respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Klaikiausia konservatorių įžvalga išsipildė: visur - rusainuotraukos (29)

2016 gruodžio mėn. 29 d. 08:00:23
Jaunius POCIUS zinios@vakarozinios.lt

Politikų davatkiškumas kartais peržengia sveiko proto ribas. Štai Šimonių (Kupiškio r.) miestelio bendruomenė šiemet džiaugėsi pasipuošusi Kalėdų eglę žvaigžde, o konservatorius rajono meras Dainius Bardauskas ją pareikalavo nuimti, nes šis simbolis jam primena sovietmetį. Betrūksta uždrausti ir Europos Sąjungos, ir Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavas, nes į jas prikaišiota net ne po vieną penkiakampę žvaigždę.

 

Trys šimoniškiai, šiemet puošę bendruomenės Kalėdų eglę, nė nesapnavo, kad ji taip plačiai išgarsins miestelį. Tiesą pasakius, išgarsino ne pati eglė, o jos viršūnėje įtupdyta penkiakampė žvaigždė. Ir net ne ji, o rajono vadovas. Šimonys tikrai būtų ramiai, be sukrėtimų šventę Kristaus gimimą ir sutikę Naujuosius, jeigu eglės viršūnė nebūtų užkliuvusi čia gyvenančiam rajono merui D.Bardauskui.

Žvaigždę, kuri jam iš karto priminė žėrinčią Kremliaus Spaso bokšte, meras išvydo grįždamas iš darbo gruodžio 16-ąją. Tą patį penktadienį susiradęs eglę puošusius darbininkus, jis bandė įkalbėti vyrus pakeisti viršūnės puošmeną, bet šie buvo nepalenkiami.

Pirmadienį į Šimonis meras D.Bardauskas, lydimas automobilio su bokšteliu, atvežė naują eglės „kepurę“. Tačiau paaiškėjus, kad darbininkai viršūnės nepasieks, į Šimonis buvo iškviestas aukštesnis bokštelis. Tik jo neprireikė - privažiavimus prie eglės blokavo šimoniškių automobiliai. Nepavykus perkalbėti susirinkusių kelių dešimčių žmonių, merui teko išvažiuoti nieko nepešus. Rajono vadovą papiktinusi žvaigždė tebespindi ir švies iki Trijų Karalių.

Šimonių seniūnas Žydrūnas Vanagas pripažįsta, kad toli už rajono ribų nuskambėjęs konfliktas pritemdė šimoniškiams šventes ir net kai ką supriešino. Mat, sakė, miestelyje yra žmonių, kurie merui linkę pritarti.

Pats seniūnas, neslėpdamas, jog jo pareigos reikalauja susilaikyti nuo rajono vadovų veiksmų vertinimo, mano, kad eglę puošę vyrai žvaigždę išlankstė savo nuožiūra.

Anot seniūno, tokių nesusipratimų nebūtų buvę, jeigu įstatymas dėl sovietinės ir fašistinės simbolikos demonstravimo nebūtų toks miglotas: „Turi būti aiškiai parašyta, kokią žvaigždę yra draudžiama demonstruoti.“

Seniūnijoje dirbanti Šimonių bendruomenės pirmininkė Zita Naciuvienė pasakojo, kad vyrai eglę puošė iš širdies. Jie net patys prie traktoriaus pritaisė bokštelį, ilgas kartis, kad pasiektų eglės viršūnę.

„Aš nesikišau prie to puošimo, tik daviau girliandų ir grynųjų pinigų, kad nusipirktų, ko trūksta.

Žvaigždę jie išlankstė, apsuko ją iš vienos pusės mėlyna, iš kitos rožine girlianda. Kai įžiebė vakare, niekam klausimų nekilo, juk esame matę tų žvaigždžių“, - pirmininkė sakė šnekinusi įvairius žmones, tačiau ir jiems, skirtingai nei merui, jokių asociacijų nekilo. Pasak jos, šimoniškiai džiaugėsi, mat iki šiol eglę puošdavo be viršūnės, nes jos nepasiekdavo.

Z.Naciuvienė pripažino, kad iki šiol ji buvo nusivylusi pasyvia miestelio bendruomene, bet dabar ši pasirodė kiek kitokia.

„Aš nenoriu karo, nemėgstu konfliktų, sakiau, užgesinam, bet vyrai pasiruošę kariauti. Mane nustebino, kad žmonės susirinko, atsirado daugiau vieningumo“, - konflikte pirmininkė įžvelgė ir teigiamą dalyką.

Rajono meras D.Bardauskas, sulaukęs „Vakaro žinių“ skambučio, atsiduso nepasakysiąs nieko nauja: jam žvaigždė - sovietinių laikų simbolis ir gana.

„Aš buvau ir tebesu tos nuomonės, kad tokie simboliai viešose vietose yra netinkami. Miestelio aikštėje, kurioje guldydavo nukautus partizanus ir išniekindavo ten pat, dabar kaip sovietmečiu - raudona penkiakampė žvaigždė“, - savo poziciją dėstė D.Bardauskas.

Jei nebūtų ėmęsis tokių veiksmų, pasak jo, atsirastų tokių, kurie ištrimituotų, kad štai yra tokia žvaigždė, o meras ten gyvena ir nemato.


Jonas VAIŠKŪNAS, Etnokosmologas:


- Reikia suprasti, kad simboliai patys nieko nereiškia, tą reikšmę jiems priskiria žmonės, kultūros. Žmogui, kuris gyveno Sovietų Sąjungoje ir daugiau jokių simbolių prasmių nežino, žvaigždė asocijuosis vienareikšmiškai su tuo, ką jis matė. Jam svastika siesis su fašizmu, penkiakampė žvaigždė ant eglutės ar bet kur kitur siesis su sovietiniu imperializmu ir totalitarizmu. Tad tremtinys arba šiaip nukentėjęs žmogus gali labai skausmingai reaguoti. Bet tie simboliai daug senesni už valstybes ir už tas politines grupes, kurios, prisidengdamos tais simboliais, vykdė negerus darbus. Simboliai yra ir mūsų ornamentikoje, ir liaudies papročiuose. Penkiakampė žvaigždė apskritai yra dangaus simbolis ir naudojama apsaugai nuo piktųjų dvasių kaip ir krikščioniškas kryžius. Žvaigždės reiškia dangaus sritį, dangaus skliautą. Bet jeigu kažkam siejasi su nesena istorija, deja, su tuo tenka skaitytis. Simbolika yra labai konkretūs dalykai: jeigu svastika, tai baltame lauke, apskritime, yra tam tikri gabaritai. Tai yra universalūs žmonijos simboliai, sutinkami Afrikoje, Australijoje, visame pasaulyje. Tik kiekviena tauta savaip juos įprasmina, o istorija jiems suteikia tikrus vertinimus, su kuriais tenka susidurti.

- O ką atsakyti žmogui, kuris mano, kad mokykloje blogai mokoma istorijos, jeigu jam raudona žvaigždė nesiasocijuoja su sovietmečiu?

- Blogai, kad Lietuvoje nėra etnokultūros pamokų moksleiviams, todėl jie ir nežino, kad tie simboliai turi daug gilesnę reikšmę negu Antrąjį pasaulinį karą siekianti mūsų atmintis. Eglutės buvo su žvaigždutėmis, kai čia dar sovietų nebuvo. Kitaip sakant, jeigu kas nors iš jūsų pasisavino daiktą, o jūs atsiėmėte jį ir naudojate, tai tas daiktas neturėtų priminti to vagies, nes daiktas yra mūsų. Komunistų pasisavintą simbolį aš siūlyčiau atsiimti ir aiškinti, kad jis daug senesnis ir juo tik prisidengta istorijoje.

- Ar nederėtų įstatyme labai konkrečiai apibrėžti, kas laikytina fašistine ir sovietine simbolika?

- Laisvai interpretacijai čia vietos neturi būti. Heraldikoje, jeigu mes apibrėžiame kokios nors valstybės ar organizacijos simbolį, jis aprašomas labai tiksliai. Tai ne teisės aktas, jeigu sako, kad žvaigždės uždraudžiamos. Jeigu ne įstatymas, tai įstatymo įgyvendinamieji aktai turi apirėžti, kas yra heraldinis simbolis, už kurį yra baudžiama. Kitaip gali būti nubaustas ir už namuose pakabintą Jūros žvaigždę.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • nepartinis 2016 gruodžio mėn. 29 d. 10:33:15

  Žmonės parodė iniciatyvą: puošė, ruošė. Atėjo valdžiažmogis su
  purvinais batais ir iniciatyvą sutrypė. Nes pats bijo dar didesnių
  valdžių, žurnalistų, ką kas nors pagalvos. Tokie biurokratai ir
  sovietiniais laikais ir dabartiniais viską draus, parašo nedės, bet
  kokia nesuderinta iniciatyva "iš apačios" juos gąsdins. Ne sovietinė
  žvaigždė juos gąsdina. Jie patys liko sovietiniai: savo vidumi, baime,
  elgesiu. Jei smulkiai neaprašyta taisyklėse, jiems siaubas. Tačiau visko
  į taisykles nesukiši. Kur sukiši naujoves, kūrybiškumą, žmonių
  entuziazmą, bendrystę? Kokie prietaisai pamatuos meilę savam miestui,
  bendruomenei, žmonėms?

 • skaitytojas 2016 gruodžio mėn. 29 d. 09:53:37

  Prisiminiau kupiškėnų dainą: "Kupiškėnai geri žmonės, tiesūs jų
  keleliai..." Nepasiduokit, šimoniškiai, bukapročiams konservoms.

 • Alvydas 2016 gruodžio mėn. 29 d. 08:18:04

  Kuo daugiau Lietuvoje tokių bardauskių, tuo didesnis bus bardakas.

 • AAAAA 2016 gruodžio mėn. 28 d. 20:08:52

  Ir be klausimo aišku: Tarybiniai laikai

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
 • KALTINIMAI: JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį dar kartą pažėrė kritikos Federaliniam atsargų bankui dėl jo palūkanų didinimo politikos ir apkaltino jį nesugebėjimu paremti jo vykdomą ekonominę politiką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018