respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Ko nepasakė prezidentė?nuotraukos (40)

2017 sausio mėn. 04 d. 08:00:07
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Naujametiniame interviu nacionaliniam transliuotojui prezidentė Dalia Grybauskaitė pasidžiaugė Lietuvoje vykstančiais pokyčiais, bet ir vėl nepraleido progos šmaukštelėti Vijūnėlės ir auksinio šaukšto botagėliu. Šalies vadovė gyrėsi, kad buvo išdrįsta pradėti tyrimus dėl politinės korupcijos, kuri buvo įleidusi šaknį net dviejose valdžios partijose. Bet visuomenė nepamiršo ir kitų skandalų, susijusių su pačios prezidentūros aplinka bei įtaka.

 

- Ar nuolat eskaluojamas auksinių šaukštų skandalas yra baisesnė korupcija negu buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio šimtas tūkstančių eurų gėrimo dėžutėje, apie kuriuos viešojoje erdvėje kalbėti jau tarsi ir nepatogu? - „Vakaro žinios“ teiravosi Kovo 11-osios Akto signataro teisininko Egidijaus BIČKAUSKO.

- Kaip vieną iš kertinių dalykų matau nenuoširdumą prezidentės kalbose apie politinę korupciją. Tiems, kurie jai patinka, taikomi vieni standartai, o likusiems - visai kiti. Čia galima prisiminti pačios prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės išteisinimą dėl slaptos informacijos paviešinimo. Matyt, ne pačias kvailiausias galvas turi ir ta visuomenės dalis, kuri netiki tuo parodomuoju procesu, kai išaiškėjus slaptos informacijos nutekėjimui staiga panaikinami slaptumo grifai. Galų gale ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų nuomonės šiuo konkrečiu atveju buvo visiškai nevieningos. Turint galvoje, kad Aukščiausiojo Teismo teisėjų santykiai su prezidente yra gana tiesūs ir aiškūs, ir jų atsidūrimas tame teisme gana aiškus, reikia tik džiaugtis, kad bent kelių teisėjų nuomonės šiek tiek skyrėsi.

- O kodėl niekas neišdrįsta tirti, iš kur atsiranda ant prezidentės stalo slaptos pažymos, kuriose iš tikrųjų nieko nėra? Ar tai ne politinė korupcija, kai dėl tų pažymų krenta politikų galvos?

- Tai iš parodomųjų prezidentės akcijų serijos. Ji jau kelis penkmečius demonstruoja kovą su korupcija, eskaluojamos baudžiamojo poveikio priemonės, bet jos, kaip matome, efekto neduoda. Galų gale gal jau ir suprato, kad tokiais būdais nieko nepasieksi, ir po šių Seimo rinkimų pažymų korta nebuvo ištraukta...

Šitoje situacijoje ant liežuvio galo pinasi anekdotas, kurį kitados esu pasakojęs ir iš Seimo tribūnos, priiminėjant kažkokį projektą, kur jau iš anksto buvo aišku, kad naudos nebus. Taigi: du alkoholikai bėga į parduotuvę, nes kamuoja labai sunkios pagirios. Jiems prieš pat nosį parduotuvės durys uždaromos, kabinama spyna - darbo laikas baigėsi. Abudu kretintys žiūri į tą spyną, staiga vienas tik „bumbt!“ savo partneriui į dantis. Tas rėkti: „Už ką? Už ką?“ O kitas atsako: „O ką daryti? Ką daryti?“

Suprask - kažką daryti reikia, tai ir padarė... Taip ir pas mus - nesvarbu, koks efektas, svarbu, kad kažkas daroma, apie tai labai plačiai kalbama ir reklamuojama.

- Ko gera, labiausiai išreklamuotas didysis visų laikų pasiekimas - SGD terminalas. Bet ar nuo jo neatsiduoda korupcija, kai energetikos ministrui visgi teko pripažinti faktą, kad už SGD laivo nuomą Lietuva moka į ofšorinę sąskaitą?

- Tiesa, ir Signatarų klubas gavo iš Vyriausybės tokį atsakymą. Bet mes norėjome išsiaiškinti konkrečiau - kas gauna naudą, kas yra tų neaiškių įmonių, kurių pavadinimai mums nieko nesako, akcininkai, ar tarp tų akcininkų pavardžių yra bent viena arti lietuviškos? Į tai mes jokio atsakymo negauname, ar pati Vyriausybė tai žino ar ne - neaišku, bet šitie dalykai yra labai svarbūs.

Aš nekvestionuoju, kad SGD terminalas mums reikalingas, energetinė nepriklausomybė būtina. Bet knieti paklausti, ar galėjo tas terminalas būti statomas kelių valstybių pastangomis, kartu su kaimynais, nes Lietuvai jis ir per didelis, ir per brangus. Atsakyčiau - taip, galėjo. O kieno pareiga buvo sutarti su kaimynais, galimais partneriais? Manyčiau, tai turėjo būti Užsienio reikalų ministerijos pastanga. O kas pas mus Lietuvoje atsakingas už užsienio reikalų klausimus - taigi Jos Ekscelencija. Tuomet kyla didelis klausimas: ar čia kažkas skuba ordinus užsikabinti, ar nori būti pirmasis pastatęs terminalą? Ar tai naudinga Lietuvai, ar tam, kas nori įsirašyti į istoriją: tai aš padariau, prie manęs padaryta? Šiandien atrodo, kad iš tiesų buvo svarbiau įsirašyti...

- Kokiu politiniu ar teisiniu terminu galima įvardyti spaudimą Vyriausybei rinktis ministrus, kurie susiję su prezidentūros aplinka ir patinka prezidentei?

- Šiandien akivaizdus prezidentės požiūris ir į naująją Vyriausybę: „Vyriausybė gera, nes visa tai, ko man reikia, aš turiu.“ Aišku, kritikuoti naująją Vyriausybę dar anksti, bet jau pradeda matytis, kad ji imasi spręsti klausimus, kurie būdingi savivaldybės lygmeniui: nulis promilių, popieriniai puodeliai, specializuotos parduotuvės, bet šiukštu nelenda ten, kur yra prezidentės įtaka. Ar Vyriausybė atsakinga už krašto gynybą? Ar galite įsivaizduoti ministrą pirmininką imant kalbėti apie globalius užsienio reikalų prioritetus ar sutartis, pavyzdžiui, su JAV? Aš neįsivaizduoju, nes jie puikiai žino, kad tai yra tabu, tai ne jų - Vyriausybė dirba kitu lygmeniu.

- Signatare, o jums pačiam kurie 2016 metų įvykiai labiausiai verti dėmesio ir rūpesčio?


- Na, Seimo rinkimų neįskaitysime, nes tai politika. Žinote, man labiausiai įstrigo M.Mažvydo bibliotekos atidarymas po ilgų rekonstrukcijos metų. O liūdniausias šių metų pasiekimas - Gedimino kalno būsena. Ar įsivaizduojate, ką simboliškai reikštų, jeigu kas nors su tuo kalnu nutiktų mūsų Nepriklausomybės šimtmečio išvakarėse? Neduokdiev, tikiuosi, kad niekada nieko blogo nenutiks, bet pasižiūrėjus, kaip ši problema dabar stumdoma nuo vienos ministerijos prie kitos, akivaizdu, kad bet kokios nelaimės atveju atsakingų nebus. O būtent asmeninės atsakomybės nuo eilinių tarnautojų iki aukščiausių valdžios galvų Lietuvos visuomenė labiausiai ir pasigenda. Taip pat ir iš prezidentės.

Aš galvoju, jeigu metų pabaigoje vertindama visus gerus ir blogus darbus prezidentė savo kalboje būtų pasakiusi: „Galų gale jūs man visi atsibodote. Gedimino kalnas yra per daug reikšmingas mūsų valstybei simbolis, ir aš imuosi visos atsakomybės už jo išsaugojimą!“ Tai būtų prezidentės vertas žingsnis. Va tada aš iš tikrųjų sakyčiau - tai ne svaičiojimai. Tai jau būtų išties toli nueita nuo to, kai prezidentė kvietėsi kandidatus į ministrus egzaminuoti, kokią jie moka užsienio kalbą. Tai nebūtų vien kalbos apie mistines kovas su politine korupcija, kuri matoma tik selektyviai.

Neabejoju, jeigu prezidentė prisiimtų atsakomybę dėl mūsų valstybės simbolio - Gedimino kalno - išsaugojimo, tai ir kultūros, ir aplinkos ministrai, ir valdininkai sustingę pagal komandą „Ramiai“ klausys jos nurodymų, kaip užsukti lakstys ir tvarkys viską. Kas jau kas, o ji tikrai turi tam ir atitinkamų mechanizmų, ir netgi asmeninių sugebėjimų. Bet ar turi noro prisiimti asmeninę atsakomybę?

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (40)

 • Bleka 2017 sausio mėn. 05 d. 23:03:30

  Nepasake Tautybes.Ji sako zyde pagal motina,senelis NKVD tardytojas
  Maskvoje.Bet 75 metelius nieko negirdesime:Skverne,Karbauskeli:jusu valioj
  ta dokumentuka atsaukti.Coda:manau eilinis cia zydu pasivaiksciojimas
  Lietuvoje= Rinkimai.Kas lieka lietuviui...?

 • Nupiepusi Lietuva, 2017 sausio mėn. 05 d. 07:48:24

  kurią net juodašikniai iš tolo aplenkia.

 • Noretusi klysti 2017 sausio mėn. 05 d. 00:03:01

  Bet Skverno "apsireiskimas" pas"valstiecius" labai primena "Dedules"
  "apsireiskima"Sajudyje.Ne"rusai puola!",bet"Gelezinis Feliksas
  neapleidzia!"

 • P.BIČKAUSKUI. 2017 sausio mėn. 04 d. 23:06:01

  Jūsų žiniai, mes jokio dujų terminalo nepasistatėm,o atplugdė
  suskystintų dujų transportavimo laivą ir pastatė jį prie KIAULĖS
  krantinės.Už to laivo stovėjimą,mes per parą sumokame 150000eurų.Kai
  reikia dujų,kitas dujų transportavimo laivas atveža ir jas išpumpuoja
  į stovintį,mūsų vadinamą terminalą.

 • Ar 2017 sausio mėn. 04 d. 22:50:33

  ilgai dar Burokevičiaus pavaduotojai žemins dorus Lietuvos žmones -
  tokius, kaip Malinauskas, Olekas, o dabar dar ir Bradauskas. Visi
  prisidėję prie Snoro sužlugdymo bijo, kad bus išaiškinti, todėl,kuo
  greičiau nori atsikratyti tų, kurie ką nors apie tai žino. Kur žiūri
  ir ko tyli Karbauskis, juk mes taip tikėjome, kad jis pajudins tikruosius
  korupcijos vadovus. Varnas varnui akies n..... tikriausiai.Kodėl niekas
  netiria Landsbergių korupcinių aferų.

 • Dašos tėvas buvo šoferis 2017 sausio mėn. 04 d. 21:58:27

  o motka dirbo magazine.
  Bet tai čia tik priedanga.

 • pasiūlymas 2017 sausio mėn. 04 d. 19:26:38

  Kol Neris neužšalo, siūlau senoviniu papročiu mėlyną bačką paleisti
  nuo Gedimino kalno į Nerį, ir tegul su visomis srutomis ji plaukia kur
  tik nori :)

 • jankis 2017 sausio mėn. 04 d. 18:44:10

  na nusibodo,ta nkvd,velniop ją su landzbergio teroristais

 • kodel nieks nereaguoja 2017 sausio mėn. 04 d. 18:38:16

  l ryte paskaitykit straipsni del VSD ir TV3 televizijos ...
  Pirmenybe skiriama
  Pirkejams ne is baltijos valstybiu. Iki ko daejom? Kad svedai medinoj
  kartu su
  svedais bankuose , daro tokius konkursus kad pirmenybe skiriama ne baltijos
  saliu
  pirkejams?!'!! Seriously?!?! Ko tyli konkurencijos tarmyba. Issi..sineja
  is
  lietuviu visi kas netingi. O nei skelbima paskelbtum kad ieskai pardavejo
  bet ne
  pardavejos dar kokia norvegu programa per nagus duotu !!! Hahaha
  paarsidaveliai
  like Lt . Mauna visi is valstybes tokios normalus

 • achujet 2017 sausio mėn. 04 d. 17:51:51

  Smagu ziuret i NKVD gaisrininko dukra.

 • JO. 2017 sausio mėn. 04 d. 17:24:06

  Gaisrininko, vilkinčio NKVD seržanto uniformą, durka-dar ir ne viską
  pasako????

 • kiek zinau 2017 sausio mėn. 04 d. 17:04:28

  tie trys teisėjai buvo i aukščiausią teismą paskirti ponios
  sprendimu,tai ir sprendimai tokie kokių jai reikia

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 04 d. 15:32:28

  Stalinas politiko karjerą pradėjo plėšdamas bankus!

 • valdas 2017 sausio mėn. 04 d. 14:10:46

  O KAS PRASKOLINO LIETUVA BANKAMS,LEIDO ATIMINET ZMONIU TURTA,ISGINT PUSE
  LIETUVOS VERGAUT,DAUGELIS LIETUVOS ZMONIU IKALINTI
  BANKU(VAGIU)GNIAUZTUOSE,KUR LIETUVOS TEISMAI VADOVAUJASI
  DVASIOMIS,PAZEIDINEDAMI ZMOGAUS TEISES,KONSTITUCIJA,ZMOGUS FINANSISKAI IR
  FIZISKAI BEJEGIS KOVOT UZ SAVO EGZISTAVIMA,AR NE TU "EKSELENCIJA" ?

 • Mykolas 2017 sausio mėn. 04 d. 13:27:34

  Kas galėtų paneigti , kad pinigai už SGD terminalo nuomą mokami
  nežinomam ofšorui ir savininkui nėra Grybauskaitės ? Bent jau dalis
  jų?

 • Portalo delfi redaktorei Monikai Garbačiauskaitei-Budrienei 2017 sausio mėn. 04 d. 13:23:12

  Įdomu, ar propogandinės plunksnos meistrė kada nors taip viešai
  pasipiktins, pavyzdžiui, apibendrintos biografijos ​NKVD gaisrininko
  (vėliau tremtinio) dukterimi, kolaborante,​ Lietuvos Nepriklausomybės
  priešininke, komunisto Mykolo Burokevičiaus bendražyge, Rusijos
  Federacijos valstybės paslaptimi, prezidente Dalia Grybauskaite?
  Ar, kaip grynai lietuviškai tokiais atvejais sako, „kiška tonka“?

 • "rusai puola" 2017 sausio mėn. 04 d. 13:19:18

  O norintys gauti gaisrininko postą, kaip Juknevičienė, turi visiems
  aiškinti, jog tuoj-tuoj užsidegs... O gavę postą- garantuotai padegs,
  nes kitaip gali likti be darbo..

 • irena.. 2017 sausio mėn. 04 d. 12:06:11

  TIKRAI PONIA DALIA,KODĖL NE VISIEMS PO LYGIAI? JUK ŠLYKŠČIAI VOGĖ
  VISI,KITI NET NUO LIGONIŲ....

 • Pritariu 2017 sausio mėn. 04 d. 11:52:42

  abu bankai buvo sunaikinti ir pinigai pasidalinti, Snoro pinigus dar gerai
  voge pasilike darbuotojai, kuriu didele dauguma nebedirba, nes pakankamai
  prisivoge, o vienas , pavardes nepamenu, bet buvo snore prie vadovu, tai
  tiek privoge, kad zmonai atidare grozio klinikas, kur tie visi STT ir FNTT,
  kodel jie i tai neziuri, ar todel kad banku sunaikinimui vadovavo
  Grybauskaite, bent jau taip kalba visi, anksciau, ar veliau yla islenda is
  maiso, o ir tam kuperiui norejo kelti byla, bet jis pasake tik pameginkit
  viska papasakosiu, kaip ten snore buvo.

 • del Ukio banko 2017 sausio mėn. 04 d. 11:46:07

  Vasiliauskas paskirtas grybauskaites, jus atsiminkite zmones -kokiais
  budais buvo padalintas tas Ukio bankas, DAR NEBUTAIS METODAIS, IR UKIO
  BANKAS SUNAIKINTAS -JUK VISI ZINO KAS KAIP IR KUR. PRAKEIKTA SITA VALSTYBE
  IR JOJE GYVENBANTIS VARGSAI LIETUVIAI, NIEKAS NEBEITU I JOKIUS BALTIJOS
  KELIUS, NES ZMOGUS CIA YRA SUDO VIETOJE

 • žilvinas 2017 sausio mėn. 04 d. 11:22:36

  Mano nuomone, kalbama apie tuos politinės korupcijos skandalus, kurie
  labai aiškiai matosi. Mūsų politikai korumpuoti kaip ir visur. Bet jau
  po truputį valomės ir tai yra gerai.

 • w 2017 sausio mėn. 04 d. 11:16:53

  Aš tik vieną jos nuopelną matau - madam gudriai mausto žmones

 • Gal jau gana veidmainiaut ir laikas vadinti ją tikru vardu? 2017 sausio mėn. 04 d. 11:12:34

  Ji Rezidentė be jokios P.O kieno ji tokia,turim sočiai tarnybų.Nors
  beje, ir be jų visi kiti tai žino...Juk ne Smolnio kilmingų mergaičių
  institute mokytasi ...

 • Kalejimas 2017 sausio mėn. 04 d. 11:07:25

  Jai uz Snora....tikrai...del ukio irgi klausimas kaip ten buvo...kada ji
  bus teisiama

 • tadas 2017 sausio mėn. 04 d. 11:03:02

  Tiesą sakant, neatkreipiau į tai dėmesio. Bet tie, kurie kalba apie
  politinės korupcijos atvejus, tiesiog yra laisvi rinktis, apie ką
  kalbėti, ir tiek.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIRINKO: iš populistinių „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir partijos „Lyga“ sudaryta koalicija kandidatu į Italijos premjero postą pasirinko 54-erių politikos naujoką, teisės profesorių Giuseppę Contę.
 • UGNIKALNIS: pirmadienį antrą kartą per mėnesį Indonezijoje išsiveržė Merapio ugnikalnis; kaip pareiškė Nacionalinės kovos su stichinių nelaimių padariniais agentūros atstovas Sutopas Purwas Nugrohas, ugnikalnis išmetė pelenus į 1200 metrų aukštį, iš jo išsiliejusi lava sunaikino kelis kaimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Ukis 2018