respublika.lt

Kas iš tos teigiamos politinės įtakos, jei piliečiai jos nejaučia?

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 23 08:13:21, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 6 nuotr.
Gabrielius Landsbergis. Eltos, redakcijos archyvo nuotr.

„Respublikos“ praėjusios savaitės žmonės, - anot visuomenės nuomonės, patys įtakingiausi mūsų politikai. Anot tos pačios visuomenės nuomonės, keistai savo įtaka darantys įtaką. Gal net visai ja nesinaudojantys. Nes, anot tos pačios visuomenės nuomonės, 64 proc. visuomenės mano, kad reikalai Lietuvoje krypsta į blogąją pusę. Ir 57 proc. gyventojų yra nepatenkinti, kaip veikia Lietuvoje demokratija.

 

Šeimos finansinė padėtis, anot visuomenės nuomonės, pagerėjo tik 12 proc. apklaustųjų, o pablogėjo 40 proc. Tad kokią mistinę įtaką turi įtakingiausieji, jei ji nesusijusi nei su demokratija, nei su pragyvenimo lygiu ir nepadeda atsikratyti vyraujančių pesimistinių nuotaikų.

Įtaką painioja su baime?

Matyt, įtaką žmonės suvokia kitaip. Kaip neribotą konkretaus asmens valdžią. Ir su ja susijusią paprastų mirtingųjų baimę. Suprask - pats įtakingiausias turi didžiausią asmeninę patranką, o kiti - vis po mažesnę. Gali iššauti, bet gali ir neiššauti. Pasigailėti. Tad šiuo aspektu trejus pastaruosius metus pati „baisiausia“ yra Dalia Grybauskaitė. Antroje vietoje pagal „baisumą“ trejus metus iš eilės stūkso premjeras. Tik pavardė ir vardas keičiasi. O trečioje vietoje pagal asmeninio pavojingumo laipsnį trečius metus dėliojamas vis kitas asmuo. Lyderis. Verslininkas, visuomenininkas ar valdančiosios partijos lyderis. Vien todėl trečias, kad ne premjeras. Kito logiško paaiškinimo nėra. Ir dar todėl trečias, kad atrodo žmonėms pavojingas. Pilkasis kardinolas. Galintis paveikti pirmą ir antrą įtakingąjį. Todėl sukuriama Garbės lenta. Su vis ta pačia schema. Prezidentas-premjeras-pilkasis kardinolas. Sugalvota išsigandusių piliečių. Sudėlioja iškiliuosius pagal asmeninio pavojingumo laipsnį. Sukelia į Garbės lentą. Kad padėkotų už tai, kad lyderiai savo neribotomis galiomis nesinaudoja 100 proc. Dar piliečius šiek tiek tausoja. Ne Šiaurės Korėja. Oho, kiek galėtų pakenkti nesivaldydami. O senėjanti, išsilakstanti visuomenė net neturėtų jėgų pasipriešinti.

Jei asmens įtaka būtų suvokiama teisingai, kaip tiesioginis poveikis, padedantis valstybei augti, demokratijai klestėti, o piliečiams turtėti, pats įtakingiausias turėtų būti premjeras. Nes jis atstovauja vykdomajai valdžiai. Logiškai mąstant, kiekvienas naujas ministrų kabinetas kažką bent kiek vykdo kitaip. Bet Lietuvoje besikaitaliojančios premjerų pavardės ir su jomis susiję skirtingi „vykdymai“ nė kiek nepaveikia padėties šalyje vertinimų. Nė kiek nepaveikia supratimo, kaip veikia šalyje demokratija. Nė kiek nepaveikia šeimų finansų. Toks įspūdis, kad įtakingiausieji šalies asmenys tiesiog stūkso, ir tiek. Kaip amžių amžiams patikimos institucijos. D.Grybauskaitė kaip priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, o premjeras, nesvarbu, kokia pavardė, - kaip Bažnyčia. Pasakė - ir amen. Įtakingiausiųjų asmenų parinkimas neturi nieko bendro su jų darbo rezultatais. Vis vien būsi pozityvas. O praradęs valdžią, iškart pradėsi dardėti į negatyvą.

Prieštarauja energijos tvarumo dėsniui

41 proc. respondentų mano, kad Lietuvos ekonominė padėtis pablogėjo. Nors oficialiai teigiama, kad BVP auga. Šalies įtakingiausiųjų dešimtukas galėtų susirinkti draugiškos vakarienės ir šį įtakos paradoksą aptarti. Įtaka, kaip žinome, yra tam tikra energijos rūšis. Energija kaip materija niekur nedingsta, tik pereina į kitą būvį. Įsivaizduokime, kad įtakingųjų dešimtukas, mūsų Olimpas, bando tarpusavyje išsiaiškinti, kodėl jų spinduliuotė tokia neveiksminga. Susirinkimą-vakarienę pradeda asmenybė, pažymėta slapyvardžiu „Gaisrinė“:

- Įtakingieji, kur dingsta mūsų energija? Ką darome ne taip, jei visa išlekia per orlaidę ir Lietuvoje neužsilieka? Jei gauname atvirkštinį įtakos rezultatą. Prieštaraujame energijos tvarumo dėsniui. Skverneli, gal tu su minusu? Tu kas - anodas ar katodas? Gal mano energiją vagi? Prisipažink. Patriarchą bent suprantu, į priekį išlindo ir užstoja anūkas. Blinkevičiūtę taip pat suprantu. Juk ne elektrinė. Kol energiją iš Briuselio perduoda, nieko nelieka. Tik elektros lemputei. Bet aš taip stengiuosi, o rezultato - jokio. Noriu žmones į Lietuvą sugrąžinti, bet išvarau. Gerbiamieji, kuris iš jūsų yra užsislaptinęs trikdis? Kas mane blokuoja kaip Sitkūnų stotis? Kodėl mano impulsai oro uostų nepasiekia? Nė vienas neblokuoja? Visi valstybei lojalūs? Sakote, pati arba peršalau, arba pervargau. Tada pasidalinkime užduotimis. Trys einame į gatves ir kartojame mantrą: „Ak, kaip puikiai mane veikia demokratija. Iš pat ryto jaučiu jos veikimą, dvelksmą, aromatą.“ Kiti trys vaikščiokite parkuose kartodami: „O gyvenimas tai gerėja! Kas minutę. Ogi gerėja. Štai ir vėl pagerėjo.“ Tik tvirtai. Ir garsiai. Be jokios klausiančios, abejojančios intonacijos. Gerėja - ir taškas! Jei kam negerėja, vadinasi, meluoja. Trečia grupelė tegul klausinėja žmonių, kas yra blogoji pusė. Kurioje pusėje. Kodėl einate į blogąją pusę. Žmonės į tokį klausimą neatsakys, sutriks. Sakys - ko čia kabinėjiesi, einu ne į pusę, bet į darbą, parduotuvę, polikliniką ir t.t. Tad kitą sykį, kai bus klausiama respondentų, į kurią pusę krypsta Lietuvos reikalai, žmonės, vos išgirdę žodį „pusė“, išjungs telefoną. Spec. tarnybos turėtų išsiaiškinti, kodėl Lietuvoje tiek nepatenkintų. Su kiekvienu nepatenkintu pasikalbėti asmeniškai. Įrodyti, kad neteisinga orientacija. Šiaurės Korėjoje visi patenkinti.

Žmonės sudarinėja įtakingųjų dešimtukus, šimtukus, nors tikrąją šių asmenybių įtaką būtų galima patikrinti daug paprasčiau ir patikimiau. Pvz., tegul atsistoja kelyje į Suvalkus. Kiek per pusvalandį įtikins lietuvių ekipažų neapsipirkti Lenkijoje. Jei nepažadės nuleisti padangą, atimti teises, apriboti teisę į vaikų globą, nė vieno ekipažo nesustabdys. Dar išgirs, ko oficialiai negirdėję. Galės pasidžiaugti, kad demokratija veikia. Štai čia būtų tikroji visuomenės apklausa. Įtaką taip pat galima patikrinti pajūryje. Kiek asmenų įkalbėtų nesimaudyti audringoje jūroje? Daugiau nei gelbėtojai ar mažiau? Kiek emigruojančių įkalbintų grįžti iš oro uosto namo? Štai čia būtų tikroji, tiesioginė įtaka arba neįtaka. Pvz., D.Grybauskaitė savo žavesiu sulaikytų tris išvykstančius, Ramūnas Karbauskis savo pinigais - dešimt, o netyčia sugedęs lėktuvas - dar daugiau. Štai tada jau būtų galima sudaryti tikrąją įtakingųjų eilę.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s