respublika.lt

Konstituciniame Teisme lyja premijomis

(0)
Publikuota: 2011 gruodžio 02 14:43:07, Julius GIRDVAINIS, "Respublikos” žurnalistas
×

Išskirtinę teisę Lietuvos piliečiams aiškinti pagrindinio šalies įstatymo tiesas turintis Konstitucinis Teismas sunkmečiu pasinaudoja ir išskirtine galimybe išlaidauti darbo metu su pareigomis nesusidorojantiems savo tarnautojams.

Konstitucinio Teismo teisėjai yra išaiškinę, kad visi kiti Lietuvos teisėjai buvo nepelnytai nuskriausti, kai solidariai su likusiais šalies gyventojais jiems sunkmečiu buvo sumažinti atlyginimai.

Tačiau šventieji Konstitucijos aiškintojai nė nebandė narplioti, ar teisėtai Vyriausybė per krizę nurėžė pensijas, jaunų tėvų, vaikų pinigus, kitas socialines išmokas skurstantiesiems.

Toks abejingumas paaiškinamas nebent tuo, kad teisėjai į konstitucinius teisėjus kreipėsi kaip kolegos - su prašymu, o visi kiti visuomenės sluoksniai sukandę dantis tebetyli.

Premijuojami kone visi

Lygiai taip pat tyliai Konstituciniame Teisme sunkmečiu dalijamasi ir priedais prie atlyginimų. Tai, kad šios priemokos teismo tarnautojus pasiektų laiku, rūpinasi net keturios šios institucijos finansininkės, nors, be pačių teisėjų, Konstituciniame Teisme pluša kiek mažiau nei 40 jo aparato tarnautojų.

„Respublikai“ tapo žinoma, kad šiemet priemokas prie pagrindinio atlyginimo gavo didžioji dalis Konstitucinio Teismo aparato darbuotojų - net 29 tarnautojai.

Labiausiai Konstitucinio Teismo pirmininko Romualdo Kęstučio Urbaičio sprendimu buvo pamaloninti jo paties sekretoriato, Teisės departamento, Informacijos ir technologijų skyriaus, Finansų skyriaus ir Bendrojo skyriaus tarnautojai. Kiekvienam šių darbuotojų buvo išmokėtos nuo 308 iki 1955 litų priemokos.

Vienam Konstitucinio Teismo Teisės departamento tarnautojui priemoka buvo paskirta kovo mėnesį, kitiems teisininkams - lapkritį.

Teismo pirmininko sekretoriato, Informacijos ir technologijų, Finansų, Bendrojo ir Ūkio skyrių valstybės tarnautojai praturtėjo nuo rugsėjo iki lapkričio mėnesio.

Iš viso priemokoms prie algų išleista jau 35 tūkst. litų. 2011 metams skirti asignavimai šios institucijos darbo užmokesčiui sudaro 2 mln. 973 tūkst. litų.

Nenumatytos užduotys

Konstitucinio Teismo pirmininko padėjėjas Rytis Krasauskas „Respublikai“ paaiškino, kad išmokėtų priemokų dydžiai buvo skaičiuojami „priklausomai nuo kiekvieno valstybės tarnautojo indėlio atliekant papildomus darbus ir svyravo nuo 20 iki 60 proc.“

Kadangi beveik visi premijuoti tarnautojai turi aukščiausias kategorijas, tad ir priemokos jiems skaičiuotos maksimalios.

R.Krasauskas taip pat aiškino, kad priemokos buvo mokamos už „įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ir už papildomų užduočių atlikimą“.

Į „Respublikos“ klausimą, kokiais papildomais darbais buvo apkrauti Konstitucinio Teismo tarnautojai, R.Krasauskas atsakė, kad tai buvo „papildomos užduotys, kurios nenumatytos jų pareigybių aprašyme“.

„Šiemet priemokos paskirtos už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, kai yra padidėjęs darbų mastas atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės ir už papildomų užduočių atlikimą, kai atliekamos pareigybės aprašyme nenustatytos funkcijos, papildomas užduotis valstybės tarnautojui suformulavus raštu“, - premijavimo įteisinimą paaiškino padėjėjas R.Krasauskas.

Teismo pirmininko padėjėjas taip pat informavo, kad Teisės departamento tarnautojai nusipelnė paskatinimo už „sudėtingų bylų rengimą dirbant darbo grupėse“. Už tai teismo pirmininko R.K.Urbaičio įsakymu buvo skirtos ir maksimalios premijos, siekiančios beveik 2 tūkst. litų.

Beje, priemokomis Konstitucinio Teismo buhalterėms buvo pasišvaistyta net už jų darbo įrankius - naujos buhalterinės apskaitos įdiegimą.

Malonei liko pinigų

- Kodėl jūsų vadovaujamos institucijos tarnautojai nusipelnė priemokų prie atlyginimų? - Konstitucinio Teismo vadovo R.K.Urbaičio paklausė „Respublika“.

- Todėl, kad turėjome tam tikslui lėšų ir buvo reikalas - trūko keturių darbuotojų. Jų atlyginimų fondas liko, todėl reikėjo atlyginti tiems, kas dirbo dvigubai. Vienai moteriškei mes mokėjome priedą gal net aštuonis mėnesius, nes ji yra specialistė, o dirbo papildomą darbą vienos teisėjos padėjėja.

Buvo ir daugiau tokių žmonių, dirbusių papildomus darbus, rengėme projektus, kurie jau pasiekė Seimą. Turėjome ir kitų papildomų darbų, už kuriuos reikėjo žmones pamaloninti.

- Kodėl teisme trūko keturių tarnautojų, tačiau pamaloninote net 29 darbuotojus?

- Bet praktiškai buvo išdalytas tik vieno darbuotojo atlyginimas.

- Galbūt Konstitucinio Teismo tarnautojai nesugeba susitvarkyti su savo užduotimis, kad jiems reikia dirbti papildomai?


- Teisėjai irgi ne viską spėja padaryti darbo metu, bet mes neskaičiuojame, kiek dirbame po darbo. Neretai sėdime iki devynių vakaro, o kai kurie darbuotojai su mumis budi.

Beje, mūsų atlyginimai yra mažiausi iš visų teisėjų. Ar normalu, kad Konstitucinio Teismo teisėjų algos yra beveik tokios pat, kaip ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų, nors pagal įstatymą turėtume gauti trečdaliu daugiau. Kas norės eiti dirbti į Konstitucinį Teismą?

- Kiek uždirbate jūs?


- Aš į rankas gaunu apie 6 tūkst. litų. Kai seniau dirbau advokatu ir ėjau dirbti į Aukščiausiąjį Teismą, tai tikrai praradau.

- Kodėl Konstitucinis Teismas gynė kitų teisėjų atlyginimus, bet nesiėmė pensininkams, jauniems tėvams nurėžtų išmokų konstitucingumo aiškinimo?

- Kaip tik šiuo metu jau turime ir tokias bylas. Jos yra eilėje - maždaug antroje vietoje.

- Ar nėra ydinga praktika, kad jeigu įstaigos biudžete lieka pinigų, juos būtina bet kokiu būdu išleisti?

- Na, bet darbą už tuos žmones, kurių mums trūksta, juk reikia vis tiek kažkam padaryti. Finansų skyrius, pavyzdžiui, turėjo įsisavinti naują buhalterinės apskaitos programą.

- Ar jūsų teisme, kuriame dirba tik apie 40 žmonių, nėra per daug buhalterių - net keturios?


- Aš esu pats kėlęs tokį klausimą, bet man buvo nurodyta, kad Finansų ministerija dar nėra suderinusi tokios kompiuterizuotos programos, kuri leistų atsisakyti dalies buhalterių.

Aušra MALDEIKIENĖ, ekonomistė:

Net jeigu ir leidžia Lietuvos įstatymai, nėra normalu, kad už darbo metu atliktas papildomas užduotis yra mokamos priemokos. Kadangi Konstitucinis Teismas negali pagrįsti, už ką ir kodėl tarnautojams buvo mokami priedai, o teismo teisininkai gavo papildomų pajamų už savo tiesiogines pareigas, tai reikėtų traktuoti kaip vagystę iš visų mūsų, mokesčių mokėtojų. Keturios laisvos tarnautojų vietos šio teismo aparate gali reikšti, kad tai tėra landa, leidžianti pasiskirstyti kuo didesnį mokos fondą. Taip pat nesuprantama, kodėl tokioje sąlygiškai mažoje įstaigoje dirba net keturios buhalterės. Lietuvos tragedija yra ta, kad mes jau mąstome vien milijonais, todėl Konstitucinio Teismo tarnautojams išmokėti „tik“ 35 tūkst. litų tarsi nėra pinigai. Dauguma šalies žmonių pragyvena iš tūkstančio ar net kelių šimtų litų. Bėda ir ta, kad Konstitucinis Teismas rūpinasi Seimo narių dalyvavimu šokių projektuose, bet nė kiek nesuka sau galvos, kad po jo paties stogu vyksta tiek neleistinų dalykų.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s