respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Kas iš tos teigiamos politinės įtakos, jei piliečiai jos nejaučia?nuotraukos (37)

2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 08:13:21
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ praėjusios savaitės žmonės, - anot visuomenės nuomonės, patys įtakingiausi mūsų politikai. Anot tos pačios visuomenės nuomonės, keistai savo įtaka darantys įtaką. Gal net visai ja nesinaudojantys. Nes, anot tos pačios visuomenės nuomonės, 64 proc. visuomenės mano, kad reikalai Lietuvoje krypsta į blogąją pusę. Ir 57 proc. gyventojų yra nepatenkinti, kaip veikia Lietuvoje demokratija.

 

Šeimos finansinė padėtis, anot visuomenės nuomonės, pagerėjo tik 12 proc. apklaustųjų, o pablogėjo 40 proc. Tad kokią mistinę įtaką turi įtakingiausieji, jei ji nesusijusi nei su demokratija, nei su pragyvenimo lygiu ir nepadeda atsikratyti vyraujančių pesimistinių nuotaikų.

Įtaką painioja su baime?

Matyt, įtaką žmonės suvokia kitaip. Kaip neribotą konkretaus asmens valdžią. Ir su ja susijusią paprastų mirtingųjų baimę. Suprask - pats įtakingiausias turi didžiausią asmeninę patranką, o kiti - vis po mažesnę. Gali iššauti, bet gali ir neiššauti. Pasigailėti. Tad šiuo aspektu trejus pastaruosius metus pati „baisiausia“ yra Dalia Grybauskaitė. Antroje vietoje pagal „baisumą“ trejus metus iš eilės stūkso premjeras. Tik pavardė ir vardas keičiasi. O trečioje vietoje pagal asmeninio pavojingumo laipsnį trečius metus dėliojamas vis kitas asmuo. Lyderis. Verslininkas, visuomenininkas ar valdančiosios partijos lyderis. Vien todėl trečias, kad ne premjeras. Kito logiško paaiškinimo nėra. Ir dar todėl trečias, kad atrodo žmonėms pavojingas. Pilkasis kardinolas. Galintis paveikti pirmą ir antrą įtakingąjį. Todėl sukuriama Garbės lenta. Su vis ta pačia schema. Prezidentas-premjeras-pilkasis kardinolas. Sugalvota išsigandusių piliečių. Sudėlioja iškiliuosius pagal asmeninio pavojingumo laipsnį. Sukelia į Garbės lentą. Kad padėkotų už tai, kad lyderiai savo neribotomis galiomis nesinaudoja 100 proc. Dar piliečius šiek tiek tausoja. Ne Šiaurės Korėja. Oho, kiek galėtų pakenkti nesivaldydami. O senėjanti, išsilakstanti visuomenė net neturėtų jėgų pasipriešinti.

Jei asmens įtaka būtų suvokiama teisingai, kaip tiesioginis poveikis, padedantis valstybei augti, demokratijai klestėti, o piliečiams turtėti, pats įtakingiausias turėtų būti premjeras. Nes jis atstovauja vykdomajai valdžiai. Logiškai mąstant, kiekvienas naujas ministrų kabinetas kažką bent kiek vykdo kitaip. Bet Lietuvoje besikaitaliojančios premjerų pavardės ir su jomis susiję skirtingi „vykdymai“ nė kiek nepaveikia padėties šalyje vertinimų. Nė kiek nepaveikia supratimo, kaip veikia šalyje demokratija. Nė kiek nepaveikia šeimų finansų. Toks įspūdis, kad įtakingiausieji šalies asmenys tiesiog stūkso, ir tiek. Kaip amžių amžiams patikimos institucijos. D.Grybauskaitė kaip priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, o premjeras, nesvarbu, kokia pavardė, - kaip Bažnyčia. Pasakė - ir amen. Įtakingiausiųjų asmenų parinkimas neturi nieko bendro su jų darbo rezultatais. Vis vien būsi pozityvas. O praradęs valdžią, iškart pradėsi dardėti į negatyvą.

Prieštarauja energijos tvarumo dėsniui

41 proc. respondentų mano, kad Lietuvos ekonominė padėtis pablogėjo. Nors oficialiai teigiama, kad BVP auga. Šalies įtakingiausiųjų dešimtukas galėtų susirinkti draugiškos vakarienės ir šį įtakos paradoksą aptarti. Įtaka, kaip žinome, yra tam tikra energijos rūšis. Energija kaip materija niekur nedingsta, tik pereina į kitą būvį. Įsivaizduokime, kad įtakingųjų dešimtukas, mūsų Olimpas, bando tarpusavyje išsiaiškinti, kodėl jų spinduliuotė tokia neveiksminga. Susirinkimą-vakarienę pradeda asmenybė, pažymėta slapyvardžiu „Gaisrinė“:

- Įtakingieji, kur dingsta mūsų energija? Ką darome ne taip, jei visa išlekia per orlaidę ir Lietuvoje neužsilieka? Jei gauname atvirkštinį įtakos rezultatą. Prieštaraujame energijos tvarumo dėsniui. Skverneli, gal tu su minusu? Tu kas - anodas ar katodas? Gal mano energiją vagi? Prisipažink. Patriarchą bent suprantu, į priekį išlindo ir užstoja anūkas. Blinkevičiūtę taip pat suprantu. Juk ne elektrinė. Kol energiją iš Briuselio perduoda, nieko nelieka. Tik elektros lemputei. Bet aš taip stengiuosi, o rezultato - jokio. Noriu žmones į Lietuvą sugrąžinti, bet išvarau. Gerbiamieji, kuris iš jūsų yra užsislaptinęs trikdis? Kas mane blokuoja kaip Sitkūnų stotis? Kodėl mano impulsai oro uostų nepasiekia? Nė vienas neblokuoja? Visi valstybei lojalūs? Sakote, pati arba peršalau, arba pervargau. Tada pasidalinkime užduotimis. Trys einame į gatves ir kartojame mantrą: „Ak, kaip puikiai mane veikia demokratija. Iš pat ryto jaučiu jos veikimą, dvelksmą, aromatą.“ Kiti trys vaikščiokite parkuose kartodami: „O gyvenimas tai gerėja! Kas minutę. Ogi gerėja. Štai ir vėl pagerėjo.“ Tik tvirtai. Ir garsiai. Be jokios klausiančios, abejojančios intonacijos. Gerėja - ir taškas! Jei kam negerėja, vadinasi, meluoja. Trečia grupelė tegul klausinėja žmonių, kas yra blogoji pusė. Kurioje pusėje. Kodėl einate į blogąją pusę. Žmonės į tokį klausimą neatsakys, sutriks. Sakys - ko čia kabinėjiesi, einu ne į pusę, bet į darbą, parduotuvę, polikliniką ir t.t. Tad kitą sykį, kai bus klausiama respondentų, į kurią pusę krypsta Lietuvos reikalai, žmonės, vos išgirdę žodį „pusė“, išjungs telefoną. Spec. tarnybos turėtų išsiaiškinti, kodėl Lietuvoje tiek nepatenkintų. Su kiekvienu nepatenkintu pasikalbėti asmeniškai. Įrodyti, kad neteisinga orientacija. Šiaurės Korėjoje visi patenkinti.

Žmonės sudarinėja įtakingųjų dešimtukus, šimtukus, nors tikrąją šių asmenybių įtaką būtų galima patikrinti daug paprasčiau ir patikimiau. Pvz., tegul atsistoja kelyje į Suvalkus. Kiek per pusvalandį įtikins lietuvių ekipažų neapsipirkti Lenkijoje. Jei nepažadės nuleisti padangą, atimti teises, apriboti teisę į vaikų globą, nė vieno ekipažo nesustabdys. Dar išgirs, ko oficialiai negirdėję. Galės pasidžiaugti, kad demokratija veikia. Štai čia būtų tikroji visuomenės apklausa. Įtaką taip pat galima patikrinti pajūryje. Kiek asmenų įkalbėtų nesimaudyti audringoje jūroje? Daugiau nei gelbėtojai ar mažiau? Kiek emigruojančių įkalbintų grįžti iš oro uosto namo? Štai čia būtų tikroji, tiesioginė įtaka arba neįtaka. Pvz., D.Grybauskaitė savo žavesiu sulaikytų tris išvykstančius, Ramūnas Karbauskis savo pinigais - dešimt, o netyčia sugedęs lėktuvas - dar daugiau. Štai tada jau būtų galima sudaryti tikrąją įtakingųjų eilę.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • valdas 2017 rugpjūčio mėn. 24 d. 07:22:34

  Ozeliu gimes,daryk ka nori,keisk ka nori daugiau melyno broilerio
  neiseina...

 • To visiems 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 23:30:31

  Matai kas darosi,okazkas rašė,kad dėl kažkokios bobos tiek lietuvių
  pabėgo.cudai ant svieto.

 • Apsirūpinkite atsargai 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 16:14:15

  vandeniu. Baigsis "Zapad" ir kai kas turės plautis kelnes,nes iš baimės
  bus pristūmę. Plovimui reikės daug vandens.

 • voke 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 14:10:18

  konsertoriai ira b;logis zmones jau ta zino i9r nie4kada uz juos nei
  jaunus nei senius nebalsuos

 • zemaitis 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 14:05:54

  Mano nuomone siekiama dar mastancius lietuvius isgrust visus emigracijon,ir
  kad Lietuvoj liktu tik kocervatoriai ir jiems pritariancios beretes
  ,,patriotai",liktu atvira kelias ozio gaujai ir broileriui

 • Bleka 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 11:41:48

  Kur beimsi matai zyda...TV,visuomenininkai,banke ...rodos Lietuvoje neber
  kitos Tautybes?Melas,baime ir vel melas+skurdo darymas=zydu valdymas
  pridenktas kitu Tautu pavardem:siulau SaakaSVILI VOKIECIAMS VIETOJ
  MERKELINES!?aRBA VIETOJ PUTINO!2.Kada zydas supras ,kad ir pavardes matome
  rugiu bobu atvaizdus....valdykit,jug NATO saugo jus nuo Tautu:uz gera
  valdyma kap TSRS....

 • Pesimistui 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 10:13:03

  labai taiklus komentaras. man irgi kyla tokios mintys. ir išvis, ar ne per
  daug mes įsismaginome, kaip tie vaikai smėlio dėžėje - žaisti karą ?
  o juk tos lėšos galėtų būti panaudotos daug protingiau.

 • Keiksmažodį BVP 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 09:52:21

  keičia įmantresniu-fiskalinė politika.

 • dėkui 2017 rugpjūčio mėn. 23 d. 08:59:38

  dėkui už įžvalgas. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu dėl tokių
  apklausų. Kam to reikia?

 • Manau, 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 18:32:01

  kad Lietuvoje gyvenimui pagerėti šansų visai nedaug,kol Lietuva
  neatsikratys mišrūnų ir komunistų.

 • senis 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 17:00:28

  Respublikoje reiketu atlikti apklausa kuriuos Lietuvos veikejus reiketu
  pirmuosius padziauti Lukiskiu aiksteje, kol dar ten nera Vyties.

 • zeka 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 16:58:05

  Valstybė neturinti savo fiskalinės politikos , savo banko ,
  savarankiškų įstatymų apie kokį dar BVP ir gyvenimo gerėjimą galima
  galvoti?Vaizduotė gyvena savo gyvenimą , realybė - savo.Kuo žmogus
  daugiau supranti realybę tuo sunkiau gyventi , geriau tikėti ,kad mus
  apgins , mums duos , mumis pasirūpins tada ir BVP geras ir politikai
  šaunūs ir dangus mėlynas...

 • Pesimistas 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 16:44:18

  Sakom nekaip gyvenam jau dabar. To nepaneigsi. Taciau galima isivaizduot
  kaip tas musu gyvenimas "pageretu" jei lesos ginklavimuisi butu padidibtos
  dar 200 mln Eu. Kai tuo paciu ES strukturiniu fondu lesos nuo 2020 m gali
  but sumazintos dvigubai. Kaip manot ar nuo to gyvenimas pageres ?

 • kiek galima erzintis 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 15:48:51

  nuo kalbų iki darbų - ilgas kelias...juk Valstybė tai ne tas Lietuvos
  miljonierius- ar jo miljonai taip sąžiningai ir uždirbti...kad Valstybė
  gerai gyventų, pirmiausia reikia pačiai turėti reikiamą kiekį
  pinigų... reikia įvesti progresyvinius mokesčius-argi už tokius
  mokesčius balsuos miljonieriai...ką, čia konservatoriai ims ir
  padarys...kiek metų darė? nebent toks kaip Lukašenka trenks kumščiu ir
  bus padaryta... gaila, kad už liežuvio prišnekėjimus nėra
  atsakomybės...

 • bet 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 14:15:30

  Koks baisus snukis... Ir kodėl jį pirmuoju?

 • A 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 13:39:56

  Lietuva. kur tu?
  saly beliko patrijotai ir idijotai bei ozys ir anukas.

 • proto tiek mažai, 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 12:48:08

  kad nesupranta - jei situacija šalyje neigiama, kas gi vertins politikus
  teigiamai.

 • ! 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 12:46:10

  Broilerinio proto įtakos ir nenorim jausti. Tegu paraš dar vieną
  mokyklinį rašinėlį, kad reikia priprasti prie teroro. Briuselis taigi
  liepė.

 • Nuomonė 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 12:17:16

  Dėdulė, anūkėlis, magnolija ir Skvernelis man nebuvo ir nebus
  įtakingos personos. Jiems visada buvo gerai gyventi: vienam ir prie
  fašistinio rėžimo, antrai prie KGB-istinio komunistinio, o dviem ir taip
  gerai. Šios personos prisitaiko prie visų, o tai jau pavojingi
  žmogeliai...

 • ...?. 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 11:47:14

  Sunku suprast,ar ta Strekulienė iš "durdomo",ar ji mus laiko idijotais?

 • Konorieti 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 11:37:27

  Lads LIETUVA valdo isversta skurei

 • žinia 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 10:50:39

  Išpuolis prieš Lietuvą.
  Internetiniame šiukšlyne, mūsų Vytis pavadintas balvonu ir (partinių
  gaujų) LRT veikėjų pagalba tai (su pasitenkinimu) paskleista Tautai.
  Paklausykim kaip niekinama Lietuva ir Tauta,
  va čia nuo (1:13:00)
  lrt.lt/mediateka/irasas/1013673412/ryto_garsai_2017-08-08_06_30

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 10:42:47

  (2017 kovo skaičiai)
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 1222 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.35 e/kg (35
  eurocentai/kg).
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 335 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.54 e/kg (54
  eurocentai/kg).
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga ir vėl didinama kaip ir
  kasmet nuo balandžio mėn.
  __________
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga didėja kasmet, o miltų
  kaina nekinta jau k_e_l_i_s metus iš eilės.
  __________
  Štai kokia yra mūsų duona kasdieninė.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 10:41:33

  25-čio visi įtakingiausieji yra verti didžiausios bausmės,
  už l. sunkius padarinius Tautai ir Lietuvai.

 • Visiems 2017 rugpjūčio mėn. 21 d. 10:31:29

  Labai aisku KAD VIENAS. Zmogus trijose asmenise valdo LiettuvaPrezidenta
  seimo pirmininka ir premiera juo didenybie KGB spikas slapyvardieDIEDUULIE.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
 • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Prenumerat 2018