respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Kas vyksta pasaulyje? Kaip jame išlikti Lietuvai?nuotraukos (60)

2017 balandžio mėn. 09 d. 08:01:23
Respublika.lt

 

 

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas PAULAUSKAS, Seimo narys, ilgametis diplomatas, buvęs JAV ambasadorius Žygimantas PAVILIONIS, buvęs Seimo narys ir antrosios Vyriausybės užsienio reikalų ministras prof. Povilas GYLYS, Generolo J.Žemaičio Lietuvos karo akademijos prof. Valdas RAKUTIS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Kas vyksta globaliame pasaulyje?

P.GYLYS:
Globaliame pasaulyje vyksta globalūs pokyčiai. Manau, jie yra labai rimti. Prezidento D.Trampo (D.Trump) išrinkimas, „Brexit“ padarė postūmį mūsų galvose. Taip pat ir veiksmuose. Galima sakyti, kad vyksta kova tarp tradicinės ir liberaliosios minties arba individualistinės ir nacionalistinės minties atstovų. Žmonių, kurie supranta, kad ta liberalioji tarptautinė tvarka, kuri pagrįsta individo, firmų egoizmu, pradeda funkcionuoti, daugėja. Sunku pasakyti, kaip seksis D.Trampui, nes kol kas pasipriešinimas yra didžiulis ir jam sunku priimti sprendimus. Gal jis, kaip ne itin įdiržęs politikas, kartais paskuba, kai kurie jo sprendimai nėra iki galo parengti, bet pasipriešinimas - milžiniškas. Jeigu jau kalbama, taip pat ir viešojoje erdvėje, apie tai, kad ne tik pagrindinė žiniasklaida, bet netgi spec. tarnybos kenkia JAV prezidentui, tai daug reiškia.

Aš norėčiau, kad amerikiečiai iš šitos situacijos išeitų demokratiniu būdu. Ir neatsitiktų taip, kaip kažkas prieš rinkimus prognozavo. „The Washington Post“ buvo toks posakis, kad maždaug birželio mėnesį, jeigu išrinks D.Trampą, bus pilietinis karas, o jeigu išrinks H.Klinton (H.Clinton), bus pasaulinis karas. Man tai giliai įstrigo.

Aišku, tai iš dalies yra aforizmas, bet prasmės tame pasakyme yra, nes susipriešinusi Amerikos visuomenė ir yra grėsmė Amerikos stabilumui. Tikiuosi, kad išminties amerikiečiams užteks ir jie iš šitos situacijos išeis išmintingai, demokratiniais pagrindais. Neprasidės kokie nors jėgos veiksmai.

Kalifornijos universitete mačiau prievartą - kai kurie sakė, kad jeigu tu esi D.Trampo atstovas, tai tave persekioja liberalusis jaunimas, įrašinėja kiekvieną minutę, o jeigu tu suklydai, „suklydimai“ bus paviešinti per „Youtube“ ir t.t. Kitai daliai labai svarbu santykiai su ES.

Iš tikrųjų kai kurie rinkiminiai D.Trampo pareiškimai dėl ES stipriai sukrėtė Europos Sąjungos elitą, kita vertus, atvėrė ir šiaip neblogai matomas Bendrijos bėdas.

Jeigu po kelerių metų baigiasi Europos pinigai ir mes jau negauname finansavimo, visiems kils klausimas, ko mes toje Europos Sąjungoje esame. Kodėl atsiranda sąjungos? Todėl, kad valstybės mato, jog kartu jos gali pasiekti tai, ko negali pasiekti atskirai. Štai kur yra cementas. Bet kol kas Europos Sąjungoje aš matau darant daug atskirų individualistinių veiksmų.

Sakykime, kai kurios šalys imasi vienpusiškų veiksmų Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje. Vienpusiški veiksmai, o už pasekmes turi atsakyti visi. Na, nebuvo tokio tvirtai įforminto susitarimo, kad reikia bombarduoti Libiją ar Iraką. Manau, apskritai visa Vakarų civilizacija neįvertino savo galimybių.

Laikas dabar jau kitoks. Amerika nėra tas tarptautinės politikos subjektas, kuris gali beveik viską pasiekti. Taip buvo prieš 10-15 metų. Dabar vyksta konfliktas su Kinija, pašlijo santykiai su Iranu, Sirijos problema, o čia dar Ukraina. Viskam reikia išteklių.

Noriu pasakyti, kad Rusija irgi neturi tokių išteklių, kad visomis kryptimis galėtų juos panaudoti. Nėra pakankamai išteklių tiems iššūkiams, kuriuos sukėlė Vakarai. Jų yra, bet jie nėra pakankami kovoti visais frontais. Kad ir Kuriluose, Sirijoje, dar rusai įžengę ir į Libiją. Mano supratimu, reikia sėsti prie stalo, reikia galvoti apie naują globalinę tvarką, nes kol kas tai yra karo tvarka. Karo filosofija ir karo tvarka. Konfliktų tvarka. Manau, jeigu išminties užteks, tai ir Vakarai, ir Rytai pradės daugiau galvoti, kur yra sąlyčio taškai.

Ž.PAVILIONIS:
Kai paskutinį kartą buvau Amerikoje, geriausi H.Klinton analitikai man pasakė, kad iš esmės pasaulyje vyksta kaimo sukilimas prieš miestą. Įvairiais žodžiais tai galima vadinti. Bet sukilo tie, kurie pasijuto nepagrįstai pažeminti, nuskurdinti. Nelygybė pasaulyje dramatiškai padidėjusi. Manoma, kad kažkas panašaus buvo XIX a. vidury. Žinome, kokie perversmai, kokios revoliucijos įvyko. Šiuo metu sukyla žmonės, kurie yra senesnės - nacionalinės, religinės - tradicijos atstovai, tos, kurią liberalus pasaulis iš dalies buvo pamiršęs. Net oficialiai atsisakęs. Kad ir tą pačią Lisabonos sutartį mes visi pasirašėme be krikščioniškų šaknų paminėjimo. Ne tik krikščioniška, bet ir nacionalinė, tautinė tradicija (o aš tyrinėjau tas Europos Sąjungos sutartis įdėmiai) nėra atspindima. Net statistikos nėra apie tai. Nei etninės sudėties, nei religinės. Tie dalykai yra lyg užmiršti, jie - už brūkšnio.

Ir šitie „už brūkšnio“ sukilo. Sukilimą pradėčiau skaičiuoti net nuo Maidano prieš trejus metus. Tada buvo pokytis Lenkijoje, labai panašus sukilimas. Paskui įvyko „Brexit“, dar vėliau išrinktas D.Trampas. Tikėtina, kad tai įvyks ir Prancūzijoje. Vienaip ar kitaip, galimas pokytis net Vokietijoje. Net ir Italiją pridėčiau, nes referendumas ten baigėsi panašiai. Bet kokiu atveju vakarietiškos demokratijos šalys ar tos, kurios yra daugiau į Vakarus nuo mūsų, visos patiria tuos perversmus. Ir čia mano, kaip diplomato ir politiko, klausimas: kur esame mes?

Aš noriu pasakyti, kad atsiranda naujas pasaulis. Ir jei mes norime jame išlikti, reikia surasti galimybių su juo susijungti ir atrasti ten draugų. Nemanyti, kad tie, kurie sukilo, yra mūsų priešai. Aš manau, tai yra mūsų sąjungininkai, draugai, be kurių net mūsų egzistencijos aš nelabai įsivaizduoju. Taip pat ir D.Trampas, taip pat ir britai, ir tie patys lenkai.

To posūkio mūsų užsienio politikoje dar neįvyko, bet tikiuosi, kad įvyks. Pirmi ženklai yra neblogi. Bent JAV viceprezidento susitikimas su Baltijos šalių lyderiais, įvairūs JAV atstovų pasisakymai yra teikiantys vilties. Tačiau jeigu mes nepaskubėsime ir neinvestuosime ta kryptimi, manau, kad Rusija turi kur kas daugiau pinigų, jėgų, kad tuos sukilėlius patrauktų į savo pusę. T.y. arba mes būsime budresni ir investuosime į tą naują pasaulį, arba tas naujas pasaulis pradės šokti pagal Kremliaus dūdą. Bent jau kurį laiką, kol supras, kad pateko į spąstus. Kaip pateko į spąstus prezidentas B.Obama. Ir jaunasis Dž.Bušas (G.Bush), panašiai pasižiūrėjęs V.Putinui į akis ir ten pamatęs dvasią.

R.PAULAUSKAS: Turbūt visi prie šito stalo sutiks, kad Kūrėjas, kuris šitą pasaulį kūrė, davė tam pasauliui ir dėsnius. Ne visus mes juos žinome. Daugelis tų dėsnių mums nepatinka. Vienas iš tų dėsnių, mano akimis, yra akivaizdus - kad žmonės yra nevienodai pajėgūs suprasti pasaulį, kuriame gyvena. Tiesiog taip duota. Ir nieko čia nepadarysi, tai nepriklauso nuo išsilavinimo, nuo baigtų mokslų, nes tai yra prigimtiniai dalykai. Kaip ir muzikantai, kurių vienas geriau groja už kitą, vienas turi absoliučią klausą, kitas jos neturi. Sabonis. Na, kas aplenks Sabonį? Treniruokis, kiek nori!

Kokia iš šio dėsnio darytina išvada? Štai mano smegenyse taip pat yra kompiuteris. Sąlygiškai. Ir vis tiek tų, kurių vadinamasis kompiuteris yra stipresnis nei mano, kalbėjimas man atrodys mažų mažiausiai keistas. Aš jų nesuprasiu. O tiems, kurių kompiuteris bus silpnesnis už mano, aš taip pat atrodysiu keistas arba Mozambiko agentas. Nes jie tiesiog nebus pajėgūs suprasti, apie ką aš šneku. Mes neturime jokių galimybių nustatyti tos skalės. Kitados esu sakęs, kad protmatis būtų pats naudingiausias dalykas pasaulyje. Kad būtų galima nustatyti, kas turi teisę spręsti žmonių likimus, kas - ne. Kitas dėsnis, kuris, mano supratimu, veikia, tai vadinamasis wishful thinking dėsnis. T.y. mes žiūrime į pasaulį taip, kaip norėtume, kad būtų. Ir labai sunku yra atskirti, ką galima pasaulyje pakeisti, o kur yra tik mūsų geri norai, nes pakeisti neišeina. Bet mes nuolat bandome, bandome ir bandome.

Dar vienas dalykas: psichologai nustatė, kad apie 80 proc. žmonių lengvai pasiduoda manipuliacijai, jie nepajėgūs savarankiškai mąstyti. Bet saviraiška, tas vadinamasis wishful thinking verčia mus tobulinti šitą pasaulį. O atskirti, ką galima, ko - ne, sudėtinga.

Kas iš to išeina? Kiek yra norinčių kalbėti įvairių religijų vardu ir iš esmės Dievo vardu? Žmonės stoja ant bačkos ir kalba taip, lyg vakar būtų tą Kūrėją sutikę. Kiek tokių yra pasaulyje?

2017-ieji, tuoj minėsime Lietuvos šimtmetį. Vėl kyla noras patobulinti pasaulį, pakeisti žmogų. Šiandien, apie ką ponas P.Gylys šnekėjo, yra liberalizmo epocha. Jie nori padaryti žmogų laisvą nuo rasės, nuo tautos, nuo valstybės, nuo šeimos, nuo lyties. Ir didelė dalis žmonių dėl to, kad nelabai supranta šitą pasaulį, pasiduoda iliuzijoms. Pasaulis šiandien susiskirstė, mano supratimu, ne į kaimą ir miestą, o į svajotojus ir realistus. Svajotojai keičia tėvų ir vaikų santykius - ką tik Seimas priėmė įstatymą. Svajotojams atrodo, kad jie tobulina visuomenę ir tuos santykius, o realistai mano, kad jie griauna šeimą. Tas pats yra su vyrų ir moterų santykiais. Svajotojai mano, kad atpalaiduoja nuo lyties, o realistai sako, kad jūs griaunate šitą pasaulį ir šitą Kūrėjo sumanymą.

Pabėgėliai. Svajotojai mano, kad bus multikultūralizmas, kad visi integruosis ir gyvensime rojuje, o realistai visada sakė, kad bus neišsprendžiamos problemos. Iš čia kyla ir tautų klausimas. Jūs ten nerasite tautos. Taip, aš irgi ten nerandu. Svajotojams atrodo, kad galima sukurti vieną pasaulio tautą ir vieną vyriausybę. Realistai sako, kad nieko iš to neišeis.

Prasidėjo naujos fantazijos. Tos bazinės pajamos. Ir pas mus jau yra ekonomistų, kurie nekalba, iš kur bus pinigai. O svajotojams tai gražu. Gauti pinigus ir nieko neveikti. Ir dar apie svajoklius, t.y. apie pinigų spausdinimą ekonominėje plotmėje. Svajotojams atrodo, kad galima dešimtmečiais spausdinti pinigus, gyventi ne pagal savo galimybes ir tam nebus pabaigos. O realistai sako, kad pabaiga bus. Kokioje erdvėje vyksta visi rinkimai, tiek Jungtinių Valstijų, tiek Europoje? Svajotojai ir toliau fantazuoja. O realistai pavargo nuo jų fantazijų, mato blogėjančius rezultatus. Ieško žmonių, už kuriuos galėtų atiduoti savo balsą, kad tas balsas skambėtų iš Seimo tribūnos.

G.JAKAVONIS: Su visais kaimynais mūsų santykiai nei šiokie, nei tokie. Gal mūsų valstybei reikia keistis? Keisti savo politiką, kad išliktume kaip tauta, kaip valstybė?

P.GYLYS: Kardinolas Vincentas Sladkevičius dar Sąjūdžio laikais pasakė tokią įsimintiną frazę: Lietuvos likimas laikui bėgant vis labiau priklausys nuo to, kas vyksta Lietuvos išorėje, Europoje, pasaulyje.

Labai daug dalykų, taip pat ir sprendžiant mūsų valstybės likimą, priklausys nuo to, kaip klostysis įvykiai Amerikoje, kaip baigsis rinkimai Prancūzijoje, Vokietijoje, kokie procesai vyks Europos Sąjungoje. Ar dezintegracija įgaus pagreitį, ar atvilios žmones, kurie pasakys, kad būti kartu yra tokios ir tokios naudos. Kol kas aš girdžiu vis labiau intensyvėjančias kalbas, pranašystes, kad ES neliks. O ką tai reiškia? Jeigu tu pranašauji, kad jos neliks, tai tikimybė, kad jos neliks, tik didėja. Prieš 15 metų, kai mes stojome, niekam į galvą tokia mintis neatėjo.

R.PAULAUSKAS: Kaip tai? Štai sėdi žmogus (pats R.Paulauskas - red. past.), kuriam atėjo į galvą.

P.GYLYS: Man neatėjo. Buvo nedidelė grupė žmonių, kurie manė kitaip. Tuo metu savipildė pranašystė buvo tokia: Europos Sąjunga yra amžina. Įstosim į rojų, ten viską duoda nemokamai ir t.t. Ir tai atliko tokį integruojantį vaidmenį, nes buvo tikėjimas, kad mums apsimoka būti kartu. Dabar mūsų tikėjimas yra smarkiai pašlijęs, nes mes juk matom, kad ir kiti svyruoja. Kai kiti svyruoja, ir mes svyruojam. Natūralu. Kai kurie iškrito. Šitie dalykai turės daug įtakos mūsų vidinei tautinei savimonei.

Priminsiu, kad ES griūtis būtų skausminga, nebent pavyktų įvykdyti kokią nors aksominę revoliuciją. Bet visos revoliucijos yra skausmingos ir griaunančios. Ne taip paprasta išmontuoti tokią sistemą. Aišku, ji ne tokia, kaip Tarybų Sąjunga, bet vis dėlto sistema, kurioje, pvz., yra bendri pinigai. Išėjimas iš pinigų sąjungos yra labai grėsmingas. Štai čia, t.y. dėl euro įvedimo, aš buvau gal ne skeptiškas, o atsargus. Jeigu ne valiutų valdybos modelis, aš apskritai būčiau kategoriškai prieš naujų pinigų įvedimą. Bet A.Šleževičius įvedė valiutų valdybos modelį, ir mes faktiškai savų pinigų nebeturėjome.

G.JAKAVONIS:
Priminsiu, kad buvau vienas iš 7, kurie balsavo prieš euro įvedimą.

P.GYLYS: O aš susilaikiau. Aš susilaikiau, nes jeigu ne valiutų valdybos modelis, aš tikrai būčiau balsavęs prieš.

V.RAKUTIS: Rusija jau nuo XVIII a. pradžios pradėjo kurti demokratijų naikinimo metodiką. Tai speciali labai gražiai formuojama metodika, kaip išnaudoti įvairius teisinius minusus ir kitus dalykus, kaip ką nors supriešinti, kaip mažą grupę padaryti labai reikšmingą. Dabar ši metodika sėkmingai pritaikoma. Aišku, niekas Vakaruose per daug apie tai nežino, visas šitas reikalas modernizuotas, pritaikytas veikti. Turime skaitytis su ta situacija, nes kol Vakarai nesupras, kas prieš juos vykdoma, tas procesas ir toliau sėkmingai vyks. Jis bet kurioje valstybėje gali būti puikiai panaudotas, o rezultatai greičiausiai gali būti liūdni. Vienintelis būdas susitvarkyti - suprasti, kad tai problema. Vakaruose tai nėra iki galo suprasta.

Antras dalykas, pradėti konkrečiai veikti, kad būtų stabdomas šitas judėjimas. Matyt, tas atsibudimas dabar vyksta. Tai labai aiškiai matyti Vokietijoje. Vokietija suprato, kad yra atsakinga už tai, kas vyksta pas juos. Ir galbūt ne tik pas juos. Taigi šitoje besikeičiančioje situacijoje mes turime vieną esminį pranašumą - mes suprantame, kas vyksta. Iš esmės suprantame. Turime rytietiško ir vakarietiško patyrimo, galime lyginti. Dabar viskas priklauso, kiek mes turime laiko ir kiek mes galime to laiko panaudoti tam, kad būtų sukurtos kokios nors tvarios sistemos, kurios leistų mums prisitaikyti prie tos situacijos, net jeigu liktų Europos Sąjunga.

Būtų dar geriau, jeigu pavyktų ES sustiprinti. Mes visą laiką įsivaizduojame, kad Europos Sąjungos centras yra tarp Paryžiaus ir Berlyno. Bet aš manau, kad jis turėtų pasistumti šiek tiek į rytus. Centrinė Rytų Europa ir jos patirtis galėtų atlikti daug didesnį vaidmenį. Mums reikia nustoti dairytis, nuspręsti, kuo būti, ir eiti prie to, kad mes beveik galime pasakyti, ką reikia daryti. Čia yra labai svarbus uždavinys. Mūsų diplomatija tikrai aukšto lygio ir tai gali padaryti, turi kanalus. Klausimas, kiek jos klauso. Bet dabar, kai įvyko panašiai, kaip mūsų diplomatai kalbėjo, klausys labiau. Juk mato, kas vyksta. Mums reikia tapti tam tikru regiono lyderiu, kuris galėtų suburti pakankamai motyvuotą grupę.

Ką dar galėtume padaryti ir ką išnaudoti? Tai puikus laikas konsoliduoti visuomenę. Tai yra šansas, nes mes jau buvome pasidavę malonumų ir gerovės valstybės vizijoms. Ieškojome, kur minkščiau atsigulti ir t.t. Dabar yra laikas, kai galima iš tikrųjų artėjančio pavojaus akivaizdoje mūsų visuomenę konsoliduoti, sustiprinti. Išnaudokime šitą šansą.

Dar vienas dalykas, kurį nuolat reikia prisiminti, - tai geografinė padėtis. Mes įsivaizdavome, kad jei mes norime būti Vakaruose, tai Lietuva išlipo iš rytinio Baltijos pakraščio ir nuėjo į Vakarus. Ji nenuėjo. Visokie ryšiai su Baltarusija, su Ukraina, su Tatarstanu, su Kazachstanu, su kitomis valstybėmis. Reikia atgaivinti šiuos ryšius. Teisingai atkreipė dėmesį mūsų Nepriklausomybės atgimimo laikotarpio tyrėjai, kad Lietuvos pagrindinė ekonomika buvo susijusi ryšiais su Sovietų Sąjunga. Tai reikia atkurti, reikia ieškoti bendro ryšio. Nes mūsų geografinė padėtis nesikeis. Siūlau tarsi atsigręžti į Rytus ir konsoliduoti mūsų regioną, kartu palaikant su visais įmanomus nenutrūkusius ryšius.

ES tikrai turi jėgų persitvarkyti, tapti gerokai stipresnė, nei buvo. Ta ašis keliasi į rytinę Europos Sąjungos pusę. Mes suinteresuoti, kad jinai liktų, mums tai yra naudinga, tad mes turime visokiais būdais ją stiprinti, kiek tai leidžia mūsų jėgos, išmintis ir gebėjimai.

Ž.PAVILIONIS: Aš netikiu tilto koncepcija, nes per tiltą vaikšto visi. Mes nesame objektas, mes turime ir galime turėti didelę savo užsienio politiką ir didelę valstybinę strategiją. Mes esame subjektas, o ne kitų objektas. Man teko laimė būti dalimi to stebuklo, kuris kažkokiu būdu netikėtai išsirutuliojo per amžiną atilsį Lenkijos prezidentą L.Kačinskį (L.Kaczynski) ir mūsų prezidentą V.Adamkų, kai mes buvome sujungę visas savo intelektines bei strategines jėgas regione. Tas mūsų dydis, sąlyginis dydis, atsirado kuriant strategijas ir vizijas ne tik Rytuose, bet ir Vakaruose. Prisiminkite bendrą energetikos politiką, kurią V.Adamkus ir L.Kačinskis įtraukė į Lisabonos sutartį. Be jų neturėtume jokių tiltų. Tas dydis buvo tokio masto, kad vokiečiai ir prancūzai mus įvertino faktiškai kaip sau lygius. Prieš bet kokį bendrą ES susitikimą mus pasikviesdavo į atskirą susitikimą su prancūzų, vokiečių atstovais, suderindavo esminius klausimus ir tik tada mes išeidavome ir šnekėdavome visame futbolo lauke. Tokios pagarbos niekada nesu jautęs. V.Adamkus turėjo didelę įtaką amžiną atilsį L.Kačinskiui.

R.PAULAUSKAS:
Kalbame apie „auksinį milijardą“. Nuo situacijos ir jos sprendimo priklausys Lietuvos ateitis. Kokios yra to „auksinio milijardo“ problemos? Suformuotos tų, kaip aš vadinu, svajotojų. Svajotojai kuria visokias fantazijas, o realistai nuo to kenčia. Taigi žiūrėkime. Svajotojai kitados pasakė, kad mes gyvensime postindustrinėje ekonomikoje. Ir perkėlė gamybą į Rytų Aziją, pirmiausia į Kiniją. Jie manė, kad viskas bus gerai. O ką mes matome šiandien? Mes matome nedarbą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, Jungtinėse Valstijose, uždarytus fabrikus, sustiprėjusią Kiniją. Tai ką, Kinija sustiprėjo pati savaime? Tai buvo tų svajotojų rezultatas. Tų, kurie manė, kad postindustrinė visuomenė gali apsieiti be gamybos.

Šiandien Kinija kuria naują Šilko kelią. Jis išsiplečia nuo Lisabonos iki Vladivostoko, nuo Pekino iki Vladivostoko. Iš Pekino į Angliją jau atvyko pirmieji traukiniai, sujungdami didžiulį regioną. Logiškai mąstant, tai yra mirtinas pavojus pirmiausia Jungtinėms Valstijoms. Nes jeigu Kinija suvienija šitą erdvę su savo galimybėmis, Jungtinių Valstijų šitam pasauliui nebereikia.

Eikime toliau. Užsienio prekybos balansas. Jungtinių Valstijų ir Kinijos užsienio prekybos balansas jau keletą metų yra minus keli šimtai milijardų. Iš to kyla tos visos D.Trampo kalbos apie muitų mokesčius ir gamybos grąžinimą. Nes Jungtinės Valstijos gali padengti šitą metų metais besivelkantį nuostolį tik dėl to, kad spausdina pinigus. Štai kur didžiulė problema, su kuria susiduria Jungtinės Valstijos, ir nuo to, kaip jos ją spręs, priklausys ir mūsų ateitis.

Migrantai. Tai yra Vakarų civilizacijos, to „auksinio milijardo“, grandiozinė problema. Europos Sąjungoje ji itin ryški.

Europos Sąjungoje problemos akivaizdžios. Ir vėl svajotojai nemato jokių bėdų, sako, kad viskas bus gerai. Aš save priskiriu prie realistų. Mano manymu, Europos Sąjunga net nebeturi jokių galimybių išspręsti šios problemos. Dalis Vakarų Europos valstybių jau yra pasibaigusios. Viskas. Nebėra variantų.

Bet žiūrėkit, už tų migrantų - mes juk skaitom pasaulio spaudą - dažnai minimas Dž.Sorošas, kad jis finansuoja tų pabėgėlių perkėlimą į Europą. Aš pats, aišku, netikrinau. Bet aš nuolat skaitau Europos spaudoje. Aš suprantu, kokį tikslą galėtų turėti tam tikros globalios jėgos - ir ne Rusija - griauti šitą Europos Sąjungą (prie jos grįšime vėliau). Bet yra grandiozinė problema ir nuo jos sprendimo priklausys Lietuvos ateitis ir apskritai, ar bus Lietuva.

Terorizmas. Labai įdomi problema, su kuria dabar susiduria visi ir apie kurią dabar kalbama. Bet aš negaliu nekelti klausimo: o kas terorizmą finansavo? Kas kontroliuoja finansų srautus per bankus, kas apskritai kontroliuoja bankininkystę pasaulyje? Tai yra elementaru. Užsuk kranelį per bankų sistemą, mes juk žinome, iš kur keliauja ginklai, kieno tai interesai, galų gale pats D.Trampas ne vienąkart yra klausęs, o kas sudarė sąlygas atsirasti „Islamo valstybei“?

Šiandien tai yra viena iš svarbiausių problemų Vakarų ir apskritai „auksinio milijardo“ gyvenime. Ir nuo to, kaip jie spręs šitą klausimą, priklausys ir mūsų ateitis.

V.RAKUTIS: Reikia atmerkti akis ir žiūrėti, kas vyksta Kinijoje, Rytuose, kas vyksta Indijoje, kas vyksta kituose regionuose, nes tie pokyčiai yra esminiai. Istorikai žino, kad yra procesai, kurie vyksta kas 30 metų, kas 100, o yra ir tokių, kurie vyksta kas 1000 metų. Kadangi dabartinės technologijos leidžia tiems pokyčiams vykti greičiau, tad natūralu, kad procesai, kurie gali įvykti kartą per 1000 metų, gali įvykti ir per 100 metų. Ypač Kinijoje.

Aš labiau pasitikėčiau tradiciniais instrumentais, tokiais kaip mūsų istoriniai draugai, sąjungos, ilgalaikiai ryšiai, sugebėjimas veikti Rytus, taip pat ir Vakarus, o ne radikaliais pasisakymais, kad mes turime staigiai prisitaikyti prie to, kas dar nėra aišku. Nes, mano supratimu, Rusijos ir Kinijos konfliktas yra neišvengiamas. Laimės Kinija, Rusija tikrai pralaimės...

R.PAULAUSKAS: Kadangi šiandien Jungtinės Valstijos yra dominuojantis žaidėjas ir jie turi naują prezidentą, tai viskas dabar priklausys nuo jo veiksmų.

Pirma - tai apkalta D.Trampui ir jo nušalinimas nuo pareigų, ko ir siekia labai stiprios jėgos Jungtinėse Valstijose. Tada visos problemos, kurias iškėlė D.Trampas, liks, jos nebus sprendžiamos, jas vėliau turės spręsti kas nors kitas.

Kitas variantas. D.Trampas pradėjo judinti visus Jungtinių Valstijų pamatus. Rengiasi atlikti auditą, atnaujinti Rugsėjo 11-osios tyrimą, iš naujo tirti prezidento Dž.Kenedžio (J.Kenedey) nužudymą, iš prezidento interneto puslapio, kai tik prisiekė, iš karto dingo tokie dalykai kaip homoseksualistai, žalioji energetika, klimato kaita. Jeigu jis taip toliau eis, Jungtinių Valstijų visuomenė tiesiog neatlaikys. Ir jis taps Amerikos M.Gorbačiovu. Kaip ir M.Gorbačiovas, jis pajudino pamatus, nesuprasdamas, kad paskui nebesuvaldys situacijos. Štai tada Jungtinės Valstijos, jeigu eis tokiu keliu, taps nebe žaidėju.

Kaip bus, jeigu D.Trampas išliks žaidėju? Jis įvardija, kad didžiausias Jungtinių Valstijų priešas yra Kinija. Tai yra jo žodžiai. Jau yra atvirai pasakyta, kad Rusijai bus siūloma draugauti su Jungtinėmis Valstijomis, siekiant suvienyti jėgas prieš Kiniją. Tada mainais Rusijai atiduos ir Ukrainą, ir Lenkiją. O apie mus išvis neprisimins, jeigu tik bus toks poreikis. Aš iš jų tai girdžiu.

Daugiau skaitykite
čia.


Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą  „Žalgiris“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (60)

 • virgilijus 2017 gegužės mėn. 23 d. 16:21:23

  Nieko jie taip ir nesuprato,o kitiems makaronus kabina.Revoliucija
  prasidejo.Tik vakar buvau mitinge mieste Hull-5000 zmoniu minia isreiske
  parama marxistui-socialistui J.Corbyn.Trumpas amerikoje laimejo nes daug
  snekejo kaip socialistas ir suklaidino rinkejus.Brexit ivyko del EU
  spaudimo viska privatizuoti ir del nacistines UKIP propagandos pries
  kitataucius.Revoliucija Anglijoje turetu pasklisti po visa Europa.O Lietuva
  pasiruosusi permainoms?Tikrai ne.Lietuvoje apie Corbyn parasyta-pakels
  mokescius..Jokios analizes.Taip,labai pakels milijonieriams,daug kas bus
  nacionalizuota kad benamis turetu namus,bedarbis-darba,o studentai galetu
  mokintis nenuskesdami skolose.Lietuvoje niekas apie tai nekalba...

 • Kai tik 2017 balandžio mėn. 11 d. 00:21:03

  NKVD gaisrininko duktė buvo pastatyta į prezidentūrą, tai iškart
  pradėjo degti bažnyčios,o dabar ir ,,KRYŽIŲ KALNAS,, - peršasi
  negeros išvados...

 • VYTAUTAS 2017 balandžio mėn. 11 d. 00:03:06

  jau seniai Lietuvos,kaip valstybės neturime,tai kam dar išlikti,kai nėra
  kur išlikti.Iš vieno sojuzo sukilusi TAUTA ĮŠSILAISVINO,O Į KITĄ
  SOJUZĄ OŽIO BANDA IKIŠO UŽ ALAU IR SKALBIMO MILTELIŲ POKELĮ.

 • oo 2017 balandžio mėn. 10 d. 16:52:14

  nesuprantu kaip gali lygintis pusiau valstybe pardavus sajungininka uz
  skatikus ir dar reikalauti tokiu paciu kokybisku produktu...uz viska reikia
  kautis dantimis o ne karpyti ausimis

 • oo 2017 balandžio mėn. 10 d. 16:44:06

  islykti yra galimybe kapinese kitur su tokiu priekvailiu elitu neimanoma

 • seniui 2017 balandžio mėn. 10 d. 15:58:49

  Pilnai suprantu Jusu svajone. As irgi turiu panasia - aplankyti Memeli
  Kaliningrado rajone. Gal sulauksim, jei trumpas musu patranku mesai
  nepaaukos.

 • senis 2017 balandžio mėn. 10 d. 13:29:55

  esu jau pagyvenes, bet turiu svajone, vilti. Aplankyti Varsuvos gubernija,
  RF sudetyje.

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 balandžio mėn. 10 d. 09:56:36

  Pasaulio blogi neimanoma nugalet su kryzium ir biblija.
  -----------------------------
  Lietuva yra karinio bloko NATO nare, del to turi isipareigojimu skirti tam
  tikra dali pinigu gynybai.

 • Pasaulyje 2017 balandžio mėn. 10 d. 08:13:57

  vyksta nesantaikos ir karai žūsta žmonės o Lietuva su patrankomis ir
  svetima kariuomene kažko laukia sudariusi pafrontės liniją o gyventojai
  bėga į kitas šalis.Norėčiau kad vietoje tokios padėties Lietuva
  taptų neutralia valstybe nes ginklavimasis tik kelia pavojų karams ir
  išsinaikinimui.

 • manau 2017 balandžio mėn. 10 d. 07:49:54

  Kad ne valstiečiai valdo Lietuvą,o Vytautas Didysis laukia kada
  susivienys LIETUVA ir apsijungs su kaimynais.......

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > 2017 balandžio mėn. 10 d. 07:47:20

  " Beje, kur gavai toki auksta "issilavinima",gal tikrai marsieciu leksteje?
  DDD"
  Zinok, ant Lietuvos tokio issilavinimo tikrai negausi. Gali net neieskot.
  -----------------------------
  "teligencija" - siandien dienai musu teligentija, tai čekistai su
  komunistais.
  Kurie veda musu "durniu laiva" i sviesu rytoju.

 • krokodilas Gena 2017 balandžio mėn. 10 d. 07:30:19

  Su kaimynais reikia gyventi draugiškai .

 • Kęstas 2017 balandžio mėn. 10 d. 05:37:20

  Ketvirtadalį amžiaus esame Europos Sąjungoje, bet mūsų mokyklos ir
  ligoninės yra daug prastesnės, negu Vakarų Europos šalių, mūsų
  korupcija didžiulė ir neišnaikinama (ar ne, Eligijau Masiuli?), mūsų
  atlyginimai yra pasigailėtinai maži. Maistas, kurį tos pačios
  kompanijos tais pačiais pavadinimais ir už tas pačias kainas parduoda
  mums, visada, kai skiriasi, tai mums tenka žymiai prastesnės kokybė,
  negu Vakaruose. Vietoje cukraus Coca-Coloje mums tenka kenksmingesnė
  sveikatai fruktozė, jei maiste turi būti įdėta pomidorų, tai mums
  tenka mažesnis pomidorų procentas, negu tam pačiam maiste Vakaruose. Net
  skalbimo milteliai pas mus blogiau skalbia, nors turėtų būti vienodi.
  Tie, kurie važinėjat ir matot - netylėkit. Kitaip kompanijos ir toliau
  pelnysis mūsų sveikatos sąskaita. Daugiau apie tai - guglinant
  žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

 • kaip yra 2017 balandžio mėn. 10 d. 01:54:14

  Amerikoj atnaujins Rugsejo 11 tyrima; kodel Lietuvoje neatnaujinus banko
  "Snoras" subankrotinimo tyrima? Visos valdzos bijo pradeti net kalbeti,nes
  reiktu zmonems sumoketi didziulius pinigus,uztat,kol kas karaliauja melas
  ir akiu dumimas vietoj teisingumo.

 • Vytautas 2017 balandžio mėn. 10 d. 00:00:40

  Gerai,kad aktyvūs ir iškilūs žmonės diskutuoja apie Lietuvos ateitį.
  Gaila tik,kad jų balso niekas jau nebenori girdėti.Viską sprendžia jau
  susiformavusi nuomenklatūrinė politikėrių kompanija,kurių
  nuostatas,dėl istorinių nuoskaudų, pakeisti negali nei Seimas,nei nauji
  rinkimai.Žinoma,kad globali politika,kurią apsprendžia didžiosios
  valstybės,lemia pagrindinį vaidmenį.Tačiau ir mažosios,savo nuolatiniu
  ikyrumu,dažnai priveda prie nepageidaujamų ir nenuspėjamų
  pokyčių.Pasaulis daugialypis ir ivairus,praėęs daugkartinius
  revoliucinius sukrėtimus ir sugriovimus,jau priverstas susivokti,kad ne
  vien teritorijos apsrendžia tautų likimus,o gyvenantys žmonės tose
  teritorijose.Ir, norint išlikti,reikia nuosekliai derinti tarpusavio
  interesus.Ir ,jei to bus paisoma,išliks ir Lietuva.Gėris - ne tik
  materialinėse vertybėse.

 • išvada 2017 balandžio mėn. 09 d. 23:35:53

  "svajotojai" niekuomet nebus verti "realistų" .Realistai - tai plačioji
  visuomenė.O svaičiotojai,sugriovę , išprievartavę ir bebaigiantys net
  šalies teritoriją išparduot svetimšaliams yra labai konkrečios
  personos.Reiktų ,kad koks "delfis" juos "suregistruotų" ateinančioms
  kartoms - tai laaabai slidūs chameleonai.Ir tai supranta kiekvienas
  Lietuvos "realistas" ."Svajotojų" įvardintas tiesiog "runkeliu".

 • soroSSo kapeikiniui 2017 balandžio mėn. 09 d. 22:15:55

  Matyt jau uzgerei simtagramini alumi, kad nesupranti, jog man tavo
  'issilavinimas' net labai patinka. Seniai neskaiciau tokiu humoristiniu
  komentaru, kaip tavo, be abejo taviskis "issilavinimas " ir "teligencija"
  yra ta lemiantys faktoriai:)))) Beje, kur gavai toki auksta "issilavinima",
  gal tikrai marsieciu leksteje? DDD

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > 2017 balandžio mėn. 09 d. 21:49:07

  Jus pirmi pavartojot zodi "litovcas" i mano adresa. Beje, tokiu pat
  principu susikure mano nickas.
  -----------------------------------------
  O kas tau nepatinko mano issilavinime? ten nors skaiciukus rode po
  kablialio =DDD ahaahahah
  Kur "bapkes" is oro =D

 • soroSSo kapeikiniui 2017 balandžio mėn. 09 d. 21:38:45

  Na, nesigedyk, juk jei teismas taip nusprende ir savo valandas
  atidirbineji, tai cia jokiu geda, taip ir sakyk heheheh. O kazin uz ka i
  teismus papuolei? Zinai, pastebejau, kad vis vartoji zodi "litovcas",
  nejaugi koks tautines neapykantos ar net zeminimo tautinias pagrindais
  kurstymas, neduok Dieve??? Ne, netikiu, toks "teligentas", kaip tu, su
  tokiu "issilavinimu" taip nesielgtu, cia turbut koks malonybinis zodelis,
  turbut savo mamike sitaip vadini? chi chi chi... Aciu uz patarima del
  arielkos uzgeriimo alumi, bet kaip pats matai - tau juk nepadeda:)))))

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > 2017 balandžio mėn. 09 d. 20:59:48

  Ko taip isitempei? seniok! =D
  Isgerk 100 gramu uzgerk alum ir eik megot.

 • soroSSo kapeikiniui 2017 balandžio mėn. 09 d. 20:25:32

  Arkashka, kad parasyti ka nors su sarkazmu, reikia dar ir smegenis tureti.
  O su tavo "teligencijos" (nuo zodzio "telega") lygiu - kiekvienas tavo
  komentaras yra humoras. Taip, kad nepersistenk su ta savotiska tau
  "ironija", kalbos apie skraidancias lekstes, taves laukiancias... LOL...,
  atrodo kaip pusprocio kliedesiai. Taip, kad rasyk ir toliau juokingus
  komentarus, atlik visuomenini darba, is taves labai smagu pasijuokti, o tai
  sveika. Tiesa, taip ir neatsakei- ar is geros sirdies ji dirbi, ar teismas
  liepe?

 • taaip 2017 balandžio mėn. 09 d. 20:21:31

  nusaus trampa kaip kenedi ir viskas bus po senovei

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > Rolandas 2017 balandžio mėn. 09 d. 18:21:39

  Kad suprast ironija, sarkazma ir humora. Dar reikia turet intelektualiniu
  sugebejimu.
  ------------------------------------
  Matyt litovcam neduota pasijuoktis is saves.
  ------------------------------------
  Gal del to Lietuvoje tiek depresija serganciu zmoniu ir savizudibiu?

 • KA 2017 balandžio mėn. 09 d. 18:04:48

  Kaip matau , siandien " kapeikiniui " visai nekas , prasidejo mentaliniai
  spazmai. Gal Veryga , kaip atitinkamos srities gydytojas , galetu padeti.
  " Zydai-reptiloidai su skraidancia lekste" - perebor. Vakar dar bande
  diskutuoti " ijungdamas durniu" , siandien visai .....

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 balandžio mėn. 09 d. 17:28:55

  Seip darbo metu, man draudziama kalbet apie dalykus ne suristus su mano
  tiesioginem pareigom.
  --------------------------------------------------------
  Jeigu jus turit pageidavimu, pasiulimu arba norit kazkaip paremti litovcu
  nutautinimo misija. Jums reikia kreiptis asmeniskai, per elektorinini pasta
  arba telefonu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRIUMFAS: sekmadienį Graikijos vyrų krepšinio čempionate triumfavo Atėnų „Panathinaikos Superfoods“ ekipa su lietuviu Luku Lekavičiumi: finalo rungtynėse 84:70 nugalėjo Pirėjo „Olympiacos“ ekipą ir laimėjo seriją iki trijų pergalių 3-2.
 • BOKSAS: Eimantas Stanionis pratęsė pergalių seriją profesionalų ringe - šeštadienį Teksase (JAV) vykusiame bokso kovų vakare nugalėjo 27-erių meksikietį Eriką Martinesą; profesionalų ringe lietuvis laimėjo visas šešias kovas, iš jų penkias - nokautais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar reikia tęsti politinės korupcijos tyrimą Seime?

balsuoti rezultatai

Ar pietų metu einate valgyti į šalia esančius restoranus, kavines?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018