respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Konservatorių kerštas už pralaimėtus rinkimusnuotraukos (46)

2018 gegužės mėn. 17 d. 11:11:33
Danas NAGELĖ

Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Mindaugas Puidokas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis prašo įvertinti, ar buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, paskutinę savo darbo dieną kreipęsis į ES bei paprašęs sustabdyti finansavimą Ignalinos AE uždarymui, nepakenkė Lietuvai. Parlamentaro nuomone, galėjo būti padaryta iki 400 mln. eurų žala. Tačiau pats A.Sekmokas „Vakaro žinioms“ tvirtino, kad padarė gerą darbą.

 

„Sunku rasti racionalių argumentų, kodėl Lietuva turėtų prašyti neberemti ir nefinansuoti ne vieną šimtą milijonų atsieisiančių investicinių projektų. Todėl kyla pagrįstų abejonių, kad A.Sekmokui rūpėjo ne Lietuvos valstybės ir jos žmonių interesai. Netekus ES paramos atominės elektrinės uždarymui, šalies biudžete būtų atsivėrusi milžiniška „skylė“, kurios lopymas būtų atliktas ir taip skurdžiai gyvenančių mūsų žmonių sąskaita. Tik šiuo atveju tą daryti jau būtų tekę kitai, politinių oponentų vadovaujamai, Vyriausybei, nes konservatoriai 2012 metų rinkimus pralaimėjo. A.Sekmokas paskutinę savo darbo dieną 2012-aisiais tai žinojo“, - konstatavo M.Puidokas.

Praėjusią savaitę prasidėjusiose derybose dėl 2021-2027 metų ES biudžeto Europos Komisija pasiūlė skirti Lietuvai 552 mln. eurų AE uždarymui, o tai beveik 300 mln. mažesnė suma už Lietuvos Energetikos ministerijos skaičiavimais reikalingus pinigus.

„Tačiau čia yra kaip versle: jei partneris atrodo nepatikimas, blaškosi priimdamas sprendimus, paskutinę minutę keičia nuomones ir krečia nemalonias staigmenas, tu juk nenorėsi investuoti. Panašu, kad savo veiksmais neatrodėme anuomet patikimi Europos Sąjungai, kai 2012 metais paskutinę savo kaip ministro darbo dieną A.Sekmokas kreipėsi dėl finansavimo didžiausiam ir svarbiausiam Ignalinos AE uždarymo projektui sustabdymo. Kam ministrui prašyti neberemti būtino šaliai sprendimo? Kodėl tai daryti prieš pat apleidžiant ministro postą? Kam naudingi tokie laiškai ir prašymai? Kol kas galime tik spėlioti, kai privalome tiksliai tą žinoti, kad panašūs atvejai nepasikartotų ateityje. Dėl to aš kreipiausi į Generalinę prokuratūrą tam, kad visuomenė turėtų aiškumą, ar po svarbiausiais šaliai sprendimais slepiasi atitinkamų asmenų ar jų grupių interesai. „MG Baltic“ skandalo kontekste tas įgyja dar didesnę prasmę ir svarbą“, - dėstė parlamentaras.

Tokią staigmeną (laišką su prašymu stabdyti finansavimą), paliktą Andriaus Kubiliaus Vyriausybės, rado 2012 m. pabaigoje darbą pradėjęs premjeras Algirdas Butkevičius.

„Kaipmat buvo sudaryta laikinoji komisija, tyrusi situaciją Lietuvos energetikos sektoriuje. Šios komisijos išvadose konstatuota, kad A.Sekmokas galimai viršijo savo įgaliojimus ir šiais veiksmais galėjo būti padaryta žala valstybei. Laikinoji komisija jau tada siūlė A.Sekmoko veiksmus tirti Generalinei prokuratūrai, tačiau apie tai žinių neturime iki šiol“, - stebėjosi M.Puidokas.

Pats A.Sekmokas „Vakaro žinioms“ paaiškino, kodėl parašė skandalingąjį laišką. Pasak eksministro, 2012-aisiais tebesitęsė derybos su rangovu „Nukem“ dėl tolimesnių darbų, dėl tų darbų finansavimo ir vykdymo.

„Ir nesibaigus deryboms mokėjimai „Nukem“ galėjo padaryti rimtą žalą valstybėje. Tai pinigai galėjo būti išnaudoti, o darbai, kaip ir buvo neatlikti, taip ir toliau galėjo vėluoti, būtų neatlikti ir tuo tikslu aš parašiau laišką“, - dievagojosi A.Sekmokas.


Interviu su Seimo nariu Artūru Skardžiumi:


- Darbą 2014 m. baigusi jūsų vadovauta komisija, tyrusi aferas energetikos sektoriuje, išsiaiškino, kodėl Arvydas Sekmokas 2012 m. gruodžio 10 d. kreipėsi į ES, prašydamas sustabdyti finansavimą Ignalinos AE uždarymui?

- Komisijai jis pateikė savo versiją, tačiau aš manau, kad konservatoriai vadovavosi principu „Po mūsų - nors ir tvanas“. Kai A.Sekmokas parašė laišką, jau buvo pasibaigę Seimo rinkimai, o konservatoriai žinojo juos pralaimėję. Todėl, manau, specialiai stengėsi pakenkti būsimai valdžiai, kad ji turėtų iš valstybės biudžeto imti milžiniškas sumas elektrinės uždarymui. Ir tada turėtų mažinti finansavimą švietimui, sveikatos apsaugai bei kitoms sritims ir taip kartu mažintų savo populiarumą. Konservatoriai visada naudojosi tokiu principu. Energetikos ministerija komisijai 2013 m. parašė, kad A.Sekmoko laiško pasekmė - buvo visiškai prarastas europinių partnerių pasitikėjimas ir 2014-2020 metų laikotarpiui Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo darbams numatyta skirti 400 mln. eurų (Lietuvos deklaruotas poreikis buvo 770 mln. eurų). Lietuva patyrė beveik 400 mln. eurų nuostolį vien dėl konservatorių galimo pasiutimo, jog pralaimėjo rinkimus. A.Sekmokas žinojo, kad nebebus ministru, todėl siekė pakenkti Lietuvai ir, kiek žinau, pakenkė. Apie tai informavome Generalinę prokuratūrą.

Po A.Sekmoko laiško mūsų europarlamentarams, Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei ir kitiems pareigūnams reikėjo dėti didžiules pastangas, kad iš donorų išmuštų nors kokį finansavimą. Ir viskas tik dėl konservatorių kenkimo valstybei dėl siaurų partinių interesų.

- Ką nustatė Generalinė prokuratūra?

- Mes į ją kreipėmės dėl aštuonių dalykų. O kokiu aspektu nagrinėjo A.Sekmoko klausimą - nežinau. Tik žinau, kad prokurorai šį reikalą numetė STT. O STT juk nėra FNTT. Ji vertina tik per prizmę „kaltas-nekaltas“, mato tik juodą ir baltą spalvas. Nedaro išsamesnių vertinimų, analizės, koks buvo poveikis ekonomikai ir panašiai. STT žiūrėjo, ar A.Sekmokas - „baltas“ ar „juodas“. Jei nelabai „juodas“, tai tyrimo ir nepradeda. O reikėjo samdytis audito kompanijas arba pasitelkti FNTT.

Keisčiausia, kad A.Sekmokas prašė nebeskirti finansavimo Ignalinos AE uždarymui, nors prieš tai buvo išpumpuoti didžiuliai pinigai - jo pavaduotojas ministerijoje Arvydas Darulis bei tuometinis Ignalinos AE vadovas Žilvinas Jurkšus pasirašė derinimo protokolą su „Nukem“, kad jai 72 mln. eurų būtų sumokėti už darbus, kurie vėlavo penkerius metus. Viena ranka duoda milžinišką sumą „Nukem“, o kita ranka prašo donorų, kad nebeskirtų finansavimo. O donorai, natūralu, kad nebenorėjo finansuoti, jei to pati valstybė ministro asmenyje prašo. Ko donorai neduos, tą Lietuva turės sumokėti iš savo biudžeto. Iš viso reikės 3,2 mlrd. eurų (nors per visą laikotarpį kaštai gali ir išaugti). Kol kas neaišku, kiek iš šios sumos turės skirti pati Lietuva, tačiau tai bus pensininkų, mokytojų, gydytojų ir kitų mūsų žmonių sąskaita. Todėl A.Sekmokui už tokius dalykus bent jau pilietybę reikėtų atimti.

- Aferos išaiškėja viena po kitos, tačiau niekas už tai nėra baudžiamas.


- Dėl to, kad konservatoriai turi didelį „stogą“. Kiek žinau, ne su Andriumi Kubiliumi viską A.Sekmokas derindavo, o su S.Daukanto aikštės atstovais.

- Seimas pritarė dar vienai komisijai, ji tirs, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybės laikais 2009-2012 m.
Lietuva buvo praskolinta. Tačiau Ramūnas Karbauskis interviu „Vakaro žinioms“ sakė, kad kaltų nebus ieškoma, bus tik aiškinamasi, kokios yra praskolinimo priežastys - kad ateities politikai nebesielgtų taip pat. Kodėl ir vėl nekalbama apie atsakomybę?


- Nežinau, kodėl nuspręsta pataikauti konservatoriams, nes pirminiame tekste dėl komisijos sudarymo buvo įvardintas ir A.Kubilius, ir tuometinė finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Visa Tauta nori, kad atsakomybės būtų pareikalauta iš atsakingų asmenų. Ir niekam neturi būti svarbu, kodėl pakenkta Lietuvai - dėl kvailumo, nekompetencijos ar dėl politinių intrigų. Tačiau turime slapstymąsi už kolektyvinių sprendimų. Kol nebus asmeninės atsakomybės, tol niekas Lietuvoje nesikeis. Nors dėl A.Kubiliaus Vyriausybės skolinimosi mes visi iki 2022 m. turėsime sumokėti 3 mlrd. eurų palūkanų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (46)

 • Buvęs energetikas 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:49:12

  Šitaip elgiasi konservatoriai jau 26metai kerštaudami pralaimėjus
  rinkimus į seimerius.Ignalinos uždarymas yra VALSTYBINĖS REIKŠMĖS
  NUSIKALTIMAS ir jo iniciatorius būtina galimai greičiau išaiškinti{nors
  ir taip aiškūs} ir susodinti ant jiems vertų krėslų Lukiškėse.Čia
  juk tame fronte taip pat vyksta politinės muštynės,kurių iniciatoriai
  yra konservai.Žodžiu Lietuvos energetikoje yra absoliutus bardakas ir
  tiek.Gėda mums visiems.

 • Angelė 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:23:15

  Labai niekingas žmogus,tikra nelaimė tautai

 • Kelmas 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:18:12

  Kiek prisimenu,Sekmokas verslininkas, tagi problemų nors dalinai padengti
  nuostolius manau nebus. O ir TS su principingu pirmininku,padės.

 • O 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:17:43

  cia tai bent patriotizmas

 • Senai aišku 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:14:16

  Tad ar reikia stebėtis, kad puolamas Skardžius, nes jis žino daug
  nuodėmių, susijusių su energetika. Toks žmogus paprasčiausiai
  pavojingas ir mafijai nereikalingas. Paprastai tokie žmonės žlugdomi ir
  tai ne pirmas atvejis.

 • NE 2018 gegužės mėn. 17 d. 08:38:58

  Kas galėtu paaiškinti , kodėl konservatoriu klanas kenkia Lietuvai ?

 • Nesamonė, 2018 gegužės mėn. 17 d. 07:58:18

  pasiguglinkite ir pasirodys viskas priešingai, tai visiškas komunistų
  šmeižtas gaila, bet tikriausiai komunistai to jau nenustos darę.

 • Prosenelis 2018 gegužės mėn. 17 d. 06:47:31

  Tokius brudus sodinti reikia bet kas sodyns kad visi apsi...iki ausų delto
  tokiame baiseme bardake gyvename kūrėme niera teisybies nie laso
  apsivuoge apsirija be sazinies.

 • manau 2018 gegužės mėn. 17 d. 06:38:14

  ar ir toliau propagandinė , melagių ir padlaižūnų šaika mums teiks ,
  kad koncervatorių partija pirmauja pagal reitingus ...

 • abc 2018 gegužės mėn. 17 d. 06:21:07

  skaitėm tarnybų pąžymą apie galimas grėsmes.. o čia konkreti žala
  Lietuvai. Nukirto financavimą vien dėl to, kad nebegalės iš to kaškiek
  pavokti. Dabar reikia paklaust briuselinių biurokratų, tegul duoda to
  laiško kopiją, su savo išvadom, daryt ekspertize kad paskaičuotų
  žalą Lietuvai ir teisman konservus, kad atlygintų. Skardžius tikras
  vyras. Ne kartą maloniai nustebino.

 • ................ 2018 gegužės mėn. 17 d. 02:41:18

  ne konservatoriai, o kažkoks nusikalstamas susivienijimas

 • Nuostolius 2018 gegužės mėn. 16 d. 23:12:59

  tiksliau padarytą žalą išskaityti iš partijos
  pinigėlių,tiksliau,neskirti dotacijų ir esamus,neišnaudotus pinigėlius
  gražinti į valstybės biudžetą.Žinojo ir visa partijos
  viršūnėlė,vienas ministras nebūtų taip pasielgęs.Ar šiuo atveju
  "nekvepia"grėsme valstybės saugumui?

 • uz tokius 2018 gegužės mėn. 16 d. 22:04:07

  veiksmus jis turetu asisesti ,tik ne ten kur dabar sedi,bet teisesauga tiek
  prisidirbus,kad net tuo nepasidomes,beda kai sklinda nemalonus kvapas nuo
  virsuniu.

 • Monika 2018 gegužės mėn. 16 d. 22:02:54

  Būtume kaip Vokietija, Lenkija ar Prancūzija tai šios aferos atrodytų
  lašas jųroje. Bet dabar tokia maža Lietuva su nykstanča tauta, tad
  viskas kaip ant delno, lig gyventume dideliame kaime. Ar ir tuomet vogtumet
  iš kaimynų vištas, karves, kiaules iš tvarų ponai verslinnkai ir
  jūsų pacdhalujai. Jūs gi vagiate iš visų žmonių nelaimngi vagys.
  Todėl ir esame skurdžiausias kraštas ES atlyginimais ir pensijomis.

 • Tikrovė 2018 gegužės mėn. 16 d. 21:52:12

  Kuo giliau šį mišką, tuo daugiau medžių, o čia kuo giliau į
  korpcijos liūną tuo daugiau išlenda nusikaltėlių KAIP YLOS IŠ MAIŠO.
  Bet jie drąsūs ir žino, kad ištraukti iš liūno liks sausi kaip
  NEKALTUČIAI ANGELĖLIAI. Ištikrųjų eiliniam ir doram žmogui Lietuvoje
  norisi nusišauti ir nematyti, negirdėti tos bjaurasties...

 • valdas 2018 gegužės mėn. 16 d. 21:33:01

  "Iteisintu" ozio banditu gauja, labai stipriai prisidejo prie Lietuvos
  naikinimo,zmoniu skurdinimo...
  Tai vyko zarazai musmirei padedant,vienas jis,negali,tai gauja banditu,jie
  turi atsakyt uz tai su visais buvusiais ir esamais...

 • O tai nereikėtu 2018 gegužės mėn. 16 d. 20:52:21

  koncervatniniam brudui grąžinti padarytus nuostolius valstybei, o kur
  mėlynas žydo halatas žiūri

 • taigi 2018 gegužės mėn. 16 d. 20:42:12

  teisingai sake Grazulis,kad konservatoriai serga pasiutlige,bet matomai
  skiepijimas nebepades,juos reikia utilizuoti

 • Sekmokanas S 2018 gegužės mėn. 16 d. 20:35:01

  Sekmokas tiek prisivogė budamas ministru kad suėmė pavydas kad dar
  norėtusi taip pagyventi.

 • Padaras 2018 gegužės mėn. 16 d. 20:18:28

  Anas laiškelį parašė, nuostolį padarė netyčia.

 • slykstus 2018 gegužės mėn. 16 d. 19:35:24

  senis

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018