respublika.lt

Klaipėdoje baigėsi baseinų nykimo era

2018 birželio mėn. 26 d. 18:07:35
Paulius Matulevičius, „Vakarų ekspresas“

Šiandien Klaipėdoje - išties neeilinė diena. Pagaliau po ilgų dešimtmečių kalbų mūsų mieste duris atveria naujas šiuolaikiškas ir olimpinius standartus atitinkantis 50 m baseinas su nardymo šachta. Nuo šiol Klaipėdoje galės vykti aukščiausio lygio - Europos ar net pasaulio plaukimo čempionatai, galės tobulintis ir stovyklauti plaukimo rinktinės nariai.

 

Šiuo naujojo baseino atidarymu Klaipėdoje baigėsi baseinų nykimo era, kuri truko ilgus dešimtmečius.

Šiandien klaipėdiečiams ir miesto svečiams baseino durys bus atviros nuo 16 iki 22 val.

Naujasis Klaipėdos baseinas yra tituluojamas moderniausiu baseinu visame Baltijos šalių regione.

Pasak šio baseino direktorės Aidos Aleksandrovienės, 50 metrų ilgio ir 10 plaukimo takelių baseinas savo koncepcija primena bet kurį kitą modernų olimpinį baseiną ir atitinka visus Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartus.

Šio baseino atidarymas bent šiek tiek užlopys Klaipėdoje baseinų stygių ir patenkins sportininkų bei eilinių miestiečių poreikius.

Ta proga „Vakarų ekspresas“ peržvelgė Klaipėdos baseinų istoriją ir prisiminė, kiek mūsų mieste buvo baseinų, kurie prieš kurį laiką traukė žmonių srautus.

Prieš kelis dešimtmečius Klaipėdoje vienu metu veikė net trys 25 m uždari baseinai, taip pat anuomet klaipėdiečiai galėjo mėgautis ir baseinais po atviru dangumi. Tad nenuostabu, kad per tą laikotarpį buvo išugdyti ir sportinį kelią pradėjo olimpinis prizininkas Arsenas Miskarovas, olimpinėse žaidynėse dalyvavę Mindaugas Bružas ir Pavelas Suškovas.

Pastaraisiais metais mūsų plaukikai stulbinančiais sportiniais pasiekimais pasigirti negali, tad tikimasi, kad su naujojo 50 m baseino atidarymu prasidės ir nauja Klaipėdos plaukikų sportinių rezultatų era.

Po atviru dangumi

Istorijos šaltiniai ir nuotraukos atskleidžia, kad dar 1946 m. Smiltynėje, dabartinio Jachtklubo įlankoje, buvo 50 m ilgio baseinas po atviru dangumi.

„Būtent šiame baseine 1946 metų rugpjūčio 2-4 dienomis įvyko pirmasis pokario metų Lietuvos plaukimo čempionatas. Nuo 1934 iki 1938 metų kasmet per Jūros šventę vykdavo Klaipėdos ir Kauno plaukikų mačai. Tuo metu net 12 iš 13 Lietuvos rekordų priklausė klaipėdiečiams“, - dar 1984 m. išleistame leidinyje rašė beveik tris dešimtmečius Klaipėdos plaukimo sportą kuravęs ir vienu metu net dviejuose miesto baseinuose - „Neptūno“ ir „Gintaro“ - direktoriumi dirbęs klaipėdietis Romualdas Rosenas.

Visuotinis plaukimo sportas Klaipėdoje pradėjo vystytis 1957 m., kai prie tuometinės Kristijono Donelaičio mokyklos (dabar - Vytauto Didžiojo gimnazija) mokytojo Jono Urvakio iniciatyva buvo pastatytas dar vienas atviras miesto plaukimo baseinas. Jame vykdavo ne tik plaukimo, bet ir vandensvydžio varžybos.

Vėliau, 1969-aisiais, šis atviras baseinas rekonstruotas į 25 m uždarą baseiną, kuris vėliau pavadintas „Gintaro“ vardu.

2011 m. jis buvo renovuotas iš pagrindų, pastatytas priestatas, įmontuota šiuolaikiška vandens valymo technika. Rekonstrukcija atsiėjo per 4 mln. litų. Tačiau miestiečiai jame gali lankytis tik rytais ir kelias valandas šeštadienio bei sekmadienio vakarais.

Ėmė byrėti tinkas

1972 m. Paryžiaus Komunos gatvėje buvo pastatytas dar vienas uždaras 25 m baseinas, pakrikštytas „Neptūno“ vardu. R. Roseno duomenimis, šiuose dviejuose baseinuose plaukimo abėcėlės mokėsi per 1 000 moksleivių.

1978 m. „Gintaro“ baseine buvo įsteigta specialioji karinio taikomojo plaukimo vaikų ir jaunių sporto mokykla, todėl plaukimo sportas buvo vystomas tik „Neptūno“ baseine, kuris 1995 m. vasarį buvo uždarytas dėl avarinės būklės ir visi plaukikai grįžo treniruotis į „Gintaro“ baseiną.

„Nieko ten tokio baisaus nebuvo - nuo lubų nubyrėjo tinko gabaliukai. Valdžiai rašiau raštus, kad skirtų lėšų kosmetiniam remontui, bet tada buvo sunkūs laikai - pinigų nebuvo ir galiausiai nusprendė laikinai uždaryti baseiną, - dar 2013 metais „Vakarų ekspresui“ sakė buvęs „Neptūno“ baseino direktorius. - Tas „laikinai“ tęsiasi iki šiol. Taip ir sunaikino šį baseiną, o jis, atlikus kosmetinį remontą, galėjo veikti dar daugybę metų. Labai dėl to skaudėjo širdį.“

Pasiplaukiojimas kareivinėse

1975 m. sovietų kariauna buvo pasistačiusi 25 m ilgio trijų takų baseiną vadinamosiose raudonosiose kareivinėse (dabartiniame Klaipėdos universiteto miestelyje). Jame treniravosi tik kariškiai.

Kai 1993 m. į raudonąsias kareivines įsikraustė universitetas, baseino vanduo jau buvo išleistas, pati patalpa paversta kažkokiu laikinu sandėliu. Teigiama, kad jį prikelti gyvenimui buvo galima be didelių pinigų, bet šito darbo niekas nesiėmė.

Dar buvo baseinas - „varlinukas“ - šalia Danės upės esančiame vaikų darželyje. Jis buvo skirtas mažiems vaikams mokyti plaukti.

Beje, dar 1955-1956 metais netoli buvusio „Telekomo“ pastato Danės upėje plaukimo entuziastai buvo radę savadarbį baseinėlį - iš medžių buvo padarytos sienelės, ten vykdavo vandensvydžio varžybos.

Treniravosi policininkai

1976 m. Klaipėdoje, Gulbių gatvėje, buvo pastatytas uždaras 25 m „Dinamo“ baseinas. Tad tuomet vienu metu Klaipėdoje veikė trys baseinai - „Dinamo“, „Gintaro“ ir „Neptūno“.

Tiesa, tuomet „Dinamo“ baseinas priklausė sporto draugijai tokiu pačiu pavadinimu. Jame treniravosi Vidaus reikalų ministerijos atstovai, policijos auklėtiniai.

2007 m. šis baseinas pastatų mainų būdu buvo perduotas Klaipėdos valstybinei kolegijai.

Miestui šis baseinas niekada nepriklausė. Jis visą laiką buvo kitų rankose, tačiau miestiečiai, susimokėję pinigus, galėjo eiti pasiplaukioti savo malonumui. Deja, 2013 metų birželį šis baseinas buvo uždarytas ir taip nebeveikia iki šiol, nors šios sporto šakos entuziastai ir dėjo daug pastangų, kad jis visgi būtų atgaivintas.

Šiuo baseinu buvo susidomėjęs olimpinis vicečempionas penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis ir viešoji įstaiga „Plaukimas visiems“. Jie buvo pasiryžę nuomotis šį baseiną dešimčiai metų ir vykdyti sportinę veiklą. Visgi vėliau nusprendė kreiptis į specialistus ir atlikti detalesnę baseino būklės ekspertizę.

„Paaiškėjo, kad jo būklė gerokai sudėtingesnė nei manėme. Jei norėtume jį atidaryti ir eksploatuoti maždaug 10 metų, reikėtų investuoti apie 1,5 mln. litų. Tokių pinigų reikia jau tuoj pat, o iš privačių asmenų gauti tokių lėšų - sunkiai įmanomas dalykas“, - 2014 metais „Vakarų ekspresui“ kalbėjo A. Zadneprovskis.

Anot jo, nieko kito nebeliko, kaip tik nutraukti su kolegija pasirašytą sutartį. Taigi, Gulbių gatvėje nuo 1976 metų veikęs baseinas 2013 metais buvo uždarytas ir taip nebeatvėrė durų.

Šiuo metu Klaipėdoje veikia du 25 m baseinai. Vienas - „Gintaro“ (S. Daukanto g. 24) - priklauso miestui ir čia didžiąją laiko dalį jį užima biudžetinio sporto centro „Gintaras“ sportininkai, kitas 25 m baseinas yra privatus „Impuls“ sporto klubo (Liepų g. 53A). Jame gali treniruotis visi norintieji miestiečiai, tačiau įsigyti abonementą dėl gana didelės kainos yra pajėgūs toli gražu ne visi.

Taip pat yra baseinas ir „Amberton Klaipėda“ viešbutyje esančiame „Big Z - Žydrūno Savicko“ sporto klube, tačiau jis yra šiek tiek trumpesnis - 22 m, tad varžytis profesionaliems plaukikams jis nėra tinkamas.

Naujojo baseino kaina - 16,6 mln. eurų

Naujojo 50 m baseino kainos klaipėdiečiams nesikandžios: vienkartinis trijų valandų bilietas apsilankyti baseine suaugusiam asmeniui kainuos nuo 7 eurų, o vaikui - nuo 3 eur. Mėnesinis abonementas, į kurį įeina baseinas, SPA zona ir sporto salė, suaugusiajam kainuos 45 eurus. Palyginimui, panašias paslaugas teikiantis sporto klubas už mėnesį sporto ir maudynių asmeniui atsieina ir 100 eurų.

Šiandien (nuo 16 iki 22 val.) ir rytoj (nuo 6 iki 22 val.) baseiną pirmieji išmėgins eiliniai klaipėdiečiai, o birželio 28-29 dienomis vyks ir pirmosios sportinės varžybos - Lietuvos jaunių ir jaunimo plaukimo čempionatas. Jame planuoja dalyvauti apie 350 plaukikų iš Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos. Žiūrovai šį renginį galės stebėti nemokamai. Vienu metu varžybas gali stebėti apie 1000 žiūrovų.

Klaipėdos baseino su sveikatingumo centru statybos prasidėjo 2016 metų rugsėjo mėnesį. Bendra baseino statybos rangos darbų sutarties vertė - 16,6 mln. eurų. 11,6 mln. eurų projekto įgyvendinimui skirta iš ES struktūrinių fondų, 1 mln. eurų iš valstybinių lėšų. Klaipėdos miesto savivaldybės indėlis - 4 mln. eurų.

Techninį baseino projektą parengė Olandijos kompanija „Slangen+Koenis International B. V.“ kartu su Lietuvos architektų biuru „Cloud architektai“. Projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros kaina - 509 tūkst. eurų.

Senjorai bei neįgalieji baseiną galės išbandyti nemokamai - savivaldybės lėšomis bus apmokėtos specialios programos. Senjorai nemokamai paplaukioti bus kviečiami rugpjūčio mėnesį, o nuo rugsėjo tiek senjorams, tiek neįgaliesiems bus organizuojami sveikatinimo užsiėmimai su treneriu.

Naujasis Klaipėdos baseinas (50 m) su sveikatingumo centru yra vienas laukiamiausių uostamiesčio socialinės infrastruktūros objektų. Dubysos gatvėje, šalia „Švyturio“ arenos iškilęs trijų aukštų, 7400 kv. metrų ploto, daugiafunkcis centras yra suskirstytas į keturias zonas: plaukimo, nardymo, sporto ir SPA.

Centre integruotas 10-ties plaukimo takelių, 50 metrų ilgio ir 25 metrų pločio baseinas. Šiame baseine pirmą kartą Lietuvoje panaudotos pakeliamų dugnų technologijos, kurios leidžia baseiną padalinti į kelias dalis. Baseino zonas galima atskirti varstoma sienele, todėl atskirose zonose gali skirtis net vandens temperatūra. Kadangi specialus kilnojamas baseino dugnas leidžia reguliuoti baseino gylį, jį galima pritaikyti įvairiausioms rungtims ir vandens užsiėmimams.

Čia įrengta ir vienintelė Lietuvoje specializuota nardymo šachta, kurios gylis siekia 9 metrus, o plotis - 8 metrus. Ji pritaikyta profesionalių narų rengimui. Vienu metu šachtoje gali treniruotis iki 15 narų. Taip pat įrengtas plaukikams ruošti skirtas treniruoklis - srautinė vonia su povandeninėmis kameromis plaukimo judesių tobulinimui.

Modernus Klaipėdos baseinas su sveikatingumo centru yra A+ energetinės klasės, įrengta ir 130 kW saulės elektrinė, kuri objektui gamina elektros energiją.

Baseinas bus valdomas pagal koncesijos sutartį. Savivaldybės skelbtą koncesijos konkursą laimėjo bendrovių „Vakarų infrastruktūra“ ir „Sporto infrastruktūra“ konsorciumas. Baseiną pagal koncesijos sutartį valdys bendrovė „Klaipėdos baseinas“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUGALĖJO: Slovakijoje vykstančio pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato septintojo turo rungtynėse B grupėje antradienį Latvijos rinktinė 4:1 (0:1, 1:0, 3:0) nugalėjo Norvegijos ledo ritulininkus.
  • KELIUOSE: per praėjusią savaitę vykusius reidus Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos pareigūnai išaiškino 12 automobilių vairuotojų, kurie vairavo būdami neblaivūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar balsuosite EP rinkimuose?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +16 +18 C

  +14 +16 C

 

 +11 +12 C

+25 +28 C

 +25 +26 C

 

+21  +23 C

6-7 m/s

 2-3 m/s

 

 2 m/s

 

USD - 1.1167 PLN - 4.2968
RUB - 72.0519 CHF - 1.1263
GBP - 0.8762 NOK - 9.7978
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis