respublika.lt

2018 birželio 19, antradienis

Kas sieja V.Gailių, S.Skvernelį, J.Milių ir G.Kėvišą?nuotraukos (38)

2017 kovo mėn. 17 d. 08:00:08
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Kažkada girdėjome iš aukščiausiųjų lūpų: Vitalijus Gailius privalo atsistatydinti; Saulius Skvernelis privalo atsistatydinti. Dabar tai padaryti liepiama Gintautui Kėvišui. Paklusti ar nepaklusti?

 

- Kultūros ministrė ir premjeras, o vakar jau ir prezidentė pareiškė, kad Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Gintautas Kėvišas prarado pasitikėjimą, todėl privalo trauktis. Nemenka visuomenės dalis tikrai nemėgsta šio žmogaus, maža to, įsitikinusi, kad jo vieta kalėjime, bet juk jis ne politinio pasitikėjimo pareigūnas, kurį galima atleisti tik dėl politinių priežasčių. Ar teisinėje valstybėje ne teismai vykdo teisingumą? - „Vakaro žinios“ teiravosi Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto BUDNIKO.

- Teisinėje valstybėje taip neturėtų būti. Teisinėje valstybėje viskas turi būti pagrįsta įrodymais, tik, tiesa, politinio pasitikėjimo tarnautojams galioja kitokios taisyklės, jiems keliami skaidrumo reikalavimai. O su ne politinio pasitikėjimo tarnautojais taip negalima elgtis. Na, gali galbūt kolektyvas atsisakyti dirbti su vadovu, pavyzdžiui, profsąjungos suorganizuos protestą. Bet kai bet kas iš aukštesnės organizacijos pasako, kad žemesnės organizacijos vadovas negali dirbti, nes prarado jų pasitikėjimą, nors jokių įrodymų nepateikia, tai nėra motyvas.

Reikia pirmiausia nustatyti, kokie yra pažeidimai ir ar tie pažeidimai yra esminiai.

- Tačiau būna atvirkščiai. Matome daugybę galimų lėšų grobstymo atvejų - projektas „VEKS 2009“, sostinės Gedimino prospekto trinkelės, nacionalinio stadiono griaučiai ir t.t. - kai pripažįstama, kad viskas teisėta ir niekam nė plaukas nuo galvos nenukrenta.


- Būtent. Matome daugybę tokių atvejų, o žmonės kaip dirba, taip dirba. Tad tas pasitikėjimas yra sąlyginė sąvoka. Ir subjektyvi. Jei aukščiau esančiam valdininkui ar politikui patinka jo pavaldinys, tai ir į rimtus pažeidimus žiūrima pro pirštus - net į pinigų švaistymo atvejus ar korupcijos apraiškas. O jei nepatinka, tai gali kibti ir prie menkiausios smulkmenos. Kalbant apie G.Kėvišą, reikia paminėti du aspektus. Jei iš tikrųjų yra lėšų grobstymo ar piktnaudžiavimo požymių, pirmiausiai tai turi būti labai aiškiai konstatuota ir kaltasis už tai turi atsakyti baudžiamąja ar administracine tvarka. Jei to nėra, visa tai yra tušti plepalai.

- Telefoninė teisė buvo taikoma atleidžiant buvusius FNTT vadovus, kurie paskui teisme įrodė savo teisybę, per teismą į darbą sugrįžo atleisti Valstybės tarnybos departamento, Lietuvos darbo biržos vadovas ir t.t. Vadinasi, iš tikrųjų negalima atleisti žmogaus be jo kaltės įrodymo?

- Kai valdžia nori atsikratyti kokių nors darbuotojų, tam suranda daugybę priežasčių. Bet kartais tai padaroma nekvalifikuotai. Atkreipkime dėmesį, kad politikai dažnai kalba, jog gyvename teisinėje valstybėje. Tačiau Lietuvai taip toli iki teisinės valstybės, kad net graudžiai šypsotis norisi. Pagal įstatymus negalima ne politinio pasitikėjimo darbuotojo atleisti vien todėl, kad jis prarado kažkokio politiko pasitikėjimą. Tačiau pagal įstatymą yra vienaip, o realiame gyvenime - kitaip.

Jei aš dirbčiau valstybės tarnyboje ir koks ministras man pasakytų, kad praradau pasitikėjimą, suprasčiau, kad neįtinku. Jei nesuprasčiau jo užuominos, jis organizuotų tūkstančius patikrinimų, gal rastų kokių pažeidimų, kuriuos išafišuotų ir sakytų - štai koks nesąžiningas esu. Ir tektų pasitraukti. Toks scenarijus yra labai paprastas, lengvai įgyvendinamas ir, deja, dažnas.

- Jei žmogus apkaltinamas kokiais nors pažeidimais, tai kodėl jis nepasodinamas? Kodėl viskas baigiasi atleidimu iš darbo? Jei jis tikrai yra nusikaltęs, ar tik atleidimas iš darbo nėra per lengva bausmė?

- Didžiausia mūsų emigracijos priežastis - gyventojai mato dvejopus standartus. Švaistomos milijoninės lėšos, akivaizdžiai matosi neva neįrodomos vagystės, bet beveik nėra nė vieno nuteisto dėl to. Matome, kaip įstatymai taikomi paprastiems žmonėms ir kaip taikomi aukšto rango valdininkams ar politikams. Jie atsiperka išgąsčiu. Tiesa, kartais išeina, bet tik gavę 50 tūkst. eurų ar panašias išeitines kompensacijas, nes tariamai išeina savo noru. Nors visokių bėdų, blogybių valstybei pridaro, vis tiek išmokama kompensacija. O tai reiškia, kad pripažįstama, jog jis viską darė teisingai, valstybė kompensuoja, kad pasitraukė savo noru.

Žiūrėkite, koks paradoksas. Valdžia sako, kad yra nepatenkinta darbuotoju, tačiau kompensuoja jo atleidimą. Dvejopi standartai matosi kiekviename žingsnyje, o tai sukelia neviltį žmonėms.

- Turbūt su teisinės valstybės principais nelabai suderinamos ir įvairios slaptos pažymos...


- Tomis pažymomis irgi pernelyg manipuliuojama. Tačiau galbūt turint kokių nors pažymoje nurodytų nuodėmių iki tam tikro lygmens dirbti galima, o aukščiau - ne. Kaip ir leidimai dirbti su slapta informacija - vieniems leidžiama dirbti su vienokio lygmens informacija, kitiems su kitokio. Bet aišku, kad pažymos dažnai naudojamos tik kaip įrankis.

Pas mus vyksta negailestinga konkurencinė kova ir bet kokios priemonės politiniam konkurentui sudoroti yra tinkamos. Viskas tinka - ir tai, kad kažkas ne tokius kailinius apsirengė, ir tai, kas apie jį parašyta, o gal ir neparašyta, slaptoje pažymoje. Turbūt Lietuvoje jau mažai kas bedrįsta Lietuvą vadinti teisine valstybe.


Nukirsdinimai

    2012 metais po prezidentės Dalios Grybauskaitės skambučio tuometiniam vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui iš pareigų buvo atleisti FNTT vadovas Vitalijus Gailius bei jo pavaduotojas Vytautas Giržadas. Vėliau teismas pripažino, kad atleidimas buvo neteisėtas.

    Užpernai D.Grybauskaitė tuometiniam vidaus reikalų ministrui Sauliui Skverneliui pareiškė, kad šis turi prisiimti atsakomybę dėl to, kad nuo policininkų pabėgo ir automatą pagrobė Igoris Molotkovas, tačiau S.Skvernelis nemanė, kad dėl kiekvieno bėglio ministrai turi atsistatydinti.

    Pernai neatlaikęs politikų spaudimo iš pareigų savu noru pasitraukė „Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Stasys Dailydka. Jam priekaištų negailėjo tada dar tik prezidentės paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis ir paskirtasis susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

    Pernai dar Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė iš pareigų atleido Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą Joną Milių, kuris, nepaisydamas spaudimo, pats trauktis nesutiko. Atleidimo pretekstas - nepritarta veiklos ataskaitai, kuriai anksčiau, beje, buvo pritarta.

    Prieš du mėnesius finansų ministras Vilius Šapoka iš pareigų atleido Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą Dainorą Bradauską, nors teisėsauga dėl įrodymų trūkumo negalėjo jam iškelti baudžiamosios bylos. Pasirodo, iš darbo atleisti galima ir trūkstant įrodymų.

    Šiemet atsistatydino šalies vadovų spaudžiamas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius.

    Užvakar žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pareiškė nepasitikintis Nacionalinės žemės tarnybos direktoriumi Danieliumi Kupriu, nors kol kas yra tik preliminarios Žemės ūkio ministerijos išvados dėl galimo privataus interesų tenkinimo suformuojant ir išnuomojant valstybinės žemės sklypus bei galimo šių sklypų projektavimo darbų neapmokėjimo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (38)

 • Juozapas 2017 kovo mėn. 20 d. 13:49:56

  Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS gina
  poną Kėvišą, nuo kurio blogas kvapas sklinda jau du dešimtmečius, o
  ar apgins ponas Vytautas BUDNIKAS LIETUVOS ŽMONES nuo valdžios savivalės
  ir nuo liepos 1 dienos galinčius nuteisti bet kurį pilietį už akių,
  neįtekus net teismo šaukimo į rankas ? Ar ir šiandien Lietuvoje
  konstitucija skaitoma ir suprantama taip pat kaip ir sovietiniais laikais
  ???

 • žinote, 2017 kovo mėn. 18 d. 20:20:15

  kas vyksta Lietuvoje su Kėvišu ir su teisėsauga ( kuri vis tiria ir
  nieko neištiria) ,tai jau anekdotai,kitaip nepavadinsi,arba
  pasityčiojimas iš tautos.

 • sens 2017 kovo mėn. 18 d. 10:08:05

  aš taip pat nepasitikiu "respublika", tai ar ji atsistatydins?
  Nes Respublika užtaria visus tuos kurie sėdi arčiausiai lovio, ir jų
  niekaip nuo jo atplėšti negali. O kai juos pradeda klibinti, tuoj
  atsiranda "respublikos" kurios pradeda ieškoti sliekų po dramblio
  kojomis...

 • janis 2017 kovo mėn. 18 d. 07:57:26

  na visi vagys ir didieji kombinatoriai,kaip masiulis,beje dar ir dabar
  nesėdi

 • Safyras 2017 kovo mėn. 18 d. 07:56:30

  Lietuvos žiniasklaidoje labai mėgstama pateikti tik dalį tiesos,
  didelius nusikaltimus apeinant, nes ten jau daugelis politikų su
  verslininkais yra surišti paprastam žmogeliui nematomais ryšiais, o
  kokį nedidelį nusikaltimą išpučiant iki milžiniško
  burbulo.Naudojamasi net žmogaus nelaime, netikėtai pakišant jam
  mikrofoną, kad tik turėtų skandalą. Turėtų būti visiems aiškūs į
  darbo priėmimo ir atleidimo kriterijai, o ne ieškoti straipsnių , nes
  labai jau viskas vaikiškai atrodo. Politikai nėra dievai , jie yra tokie
  patys darbuotojai kaip visi, tačiau nuo jų priimtų sprendimų gali
  kentėti ne vienas žmogus, bet daugelis. Apklausos, tai dar nerodiklis,
  kaip ir statistikos duomenys, kur viskas sumetama į vieną katilą, o
  rimtos analizės nėra, nors tarnautojų daugėja, bet rezultatai
  nedžiugina. Ne už sėdėjimą viename darbe, bet už gerus, o ne blogus
  rezultatus turi būti mokami pinigai ir premijos, kaip ir nuobaudos.

 • visiems 2017 kovo mėn. 18 d. 02:47:02

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • FIFA 2017 kovo mėn. 17 d. 22:46:38

  Uz tiek milijonu,kiek isleista scenos remontui,buvo galima 10 nnauju scenu
  pastatyti,o si vis dar remontuojama ,prasoma vel milijonu.Juk ir kaimo
  bobutei aisku,kur nusedo tie milijonai.Kazkada Audrius Butkevicius uz kelis
  tukstancius kelis metus atsedejo,o Kevisas nepajudinamas-vadinasi,tiek
  prisivoge ,kad visa valdzia,teisesauga gali nupirkti.

 • Pasaulis jau keičiasi... 2017 kovo mėn. 17 d. 20:53:12

  Juos visus ir kartu valdžią sieja LIBERALIZMAS.Tai yra :
  1.Mažinti Valstybės reguliavimą rinkai.
  2.Atverti vidaus rinką užsienio kapitalui
  (netgi žemė yra prekė ).
  3.Riboti išlaidas socialinėms reikmėms.
  4.Sudaryti visas sąlygas kapitalui ir turtingiesiems.
  5.Liberalizmą remia PB,TVF,PPO.
  (Pasaulio bankas,Tarpt.Valiutos Fondas,Pasaulio prekybos
  organizacija).

 • sanciu ekspresas 2017 kovo mėn. 17 d. 20:52:22

  O dar visi uredai,,vagimis,,isvadinti,o LB viskas,,puiku,,

 • tikrai 2017 kovo mėn. 17 d. 20:49:48

  gailius prarado ji gynusiu pasitikejima,reikia jo paklausti,how are you
  feeling Mister?

 • ka 2017 kovo mėn. 17 d. 20:46:31

  bet angela merkel tikrina jus per voketijos polizei

 • Aferiste ta musu prezidente 2017 kovo mėn. 17 d. 20:45:46

  Budama finansu ministre nesugebejo , o gal kiti dalykai, uzkirsti kelia nei
  Uspaskicho nesumoketiems mokesciams / 280 milijonu /, nei Vilniaus prekybai
  / 78 milijonai / ..

 • Būtų ne "kišeninis" gen. prokuroras 2017 kovo mėn. 17 d. 20:44:07

  Tai jau dabar reikėtų voratinklius praardyti nuo Snoro bylos, o po to
  eilė ateis ir pedofilijos bylai. Manau, kad abi vienodo kalibro kulkos
  buvo iššautos to paties šaulio. Štai ir aišku, kodėl Grybauskaitė
  gelbėjo tuos VSD vyrukus, įmerkusius sysalus vaikui, o šie gelbsti storo
  pasturgalio savininkę dėl jos įvykdytos Snoro aferos...

 • Gyyynėme Gailių, bet dabar 2017 kovo mėn. 17 d. 15:35:45

  Jis labai keistai pakalba. Kažkodėl labai atsargiai.O manėme, kad
  principingas??

 • Išvada paprasta 2017 kovo mėn. 17 d. 14:37:32

  Gera patarlė: -"Koks valsybės vadovas tokia ir tvarka valstybės
  institucijose". PVZ. pakanta: Bankų grobimas, Garliavois vaiko prievarta,
  "Lansbergio skiepai" ir t.t. Tad telefoninė teisė yra Lietuvos
  demokratijos ir laisvės simbolis.

 • >pensininke 2017 kovo mėn. 17 d. 13:43:40

  Ką jūs nežinot kas bičiuliavosi su Prezidente, ogi ta pati gauruota
  ranka ir visiems buvo matoma nuotraukose...

 • Kazys 2017 kovo mėn. 17 d. 12:06:54

  Matyt tas Kėvišas ne tik savo reikmėms ėmė, bet ir dalinosi su
  reikalingais patriotais ,kad jį vertė anąkart ir nenuvertė, o dabar
  irgi ne visi tos teisybės nori! Lietuvoje iššvaistyti valstybniai
  pinigai jau ne nusikaltimu tapo! Iki ko dagyvenom! Menu ,prie ruso, už
  pavogtą milijoną net žydus prie sienos statydavo, o dabar gal ir
  apdovanojimą su lenciųgu duos?

 • Giedrius 2017 kovo mėn. 17 d. 12:03:17

  Manau, kad reikalinga rotacija ir jos idėjos yra sveikintinos. Tuomet
  būtų sistema, nereikėtų atleidinėti telefono skambučiais ir
  nereikėtų iš biudžeto mokėti kompensacijų po teismo sprendimų.

 • o apibendrinus- 2017 kovo mėn. 17 d. 11:59:57

  vorai stiklainyje

 • Pilkus 2017 kovo mėn. 17 d. 11:43:09

  Ar dar mažai įrodymų ir įvairių patikrinimų medžiagos,kad Kėvišas
  švaisto biudžetines lėšas ir tuo pagrindu galima jį atleisti.O
  baudžiamąją atsakomybę tegu taiko teismai.

 • JŪRATĖ 2017 kovo mėn. 17 d. 11:36:17

  Valstybės paramos ir užtarimo reikia visiems dirbantiems žmonėms. Dabar
  bet koks dirbantis žmogus nėra saugus savo darbo vietoje.

 • valdas 2017 kovo mėn. 17 d. 11:08:35

  Gaila kai zmones tikejo ,tuom,kad Lietuvoje yra dar zmoniu teisingumo
  tarnyboje,turiu mintyje Gailiu,bet susidejes su s...,pats patapo ...
  ,uzimantis tik vieta,eilini karta pasitvirtina,kad islikt zmogum, bet
  kokioje situacijoje ne kiekvienas gali ...

 • senis 2017 kovo mėn. 17 d. 11:05:43

  juos visus sieja Lansbergio uzsislaptinusiu kgbistu sarasas. Vogti jiems
  leista pagal turima laipsni, ir uzimamas pareigas. Gal but kevisas, kaip ir
  masiulis, susigunde pavogti daugiau negupriklauso pagal ranga. Tada
  keliamas skandalas. Kai virsijes savo galimybes vagis pasidalija su kitais
  vagimis, jo nuskriaustais, skandalas baigiasi. Demokratija tuo ir gera,
  pavogei, pasidalinai su auksciau sedinciais, esi tikras vakarietis,
  demokratas, lyberastas.

 • Nukvako. 2017 kovo mėn. 17 d. 10:25:37

  Ne straipsnis, o š... malūnas. Net neaišku kas ką ir kodėl norėjo
  pasakyti.

 • elena 2017 kovo mėn. 17 d. 10:15:08

  Taip vyksta, nes kažkas, ko gero, į tam tikras vietas nori pasisodinti
  savus. O darbuotojų niekas negina, gali išvaryti, kada nori. Visi geri,
  kol valdžios nepasiekia, o kai jau patenka, tuomet gerumas baigiasi.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MEDALIS: Kalgaryje vykusio pasaulio klasikinės jėgos trikovės čempionato vyrų svorio kategorijoje iki 120 kg lietuvis Amandas Paulauskas iškovojo bronzos medalį.
 • PASIRINKTA: teisingumo ministras Elvinas Jankevičius po Konstitucinio Teismo sprendimo atnaujino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovo skyrimo procedūrą ir iš trijų kandidatų, pretendavusių tapti šios tarnybos vadovais, pasirinko Neringą Ulbaitę.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar pajutote ilgesnių mokslo metų naudą?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018