respublika.lt

Kompensacijos už vakcinas bus?

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2021 vasario 10 12:00:31, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kompensacijos už vakcinas bus? Kauno klinikų nuotr.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas šiandien su atsakingomis institucijomis aiškinsis, kaip teisiškai reglamentuoti, kad žmonėms, patyrusiems vakcinos nuo COVID-19 šalutinį poveikį sveikatai, priklausytų kompensacijos. Viena iš idėjų - sukurti specialų fondą, iš kurio kompensacijos būtų mokamos, o pinigus į šį fondą dėtų ir vakcinų gamintojai.

 

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba praėjusią savaitę pranešė, kad nuo vakcinacijos Lietuvoje pradžios gauta 311 pranešimų apie nepageidaujamas šalutines skiepų nuo COVID-19 reakcijas - gauti pranešimai sudaro 0,37 proc. nuo suvakcinuotų dozių skaičiaus. Iš jų 13 pranešimų buvo dėl sunkių nepageidaujamų reakcijų pasiskiepijus.

Šiandien Sveikatos reikalų komitetas rengia posėdį, kurio darbotvarkėje kaip tik yra klausimas: Sveikatos ministerijos informacija dėl žalos sveikatai atlyginimo dėl galimo šalutinio COVID-19 vakcinų poveikio reglamentavimo.

- Ar šiuo metu asmenys dėl vakcinos šalutinio poveikio gali tikėtis kompensacijų? - „Vakaro žinios" teiravosi komiteto pirmininko Antano MATULO.

- Ne, žmonės to kol kas negali tikėtis, nors kontraindikacijų būna įvairių. Kompensacijų klausimą mes esame svarstę, vakcinų gamintojų atstovai sakė galintys prisidėti kuriant fondą, iš kurio būtų atlyginama žala. Tačiau Lietuvoje veikia žalos be kaltės modelis, kuris taikomas sveikatos priežiūros įstaigoms ir į kurį įnašus visos jos moka. Tačiau į šį modelį vakcinos niekaip neįsikomponuoja, kadangi įstaigos negali būti atsakingos už vakcinų šalutinį poveikį. Todėl komitetas Sveikatos apsaugos ministerijai pavedė sukurti naują modelį. Galbūt į esamą modelį būtų įtraukiami vakcinų gamintojai, galbūt būtų kuriamas naujas fondas. Šiandien kaip tik išklausysime ministerijos planus. Nes įpareigojimą davėme jau prieš kokį mėnesį. Tačiau jūsų prašau kol kas neduoti žmonėms vilties, kad tikrai bus kažkas padaryta.

- Atvejų, kai pasireiškė šalutinis poveikis, skaičius atrodo milžiniškas, tačiau procentinė išraiška lyg ir nėra itin bauginanti.

- Tarp mūsų šnekant, tai tų šalutinių poveikių yra arba gali būti ir daugiau, tačiau ne visi informuoja atsakingas institucijas apie tai, kad dėl vakcinos kažkas panižo. Be to, atkreipkime dėmesį, kad iš viso nėra medikamentų, kurie yra visiškai nerizikingi dėl galimo šalutinio poveikio, net ir daugelį metų vartojami visapusiškai ištirti vaistai priklausomai nuo organizmo gali sukelti šalutinį poveikį. Tačiau Lietuvoje nėra tradicijos, kad žmonės reaguotų į kiekvieną atvejį, nes nėra ir sukurta sistema. Todėl artimiausiame posėdyje tarsimės dėl sistemos kūrimo, nes jos poreikis yra.

- Gal girdėjote, kokie Lietuvoje „populiariausi" šalutiniai poveikiai nuo „koroninės" vakcinos? Ar dažniausiai viskas baigiasi, kaip jūs išsireiškėte, paniežėjimu?

- Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba registruoja visus atvejus, kai tik į ją kreipiamasi. Dažniausi atvejai - galvos svaigimas, pykinimas, lokaliniai skausmai, skausmai dūrių vietoje, galvos skausmai.

- Mirtinų atvejų nuo vakcinos Lietuvoje nebuvo?

- Girdėjau tik apie kelis sunkius atvejus, kai prireikė medicininės pagalbos.

- Komitetas be visa ko šiandien bandys priimti ir sprendimą dėl visuomenės psichikos sveikatos būklės COVID-19 pandemijos sąlygomis ir priemonių jai gerinti. Kokia ta būklė ir koks sprendimas rengiamas?

- Tuo klausimu jau turėjome komiteto posėdį, kuriame pasisakė daugybės institucijų atstovai. Psichinė, emocinė žmonių būklė yra labai įtempta, žymiai padaugėjo nerimo, įtampos įvairiose amžiaus grupėse, buvo padidėjęs savižudybių skaičius, nors prieš Naujuosius metus jis lyg ir buvo sumažėjęs. Tačiau vis tiek nerimo, įtampos lygis yra išaugęs kone 40 proc. Todėl situacija nėra patenkinama. Mes esame paruošę sprendimo projektą, kurį rytoj svarstysime, ir, kai priimsime sprendimą, su rekomendacijomis, kurių kol kas įvardinti negaliu, kreipsimės į Sveikatos apsaugos ministeriją bei Vyriausybę.

Faktai

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovo Gyčio Andrulionio teigimu, bendrame kitų valstybių kontekste Lietuva pagal gautus pranešimus apie nepageidaujamą COVID-19 vakcinų šalutinį poveikį neišsiskiria.

„Yra šalių, kur yra didesnis procentas pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas. Tarkim Norvegijoje yra 0,48 proc., Airijoje yra 0,33 proc., Estijoje yra 0,8 proc. Bet yra valstybių, kuriose fiksuojama kur kas mažiau, t.y. Vokietija 0,06 proc. Bet bandant vertinti vidurkį, mes nesame išskirtiniai", - teigė jis.

G.Andrulionis teigia, kad dėl „Pfizer-BioNTech" vakcinos „Comirnaty" buvo gauti 297 pranešimai apie nepageidaujamas šalutines reakcijas, o dėl sunkių nepageidaujamų reakcijų po vakcinacijos „Moderna" - 13 pranešimų. Tai susiję su tuo, kad vakcinacija „Moderna" buvo pradėta tik sausio 18 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s