respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Kodėl prezidentė vienus myli, kitų ne?nuotraukos (5)

2017 spalio mėn. 07 d. 11:27:55
Respublika.lt

Pastaraisiais metais partijoms iškelta nemažai bylų. Prezidentė po ankstesnių bylų sakė maždaug taip: kriminalinėms partijoms neturi būti vietos Lietuvoje. O kai buvo iškelta byla Liberalų sąjūdžiui, buvo pasakyta, kad gerai dirbo teisėsauga.

 

Apie tai „Vakaro žinių“ ringe diskutavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai teisininkas Egidijus BIČKAUSKAS ir Seimo narys Eugenijus GENTVILAS. Ringe teisėjavo žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS:
Kodėl tarp lygių yra lygesni?

E.GENTVILAS: Pirmiausia dėl prezidentės skirtingo požiūrio. Tuo metu Darbo partija buvo valdančioji ir dalyvavo formuojant Vyriausybę. Prezidentė turėjo skirti Darbo partijos deleguotus ministrus. Todėl jos reikalavimai, požiūris į Darbo partiją buvo griežtesni nei, sakykime, į mus ar mūsų situaciją, nes mes buvome opozicinė frakcija, opozicinė partija. Gal mažiau knisome protą, atsiprašau už žargoną. Kita vertus, gal prezidentė ir mato skirtumą tarp teisėsaugos surinktų duomenų apie Darbo partiją ir apie mus, mūsų situaciją. Aš tik spėlioju - gal mūsų situacija vertintina švelniau?

Dabar apie tų dviejų partijų elgesį arba sąsajas su įtariamais fiziniais asmenimis. Žiūrėkime, ką padarė liberalai. Kalbu ne apie Darbo partijos juodąją buhalteriją, o apie santykius su „MG Baltic“ koncernu. Kaip elgėsi liberalai? Eligijus Masiulis pats pasitraukė iš Seimo, iš partijos ir iš politikos. Partija atsiribojo. E.Masiulis nė karto nebuvo užsukęs į Seimą. Buvo labai aiškiai pademonstruota, kad mes, kaip partija, jo veiksmus vertiname kaip fizinio asmens.

Manau, prokurorai teisme turės įrodyti, kad partija įgaliojo fizinį asmenį, partijos pirmininką, veikti partijos vardu atliekant neteisėtus veiksmus. Natūralu, kad tokių įgaliojimų nebuvo. Kokie įrašytuose pokalbiuose skamba žodžiai? Kad partijai reikia pinigų. Natūralu, tik galėjo būti prisidengiama mūsų vardu, tačiau partija apie tai nežinojo.

Dabar man šiek tiek juokinga, kai visi sako, kad E.Gentvilas negalėjo nežinoti, jis - E.Masiulio draugas ir t.t. Taip, buvusios draugystės aš niekada neišsižadėsiu, jos neneigsiu. Tačiau jeigu žmogus, prisidengdamas partijos vardu, rūpinosi savo reikalais, natūralu, kad jis net ir savo draugams tokių dalykų nepasakos.

G.JAKAVONIS: Po kaltininų korupcija Liberalų sąjūdžio pirmininku išrinktas Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Susitinka su prezidente Dalia Grybauskaite. Tačiau aš sunkiai įsivaizduoju nuotraukas, kuriose prezidentė būtų užfiksuota spaudžianti ranką Viktorui Uspaskichui. O šie dalykai nori nenori leidžia manyti, kad tarp lygių yra lygesni?

E.BIČKAUSKAS: Šia prasme reikia atsižvelgti į mūsų prezidentės charakterį. Ji yra tokia, tokią mes ją išsirinkome, ir tokią turime gerbti. Jos charakteris yra labai kategoriškas - tik juoda ir balta. Ji daug metų stengiasi išlaikyti tokį įvaizdį, tačiau, mano galva, tam tikrose srityse tą įvaizdį pastaruoju metu stengiamasi šiek tiek pakeisti ir parodyti jos nuoširdumą, ko anksčiau visiškai nebuvo. Tai aš tik sveikinu. Kitas dalykas, tikėti ar netikėti tuo nuoširdumu.

Bet grįžkime prie kaltinimų partijoms. Gal šiek tiek būsiu šališkas (Eugenijus turbūt atsimena, kad tam tikra prasme aš irgi buvau prie partijos ištakų), bet šiuo konkrečiu atveju aš esu įsitikinęs, kad Liberalų sąjūdis Lietuvai netgi privalomai reikalingas, ir nuoširdžiai gailiuosi dėl situacijos, kurioje dabar, pabrėžiu - dabar, atsidūrė liberalai. Kodėl aš pabrėžiu „dabar“?

Patikėkite mano teisine patirtimi, aš esu įsitikinęs, kad jokių naujų faktų teisėtvarkos organai per šitą laiką - turbūt pusantrų metų - nesurado. Atsirado tik tam tikras prokuroro, tyrėjo požiūris, kad reikia eiti į pabaigą, finišuoti.

E.GENTVILAS:
Pirmiausia Baudžiamojo proceso kodeksas ir pats Baudžiamasis kodeksas kalba apie juridinį asmenį ir jo teisę būti sunaikintam, kai uždraudžiama veikla ir panašiai. Ką mes turime omenyje kalbėdami apie juridinį asmenį arba ką galėjo turėti omenyje kodekso rengėjai? Įsivaizduokime, kad yra įmonės X savininkas, valdantis 100 proc. jos akcijų. Jis taip pat yra tos įmonės generalinis direktorius, ir tai, ką jis daro kaip fizinis asmuo, natūralu, kad atsakomybė gali būti perkelta juridiniam asmeniui, t.y. 100 proc. jo įtakoje esančiai įmonei. O čia juridiniu asmeniu padaroma politinė partija, kur nėra nei akcininkų, nei dalininkų, tai yra laisvų žmonių sambūris, ir jam taikomi tokie pat dalykai.

Ar partijos pirmininkas gali vienasmeniškai veikti? Gali. Ar jis gali gauti visų įgaliojimus? Teoriškai gali. Turi būti suvažiavimo nurodymas eiti ir tokiais būdais susirasti pinigų.

Norint uždrausti Konstitucija įtvirtintas partijas, nes per partijas vyksta politinis procesas, tai turbūt ta partija turėtų padaryti Konstitucijos pažeidimų, pvz., propaguoti karą, smurtą, rasinę ar tautinę neapykantą ir taip toliau. Bet teoriškai už mums inkriminuojamus nusikaltimus partija gali būti uždrausta.

Dėl prezidentės manau, kad ji taip pat gali turėti savo simpatijų, antipatijų, bet mažiau jas reikėtų rodyti, daugiau reikėtų demonstruot objektyvų požiūrį, bet ne visada ji stengiasi tai padaryti arba ne visada tai pavyksta. Bet tai yra prezidentė. Aš, kaip žmogus, irgi turiu savo požiūrį į Darbo partiją, su vienais Darbo partijos žmonėmis bičiuliaujuosi, palaikau gerus žmogiškus santykius, su kitais neturiu ką kalbėti.

G.JAKAVONIS: Tai natūralu.

E.GENTVILAS: Žinoma, paniekos nedemonstruoju vien dėl to, kad jie taip pat yra žmonės, o štai prezidentė kartais demonstruoja tokį savo požiūrį.

E.BIČKAUSKAS: Deja, prezidentės yra toks charakteris. Bet tas charakteris, jos pareiškimai daro įtaką ir veiksmams. STT iš tikrųjų yra ypač globojama prezidentės, nors klaidų STT darbe aš matau labai daug. Procentine išraiška pagal jų bylas išteisintų žmonių yra daugiausiai, palyginti su visų kitų institucijų bylomis.

G.JAKAVONIS: O skandalas būna išpučiamas pats didžiausias.

E.BIČKAUSKAS:
Aš kaip pavyzdį galėčiau paminėti Valstybinės ligonių kasos direktorių Algį Sasnauską ir jo baudžiamąją bylą.

E.GENTVILAS: Dabar jis grąžintas į darbą?

E.BIČKAUSKAS:
Ne, į darbą, atrodo, negrąžintas, bet Aukščiausiasis Teismas nuosprendį panaikino. Bet skandalas buvo didelis. O STT problema yra ta, kad jie iš tikrųjų nori tikėti, jog stengiasi būti apolitiški. Nori tikėti. Galbūt taip ir yra. Bet vis dėlto turėtų pagalvoti, kad nori nenori tokiose bylose jų veiksmai daro įtaką politiniam procesui. Todėl jie turi būti gerai apgalvoti ir daryti kuo mažesnę įtaką politiniam procesui.

Politinė partija turi savo politinę kryptį. Tiesa, dabar toks rėmimas negalimas, bet įsivaizduokite, jei jis būtų galimas. Įsivaizduokite, ateina pas partijos pirmininką kokio nors koncerno vadovas ir sako: „Man jūsų politinė linija visiškai priimtina, aš noriu, kad jūs laikytumėtės, esu tuo suinteresuotas, šekit 100 tūkst. eurų už tai, kad jūs laikysitės savo linijos.“ Aš dabar svarstau, ar tai reikėtų irgi vertinti kaip kyšį? Dėl kyšio davimo politinei partijai yra daug subtilybių, jas ir turėtų, mano galva, išsiaiškinti Seimas.

O išankstinės nuomonės, ypač kai tai kalba aukščiausi valstybės pareigūnai, o išgirsta teisėjai, kurie yra tiesiogiai nuo jų priklausomi, jų darbas: jų karjera, skyrimas, neskyrimas... Galbūt paprasčiau tiems, kurie į Aukščiausiąjį Teismą pakliuvo, bet ir tai turbūt visokių galimybių yra.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (5)

 • Pastaba 2017 spalio mėn. 08 d. 07:41:20

  Mūsų prezidentė yra šališka. O tai yra šlykštu ir žema. Ji
  šiurkščiai pažeidžia Lietuvos Konstituciją.

 • X 2017 spalio mėn. 07 d. 21:46:58

  Liberalizmas, tai nauja socialinė religija, tik be moralės.

 • Koks cia 2017 spalio mėn. 07 d. 14:45:26

  Charateris,tai nepateisinama.Valstybes vadovas tai nekazkoks zmogenas kuris
  nesivaldo ir daro kas sauna i galva.Tai zmoniu likimai kur sulosinami
  moraliskai zmones,ar tai toks turi buti vadovas isrinktas pilieciu.

 • Lygiava 2017 spalio mėn. 07 d. 13:22:02

  Lygesnių yra todėl, kad Orvelas taip apie lygias kiaules parašė.

 • Kazys 2017 spalio mėn. 07 d. 13:08:14

  Koks čia teisingumas, kai Viktorą,kad ir slėpusį mokesčius,kai
  kitiems tai leidžiama, o Masiulis net suimtas nebuvo ir alibiui sukurti
  laiko buvo duota ir ,ko gero, vietoje antrankių, medalį "Už Neringos
  išgarsinimą gaus"!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018