respublika.lt

2017 lapkričio 22, trečiadienis

akordeon festiv kaire

Konservatoriai ir socdemai dar byrėsnuotraukos (7)

2017 liepos mėn. 14 d. 07:49:04
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Socialdemokratų ir konservatorių partijos po truputį ėmė tirpti, jas palieka ištisi skyriai, su pastaraisiais ėmė flirtuoti valstiečiai, o socialdemokratai ėmė svarstyti, ar verta likti valdančiojoje koalicijoje. Kokį naują politinį sezoną sutiksime rudenį dėl visų minėtų įvykių? „Vakaro žinių“ pokalbis apie tai - su politologu, Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Lauru Bieliniu.

 

- Iš konservatorių partijos išstojo kone visas Lazdijų skyrius, kuris buvo vienas didžiausių Lietuvoje, pernai lapkritį partijos krikščionių demokratų flangas pareiškė viešus priekaištus partijos vadovybei ir net įspėjo apie grėsmę šiai politinei jėgai išlikti. Gal įspėjimas ėmė pildytis?

- Manau, kad tai yra pasekmė tos reformos, kurią vykdo Gabrielius Landsbergis. Jis bando pakeisti partijos struktūrą, atnaujinti ją ir pagal amžių, ir pagal vertybinius orientyrus. Struktūriškai partija irgi yra keičiama, todėl yra daug nepatenkintųjų. Manau, kad tai dar ne pabaiga, kad greitai mes sulauksime dar daugiau išeinančiųjų iš konservatorių partijos.

- Taip išeitų, kad tos reformos partijai ne į naudą. O gal ateityje jos duos teigiamų rezultatų?

- Strategiškai tai yra sveikas dalykas. Faktiškai kiekviena partija kartkartėmis turi peržiūrėti savo strategiją, būsenas, tuos reiškinius partijos viduje, kurie partiją padaro neveiklią, neiniciatyvią. Šiuo atveju G.Landsbergis veikia energingai, gana ryžtingai ir toliaregiškai. Šios dienos žvilgsniu atrodo, kad tai yra partijos skaldymas, jos narių skaičiaus mažinimas, bet strategine prasme tai yra logiškas žingsnis.

- Socialdemokratų partijoje vyksta panašūs procesai - iš jos išstojo beveik visas Šiaulių miesto skyrius, taip pat Druskininkų skyrius. Gal dalis socialdemokratų yra nepatenkinti tuo, kad partija Seime sudarė koalicijos sutartį su valstiečiais ir dabar yra priversti prisiimti jų nuodėmes, nors iš tikrųjų griežia antru smuiku?

- Socialdemokratų pirmininko Gintauto Palucko situacija yra kiek kitokia nei G.Landsbergio, nes jis neturi tokio gero užnugario, neturi stiprios šalininkų paramos. Tačiau socialdemokratų retėjimas susijęs lygiai su tais pačiais dalykais, kaip ir konservatorių. G.Paluckas paskelbė apie partijos reformą ir iš tikrųjų ją darys, tik gal ne taip greitai, kaip G.Landsbergis.

Aišku, yra ir socialdemokratų, kurie nepatenkinti koalicija su valstiečiais, tačiau aš nemanau, kad tai gali būti kieno nors išėjimo iš partijos priežastis. Jie buvo nepatenkinti ir iš pat pradžių, tačiau jei tada neišėjo, nėra pagrindo išeiti ir dabar. Tas nepasitenkinimas gali tapti diskusijos pagrindu, o ta diskusija gali baigtis pačios partijos išėjimu iš valdančiosios koalicijos.

- Besibaigiant Seimo pavasario sesijai valstiečiai, norėdami prastumti urėdijų reformą, ėmė flirtuoti su konservatoriais. Ar tas flirtas negali prisidėti prie socialdemokratų išėjimo iš koalicijos ir kuo jis apskritai baigsis?

- Tikrai nemanau, kad konservatoriai eis į koaliciją su valstiečiais, nes tai jiems būtų tikrai per brangi koalicija. Tai būtų paskelbtos partinės reformos išdavimas iš G.Landsbergio pusės. Kita vertus, tą paskelbė ir pats G.Landsbergis. Manau, kad konservatoriai bendradarbiaus su valstiečiais visais klausimais, kuriais palaikyti bus naudinga partijai.

Manau, kad rudenį turėtų įvykti rimta diskusija socialdemokratų partijoje - ar likti koalicijoje, ar išeiti iš jos. Neabejoju, kad apie tai bus diskutuojama.

- Socialdemokratai tokiu atveju trauktųsi į opoziciją ar bandytų lipdyti naują, pavyzdžiui, su konservatoriais, su kuriais kitados buvo sudarę mažumos Vyriausybę?


- Taip, yra sudarę, tačiau nemanau, kad bus sudarinėjama bendra koalicija. Tai būtų labai sudėtinga, nepatvari ir labai silpna koalicija. Opozicijoje atsirastų tokia didžiulė jėga, kaip valstiečiai. Ji, galima sakyti, galėtų blokuoti viską, ką nori.

- Koalicija nebūtų neįmanoma dėl skirtingų ideologijų, bet panašu, kad beveik visos partijos šiuo atžvilgiu yra panašios - ideologijos iš viso neturi?

- Taip nesakyčiau. Manyčiau, kad tam tikri ideologiniai skirtumai egzistuoja. Galbūt jie nelabai ryškūs, gal skiriasi tik niuansai, tačiau šiuolaikinėje dinamiškoje, elektronizuotoje visuomenėje ideologinis aspektas šiek tiek kitaip atrodo. Neieškokime didžiulių programų ir skirtingų pozicijų, išsiskiriančių visais gyvenimo klausimais. Daugeliu klausimų pozicijos gali sutapti. Tačiau vienu klausimu nesutampa ir jau atsiranda ideologinė atskirtis


Apžvalgininkės Olavos Strikulienės akimis

Valstiečiams jau laikas parašyti po knygą „Ak, kaip mylėjau, ak, kaip kentėjau. Dėl Liolės ir Lietuvos“

Lietuvoje - vasara. Su liūtimis, į Kauną perkeltu Vilniaus oro uostu, čiuožiančiu Gedimino kalnu bei kitomis šios vasaros subtilybėmis. Visą vasarą lauksime rudens grybų ir Seimo rudens sesijos. Nes tai, kas dabar vyksta gamtoje, yra laukimas, chaosas ir t.t. Laukimas, kada baigsis lietūs, kada baigsis teatralizuotos valdančiosios koalicijos partnerių ir nepartnerių prakalbos. Kaip bus su urėdijomis. Kaip bus su PVM lengvata šildymui? Subyrės valdančioji koalicija ar nesubyrės? O jei subyrės, tai kokiu biralų santykiu? Gal vienoje pusėje liks tik biralų stiklinė, o kitoje pusėje - didžiulis gorčius? Klausimų daug, bet nė vieno tikro atsakymo. Piliečiai iki rudens palikti nežinioje. Ir kyla tik vienas klausimas - dėl ko taip energingai skėryčiojamasi. Dėl savęs? Dėl valstybės? Dėl publikos?

Pribloškia politikų primityvumas. Esą paremsime urėdijų reformą, jei grąžinsite PVM lengvatą šildymui. Deramasi tarsi prieštvaniniame valstiečio natūriniame ūkyje. Aš tau duosiu maišą sėklinių bulvių, o tu man duosi kelis aršinus milo. Abiem bus naudinga. Primityvus lygmuo, kai tariasi du vienkiemių ūkininkai, aišku, naudinga. Dviem vienkiemiams. Bet nauda valstybei juk apskaičiuojama kitaip. Jei PVM lengvata šildymui ekonominiu požiūriu būtina, ji turi būti grąžinta bet kokiu atveju. Ne todėl, kad Gabrielius Landsbergis susiderėjo su Ramūnu Karbauskiu, o todėl, jog to reikia piliečiams. Urėdijų reforma taip pat arba valstybei būtina, arba valstybei nebūtina. Jei būtina - reforma turi vykti. Jei nebūtina - apie reformą reikia užtilti. Tačiau tai nėra sūris, kurį galima iškeisti į spragilą.

Matyt, dar per gerai, per ramiai, per sočiai gyvename, jei valdantiesiems leidžiama vos ne metus prakvailioti. Jaunasis socdemų lyderis maivosi vaizduodamas koalicijos byrėjimą, o didysis koalicijos partneris arba ištiktas paralyžiaus, arba tik Lietuvą blaivina. Matyt, todėl stringa reformos, kad Lietuva dar neišblaivinta. Negi patikėsi reformas girtuokliams. Štai iki rudens visus netikėlius išblaivins, o tada - startuos?

Atrodo, kad margieji valstiečiai sugužėjo į Seimą visiškai nepasiruošę valdyti valstybę. Jei mažiukas koalicijos partneris vos ne kasdien „špilkuojasi“, o didysis koalicijos partneris tik mieguistai dūsauja, tariasi, dairosi kitur, vadinasi, tas didysis partneris visiškai silpnas. Arba jam taip viskas nusibodo, kad net apsimesti tingi. Nesvarbu, kad didelis. Didelis yra ir banginis. Bet užplaukęs ant seklumos tampa už kilbuką silpnesnis. Tad valstiečiai faktiškai jau kiurkso ant seklumos. Ir tik žodžiais drąsinasi. Ką jie galėtų nuveikti iki rudens sesijos, kad pagerintų reputaciją? Manau, kad primityviai suvokiant, kas yra reputacija, visi valstiečiai galėtų iki rudens išleisti po knygą-brošiūrą. Su įmantriausiais pavadinimais. Pvz., „Juodoji orchidėja. Kaip aš kentėjau dėl Lietuvos ir vaikystėje negautos ledų porcijos“. Arba „Ant kalno mūrai, joja Ramūnai“. Visuomenė prie ežerų turėtų visai vasarai skaitalo. Tik visas tas skaitalas būtų vienodas. Skirtųsi tik pavardės ir nuotraukos.

Valstybėje nematyti rimto, nuoseklaus politinio darbo. Aiškiai žinant, ko norima ir kaip to bus siekiama. Ir kokia nauda bus Lietuvai ir jos žmonėms. Bet šiuo metu - tik jauniklių reklamavimosi, kudakavimo metas. Jei taip elgtųsi socialinių tinklų žvaigždė Monika Šalčiūtė - normalu. Politikams - nenormalu. Bet jie, o varge, to net nesupranta. Štai kas liūdniausia.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (7)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAGERBTA: kasmetinę Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją Vyriausybė šiemet skyrė Elvydai Lazauskaitei; ji pagerbta už reikšmingus tradicinės kultūros tyrinėjimus ir sisteminimo, sklaidos aktualizavimo darbus, aktyvią visuomeninę veiklą etninės kultūros srityje.
  • PRALAIMĖJO: Kontinentinės ledo ritulio rungtynėse antradienį Rygos „Dinamo“ komanda, kuriai atstovauja gynėjas Nerijus Ališauskas ir vartininkas Mantas Armalis, namuose 1:3 pralaimėjo Čeliabinsko „Traktor“ ekipai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
guitar trio

Kas turėtų nuspręsti dėl lietuviškos abėcėlės papildymo?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  0 C

   -2  +1 C

 

   +2  +6 C

   -1  +5 C

  +3  +7 C

 

   +6  +8 C

    4-9 m/s

    1-8 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1718 PLN - 4.2290
RUB - 69.5585 CHF - 1.1641
GBP - 0.8850 NOK - 9.6890
reklama
Labas vasara