respublika.lt
LRDT LYRAS

Ko norėjo FNTT vadovui paskambinusi prezidentėnuotraukos

2012 vasario mėn. 26 d. 12:30:01
Valdas KVEDARAS, „Respublikos“ žurnalistas

Seimo Antikorupcijos komisija pasiryžusi jei ne nutraukti, tai bent praskleisti paslapčių skraistę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) skandale. Visuomenei pateiktas plikas faktas - buvęs institucijos vadovas Vitalijus Gailius ir jo pavaduotojas Vytautas Giržadas kalti. Vienas atleistas neva išdavęs valstybinę paslaptį, kitas - dėl nenoro atleisti susikompromitavusį pavaldinį. Tačiau aiškėja, kad skandalo žiežirbos buvo kurstomos ne tik Vidaus reikalų ministerijoje, bet ir Prezidentūroje - pačios prezidentės Dalios Grybauskaitės. Kas čia darosi? Išskirtinis atleistojo FNTT vadovo V.GAILIAUS interviu „Respublikai“.

- Kada ir kokio pobūdžio buvo jūsų pokalbis su prezidente Dalia Grybauskaite?

- Nenorėčiau šios temos eskaluoti, bet kadangi pati Prezidentūra paskelbė, iš mandagumo galiu tik trumpai pasakyti. Prezidentė man skambino tiesiogiai, ne per padėjėją vasario 14-osios rytą ir siūlė atstatydinti V.Giržadą arba jį priversti atsistatydinti. Tada, sako, tęsime pradėtus darbus. Pokalbis buvo neilgas.

- Sakėte, V.Giržadu pasitikite. Tokia nuomonė liko ir šiandien?

- Pasitikiu V.Giržadu šimtu procentų tol, kol man niekas nepateikė duomenų, kad jis yra padaręs nusikalstamą veiką. Šiuo metu yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau, kiek suprantu, juo siekiama ištirti ne nusikalstamą veiką, o įrodyti, kad būtent V.Giržadas tai padarė. Kitaip sakant, bet kokiais būdais tokią „tiesą“ įrodyti.

- FNTT „Snoro“ veiklą Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko prašymu pradėjo tirti praėjusių metų birželio pradžioje. Patikslinkite, kada iš tiesų apie galimas bėdas banke sužinojo Generalinė prokuratūra?

- Visą laiką nuo tyrimo pradžios tarnyba bendradarbiavo tik su Lietuvos banku, analizavome situaciją banke. Vertindamas surinktą informaciją V.Vasiliauskui siūliau kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad būtų priimtas procesinis sprendimas - pradėti ikiteisminį tyrimą ar ne. Sprendimas buvo būtinas todėl, kad nemačiau galimybių kitais legaliais būdais surinkti papildomą informaciją ir įrodymus dėl „Snoro“. Mat tapo būtina bendradarbiauti su užsienio valstybėmis, o tai padaryti galima tik pradėjus ikiteisminį tyrimą - teisinė pagalba vykdoma tik baudžiamosiose bylose. V.Vasiliauskas su Generalinės prokuratūros vadovais susitiko, kiek pamenu, lapkričio pirmąją savaitę (Generalinė prokuratūra Lietuvos banko prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Snoro“ veiklos gavo lapkričio 9 d. - aut. past.).

- Seimo Antikorupcijos komisijoje paaiškėjo, kad Generalinė prokuratūra nesiėmė reikiamų priemonių informacijos apie būsimą „Snoro“ nacionalizavimą slaptumui užtikrinti. Veik 6 mėnesius - būtent tiek laiko - tarnyba viena tyrė banko veiklą, - informacija į viešumą nepasklinda, o vos apie ją sužino prokurorai, slapta tampa vieša žinia...

- Aš manau, kad be žmogiškojo faktoriaus čia neapsieita. Kol tarnyba bendradarbiavo su Lietuvos banku, nebuvo jokių problemų dėl duomenų praradimo. Viena galiu pasakyti - žinančiųjų apie „Snoro“ tyrimą ratas lapkričio viduryje buvo didelis ir tokiu atveju reikėtų ištirti visus, o ne kelis pasirinktinai.

- Ar jums, tiriant nusikaltimus, teko susidurti su melo detektoriumi? Ar jis būdavo visagalis?

- Teko naudoti, tačiau daugiau naudojomės kaip priemone, kuri padėtų tyrimuose renkant įkalčius. Tačiau mano praktikoje visi poligrafo gauti duomenys buvo nerezultatyvūs, kitaip sakant, nepadėdavo išaiškinti nusikaltimų detalių. Kaip kriminalistikos metodą pripažįstu, tačiau kriminalistikoje yra nemažai tyrimo metodų, kuriuos riboja dar kiti metodai arba galimybės.

- Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis viešai neigia, kad jis arba kas nors iš jo aplinkos spaudė jus „koreguoti“ kai kuriuos ikiteisminius tyrimus, šį faktą jūs komisijos nariams paviešinote. Papasakokite ir visuomenei.

- Pasikartosiu, man spaudimo niekas nedarė, tokio žodžio aš net nevartoju. Net ir ministrui tai padaryti būtų sunku. Išsakyti nuomonę, užsiminti - taip, tai jis gali. Ir ne vien ministras nuomonių yra pareiškęs. Tačiau informacijos viešinti nenoriu. Tebus tai ikiteisminio tyrimo faktai.

- Prezidentė žurnalistams liepė jūsų paklausti, kokius tarnyba atliko tyrimus, sietinus su konservatorių rėmėjais. Klausiame.

- Nors ir nebedirbu, duomenų negaliu atskleisti, bet pasikartosiu - tyrėme ir ištyrėme. Dauguma bylų buvo skelbiamos viešai, tačiau aš nenorėčiau šios temos eskaluoti ir vardyti tai, kas nuveikta. Viešai įvardyta „mailiaus“ byla - ne vienintelė, kurioje buvo įvardijami konservatoriai.

- O gal Dzūkijos „grybų“ byla, kurios įtariamieji įvardijami kaip politikų galimi rėmėjai, buvo tas akmuo, už kurio „neapdairiai“ užkliuvo jūsų vadovaujama tarnyba, ir buvo vienas iš pretekstų sulaukti nemalonės?

- Byla yra tiriama ir turėtų pasiekti teismą.

- Gal FNTT atliekant ikiteisminius tyrimus priartėjote prie politikų, artimų aukštiems politikų sluoksniams? Patikslinsiu - praėjusių metų viduryje įtarimai galimai iššvaisčius valstybės turtą pateikti Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktoriui Gintautui Kėvišui. Jis laukiamas svečias tiek Prezidentūroje, tiek politikų susibūrimuose. Juk šį ikiteisminį tyrimą ir ne tik jį iš užmaršties prikėlėte būtent jūs.

- Šią bylą tarnyboje tyrė vienas pareigūnas, kai aš pradėjau vadovauti, sudariau kelių pareigūnų grupę. Byla pajudėjo į priekį, tačiau kokia dabar jos stadija, reikėtų klausti Generalinės prokuratūros pareigūnų. O FNTT padarė tai, ką seniai reikėjo padaryti.

- Byla buvo ir net baigta tirti vilkinama?

- To reikėtų klausti prokurorų, jie proceso vadovai ir šeimininkai.

- Sakykime, teismas jus grąžina į darbą. Ar įsivaizduojate darbinę situaciją, kai tektų bendrauti su šiandien jus pliekiančiais politikais, jūsų žodžiais, „padariusiais klaidų“?

- Aš mėgstu kartoti: klysta visi, tarp jų ir aš, tačiau protingi žmonės pripažįsta savo klaidas. Yra garbinga klaidas pripažinti. Aš savo klaidas visada pripažįstu. Darbas FNTT yra apibrėžtas ir galimos nuoskaudos ateityje dirbti man nemaišytų. Aš neturiu asmeniškumų nei ministrui, nei prezidentei.

- Pačiam būtų smalsu sužinoti atleidimo užkulisius?

- Aš pirmiausia norėčiau sužinoti mano atleidimo motyvus, kurių ministerija neįstengia pateikti. Gal todėl, kad vėluotų ieškinys teismui. Suprantu, per penkias valandas surasti motyvus mane atleisti yra lengva, tačiau juos pateikti man, pasirodo, net savaitės laiko maža. Štai jums ir pretekstas galvoti apie atleidimo užkulisius.

- FNTT skandalą tiria Seimo Antikorupcijos komisija. Tikitės, kad ji išsiaiškins „politikų klaidas“?

- Nesitikėjau, bet po apklausos komisijoje susidariau nuomonę, kad bent jau Seime bandoma nustatyti tiesą - kas iš tikrųjų nutiko. Tuo esu nustebęs. Iki tol istorija domėjosi tik spauda.

- Turite ne tik vidaus tarnybos generolo laipsnį, užsitarnavote ir pensiją. Kodėl nespjaunate į šias intrigas ir nepasitraukiate į šoną?

- Rangai, laipsniai - tai tik savotiškas talismanas, kuris tave daro drąsesnį. Man garbė ir padorumas yra aukščiau negu laipsniai. Todėl savo garbę ginsiu.

- Jums visą laiką dirbant teko ieškoti kriminalinių nusikaltėlių. Dabar jūs susidūrėte, kaip pats pabrėžėte, su „berniukais baltomis apykaklėmis“. Jie tikrai rafinuotesni už kriminalinius nusikaltėlius?

- „Berniukų baltomis apykaklėmis“ apsauga - ne vien brangūs teisininkai, korupciniai ryšiai, bet ir viešųjų ryšių akcijos, informacinis karas. Tai aukščiausia organizuoto nusikalstamumo forma. Kiekvienas karjeros siekiantis sąžiningas kriminalistas būtent ir siekia, kad kovotų su aukščiausio lygio blogiu. Aš manau, kad būtent su tokiu blogiu aš ir kovojau. Pasiryžęs vadovauti FNTT aš žinojau, su kuo teks susidurti.

- Keista jūsų pozicija - nenorite įvardyti, ant kieno „uodegų“ užlipote.

- Aš pasiryžęs grįžti į tarnybą ir tas „uodegas“ prikirpti.

Beveik prieš 8 metus Valstybės kontrolė nustatė, kad dabartinis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius G.Kėvišas neskaidriai organizavo koncertus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Būdamas filharmonijos direktoriumi, švaistėsi labai solidžiais autoriniais honorarais. Dėl koncertinės veiklos išlaidų bei pajamų filharmonija buvo pakliuvusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos akiratį. Ir kas? Ir nieko. Prieš V.Gailių dirbę FNTT vadovai tada nerado nusikaltimo požymių. Prieš dvejus metus, vykstant dabar jau baigtam ikiteisminiam tyrimui dėl piktnaudžiavimo ir milijoninių lėšų švaistymo rekonstruojant operos ir baleto teatrą (pirminė remonto suma siekė 80 mln. litų), G.Kėvišas buvo pastebėtas bendraujantis su tuomečiais FNTT vadais net kavinėje.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis