsi patekę į atsilikusią šalį. Aš jiems paaiškinau, kad esu fizikas, todėl galiu atlikti spektrinę tos banderolės analizę, nustatyti spalvos bangos ilgį, kompiuteriu suprogramuoti lygiai tokios pat spalvos pakaitalą ir jį padaryti.

Padaviau savo vizitinę kortelę, pagamintą latentinės spaudos būdu, ir pasakiau, kad gali man skambinti bet kuriuo paros metu. Šveicarai kraipė galvas nesuprasdami, kur tas telefono numeris. Kai kortelę įdėjau į specialų poliarizuoto stiklo dėklą, svečiai žagtelėjo iš nuostabos - tik tada buvo matyti mano pavardė, telefonai ir nuotrauka. Pinigus spausdinantys specialistai liko nustebę tarsi išvydę stebuklą.

- Ar latentinės spaudos banderolės dar yra tik išradimas, ar jau masinis gaminys?

- Keista, kad ta gamykla stovi šalia Vilniaus, o latentinių banderolių naudą valstybei pirmieji suuodė mūsų kaimynai baltarusiai.

Kai jie suprato, kokį perversmą mokesčių sistemoje tai gali padaryti, paties prezidento Aleksandro Lukašenkos įsaku latentinės spaudos banderolėmis pradėtas žymėti ne tik alkoholis, tabakas, bet ir tas pat vanduo buteliukuose, sultys, limonadas, skalbimo milteliai, automobilių alyva ir daugelis kitų plataus vartojimo prekių. Iš pradžių verslininkai skundėsi, kad padidės prekių sąnaudos, tačiau masiškai gaminant latentinės spaudos banderolės kainuoja tiek pat, kiek ir įprastos.

Baltarusijoje oficialiai dirbančių platinimo kompanijų apyvartos išaugo ne procentais, o dešimt kartų. Tai rodo, kiek padirbtos produkcijos yra rinkoje, kurios pardavėjai kartu apeina ir mokesčius valstybei. Lygiai tokiais pat tempais pradėjo augti valstybės mokesčių pajamos, nes kai naujos kartos banderolėmis buvo pažymėtos populiariausios prekės, nelegaliai parduoti jas tapo neįmanoma.

- Kodėl lietuviškas atradimas naudojamas ne mūsų šalyje, o Baltarusijoje?

- Todėl, kad kaimynai buvo greitesni. Manau, kad ši naujovė padarys perversmą ir mūsų mokesčių surinkimo sistemoje, latentinės spaudos metodą aš jau pristačiau premjerui Algirdui Butkevičiui. Jis iškart jį palaikė. Šiuo metu jau yra sudaryta darbo grupė, į kurią pakvietėme ne tik atsakingų ministerijų, bet ir verslo atstovų. Tikiuosi, kad priėmus bendrą sprendimą ateis laikas ir teisės aktui.

- Bet juk net naujosios banderolės nepadės iš šešėlio ištraukti Europos Sąjungos paramos pinigų, viešųjų pirkimų, kur sukasi įspūdingos sumos?

- Lietuvoje manoma, kad europiniai pinigai mums nieko nekainuoja, todėl už juos viskas ir daroma tik daug brangiau, nei reikėtų išleisti, o kai brangiau darai, tai ir daugiau lieka pasidalyti. Galima sakyti, kad viešieji pirkimai bei ES parama taip pat yra didelis šešėlis, kuris suryja daugybę mūsų valstybės pinigų, o juos būtų galima panaudoti socialinėms reikmėms.

Tokio neūkiškumo pavyzdys yra mano gimtuosiuose Anykščiuose, kur buvo susiruošta rekonstruoti Šventosios krantinę. Kadangi tam naudoti ES pinigai, tai vien projektavimui nepagailėta 400 tūkst. Mano įmonė šį darbą būtų atlikusi už 12 tūkst. litų. Pinigai Lietuvoje tikrai yra taškomi neįtikėtinais kiekiais, todėl mes jų ir neturime, skolinamės.

Gerai prisimenu 1990-uosius, kai pirmajai Vyriausybei net per ekonominę blokadą netrūko pinigų, veikė bibliotekos, kaimo mokyklos, visur važinėjo pigus viešasis transportas. Šiandien, kai toje pat Lietuvoje gyvena jau turbūt milijonu žmonių mažiau, nebeišlaikome nei tų kaimo mokyklėlių, nei bibliotekų, nebeliko autobusų, o pinigų vis tiek trūksta. Kas pasikeitė - juk gyvename toje pat valstybėje? Vadinasi, labai neūkiškai gyvename, o gal specialiai švaistome pačiais didžiausiais kiekiais, kad galėtų pasidalyti tie, kas prie to prieina.

Latentinė spauda leidžia įrašyti bet kokią informaciją apie prekę labai sudėtingu stiklo poliarizavimo būdu ir jos plika akimi nematyti, tad falsifikatorius nė nežinos, kaip tokią banderolę reikėtų padirbti.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s