respublika.lt

2018 rugsėjo 18, antradienis

Konservatorių kerštas už pralaimėtus rinkimusnuotraukos (46)

2018 gegužės mėn. 17 d. 11:11:33
Danas NAGELĖ

Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Mindaugas Puidokas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis prašo įvertinti, ar buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, paskutinę savo darbo dieną kreipęsis į ES bei paprašęs sustabdyti finansavimą Ignalinos AE uždarymui, nepakenkė Lietuvai. Parlamentaro nuomone, galėjo būti padaryta iki 400 mln. eurų žala. Tačiau pats A.Sekmokas „Vakaro žinioms“ tvirtino, kad padarė gerą darbą.

 

„Sunku rasti racionalių argumentų, kodėl Lietuva turėtų prašyti neberemti ir nefinansuoti ne vieną šimtą milijonų atsieisiančių investicinių projektų. Todėl kyla pagrįstų abejonių, kad A.Sekmokui rūpėjo ne Lietuvos valstybės ir jos žmonių interesai. Netekus ES paramos atominės elektrinės uždarymui, šalies biudžete būtų atsivėrusi milžiniška „skylė“, kurios lopymas būtų atliktas ir taip skurdžiai gyvenančių mūsų žmonių sąskaita. Tik šiuo atveju tą daryti jau būtų tekę kitai, politinių oponentų vadovaujamai, Vyriausybei, nes konservatoriai 2012 metų rinkimus pralaimėjo. A.Sekmokas paskutinę savo darbo dieną 2012-aisiais tai žinojo“, - konstatavo M.Puidokas.

Praėjusią savaitę prasidėjusiose derybose dėl 2021-2027 metų ES biudžeto Europos Komisija pasiūlė skirti Lietuvai 552 mln. eurų AE uždarymui, o tai beveik 300 mln. mažesnė suma už Lietuvos Energetikos ministerijos skaičiavimais reikalingus pinigus.

„Tačiau čia yra kaip versle: jei partneris atrodo nepatikimas, blaškosi priimdamas sprendimus, paskutinę minutę keičia nuomones ir krečia nemalonias staigmenas, tu juk nenorėsi investuoti. Panašu, kad savo veiksmais neatrodėme anuomet patikimi Europos Sąjungai, kai 2012 metais paskutinę savo kaip ministro darbo dieną A.Sekmokas kreipėsi dėl finansavimo didžiausiam ir svarbiausiam Ignalinos AE uždarymo projektui sustabdymo. Kam ministrui prašyti neberemti būtino šaliai sprendimo? Kodėl tai daryti prieš pat apleidžiant ministro postą? Kam naudingi tokie laiškai ir prašymai? Kol kas galime tik spėlioti, kai privalome tiksliai tą žinoti, kad panašūs atvejai nepasikartotų ateityje. Dėl to aš kreipiausi į Generalinę prokuratūrą tam, kad visuomenė turėtų aiškumą, ar po svarbiausiais šaliai sprendimais slepiasi atitinkamų asmenų ar jų grupių interesai. „MG Baltic“ skandalo kontekste tas įgyja dar didesnę prasmę ir svarbą“, - dėstė parlamentaras.

Tokią staigmeną (laišką su prašymu stabdyti finansavimą), paliktą Andriaus Kubiliaus Vyriausybės, rado 2012 m. pabaigoje darbą pradėjęs premjeras Algirdas Butkevičius.

„Kaipmat buvo sudaryta laikinoji komisija, tyrusi situaciją Lietuvos energetikos sektoriuje. Šios komisijos išvadose konstatuota, kad A.Sekmokas galimai viršijo savo įgaliojimus ir šiais veiksmais galėjo būti padaryta žala valstybei. Laikinoji komisija jau tada siūlė A.Sekmoko veiksmus tirti Generalinei prokuratūrai, tačiau apie tai žinių neturime iki šiol“, - stebėjosi M.Puidokas.

Pats A.Sekmokas „Vakaro žinioms“ paaiškino, kodėl parašė skandalingąjį laišką. Pasak eksministro, 2012-aisiais tebesitęsė derybos su rangovu „Nukem“ dėl tolimesnių darbų, dėl tų darbų finansavimo ir vykdymo.

„Ir nesibaigus deryboms mokėjimai „Nukem“ galėjo padaryti rimtą žalą valstybėje. Tai pinigai galėjo būti išnaudoti, o darbai, kaip ir buvo neatlikti, taip ir toliau galėjo vėluoti, būtų neatlikti ir tuo tikslu aš parašiau laišką“, - dievagojosi A.Sekmokas.


Interviu su Seimo nariu Artūru Skardžiumi:


- Darbą 2014 m. baigusi jūsų vadovauta komisija, tyrusi aferas energetikos sektoriuje, išsiaiškino, kodėl Arvydas Sekmokas 2012 m. gruodžio 10 d. kreipėsi į ES, prašydamas sustabdyti finansavimą Ignalinos AE uždarymui?

- Komisijai jis pateikė savo versiją, tačiau aš manau, kad konservatoriai vadovavosi principu „Po mūsų - nors ir tvanas“. Kai A.Sekmokas parašė laišką, jau buvo pasibaigę Seimo rinkimai, o konservatoriai žinojo juos pralaimėję. Todėl, manau, specialiai stengėsi pakenkti būsimai valdžiai, kad ji turėtų iš valstybės biudžeto imti milžiniškas sumas elektrinės uždarymui. Ir tada turėtų mažinti finansavimą švietimui, sveikatos apsaugai bei kitoms sritims ir taip kartu mažintų savo populiarumą. Konservatoriai visada naudojosi tokiu principu. Energetikos ministerija komisijai 2013 m. parašė, kad A.Sekmoko laiško pasekmė - buvo visiškai prarastas europinių partnerių pasitikėjimas ir 2014-2020 metų laikotarpiui Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo darbams numatyta skirti 400 mln. eurų (Lietuvos deklaruotas poreikis buvo 770 mln. eurų). Lietuva patyrė beveik 400 mln. eurų nuostolį vien dėl konservatorių galimo pasiutimo, jog pralaimėjo rinkimus. A.Sekmokas žinojo, kad nebebus ministru, todėl siekė pakenkti Lietuvai ir, kiek žinau, pakenkė. Apie tai informavome Generalinę prokuratūrą.

Po A.Sekmoko laiško mūsų europarlamentarams, Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei ir kitiems pareigūnams reikėjo dėti didžiules pastangas, kad iš donorų išmuštų nors kokį finansavimą. Ir viskas tik dėl konservatorių kenkimo valstybei dėl siaurų partinių interesų.

- Ką nustatė Generalinė prokuratūra?

- Mes į ją kreipėmės dėl aštuonių dalykų. O kokiu aspektu nagrinėjo A.Sekmoko klausimą - nežinau. Tik žinau, kad prokurorai šį reikalą numetė STT. O STT juk nėra FNTT. Ji vertina tik per prizmę „kaltas-nekaltas“, mato tik juodą ir baltą spalvas. Nedaro išsamesnių vertinimų, analizės, koks buvo poveikis ekonomikai ir panašiai. STT žiūrėjo, ar A.Sekmokas - „baltas“ ar „juodas“. Jei nelabai „juodas“, tai tyrimo ir nepradeda. O reikėjo samdytis audito kompanijas arba pasitelkti FNTT.

Keisčiausia, kad A.Sekmokas prašė nebeskirti finansavimo Ignalinos AE uždarymui, nors prieš tai buvo išpumpuoti didžiuliai pinigai - jo pavaduotojas ministerijoje Arvydas Darulis bei tuometinis Ignalinos AE vadovas Žilvinas Jurkšus pasirašė derinimo protokolą su „Nukem“, kad jai 72 mln. eurų būtų sumokėti už darbus, kurie vėlavo penkerius metus. Viena ranka duoda milžinišką sumą „Nukem“, o kita ranka prašo donorų, kad nebeskirtų finansavimo. O donorai, natūralu, kad nebenorėjo finansuoti, jei to pati valstybė ministro asmenyje prašo. Ko donorai neduos, tą Lietuva turės sumokėti iš savo biudžeto. Iš viso reikės 3,2 mlrd. eurų (nors per visą laikotarpį kaštai gali ir išaugti). Kol kas neaišku, kiek iš šios sumos turės skirti pati Lietuva, tačiau tai bus pensininkų, mokytojų, gydytojų ir kitų mūsų žmonių sąskaita. Todėl A.Sekmokui už tokius dalykus bent jau pilietybę reikėtų atimti.

- Aferos išaiškėja viena po kitos, tačiau niekas už tai nėra baudžiamas.


- Dėl to, kad konservatoriai turi didelį „stogą“. Kiek žinau, ne su Andriumi Kubiliumi viską A.Sekmokas derindavo, o su S.Daukanto aikštės atstovais.

- Seimas pritarė dar vienai komisijai, ji tirs, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybės laikais 2009-2012 m.
Lietuva buvo praskolinta. Tačiau Ramūnas Karbauskis interviu „Vakaro žinioms“ sakė, kad kaltų nebus ieškoma, bus tik aiškinamasi, kokios yra praskolinimo priežastys - kad ateities politikai nebesielgtų taip pat. Kodėl ir vėl nekalbama apie atsakomybę?


- Nežinau, kodėl nuspręsta pataikauti konservatoriams, nes pirminiame tekste dėl komisijos sudarymo buvo įvardintas ir A.Kubilius, ir tuometinė finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Visa Tauta nori, kad atsakomybės būtų pareikalauta iš atsakingų asmenų. Ir niekam neturi būti svarbu, kodėl pakenkta Lietuvai - dėl kvailumo, nekompetencijos ar dėl politinių intrigų. Tačiau turime slapstymąsi už kolektyvinių sprendimų. Kol nebus asmeninės atsakomybės, tol niekas Lietuvoje nesikeis. Nors dėl A.Kubiliaus Vyriausybės skolinimosi mes visi iki 2022 m. turėsime sumokėti 3 mlrd. eurų palūkanų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (46)

 • se 2018 gegužės mėn. 19 d. 21:31:17

  kazkas auksciau proto ribu!Tokius aferistus reikia bausti,kad kitiems
  atkristu noras kenkti.Tai kazkokie nesuprantami veiksmai,juk visi lyg ir
  "patenkinti"O,ka sako prokuratura?reikes luktereti,kai ayeis i Daukanta
  Skvernelis.mentas ,cia jo profesiniai gabumai bus reikalingi,o ne rutu
  darzelio gelytes.

 • Stogas 2018 gegužės mėn. 18 d. 10:01:20

  Skardžiau baikit meluoti, kad visa Tauta nori, kad atsakomybės būtų
  pareikalauta iš Sekmoko. Už tuos nuopelnus, kuriuos jūs aprašėte, LR
  prezidentė 2015 metais pilietį Sekmoką A. pagerbė ir pažymėjo už
  ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei Vytauto Didžiojo ordino Karininko
  kryžiumi. Va taip.

 • Klausimas??? 2018 gegužės mėn. 18 d. 09:14:58

  Ar mes turime valdžia seima vireusybe?????ar tik pavadinimą??asmanau kad
  tautai reikalynga valdžia kad vagis suodyntu už ilijatdu milijuonu
  grobimą o pavadinimą per rinkimus išmesi e i savartyną kaip niekam
  nereikalinga balastą kad nes įpainiotų po kojomis Prosenelis.

 • Ta bruda 2018 gegužės mėn. 18 d. 09:05:49

  Už padarytus nuostolius tievynei tauta butina bausti laisvies atsiėmimui
  su turto konfiskacijaProsenelis

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 18 d. 07:34:55

  Todėl gabus jaunimas nenori mokytis nei fizikos, nei chemijos ar kitų
  mokslų, kai mato, jog galima gerai gyventi ir nebaigus jokių
  universitetų, tik turėti pakankamai pažįstamų, kad galėtų sau ramiai
  snausti darbe, kai nuo jo darbo rezultatų niekas nepriklauso... Kam sukti
  galvą apie kažkokią nematomą radiaciją, atomus, jei galima susižerti
  pinigėlius tik pasikraipius scenoje , juk nuo prastos muzikos dar niekas
  nemirė, o nuo prasto gydytojo ar elektriko darbo gali greitai nematyti
  saulės šviesos...

 • Siūlo galas 2018 gegužės mėn. 18 d. 07:08:40

  Energetika visais "nepriklausomais" laikais buvo pinigų grobstymo sritis.
  Dar veikiant Ignalinos AES ir po AES uždarymo iki šiandienos. Dėka
  skaidrių valdžiukių.

 • Kur 2018 gegužės mėn. 17 d. 22:27:09

  Lietuvos prokurorai ir kada pradės dirbti. Kubilius paėmė paskolas su
  10proc. palūkanų - milijonai nuostolių, Sekmokas prašo nebeskirti
  400mil. elektrinei uždaryti, stovi INDIPINDI nešanti milžiniškus
  nuostolius, o prokurorai tyli ir nekeliama nei viena byla. Jei
  konservatoriai vagia milijonus, tai galima, jei kiti tik įtariami, bet
  priklauso kitai partijai, tai jau keliamos bylos. Kada tai baigsis.

 • vertybės 2018 gegužės mėn. 17 d. 22:04:20

  konservas = preservas = naudotas prezervatyvas.

 • ES įsipareigojimas remti AE uždarymą . 2018 gegužės mėn. 17 d. 21:09:43

  Kaip šlykštu pasidarė ,pažiūrėjus į ņuotrauką Nr.2 .
  Šitie sugebėjo nuskriausti pensininkus,sumažinti invalidumo ir
  kt.išmokas,sumažinti atlyginimus ir tuo tarpu atsisakyti ES pinigų dėl
  AE uždarymo ! Juk taip buvo sutarta,stojant į ES !
  Kodėl Butkevičiaus Vyriausybė nepranešė tautai,netyrė ? Kodėl
  laukė,kol ateis valstiečiai ir pradės rodyti konservų darbelius?

 • KAIP MOKAS SI ANT TAUTOS 2018 gegužės mėn. 17 d. 20:57:44

  Pavyzdziui, 2010 metais pigi uzsienietiska elektra buvo pavirtusi brangia
  lietuviska. Perpardavimo versla uzkure specialistai tokiu budu uzdirbo
  desimtis milijonu litu. Si pelna sukrove visi Lietuvos vartotojai.Tuo metu
  Energetikos ministerijai vadovavo konservatoriu statytinis ir prezidentes
  Dalios Grybauskaites globotinis Arvydas Sikmokas.
  Itariama, kad buvusios desiniuju Vyriausybes valdymo metu 2010–2012
  metais trys salies energetikos imones ne pagal paskirti panaudojo daugiau
  kaip 400 milijonus litu, paprastai sakant, apvoge visus elektros
  vartotojus.

 • KODEL TAIP NEKENCIA LIETUVOS 2018 gegužės mėn. 17 d. 20:48:30

  MOGNOLIJA IR KGB STUKACIUS DEDULE, BJAURUS KGBISTAI .

 • Klemas 2018 gegužės mėn. 17 d. 19:34:03

  Truksta zodziu...Ar begali buti slykstesne partija, kaip si su babiliais,
  kubiliais ir kitais debiliais. ERKES.

 • Dvigubi standartai ? 2018 gegužės mėn. 17 d. 18:36:57

  Šaunuoliai "valstiečiai" - kiekvieną savaitę ką nors praneša tautai,o
  "Respublikos" ir kt.leidinių grupės Žurnalistai parašo. (Taigi tik
  praneša,nes teisėsauga ,tikriausiai netirs).
  Dabar paaiškėjo ,kodėl puolamas R.Karbauskis ir kt. ! Kodėl tulpės
  siūlo apsispręsti ir išeiti iš Seimo . Konservų užtarėjai ir stogai
  (pvz., 15 min parašė ,kad R.Karbauskis "žiauriai" nusikalto,nes globoja
  danielius , "susirūpino",kur jis dės danielių ragus ? O galėjo
  parašyti,kad R.Karbauskis neima atlyginimo,tuos pinigus perveda jau treti
  metai globos namams ,kad remia sportą,pensininkus veltui vežioja į
  ekskursijas, remia mokytojus,artistus ir t.t.Juokingiau nebūna -
  "parūpo" ragai !

 • to propesorius 2018 gegužės mėn. 17 d. 18:29:23

  tu ruski jai rasai lietuviskai rasyk lietuviskai,nekaisiok ruskiniu zodziu!

 • Rūta 2018 gegužės mėn. 17 d. 17:50:10

  Kodėl valstybininkai krečia eibes nebaudžiami, už savo veiksmus
  neatsako kaip kokie protiškai neįgalūs?? Kas ketveri metai vieni
  kitiems, o tai reiškia - visam šalies ūkiui kaišioja kiaules (kad ir
  tuščią biudžetą konservai su socdemais), dbr sekmokius
  tiesiog piktybiškai kenkdamas tautai...ir liks nebaustas? Na žinot,
  naudojantis tokiu nebaudžiamumu, galima ir tautą parduot.

 • kaip 2018 gegužės mėn. 17 d. 17:18:24

  zinome,Sekmokas savo nuomone keisdavo bent du kart dienoje.Tai
  visgi,matyt,vakaro nuomone buvo,kad spejo iseidamas laiska issiusti.

 • Na 2018 gegužės mėn. 17 d. 16:48:39

  Kas būtų jei toks sektantas būtų turiejas branduolinį cemodaniuka,o
  jei rimtai tai furistams sveikata tikrina daug rimčiau nei tiems klaunams

 • likimas 2018 gegužės mėn. 17 d. 16:43:36

  senelis paaiskino Lietuva nuo amziu neturejo tinkamu vadu
  Lietuva iskentes, bet ar atlaikys skausma jos pilieciai

 • Vagių rojus 2018 gegužės mėn. 17 d. 15:25:14

  Lietuvai artėja chana...

 • Sekmaidikas 2018 gegužės mėn. 17 d. 15:19:54

  Jei tai tiesa tai paselgta niekšiškai visos tautos atžvilgiu

 • propesorius 2018 gegužės mėn. 17 d. 15:05:01

  prie ruso už itin dideles finansines aferas valdininkai buvo šaudomi,o
  dabar?gyvenk, tratink valdiškus pinigus ir žvenk,žiūrėk nuo
  mėlynšvarkės panelės dar kokį ordiną gausi

 • nesamonei 2018 gegužės mėn. 17 d. 14:43:59

  labai tinkamai pasirinkai slaptazodi,tik" nesamone" ir gali rasineti
  tokias nesamones.Rusai dar taves nepuola "nesamone"?

 • >Nesąmonei 2018 gegužės mėn. 17 d. 12:24:29

  Jūs teisus - komunistų darbas. Tėvynės Sąjunga Konservatorių Partija
  -> TSKP

 • senis 2018 gegužės mėn. 17 d. 12:11:38

  svarbiausia, kad Grybauskaite apie tai nezino ir nieko negirdejo, jai
  Mockus to nesako.

 • Ieva 2018 gegužės mėn. 17 d. 10:50:42

  Ką veikia vyriausybėje esantys vyrai? Vieni kitus kaltina ir priiminėja
  naujas reformas, neturinčias realaus ryšio su realiais žmonėmis. Mes,
  jei sekame informaciją laikraščiuose, apie jų veiklą gauname tik
  tokias naujienas. Tik vidiniai nesutarimai, tik kaltinimai, teismai. Lyg ir
  suprantama, kad ne šventieji puodus lipdo, ir kad tobulų žmonių nėra.
  Ir, kaip dažnai rašo Prezidentas Paksas, nieko naujo ir viskas senai
  žinoma. Ir viskas vien politinės intrigos. Tad, kas gi dar galėtų
  nustebti dėl kažkokio konservatorių keršto? Tai ir yra vienintelė
  veikla, kuria užsiima politikai Lietuvoje. Ryšio su žmonėmis nėra. Ir
  kas iš to, kad jie ten po dešimties metų teismų ras kažkokį
  kaltąjį? Apibendrinus aišku tiek: jei eini į didžiąją politiką, tai
  dešimt kartų sutrumpini kelią į kalėjimą sau, ne tik kad turi
  neužmiršti lazdos, "terbos" ir "tiurmos". Tiurma atsiduria žymiai,
  žymiai arčiau. Visiems politikams "tiurma" labai reali grėsmė. Jei
  Sekmokas nesuprato to, tai tikrai dar supras.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1671 PLN - 4.2955
RUB - 79.4113 CHF - 1.1236
GBP - 0.8888 NOK - 9.5620
reklama
Ukis 2018