Koordinuoti veiksmų rudenį opozicija neplanuojanuotraukos (2)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 14:32:36 Perskaitė 644

Didžiausios opozicinės parlamento frakcijos pirmadienį prasidėsiančioje Seimo rudens sesijoje bendrų veiksmų imtis neplanuoja ir dėl tuščio opozicijos lyderio posto galvos nesuka. Tiesa, koordinuotą elgesį galėtų paskatinti pajutus valdančiuosius maunant apynasrį.


Opozicinių Lietuvos socialdemokratų (LSDP) frakcijos seniūnas Juozas Olekas Eltai sakė siūlomiems įstatymų projektams ieškosiantis paramos visais būdais. „Visas mūsų darbas yra konstruktyvus pasiūlymų teikimas ir palaikančiųjų paieška. Jau praeitą sesiją turėjome keletą bendrų posėdžių su opozicija, kartais sulaukdavome vieno kito valdančiųjų atstovo. Norime būti produktyvūs“, - teigė socialdemokratas.

13 mandatų turinčios Lietuvos liberalų sąjūdžio (LLS) frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas entuziazmu kooperuotis su opozicinėmis frakcijomis netryško. Pasak politiko, Seimo statutas opozicinėms jėgoms suteikia mažai laisvės pristatyti savo įstatymų projektus. „Nežinau, kiek mums tai (kooperacija su opozicija - ELTA) naudinga. Laiko opozicijai skirta labai mažai, nors ji ir labai didelė. Problema, kad Seimo statutas pasisakymams skiria tiek pat laiko, nesvarbu, ar yra viena, ar 5 opozicinės frakcijos“, - Eltai aiškino E. Gentvilas.

Seimo konservatoriai savo ruožtu palaikymo ketina ieškoti pajautę spaudimą iš valdančiosios daugumos. Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė teigė matanti ketinimus nutildyti opoziciją. „Ieškosime būdų (bendradarbiauti su opozicija - ELTA). Esant tokiai situacijai negalime leisti, kad opozicijos balsas būtų užčiauptas. Ypač, kai matome, kad bandoma, pavyzdžiui, mažinti finansavimą opozicijoje esančioms partijoms, perskirstant lėšas lojalioms politinėms jėgoms. Yra tam tikros ribos, kurių nereikia peržengti“, - tikino konservatorė.

Visų trijų frakcijų atstovai nesureikšmino Ramūno Karbauskio išsakytos kritikos, esą opozicijos neveiksnumą rodo nesugebėjimas išsirinkti opozicijos lyderio. Eltos kalbinti politikai sutarė, kad ši pozicija - administracinio pobūdžio ir daug naudos ją užimantiems nesuteikia.

„Oficialus opozicijos lyderis turi galimybę dalyvauti valdybos posėdžiuose, kur sprendžiami administraciniai klausimai. Manau, kad išsirinkus lyderį kaip tik atsirastų daugiau painiavos, nes jis turėtų atstovauti ir derinti labai skirtingų partijų interesus“, - dėstė E. Gentvilas.

A. Bilotaitė Eltai sakė, kad frakcija puikiai išsiverčia ir be opozicijos lyderio kėdės, tačiau neatmetė galimybės, jog politinio sezono įtampa gali paskatinti pakeisti požiūrį. „Dabar čia yra formalus dalykas, nors ir esame valdančiųjų dėl to kritikuojami. Opozicijos lyderio postas yra visiškai administracinė pozicija. Žinoma, tai yra svarbu, bet tikrai nereikėtų sureikšminti. Vis dėlto naujas politinis sezonas parodys, kaip viskas klostytis“, - tikino konservatorė.

Politikai sutarė, kad svarbiausias sesijos darbas - kitų metų biudžeto patvirtinimas. Nors visi tikino ieškosiantys konstruktyvaus dialogo ir stengsis dirbti su valdančiaisiais, daugiau bendrų prioritetų aptikti sudėtinga.

Pavyzdžiui, socialdemokratai daugiausia dėmesio ketina skirti darbo užmokesčio kėlimui, biudžetinių darbuotojų užmokesčio koeficientų didinimui, išmokų už vaiką dydžiams ir regionų plėtrai. Konservatoriai žada akylai stebėti valdančiųjų vykdomas reformas. A. Bilotaitė tikino, kad mokesčių ir švietimo reformoms bei ligoninių pertvarkai.

ELTA primena, kad pirmadienį Seimas pradeda rudens sesiją. Darbų programos projekte - apie 600 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 118, prezidentė Dalia Grybauskaitė - 11, Seimo nariai (frakcijos) - daugiau kaip 300 įstatymų projektų. Rudens sesijoje tarp pagrindinių Seimo darbų - 2019 m. valstybės biudžeto, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų tvirtinimas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net