respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Kiek reikia pavogti, kad pasodintų?nuotraukos (65)

2018 gegužės mėn. 23 d. 13:07:12
Danas NAGELĖ

Generalinė prokuratūra patvirtino, kad buvusios Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterės Rasos Kazėnienės pateikta informacija apie galimas korupcines veikas pastarojoje įstaigoje buvo teisinga. Tačiau... tyrimą nutraukė. Pasak R.Kazėnienės, po tokių sprendimų neverta stebėtis dėl didžiulių emigracijos mastų, nes žmonės bėga iš Lietuvos ne tik dėl mažų algų ar didelių kainų, bet ir dėl neteisybės. Beje, šiuo metu Teisingumo ministerijoje auditore dirbančią R.Kazėnienę teisingumo ministras Elvinas Jankevičius vakar paskyrė laikinąja Kauno tardymo izoliatoriaus direktore. Šias pareigas moteris užims nuo gegužės 28 d. iki bus paskirtas nuolatinis šios įstaigos vadovas.

 

- Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys, aiškindamas, kodėl nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl įtartų korupcinių veikų Kauno tardymo izoliatoriuje, paaiškino, kad jūsų pateikta informacija iš esmės teisinga. Tačiau esą ne bet koks teisės aktų neatitinkantis valdininkų elgesys gali būti vertinamas kaip nusikalstama veika. Be to, esą nepadaryta tokia žala, kad būtų galima taikyti baudžiamąją atsakomybę. Ar po tokio nutarimo aišku, ką Lietuvoje reikia padaryti, kad būtum nubaustas, - „Vakaro žinios“ klausė Rasos KAZĖNIENĖS.

- Nelabai suprantu ir aš. Supratau, kad gali daryti ką nori ir niekada nesėsi, jei turi užnugarį. Nors pažeidimai buvo daugybiniai, sisteminiai. Man jau net gėda bešnekėti apie tai, kaip ten viskas buvo valdoma, net prisiminti baisu. Pripažinta, kad mano pateikti duomenys yra teisingi, bet esą jie neįrodyti. Tačiau įrodyti turėjau ne aš. Ikiteisminio tyrimo institucija turėjo taip vykdyti apklausas ir kitus procesinius veiksmus, kad tai būtų įrodyta. Jei institucijos neįrodė didelės žalos, kuri buvo konstatuota Teisingumo ministerijos (pastarosios išvados nesukėlė jokių abejonių), tai bent jau galėjo pasistengti, kad būtų atlyginta neturtinė žala valstybei. O ji buvo didžiulė, nes metų metus buvo pažeidinėjami įstatymai, buvo netinkamai vykdomos pareigos. Buvęs Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas Edvardas Kviatkauskas jau netgi neskundžiama Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartimi yra pripažintas kaip teisingai atleistas iš pareigų. Reiškia, tie pažeidimai buvo, man buvo taikytas psichologinis spaudimas. Todėl nebežinau, kiek reikia pavogti ar kiek žalos padaryti, kad būtum pasodintas. Parduotuvėje užtenka pavogti už keliasdešimt eurų ir jau bus baudžiamoji atsakomybė, o iš valstybės galima vogti daug daugiau.

- Jūs, kaip pareiškėja, skųsite prokurorų sprendimą?


- Aš neturiu teisės skųsti, net neturiu teisės susipažinti su medžiaga, nors esu bylos iniciatorė.

- Tai kas turi teisę skųsti? Tik Teisingumo ministerija?

- Niekas negali skųsti. Tokia yra mūsų Baudžiamojo proceso kodekso spraga, kuri nemato galimybės skųsti. Gali skųsti tik tie, kurių atžvilgiu labai palankus sprendimas priimtas. Bet argi tai yra normalu?

- Tai šitoje istorijoje griežčiausia bausmė - atleidimas iš darbo?

- Ir tai, pavyzdžiui, buvusi Kauno tardymo izoliatoriaus, o vėliau - Kalėjimų departamento vadovė Živilė Mikėnaitė savo noru atsistatydino ir išėjo į pensiją, išsaugodama pensiją bei kitas socialines garantijas.

- Negi tai adekvati bausmė?

- Aišku, neadekvati. Neteko pareigų, bet gaus pensiją. Ir dar netenka kažkokios tolimesnės įtakos. Bet vėl klausimas: kiek tos įtakos, tų sąsajų bus nutraukta. Tam jau reikalingi esminiai visų kadrų pokyčiai, nes jie veikia grupėmis, o ne po vieną.

- Prokuratūra patvirtino, kad jūsų minimi faktai yra teisingi. Galite priminti pagrindinius?


- Neužtikrinti skaidrumo ir racionalumo principai viešuosiuose pirkimuose, daugybiniai Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimai, turtas valdomas neefektyviai, nesiekiama maksimalios viešosios naudos, buvo daromos išskirtinės sąlygos tam tikriems ūkio subjektams viešųjų pirkimų dokumentuose ir t.t. Viešųjų pirkimų tarnyba buvo nurodžiusi nutraukti tam tikras sutartis, bet... Prokurorai to nenuneigė, tačiau vis tiek nusprendė, kad valstybei nepadaryta tokia žala, kad būtų galima taikyti baudžiamąją atsakomybę. Tą žalą supranta labai keistai. Žala įrodoma, jei kažkas pagaunamas su pažymėtais pinigėliais kišenėje. Tačiau žala buvo daroma daug metų, tik jos nepavyko įrodyti. Matyt, pritrūko suvokimo. Taip pat nebuvo paimti mano nurodytų asmenų nei tarnybiniai telefonai, nei kompiuteriai patikrinti. Tai - esminė proceso klaida. Kita vertus, reikėjo atlikti kompleksinį tyrimą kartu su FNTT, kad būtų tikrinami ne tik biudžetinių įstaigų teisės aktų pažeidimai, bet ir pinigų srautai įmonėse, kurios neskaidriai laimėjo viešuosius pirkimus. Tada būtų išsiaiškinę daug įdomių dalykėlių.

- Nesušlubavo tikėjimas teisingumu po tokio sprendimo?

- Žinoma, sušlubavo. Jei tu tikrai žinai, kad yra juoda, o tau sako, kad taip nėra, tai koks dar tikėjimas gali būti? Koks jis gali būti, kai teisininkai profesionalai sako, jog yra taip, kaip sakau, bet nepavyko to įrodyti? Visi dori žmonės, dirbantys sistemoje, žino, kas kokios įtakos joje turėjo. Bet aš atlikau savo pilietinę pareigą ir pranešiau viską, ką žinojau. Jei to nepavyksta įrodyti, tai teks daugiau nebepranešti, nes vis tiek - jokios naudos.

- Teisingumo ministerija į prokurorus kreipėsi ir dėl pažeidimų Kalėjimų departamente, kurie buvo nustatyti atliekant auditą, o jo medžiaga dar nepaviešinta. Gal tada iš viso verta atsiimti tą informaciją?

- Manau, taip. Kam užkrauti tuos vargšus darbais? Vis tiek įrodyti negalės. Bent jau galėtų paklausti žmonių, kurie supranta, kas kaip yra, kaip įrodyti. Bet net nepaklausia. Iš anksto buvo nuostata, kad vis tiek nieko nebus. Aš esu nusivylusi.

- Manau, ne tik jūs. Turbūt daugumai žmonių nesuvokiama, kodėl Lietuvoje vyrauja nebaudžiamumo atmosfera, kuri tokiais sprendimais tik stiprinama.

- O paskui stebimės, kodėl tokia didelė emigracija. Manau, kad žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl pinigėlių, kurie, aišku, irgi yra svarbūs. Į neviltį varo ir tokia neteisybė, nebaudžiamumas, tavęs, kaip piliečio menkinimas tam tikrais atžvilgiais. Normalioje civilizuotoje teisinėje sistemoje to neturėtų būti.

 

***

Interviu su Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroru Gintaru Pliopliu:


- Sakėte, kad pareiškėjos R.Kazėnienės pateikti faktai yra teisingi, jie prieštarauja eilei teisės aktų, tačiau padaryta per maža žala, kad būtų galima taikyti baudžiamąją atsakomybę. Kokią žalą galima padaryti ir kokius teisės aktus pažeisti, kad žmogus ar žmonės nesulauktų baudžiamosios atsakomybės?

- Ar mes dabar apie tai turėtume diskutuoti?

- Būtų įdomu.

- Ir ką aš jums turiu pasakyti?

- Išvardinkite, kokius teisės aktus galima pažeisti ir nebūti nubaustam, nes per televiziją sakėte, kad teisės aktai pažeisti, bet baudžiamosios atsakomybės tai neužtraukia.

- Nežinau, kas ten kur ką kalbėjo, nes aš nemačiau ir komentuoti negaliu.

- Jūs pats taip kalbėjote.


- Korespondentei kažkokiai, kuri kažką filmavo, bandžiau paaiškinti. Tačiau matau, kad nelabai kažkas kažką suprato.

- Galiu pacituoti Generalinės prokuratūros pranešimą spaudai: „Nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą prokuroras pabrėžia, kad ne bet koks teisės aktų neatitinkantis valstybės tarnautojo elgesys gali būti vertinamas kaip pavojingas bei turi būti pripažįstamas nusikalstama veika valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams.“

- Yra teisės aktai ir teismų praktika, kuria mes visą laiką vadovaujamės. Ir niekas neišsišokame nei prieš įstatymus, nei prieš teismų praktiką. Žodžiu, jei pinigine prasme, tai žala turi būti 250 MGL (minimalių gyvenimo lygių, - aut. past.), o tai yra 9450 eurų tuo senuoju laiku. Dabar ji yra didesnė.

- Tačiau parduotuvėje užtenka pavogti už keliasdešimt eurų ir sulaukti baudžiamosios atsakomybės.

- Na, tai mes kalbame apie didelę žalą. Korupciniuose nusikaltimuose kalbama tik apie didelę žalą, nėra kito mato. O didelė žala yra 250 MGL arba 9450 eurų tuo tiriamuoju laikotarpiu.

- Ir šita suma Kauno tardymo izoliatoriuje nebuvo viršyta?


- Nenustatyta tokių faktų.

- Pritrūko įrodymų?

- Nenustatyta tokių faktų, kad būtų padaryta žala, viršijanti 250 MGL pinigais. Didelė žala gali būti ir neturtinė. Neturtinė žala paprastai padaroma pažeidžiant Konstituciją, kitus įstatymus, pažeidžiant piliečių teises, laisves. Na, nebuvo nustatyti ir tokie faktai, kad būtų padaryta didelė neturtinė žala.

***

FAKTAI


R.Kazėnienė apie negeroves Kauno tardymo izoliatoriuje viešai prabilo dar tada, kai dirbo šios įstaigos buhaltere. Ji įvardino įmones, kurios nuolat laimėdavo viešuosius pirkimus ir paslaugas ar prekes parduodavo keliskart išpūstomis kainomis, galimus įstaigos vadovybės ir verslo atstovų susitarimus. Vėliau nustatyta, kad minėtos „laimingosios“ įmonės susijusios su Kauno tardymo izoliatoriaus darbuotojais.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (65)

 • nuomonei 2018 gegužės mėn. 28 d. 10:35:21

  Kol kas valstybė iš užsienio samdosi tik vagis:pvz. Fryklis ir Kuperis.
  Nors jie paskelbti finansiniais nusikaltėliais, tai nesutrukdė patikėti
  jiems Snoro bankroto administravimą(atvirą plėšimą su valstybės
  palaiminimu). Kiek šie du sukčiai pavogė galima tik spėlioti, juk du
  milijonus savanoriškai grąžino, kad prokuroras nutrauktų bylą.
  Vadinasi liko kur kas daugiau.

 • ne taip klausimas statomas 2018 gegužės mėn. 24 d. 13:09:39

  visi matom, kad nuo masiulio dėžutės jau nebesodina. O už vištą dar
  sodina.

 • statistas 2018 gegužės mėn. 24 d. 11:39:34

  Kiek žinau pavogus milijoną ir daugiau jau nebesodina. Nesenas pavyzdys
  kredito unijos AMBER vadovas Adomas Kanopka. 3 mln. pavogęs, nuteistas 4
  metams - laisvas kaip vėjas

 • Lietuvė 2018 gegužės mėn. 24 d. 11:33:27

  Visose srityse klesti nebaudžiamumas, neatsakingumas ir korupcija- VISI,
  KAS NE AKLI, TAI MATOME- JEI NORIME MATYTI... Teisėsaugos institucijos
  aklos ir kurčios nusikalstamumui išaiškinti- apanka nuo didelių
  pinigų- nemato nusikaltimo sudėties ir tyrimus ,bylas nutraukia... TOKIUS
  TEISĖSAUGININKUS REIKTŲ KIŠTI PO VELĖNA... LIETUVE IŠVOGTA IR
  NUSIAUBTA KORUPCIJOS VISUR- NETY MASIULIO BYLA NUTRAUKTA???? HA-HA- HA-
  KLESTI MAFIJA LIETUVOJ IR BUJOJA GILIAI ŠAKNIS SULEISDAMA...

 • Klausimas. 2018 gegužės mėn. 24 d. 09:34:41

  Ar Konstitucijoje ir Kodeksuose yra terminas "Teismų praktika"? Kodėl juo
  masiškai pradėjo visi vadovautis ?

 • nuomonė 2018 gegužės mėn. 24 d. 01:27:22

  KODĖL NEPASAMDŽIUS TEISININKŲ IŲ VAKARŲ VALSTYBIŲ-tūkstantį kartų
  būtų pigiau,iųtirtų greitai ,kvalifikuotai,ir matomai
  sėstų,...daugiau nekiltų noras savintis valstybės pinigus.....idomu iki
  kada tai tesis,ar KAI JAUNIMUI NUSIBOS ....kam mums tokia prezidentė kuri
  nesugeba,net teisininkų paskirti....o gal specialiai tokus skiria,kad
  nedirbtų.........gal sekantis PREZIDENTAS PASAMDIS IŠ VAKARŲ VALSTYBIŲ
  TEISĖSAUGĄ ..ir viso s bylos bius ištirtos......kai kur net gasdinami
  liūdytojai...o didžiausi nusikaltėliia mergaitės seneliai....KAS NORĖS
  TOKIOJE BETEISĖJE VALSTYBĖJE GYVENTI..O iš prezidentės negalkim nieko
  tikėtis,kaip rusaoi iš PU ,ta pati - Š K O L A

 • Klemas 2018 gegužės mėn. 24 d. 00:11:15

  Apsidraude vagys, apsidraude prokurorai, apsidraudusi prezidente,
  apsidraudes seselis.

 • Tiesiog nusibosta kartotis 2018 gegužės mėn. 23 d. 23:52:21

  Kai pavogsi ką nors, kad nemirtum badu, gali būti aprūpintas ir gyvenamu
  plotu ir maistu,o kai pavagi krūvas milijonų, tai užtenka ir advokatui
  ir prokurorui ir teisėjui ir dar lieka lauknešeliui likvidatoriui kad
  anie nepamirštų nuo ko tunka.

 • Kas toliau 2018 gegužės mėn. 23 d. 23:37:49

  Tai gal jau ir prokurorai yra kažkieno statytiniai....iš tokių veiksmų
  galima manyti...

 • Daša kovoja su ŠEŠĖLIAIS 2018 gegužės mėn. 23 d. 22:32:58

  o Don Kichotas -su vėjo malūnais.
  Daša turi "Dėdulę",o Don Kichotas-Šanšą Panšą.

 • puškinas 2018 gegužės mėn. 23 d. 21:48:10

  kiek dar mulkinsite tautą? prezidentė sėdi 9 metus ir rieškučiomis
  seme eurus,o tauta turi išlaikyti ją ir prokuroruss jos?

 • puškinas 2018 gegužės mėn. 23 d. 21:44:47

  turėtų pakomentuoti prezidentė,juk ji ,,kovoja,, su šešėliu.Nuo pat
  išrinkimo.

 • zm 2018 gegužės mėn. 23 d. 20:25:28

  o kas pasodintas už auksinę išvietę

 • jo 2018 gegužės mėn. 23 d. 20:05:39

  paleis mesmale suktis, tam reikalingas leidimas

 • Ką pasakys Grybauskaitė? 2018 gegužės mėn. 23 d. 19:32:13

  Kad mažais mastais darė korupciją,todėl nesusidarė baudžiamoji
  atsakomybė?
  Tai gal pasiūlys įstatymo pataisų paketą?
  Kodėl ji tyli KALĖJIMŲ klausimu?

 • patriotinė giesmė 2018 gegužės mėn. 23 d. 18:05:45

  Lietuva vagių tėvynė, kyšininkų žemė. Valdininkai iš biudžeto čia
  rieškučiom semia.

 • Nu jo 2018 gegužės mėn. 23 d. 15:48:18

  Atsakau į antraštės klausimą: reikia pavogti kelis butelius, Maximos
  maišelį arba pastos tūbelę... Jei pavogsi milijoną - nieks nepasodins,
  bet dar per petį paplos ir pasakys 'molodec"...

 • PO VELNIŲ 2018 gegužės mėn. 23 d. 15:38:32

  pradedu ilgėtis senų laikų, kada žulikai ir banditai sėdėjo už
  grotų. dabar gi, banditai gatvėse, o žulikai valdžioje. Būčiau
  jaunesnis maučiau ir aš lauk iš Lietuvos. Kad tik toliau nuo
  Grybauskaitės ir jos žulikų.

 • Mokesčių mokėtojas 2018 gegužės mėn. 23 d. 15:34:11

  Atsakykit kodėl aš turiu duot išlaikymą tokiems prokurorams?

 • Rūta 2018 gegužės mėn. 23 d. 14:20:03

  Lietuvą valdo verslas, prokurorų rankom.
  Antradienį Teisingumo min-ja pačią Rasą skyrė į Kauno tardymo
  izoliatoriaus direktoriaus pareigas. Nejaugi ji sutiko? Į tą vilkų
  irštvą, kurią norėjo išviešinti? Ar nebijo moteris būsimųjų
  pavaldinių keršto, nukirtusi vagysčių bambagysles?pakiš, klaidins
  (niekšybėms nėr lubų) - žodžiu, suės.
  Lenkiam prieš Jus galvas, ponia Rasa, jeigu neišsigandot.

 • Kompetencija 2018 gegužės mėn. 23 d. 14:16:15

  Nesenai issiaiskinau ,ka reiskia sis zodis.

 • Žydelis 2018 gegužės mėn. 23 d. 14:15:37

  Pavog vieną kaimynės vištą ir gerą gaidį tikrai gausi du metus
  belangės,pavogęs 100000eur.Vaikščiosi laisvėje pasipūtęs kaip
  kalakutas...ir kt.
  AMEN

 • tep 2018 gegužės mėn. 23 d. 13:51:37

  Esmė ne tame kiek pavogei,o kiek susimokėjai,kad nepasodintų.

 • o ka apie ,tai 2018 gegužės mėn. 23 d. 12:26:29

  pasake kovotoja su "korupcija prezidente Tulpe????

 • Kaimietis 2018 gegužės mėn. 23 d. 11:55:44

  Nu Lietuvoje, kad pasodintų ,manau, reikia pavogti iš maxsės bambalį
  ar kaimyno vištą, o kad išteisintų milijoną reikia nugvelbti, ne
  mažiau!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Sveikata Grožis