respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Koks pagrindinis valstybės įvykis? Gal konservatorių intrigos?nuotraukos (35)

2017 sausio mėn. 11 d. 08:00:03
Jūratė KIELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Užmesti tinklai, pagaliais iš dugno keliamas dumblas tikintis, kad kas nors išlįs. Tokią situaciją valstybėje įžvelgia psichologas, rašytojas, socialinių mokslų daktaras Vytautas Čepas. Pats ilgą laiką plaukiojęs didžiuosiuose politikos vandenyse, jis neabejoja, kad daug kas paaiškės pasibaigus prezidento kadencijai.


- Kaip atrodo didžioji politika dabar, kai pats esate nuo jos atsitraukęs? - „Vakaro žinios“ teiravosi buvusio Seimo nario, buvusio Klaipėdos vicemero Vytauto ČEPO.

- Vakar žiūrėjau E.Jakilaičio laidą „Dėmesio centre“. Pirmą kartą per Lietuvos televizijos istoriją mačiau, kad būtų sukviesti keturi ar penki vienos partijos žmonės kalbėtis apie tos partijos pirmininko rinkimus. Labai įdomu, kodėl ta partija peršama tiesiog per jėgą. Ta partija, kuri pro duris neįėjo, bandė patekti pro langą - neįleido, tai dabar lenda pro kaminą. Konservatorių pirmininko rinkimai, kurie turi vykti vasarį, padaromi valstybės „vinimi“ - atrodo, vos tik kas, tuoj rusai užpuls.

Nemanau, kad Jakilaičiui prezidentė skambina, bet kodėl tada panašios laidos nepasirodo prieš liberalų ar socdemų rinkimus, o ką jau kalbėti apie niekieno nemylimas Darbo partiją ar „Tvarką ir teisingumą“. Reikia turėti saiką! Kodėl mums visiems kišamas vienos partijos vidaus reikalas? Nei man, nei daugeliui žmonių tai visiškai neįdomu. Kalbant gramatiniais terminais, kirtis dedamas ne toje vietoje.

- Gal ir reformos, valymai socialdemokratų įtakoje esančiose įmonėse buvo pasirengimas konservatorių atėjimui į valdžią?

- „Lietuvos geležinkelių“ situacijos, mano manymu, negalima vertinti dviprasmiškai. Jų vadovas Stasys Dailydka kartu su pavaduotoju Albertu Šimėnu pastatė juos ant kojų - įmonė iš nuostolingos tapo pelninga. Kada atsirado problema? Kai „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo dirbti pelningai, atsirado noras privatizuoti. O prieš tai reikia restruktūrizuoti - atskirti keleivių vežimo, kuris visame pasaulyje yra nuostolingas, sektorių nuo krovinių vežimo. Ir dar lieka du dideli dalykai - depai ir bėgiai. „Lietuvos geležinkeliai“ - tai milžiniškas ūkis, kas nenorėtų turėti tokio grynuolio rankose? Prasidėjo dalybos.

Prieš privatizavimą visada būna suirutė. Pradeda sklisti gandai, įsitraukia STT, saugumas, visame tame dalyvauja politikai. Dabar irgi matome tokią situaciją. Nuo ko viskas prasidėjo „Lietuvos geležinkeliuose“? Pirmiausia prisikabinta prie blogo rėmimo. Išpūsta iki nežinia ko, nors niekas nuo to nei pralobo, nei ko nors prisidirbo. Geriausiu atveju galėjo būti koks įspėjimas ar papeikimas taikomas, o ne pašalinimas iš pareigų. Paskui prisiminė viešuosius pirkimus, pagrindinį „arkliuką“ sodinant žmogų ar vejant jį iš darbo. Bet juk juos organizuoja ne įmonės vadovas. Yra viešųjų pirkimų skyrius, dirba būrys specialistų, teisininkų.

Tokie dalykai yra labai neaiškūs. Dabar vyksta tokie procesai, kai užmetus tinklus, pagaliais iš dugno keliamas dumblas tikintis, kad kas nors išlįs. Ir išlįs, be abejo. Taip ruošiamos sąlygos privatizuoti pačius pelningiausius įmonės objektus. Keleivių pervežimo juk niekas nenori, nusipirkęs turėtum dengti kokiu mėsos perdirbimu ar kitu verslu. Man pro šalį dunda traukinys Šilutė-Priekulė. Suskaičiuoju, sėdi kokie septyni žmonės, nors gali važiuoti septyni šimtai. Ką su tokiu pirkiniu daryti?

- Toks įspūdis, kad ne tik „Lietuvos geležinkeliuose“, bet ir politiniuose vandenyse keliamas dumblas. Ką jame įžiūrite?

- Kad konservatoriai ruošiasi ateiti į valdžią, buvo akivaizdu dar gerokai prieš rinkimus. Lygiai taip rinkimai galvas buvo apsukę ir socdemams. Jie irgi neabejojo, kad liks antrai kadencijai ir formuos valdžią. Paskutiniais metais jie pastatė tik Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą, bet iš esmės didelių perstumdymų nedarė. Tikėjosi, pralauksim rinkimus, o tada jau smogsim.

Konservatoriai buvo numatę tam tikrus taškus, paruošę bombas, kurias susprogdino sulaukę reikiamo momento. Daug reikalų paaiškės, kai pasibaigs prezidentės kadencija. Vyksta labai neaiškūs žaidimai su visomis tomis pažymomis ir t.t. Na, kokios gali būti slaptos pažymos? Kad kažkas čia su jomis ne taip, man kilo abejonė sudorojant buvusį Seimo pirmininko pirmąjį pavaduotoją Vydą Gedvilą. Žmogus, eidamas tokias pareigas, gauna aukščiausią lygį prieiti prie slaptos informacijos, atstovauja valstybei, važinėja po užsienius ją pristatydamas, ir staiga jis netinkamas būti švietimo ministru! Ir iki šiol niekas nieko nepaaiškina, tik murma, atsirašinėja, pats Gedvilas nežino šito dalyko. Nežinau, kaip jis jaučiasi. Aš jo vietoje kreipčiausi į aukščiausias Europos institucijas, Žmogaus Teisių Teismą.

- Kai Specialiųjų tyrimų tarnyba pradeda kažką tampyti, visos partijos rėkia, kad ne ant jų. Bet paaiškėja, kad susidorojimas pažymomis anksčiau ar vėliau paliečia visus. Kodėl tiesiog nesusėdus ir nesusitarus puse lūpų nešnekėti, negriauti tokiu būdu valstybės?

- Visi supranta, kad jeigu pradėsi krutėti, pats būsi labiausiai pakrutintas. Labiausiai įtartini yra visiški tyruoliai. Jie tyri ir švarūs, nes niekada nėra nieko darę, nėję jokių pareigų.

Kad ir to paties Gedvilo atveju. Taip, tuo metu jis turėjo meilės problemų, bet kuo čia dėta politika? Na, žmogus mylėjo, paskui nebe, vėl įsimylėjo. Jam reikia gyventi. Pasaulis taip ir sukasi - vyrui reikia moterų, moterims - vyrų. Nors gal jei Gedvilui būtų reikėję vyro, gal tada būtų buvę gerai? Bet kadangi jam reikėjo moters, tai užkliuvo.

Niekas nekruta, nes bijo užkliūti, juk tada karjera žlugusi. Verčiau linksėti ir tylėti. Dalyvaudavau įvairiuose baliuose, matydavau, kaip yra šliaužiojama dėl posto Vyriausybėje ar kur nors užsienyje. Eina, prašinėja, nepatogu būdavo net klausyti: „Dirbsiu, būsiu ištikimas - bet kad tu daug geri - viskas, užrišau nuo šios akimirkos, tik paimkit...“

- Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba jungiama prie Valstybinės mokesčių inspekcijos - lieka viena institucija, du vadovai. To, kuris nepaklusnus, reikia atsikratyti?

- Apie Dainorą Bradauską nežinau nei koks jis specialistas, nei ką gyvenime yra nuveikęs. Man buvo naujiena, kad jis yra Broniaus sūnus. Bet prieš ano Seimo pabaigą jis buvo laimėjęs konkursą ir pastatytas į VMI vadovus. Vadinasi, socdemai ruošėsi pasilikti.

- Kas yra su mūsų kodeksais, kad mojuojant prekyba poveikiu paliekama galimybė manipuliuoti žmonėmis, kad nekaltą žmogų galima „galimai“ apjuodinti, o tikram sukčiui pritaikyti nekaltumo prezumpciją?


- Gyvename pagal prastus kodeksus, prastus įstatymus. Koks yra jų priėmimo mechanizmas. Didelę dalį pateikia Vyriausybė, bet pati jų nerašo. Ministerija samdo kažkokius žmones, kurie ir paruošia. Tada jis atsiduria Seimo komitete, kuriame sėdi vienas bibliotekininkas, du buhalteriai, mokytojas ir fermos vedėjas. Visi nutaria, kad lyg ir viskas gerai, spragų nėra - pirmą stadiją pereina. Prasidėjus priėmimo stadijai iš 141 Seimo nario dažniausiai būna kokie 65, nė vienas iš jų neskaitęs, ir balsuoja. Visumos niekas nežiūri, nesuvokia, kiek tas įstatymas susijęs su kitais įstatymais, gal tik koks Sabatauskas. Kiekviename komitete turi būti bent po porą teisininkų. Bet susiduriame tik su kompetencijos nebuvimu ir problemos nežinojimu.

Pas specialistus įstatymai pakliūva tik tada, kai Seimas jau būna nubalsavęs. Tada pažiūrima pro didinamąjį stiklą, nors kartais ir jo nereikia. Paskutinis pavyzdys - sugriežtinimai neblaiviems vairuotojams. Taip sugriežtino, kad važiuoji turėdamas 1,5 promilės, ir baudos nebereikia mokėti. Cirkai, ir tiek.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (35)

 • Juozas. 2017 sausio mėn. 11 d. 10:41:18

  Konservatorių numylėtinis todėl propaguoja.

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 11 d. 10:26:00

  "Lietuvos geležinkeliai" jau senai "kvaziprivatizacijos" paversta į
  kvaziprivačią akcinę bendrovę. Apie kokią dar jos prichvatizaciją
  kalbamą? Kas kam ir kodėl "tirština" smegenis?

 • tep 2017 sausio mėn. 11 d. 10:19:48

  Jakelaitis asmeninis konservatorių žurnalistas-ruporas?

 • Na, manau , 2017 sausio mėn. 11 d. 10:17:19

  gal straipsniai autoriui kai kurie ir pavyksta "sulipdyti", bet tankiai
  matosi ir skirtingo "molio".Pažiūrėkime , ar iš aukštų Lietuvos
  valdininkų kas noras buvo atleistas (išmestas) iš darbo už savo
  "gražius" darbelius, manau , kad tokių dar nepasitaikė, o kad
  atsistatydino, t.y. pabėgo nuo atsakomybės ir lieka nepakaltinamas, gal
  būt būtų per sunku visus jau ir suskaičiuoti.Na , o kas nepakaltinamas,
  manau, šio straipsnio autorius sovietiniame moksle atrado daug
  "grietinėlės", bet praėjus 26 metams po "nepriklausomybės " ji jau
  stipriai prarūgo.Atsiprašau profesoriaus,kas gali paneigti.

 • protingas pašnekovas 2017 sausio mėn. 11 d. 10:14:51

  man irgi labai keista, kad iš konservatorių pirmininko rinkimų pučiamas
  tokios svarbos burbulas. man konservatoriai visiškai neįdomūs, tegu
  renka jie nors ir patį D.Trumpą. man įdomiau, kaip jaučiasi
  E.Jakilaitis. man atrodo, kad senatvėje jam gali būt ir gėda, kad
  jaunystėje jis visur buvo tarsi vadinamojo elito pranašu, perdaug
  draugavo su viena politine jėga, kas žurnalistui yra minuso ženklas ir
  dėl kitų nelabai garbingų dalykų.

 • ROMAS 2017 sausio mėn. 11 d. 09:26:35

  viskas gerai .Dar prieš Seimo rinkimus sakiau , kad Skvernelis yra
  prezidentės žmogus .Nenorėjo tikėti .Buvo gudriai mestas tautai
  saldainiukas ; Karbauskis ir visų nebijantis Skvernelis .Valdžioje lyg ir
  Karbauskis , bet sprendžia tik vaikų tautinių rūbelių pasiuvimo
  klausimus .,,Lietuvos geležinkeliai ,, jiems nesprendžiamas klausimas
  .Karbauskis net neužsimena kur pervedami pinigai už plaukiojantį dujų
  terminalą .160 tūkstančių eurų kasdien .Patriotai , pridėkit tą
  kasdienę sumą prie dujų kainos ir gausite ,,dūjų kainos sumažėjimą
  ,, .Teisingai Landsbergis vyresnysis sako ,, dar daug durnių Lietuvoje ,,
  .O toks ažiotažas su konservatoriais todėl , kad jau už pusmečio
  šalies valdantieji bus konservatoriai .Skvernelį ruošia prezidento
  rinkimams .Ir čia nieko nuostabaus .Skvernelis nieko nebijojo .Net kada
  leisdavo prezidentė ir ant jos pašnekėdavo .O dabar kas ?Kas savaitę
  pasitarti pas prezidentę ...ir Karbauskis kažkaip šalies nebevaldo ...

 • gaga 2017 sausio mėn. 11 d. 09:09:31

  Jei seimas nepertvarkys LRT į kažką labiau subalansuoto, tai jie tokie
  patys bestuburiai kaip buvę socdemai ir darbo partija. Nes per Panoramą
  dabar pusė laiko matom rusai puola ir kibernetinės atakos, o kita dalis
  bereikšmiam šūdui.

 • VYTAUTAS ,Šiauliai 2017 sausio mėn. 11 d. 09:05:55

  šaunuolis, mielas kolega, visusus Tavo straipsnius skaitau su dideliu
  įdomumu, sėkmės

 • valdas 2017 sausio mėn. 11 d. 08:56:03

  PER NEPRIKLAUSOMYBES LAIKOTARPI MUSU POLITIKA,TAI KRYLOVO
  PASAKECIA-GULBE,LYDEKA IR VEZYS,SUKURE TEISINI ISVYSTYTA NIHILIZMA,BAIGIAM
  ISISAVINT "TEISINI" REPRESINI TEISINGUMA ,PRADES LIETUVA ATSIGAUT,KAI
  ATIMSIM IS BANKU LIETUVIU ISVOGTA TURTA,DIDZIULES PINIGU SUMOS ISPLUKDYTOS
  IS LIETUVOS,BANKAI LOBSTA IS LIETUVIU SUNESTU PINIGU,DEL KO DAUGUMA
  LIETUVIU EMIGRAVE,UZDETI NALOGAI ISTISOMS SEIMOMS,SUZLUGDYTI,ZLUGDOMI
  VERSLAI,ZMONES PERSEKIOJAMI KLAPCIUKU ANTSTOLIU.NA IR SUKUREM MELO
  APARATA,KUR MELAS JAU n-uoju SKAICIUOJAMAS,DVASIU PAGALBA TOLIAU VYKDOMA
  LIETUVOS NAIKINIMO POLITIKA...EMIGRACIJA SUSTABDYSIM IMDAMI I ARMIJA ?,TIK
  DEL KO IR KA SAUGOSIME,NUO KO IR UZ KA ?

 • Veršialandas 2017 sausio mėn. 11 d. 08:24:25

  Kodėl mes tokie patiklūs? Kodėl mes tokie veršiai? To-
  dėl, kad esame įpratinti kaltininkų ieškoti svetur, kai viskas
  vyksta mūsų pačių panosėje. Juk ne taip sunku suvokti, kad
  kiekvienas į valdžią prasismelkęs apsišaukėlis pats nesusi-
  gaudo tuose procesuose, kuriems ima vadovauti. Kūrybi-
  niam darbui griovėjai netinka. Nykštukai valdžioje papras-
  tai daro milžinų klaidas. Juos apsupę pataikūnai tas klaidas
  tik gilina. Lyderių populiarumas smunka. Nesugebėdami
  analizuoti savo klaidų, įvairaus plauko vadukai ima dangs-
  tytis patriotizmu ir pradeda dairytis kaltininkų. Pirmiausia
  jų nemalonėn patenka dirbantieji ir savo nuomonės besilai-
  kantys žmonės. Tokie „priešai" šalinami iš bet kokių postų.
  Atsiranda dirbtinis specialistų badas. Tą vakuumą tučtuo-
  jau užpildo kad ir durni, tačiau savi... Ir viskas prasideda iš naujo.
  Daina be galo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRATYBOS: Pietų Korėjos kariuomenė pirmadienį netoli salų, į kurias pretenzijas reiškia Japonija ir pati Pietų Korėja, pradės dviejų dienų trukmės karines pratybas.
 • BEISBOLAS: stipriausios pasaulyje JAV beisbolo lygos „Pittsburgh Pirates“ reguliariojo sezono rungtynėse sekmadienį „Pittsburgh Pirates“ klubas, kuriam atstovauja lietuvis Dovydas Neverauskas, namuose 6:8 pralaimėjo „Cincinnati Reds“ ekipai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar pajutote ilgesnių mokslo metų naudą?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Prenumerat 2018