respublika.lt

Kodėl taip bijoma R.Pakso?

(0)
Publikuota: 2015 kovo 28 11:03:57, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Rolandas Paksas. Stasio Žumbio nuotr.

Šią savaitę Seimas po pateikimo pritarė Konstitucijos 56 straipsnio pakeitimo projektui, kuris atvertų partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderiui europarlamentarui Rolandui Paksui galimybę tapti Seimo nariu. Tačiau ir jo priešininkai nesnaudžia - 38 parlamentarų užregistruota Konstitucijos pataisa užkirstų R.Paksui kelią į prezidentus ir Seimo vadovybę.

 

- Kaip vertinate desperatiškus konservatorių ir liberalų bandymus užkirsti kelią į aukščiausius valstybės postus? - „Vakaro žinios“ teiravosi Rolando PAKSO.

- Tas siūlymas, mano supratimu, yra visiškai sudarkantis Konstituciją kaip vientisą dokumentą. Seimo nariu tu būti gali, o pirmininku ar pavaduotoju jau negali. Prezidentu ar valstybės kontrolieriumi - irgi ne. Bet juk Konstitucijoje aiškiai pasakyta, kad bet kuris Seimo narys turi lygias teises.

Nežinau, ko jie taip baiminasi, o gal jaučiasi neatsakingi už Lietuvos politiką, nes yra opozicijoje... Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas turėjo būti įgyvendintas iki kovo 15 dienos. Faktiškai dabar Europos Tarybos ministrų kabinetas, prižiūrintis Strasbūro teismo sprendimų vykdymą, taiko Lietuvai sustiprintą priežiūrą. Valstybė gali prisižaisti iki to, kad gali būti atimta balsavimo teisė Europos Taryboje, nes tai nėra toks klausimas, kur galima pasirinkti - spręsti arba nespręsti.

Mūsų politikai tapo labai svarbūs ir moko kitas pasaulio valstybes demokratijos, o patys vilkina EŽTT sprendimo vykdymą. Bet žmonėms, iš tikrųjų atstovaujantiems mūsų valstybei, nusibodo tie nuolatiniai priminimai. Ir tas projektas, kuris Seime praėjo po pateikimo, būtų tinkamas Strasbūro teismo sprendimo įgyvendinimas.

- Tačiau Seimo teisininkai prieš balsavimą pateikė išvadą, kad projektas neatitinka Konstitucinio Teismo suformuluotos doktrinos. Gal tie išvedžiojimai sudarys prielaidas vėl kreiptis į niekada neklystantį Konstitucinį Teismą?

- Lietuvoje galioja pagrindinis įstatymas - Konstitucija, bet de facto viršenybę turi Konstitucinis Teismas. EŽTT sprendimą bandyta vykdyti keičiant Seimo rinkimų įstatymą, jį buvo pasirašiusi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, bet paskui Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai. Ir 74 straipsnio pataisa buvo, daugiau kaip 100 Seimo narių pritarė, bet antras balsavimas prieš prezidento rinkimus taip ir neįvyko. Aš juokiuosi, kad jeigu, neduok Dieve, numirčiau, ši problema būtų išspręsta labai greitai - jau po kokios savaitės pataisa būtų priimta.

- O kitą dieną grupelė Seimo narių galėtų ją apskųsti Konstitucijos dvasių aiškintojams?

- Neišeitų to padaryti. Jeigu tai būtų įstatymas ar Seimo nutarimas, be abejo, kad galėtų. O čia yra Konstitucijos pakeitimas, visiškai naujas straipsnis ir negali kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl procedūros arba dėl naujo Konstitucijos straipsnio atitikties Konstitucijai. Nors, žinoma, mūsų politiniame gyvenime visko galima tikėtis. Su šypsena žiūriu į tuos dalykus - jau ketveri metai po Strasbūro teismo sprendimo, ir tikiu, kad anksčiau ar vėliau jis bus įgyvendintas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s