respublika.lt

2017 gruodžio 18, pirmadienis

Kas bus, kai ES šaltinis išseks?nuotraukos (19)

2015 liepos mėn. 30 d. 08:09:39
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, zinios@vakarozinios.lt

Lietuvai katino dienos baigiasi: šalies išsivystymo lygiui kylant ir artėjant prie Bendrijos vidurkio, po 2020 metų ES parama gali gerokai sumažėti. Kitaip tariant, artėja laikas, kai į ES biudžetą įmokėsime daugiau, nei iš jo pasiimsime. „Vakaro žinios“ domėjosi, kaip valdžia tam ruošiasi ir kaip spręsime problemas, kurias dabar užglaistome ES paramos lėšomis.

 

Lietuva - viena geriausiai ES paramą panaudojančių ES valstybių narių. ES paramos lėšos sudaro didelę dalį mūsų valstybės biudžete, tačiau jos - ne amžina duotybė. Artėja laikas, kai tapsime ne paramos pravalgytoja, o šalimi donore, duodančia daugiau, nei ima.

ES paramos dydis priklauso nuo BVP vienam gyventojui. BVP mūsų šalyje jau baigia pasiekti ES vidurkį - 75 proc. Naujausiais „Eurostat“ duomenimis, paskelbtais šių metų sausį, 2013 metais vienam Lietuvos gyventojui tenkantis BVP, apskaičiuotas pagal perkamosios galios standartą, išlyginantį kainų skirtumus tarp šalių, sudarė 73 proc. Tikėtina, kad 75 proc. riba bus viršijama jau paskelbus 2014 m. statistiką.

Beje, jau skirstant 2014-2020 metų finansinę paramą norėta Lietuvą perkelti iš mažai išsivysčiusių šalių grupės į besivystančių ES šalių grupę. Jai priklauso valstybės, kurių išsivystymo lygis siekia nuo 75 iki 90 proc. ES vidurkio. Po intensyvių derybų Baltijos šalims buvo padaryta išimtis.

„Vakaro žinios“ teiravosi ministrų, kaip ruošiamasi kitam ES finansinės paramos laikotarpiui, kai neteksime svarbaus biudžeto pajamų šaltinio. Už ką remontuosime, tiesime kelius, renovuosime pastatus, skatinsime žemės ūkį?

Kęstutis Trečiokas, aplinkos ministras:

Atsakymas dvejopas: esame tokioje kryžkelėje, kai kuriame planus, bet negalime sakyti, kad juos jau turime parengtus. Laiko iki 2020 metų likę ne taip jau mažai. Įvairios sritys mažesnei paramai bus skirtingai pasiruošusios. Faktas, kad tikrai stipriai turėsime pasukti galvas, kaip kokią sritį tvarkysime. Tačiau aš manau, kad pagrindai yra dedami jau dabar, esamu finansiniu laikotarpiu.

Turime efektyviai išnaudoti tą paramą, kokią gavome. O jei sakyčiau, kad žinome puikiai, kaip tvarkysimės, kad planą turime, būčiau neteisus. Tačiau jei sakyčiau priešingai - kad mums tai nerūpi, kad mes negalvojame, - meluočiau. Mes esame pasiekę projektavimo stadiją, žiūrime į atskiras sritis.

O dėl renovacijos - čia problemos nėra, nes tai - klimato kaitos programos lėšos, jos visais atvejais bus kaupiamos. Dėl biudžeto, aišku, negaliu atsakyti - jis labai priklausys nuo ekonominės situacijos. Tačiau logiška, kad po 2020 metų parama renovacijai mažėtų. Juk yra statomi nauji, energetiškai efektyvūs namai, atitinkantys visus reikalavimus, o energetiškai neefektyviausi jau bus iki to laiko renovuoti. Taigi valstybei našta tikrai mažės. Be to, mes kuriame fondą, į kurį grįš lėšos, jau panaudotos renovacijai, juk yra paskolų sistema.

Manau, kad jokio stebuklo po 2020 m. tikrai neįvyks. Daugybė šalių eina tuo keliu - vienos anksčiau pasiekia tą išsivystymo lygį, netenka dalies paramos, kitos - vėliau.


Evaldas Gustas, ūkio ministras:

Iš tikrųjų jau dabar galvojame, kaip pasiruošti šiai situacijai. Jau dabar bandome tvarkytis. Yra keletas Vidaus reikalų ministerijos pateiktų iniciatyvų, kaip pakelti tą paramos lėšų sumažėjimą. O tai būtų galima padaryti Lietuvą suskirstant į du ar tris regionus. Tada ES parama Lietuvai būtų skiriama ne kaip vienam išsivysčiusiam regionui, o galėtume paramą gauti pagal tai, kaip atskiri regionai atitinka išsivystymo lygmenį. Savaime suprantama, kad tie, kurie nebus priskirti prie sostinės, be paramos neliks. Manau, kad ta parama per kitą finansinį laikotarpį išliktų tokia pat, išskyrus, žinoma, sostinę ir aplink ją esančius rajonus. Sostinei tada jau tektų gyventi be ES subsidijų, nes tai labiausiai išsivystęs šalies regionas, jis išsiskiria pagal savo indėlį į BVP.

Kad po 2020 metų, kai prasidės kitas finansinės paramos laikotarpis, gali būti šioks toks šokas, - be abejo. Reikia nepamiršti, kad jau per šį finansinį laikotarpį mažėja kai kurios subsidinės priemonės. Mes stengiamės labiau pereiti prie finansinės inžinerijos priemonių - tai yra paskolos verslui per garantijas, per rizikos kapitalo fondus. Mokome verslą dirbti su tokiomis galimybėmis. Manau, kad per likusį laikotarpį pripratinsime verslą prie tokių priemonių ir jie patys išmoks tvarkytis.


Virginija Baltraitienė, žemės ūkio ministrė:

Konkretaus plano nėra, bet mes tam ruošiamės, apie tai kalbame. Dabartinė investicinė parama (kalbu apie kaimo plėtros programą) tikrai gali mažėti arba jos visai nelikti. Tai reiškia, kad mūsų ūkininkai turi tam pasiruošti, o subsidijos, tie daugiau nei 6 mlrd. litų, kurie ateina į kaimą, turi padėti užtikrinti mūsų ūkininkų konkurencingumą. Matome, kad turime tokių ūkių ir ūkininkų, tokių žemės ūkio bendrovių, kurios jau šiandien savo technologijomis ir kuriama produkcija gali konkuruoti su ES šalimis. Manome, kad sumažėjus investicinių programų lėšoms (jei bus tęsiama ta pati žemės ūkio politika) mums turėtų didėti tiesioginės išmokos. Jos palaikytų ūkininkų pajamas.

Aišku, derybos dėl kito finansinio laikotarpio prasidės tik 2018 metais. Ūkininkai, investuodami į savo ūkius, į jų plėtrą, tam kitam periodui ruošiasi. Reikia suprasti, kad kiekvienas nebus pajėgus konkuruoti ES rinkoje. Kaip dieną matome, kad yra labai daug smulkių ūkių, ypač pieno sektoriuje. Juose yra gal tik 2-3 karvės. Deja, galima prognozuoti, kad po 2020 metų tokių ūkių gali labai sumažėti. Bet mūsų tikslas yra stiprinti vidutiniuosius ūkininkus, kurie turi 40-50 melžiamų karvių arba ūkius po 100 hektarų. Mūsų tikslas - iki kito finansinio periodo stiprinti daržininkystę, paremti sodininkystę, gyvulininkystę. O štai grūdininkai pas mus ir taip labai stiprūs, jie daug eksportuoja ir yra pasiruošę kitam laikotarpiui.

O skaičiavimų, kiek galėtų mažėti parama, kol kas nėra. Kaip minėjau, derybos prasidės tik 2018 metais ir viskas priklausys nuo mūsų ekonomikos ir BVP augimo. Dabar, šiuo finansiniu laikotarpiu, mums parama jau yra 14 proc. mažesnė nei 2007-2013 m. Turbūt galima manyti, kad kitu periodu parama gali mažėti dar milijardu litų, o gal dar labiau, jei išvis ją gausime.


Šarūnas Birutis, kultūros ministras:

Galiu pasakyti, kad konkretaus plano nėra. Šį laikotarpį mes, Kultūros ministerija, išvis pirmą kartą gavome ES finansavimą, be to, deja, pagal poreikius labai menką. Kaip iki šiol gyveno skriaudžiama kultūros sritis - taip ir gyvens toliau. Matyt, dabar kažkiek to deguonies įkvėpsime, panaudosime paramą paveldui ir infrastruktūrai atnaujinti, o vėliau gal vėl teks grįžti prie bado dietos ir deficito.

Mes nuolatos esame ištikti šoko, nes finansavimas paveldui ir kultūros infrastruktūrai siekia tik 10 proc. viso poreikio. Kultūros paveldas be paramos gali negrįžtamai sunykti, o biudžeto lėšų tam tikrai nepakanka. Reikia kalbėti ir apie koncertų sales, muziejus, kitus kultūros infrastruktūros objektus, kurių arba neturime, arba jie yra sovietinių laikų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (19)

 • Nezinia 2015 rugpjūčio mėn. 02 d. 16:35:25

  Man galvojasi ,kad viena karta ,bus finalas prieitas kiek gali duoti ,ir ar
  skaidriai ,ios skirstomos ,daug naudoja nebutiniems reikalams-reikia
  skaidrumo.

 • plano 2015 liepos mėn. 30 d. 17:53:25

  neturejo ir Graikija.Kas atsitiko-zinom.

 • o-o-o 2015 liepos mėn. 30 d. 17:24:08

  Apie kokią čia paramą kalbama? Kai daiktus vadini tikraisiais vardais,
  viskas tampa aišku. Ne parama, o paskola, kurią reikia gražinti, nes
  europa nieko niekam niekada veltui neduoda. Privalėsim atiduoti ir su
  dideliu kaupu. Aš asmeniškai iš europukų nieko nesiskolinau. Kas
  skolinosi, tas tegu ir atiduoda, prie ko čia žmonės? Klinikiniai
  idiotai, pasivadinę elitu,spekuliantai, pasivadinę verslinykais,
  atiduokite europukams skolas patys.Jums reikėjo, o ne žmonėms šito
  šūdo,vadinamo es, ir sušikto popiergalio-eurotugriko.Verkšlena
  glušiai, kad plano nėra. O kada jūs ką planavote valstybės labui,jūs
  planuojate tik savo ir savo išperų rytdieną. Verkiate, kad užsisuks
  kranelis jums asmeniškai, tfu...parazitai...

 • > Baltam 2015 liepos mėn. 30 d. 16:09:38

  Geras, teisingai čia skėlei.

 • Prorokas 2015 liepos mėn. 30 d. 15:57:42

  Nieko neatsitiks ,kai nustos ES teikti pinigus.Iki to laiko darbingi
  žmonės emigruos, Valdžia visa gerkle rėks koks rojus Lietuvoje , o
  pensininkai aukos pensijas valdžiai išlaikyti.Tada ir baigsis
  emigracija,nereikės jokių priemonių stabdyti emigraciją .Bedarbystės
  irgi nebus nes nebus kam dirba.Nebus streikų,profsąjungų , visi bus
  patenkinti , valdžios žiniasklaida kurs lozungus apie LR -Lietuvos
  Rojų.

 • Baltam 2015 liepos mėn. 30 d. 15:28:00

  baik tu,kur parazitai gali isvaziuot?nesimokinai biologios?kai nabasnikas
  supus,ismirs ir jame gyvenantys parazitai

 • Baltas 2015 liepos mėn. 30 d. 15:10:29

  Kai šaltinis išseks, gal pagaliau ir politiniai balvonai - parazitai
  emigruos.

 • Lietuvis 2015 liepos mėn. 30 d. 15:10:27

  Kam jiems galvoti , prie lovio bus jau kiti , tiems teks galvoti . Svarbu ,
  kad ES parama Lietuvoje gerai"isisavinama"

 • simas 2015 liepos mėn. 30 d. 14:33:22

  Iki2020 metu ? ES jau bus lavonas.......

 • m 2015 liepos mėn. 30 d. 13:21:36

  Kas bus - ogi užgavėnės baigsis, ateis gavėnia...

 • Dalia 2015 liepos mėn. 30 d. 10:42:50

  Aš tai nejaučiu, nes paramos negaunu, gyvenu iš pensijos, ir man niekas
  nepasikeitė. Kažkam gal pasikeitė, bet žmonės juk negalvoja, kad tą
  paramą reikės grąžinti, o grąžinti kažkokiu būdu vis tiek reikės.
  O kas bus, kai ji baigsis, iš viso negalvoja.

 • Kas bus? 2015 liepos mėn. 30 d. 10:40:53

  O gi nieko nebus. Bus tik praskolinta šalis, kuri prašysis pati į
  Europos konfederaciją gubernijos statusu. Tam ta parama ir dalijama.

 • Aldona 2015 liepos mėn. 30 d. 09:57:50

  Aš tikrai ne. Tie pinigai panaudojami ne ta linkme, kaip reikia. Jie
  iššvaistomi, ir ne aš viena tai matau. Prastai gyvenam, jei paramos
  neliks, gyvensim dar prasčiau. Bet ji pasibaigti turi kada nors, yra
  pradžia, turi būti ir pabaiga.

 • Butvilas 2015 liepos mėn. 30 d. 09:27:05

  Tikrai nepajaučiau, kad man būtų kažkuo gyventi geriau. Tai gal tos
  paramos iš viso nereikėjo. Nes jai pasibaigus gal net gyvensime blogiau,
  nei gyvenome.

 • gelbekit 2015 liepos mėn. 30 d. 09:25:43

  akiu muilinimas!
  isvaziuoti kuo anksciau ir kuo toliau... priezastys aiskios. kas nemato,
  negirdi - nesupranta , kad vaikams nera cia ateities!
  gelbekit vaikus ir anukus!

 • Rokas 2015 liepos mėn. 30 d. 09:20:08

  Daugiau pajutau bendrą ES naudą. Štai Šengeno erdvė, pavyzdžiui. Kada
  galėjome pagalvoti, kad taip laisvai važinėsime? Kartais žmonės tokių
  dalykų neįvertina.

 • Private 2015 liepos mėn. 30 d. 08:59:47

  Teks privatizuoti ministerijas.

 • nespeliosiu 2015 liepos mėn. 30 d. 08:56:55

  kas bus 2020m.,bet tikrai zinau kas bus 2040m.is LT liks tik pavadinimas su
  1,5 mljn.vegetuojanciu gyventoju, is kuriu daugiau nei puse bus pensininkai

 • Aistė 2015 liepos mėn. 30 d. 08:34:19

  Kažkas turėjo pagerėti, gal keliai geresni. Bet didelių permainų
  nepastebėjau. Štai paramai sumažėjus tektų parodyti, ką iš tikrųjų
  galime ir mokame. Žmonės juk nesupranta, kad ta parama ne už dyką
  duodama. Todėl ir eikvoja dabar pinigus ne ten, kur reikia.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRAS: mažiausiai du žmonės žuvo, o dar trys nukentėjo per gaisrą viešbutyje „Cameron House“, kuris yra prie Loch Lomondo ežero Škotijoje.
 • ŽUVO: Etiopijoje, Oromijos regione, per pastarąsias penkias dienas etninių susirėmimų aukomis tapo mažiausiai 61 žmogus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek šiemet jums reikėjo skirti pinigų vaiko Kalėdų šventei mokykloje?

balsuoti rezultatai

Ar per Kalėdas jums tenka dirbti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  -2 C

   -4   0 C

 

   -1  0 C

    -1  0 C

   -1  0 C

 

   -1 +1 C

    1-3 m/s

    2-3 m/s

 

      2-4 m/s

 

USD - 1.1806 PLN - 4.2167
RUB - 69.5043 CHF - 1.1669
GBP - 0.8825 NOK - 9.7828
reklama
Velyke2017