respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Kas bendra tarp lietuviškų reitingų ir britų monarchijosnuotraukos (26)

2017 rugsėjo mėn. 17 d. 12:17:12
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Lietuvos gyventojų rugpjūčio simpatijų paradoksas. Nors rugpjūtį 39 proc. piliečių skundėsi, kad jų šeimų finansinė padėtis PABLOGĖJO, politikams jie tą patį mėnesį buvo itin atlaidūs bei meilūs. Politikų reitingai rugpjūtį GERĖJO. Žmonės kilniaširdiškai primetė bent po kelis procentus. Šį paradoksą atskleidė viešosios nuomonės tyrimų agentūros „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa. Užsakyta naujienų agentūros „Elta“.

 

Kas dedasi? Už ką kyla reitingai? Jei keturi iš dešimties gyventojų sako, kad jų gyvenimas pablogėjo. Pirmoji mintis - piliečiai grybavo, uogavo, dejavo, savaitgaliais kepė šašlykus ir beveik pamiršo, kad šioje rugpjūčio žemėje esama ir politikų. Nes jie prieš Seimo rudens sesiją minimaliai šmėžavo prieš piliečių akis. Patys kažkur grybavo, uogavo, dejavo, kepė šašlykus. Tad bitutėms dūzgiant, dobilienai žydint, tarp piliečių ir jų valdžios įsivyravo trapios paliaubos. Apsimeskime, kad jų nematome. Ai, tegul ir jie gyvena. Juk irgi žmonės. Štai šitą ir šitą, regėtą televizoriuje, kaimynė matė Palangoje brendantį į jūrą. Saulėje neįdegusį. Taigi toks pats kaip aš. Vaikus, anūkus gano. Šeimyniškas.

Piliečiai nebuvo linkę sieti savo gerovės su politikų veiksmais. Vien žavėjosi politikų portretais. Dar siejo juos su lietumi, perkūnija, vėjo greičiu ir debesuotumu. Lietuva tiesiog atsipalaidavo. Maždaug taip. Vaikučiai, gyvenkime draugiškai.

Rugpjūtį palankiausiai buvo vertinamas Valdas Adamkus (75 proc.), Dalia Grybauskaitė (69 proc.) ir finansų analitikas Gitanas Nausėda (58 proc.). Vėlgi paradoksas. 39 proc. gyventojų finansinė padėtis pablogėjo, tačiau net 58 proc. respondentų itin palankiai vertina komercinio banko finansinį analitiką. Už ką? Už specialisto ypatingas pastangas, kad piliečiai nenuskurstų ar nuskurstų? Ogi už nieką. Už nieką, kas būtų susiję su valiutų kursais, akcijomis, kainomis, skurdu, neskurdu ir t.t. Tai už ką toks palankumas? Na, tiesiog patinka - ir tiek. Kam ieškoti logikos? Kam svarstyti, kodėl ne ekonomistas Romas Lazutka? Logikos nėra. Arba tik tokia. Angliška. Dalis britų nemėgsta monarchijos, bet mėgsta monarchus. O lietuviai rugpjūtį nemėgo politikos, bet labiau pamėgo politikus. Dalis britų nemėgsta monarchų, bet mėgsta karalienę. Britai turi karalienę, o mes - V.Adamkų. Britai turi princesę ir mažiuką princą. O mes turime D.Grybauskaitę ir visai ne mažiuką G.Nausėdą. Mes į savo krepšius grybų, o į jų krepšius - reitingų. Ai, primėtykime. Negi gaila? Dručkiams už tai, kad jiems vasarą su švarkais per karšta, o kitiems už tai, kad originalesni.

Malonu žiūrėti ir į kitus palankiausiai vertinamus asmenis. Tiesiog šiaip. Vertinant vizualiai. Kaip paveikslus. Kaip vietinius bradus pitus. Na, ko Jonučiuose ar Kaniūkuose gyvenantis gali asmeniškai tikėtis iš tikro B.Pito? Papildomo euro? Ogi nieko. Iš vietinio B.Pito - taip pat. Bet vis vien simpatiškas. Matyt, taip mąstė tas nenuspėjamas, beveik neprognozuojamas rugpjūčio saulėje atitirpęs reitinguotojas. Ne iš Holivudo. Iš Lietuvos. Panašiai nenuspėjamai elgęsis ir praeitų metų rugpjūtį. Ir pernai 39 proc. respondentų skundėsi pablogėjusiu gyvenimu, o 48 proc. atrodė, kad jų šeimų finansinė padėtis nepasikeitė.

Ai, myliu, bet nepasitikiu!


Dar vienas lietuviškas paradoksas. Piliečiai palankiai asmenį vertina, bet juo visiškai nepasitiki. Maždaug taip. Maloniai balkone pasisveikinčiau, išvaizdą pagirčiau, bet į savo butą neįsileisčiau. Dar apvogs. Bent taip „galvojo“ apklausos šį rugpjūtį. Premjerą Saulių Skvernelį gerai vertino 50 proc. respondentų. Bet pasitikėjo tik 9 proc. Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį palankiai vertino 48 proc. apklaustųjų. Bet pasitikėjo tik 3 proc. Aiman, net V.Adamkumi pasitiki tik 5 proc. Lygiai tiek pat, kiek Gabrieliumi Landsbergiu. Nors V.Adamkus pagal palankumą reitingų viršuje, o G.Landsbergis - gale, tačiau pasitikėjimas šiais politikais vienodas. Argi ne loginis absurdas. Maždaug taip. Tave, virėjau X, myliu, tavęs, virėjau Y, nemyliu, bet vienodai tikiu, kad mane ir X, ir Y nunuodys. Galima pagalvoti, kad žmonės laiko politikus žaviais aferistais, melagiais, mikliapirščiais fokusininkais. Nesiruošia jais pasitikėti, bet vis vien žavisi. Kaip prokuratūros nepagautais, į žmones prasimušusiais sukčiais. Arba kaip Pravieniškių pataisos namuose. „Bachūras, atrodai kietas. Mikliai „dūchus“ išdūrei. Pagarba, o jiems ragas. Bet manęs neišdursi. Savo daiktų bei paslapčių vis vien nepatikėsiu“. Išvada - žmonės Lietuvoje jau beveik niekuo nepasitiki. Išskyrus telefoniniais sukčiais. Tačiau linkę žavėtis. Jurginais, rožėmis, kai kuriais politikais. Kaip saldainių reklamoje. „Merci, dėkoju tau, kad esi!“. Ponai ir ponios, aš sužavėtas.

Partijų lyderiai rūsyje ir pusrūsyje

Į palankiausiai vertinamų visuomenės veikėjų dešimtuką pateko tik vienas politinės partijos vadovas. „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Kitų, Seime daug gausesnių partijų lyderiai, tokie kaip Ramūnas Karbauskis, Gabrielius Landsbergis, Valdemaras Tomaševskis, Remigijus Šimašius, vertinami daugiau neigiamai nei teigiamai. Jei valdančiosios partijos lyderis R. Karbauskis ir didžiausios opozicinės partijos lyderis G.Landsbergis vienodai gauna po 59 neigiamus procentus, tai vyraujantis požiūris į Seimą išlieka neigiamas. Nieko naujo. Ir po 100 metų, jei valstybė išliks, turėsime neigiamą Seimą, neigiamas partijas, neigiamus politikus ir bent dešimtuką simpatiškų. Ir blogėjantį dalies respondentų gyvenimą. Dėl ligų. Dėl senatvės.

O kas būtų, jei sudarytume Seimo „svajonių rinktinę“. Paliktume tik simpatiškuosius. V.Adamkų, D.Grybauskaitę, G.Nausėdą, S.Skvernelį, V.Pranckietį, Visvaldą Matijošaitį su Broške, Liną Antaną Linkevičių, Aušrą Maldeikienę, Viliją Blinkevičiūtę, Ingridą Šimonytę, Andrių Tapiną, Remigijų Žemaitaitį ir Naglį Puteikį. Turėtume tokį nediduką, bet daugumos mėgstamų žmonių parlamentą. Visiškai tarpusavyje nesuderinamą. Išsivadintų idiotais, naudingais idiotais, nenaudingais idiotais ir t.t. Gal net susimuštų. Šaltakraujė išliktų tik Broškė. O tarp besiskeryčiojančių individualybių nebūtų jokios amortizacijos. Tų tyliųjų, klusniųjų seimūnų kamšalo. Niekas negalėtų dirbti, nes tik vadintųsi, pravardžiuotųsi, aiškintųsi „pozicijas“ ir t.t. O piliečiai? O jie vis vien vertintų savo numylėtinius palankiai. Kaip kokį nors princą Harį. Mylėtų kaip fizinius asmenis. Ir toliau nepalankiai vertintų tokį Seimą-svajonių komandą kaip juridinį asmenį.


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (26)

 • visi tyčiojatės patys iš savęs 2017 rugsėjo mėn. 19 d. 17:47:35

  Taip pasakytų tūlas valstietis ir Tautos klasikas---Durnių laivas,kurį
  vairuoja nusikokošinęs gaidys.

 • visi tyčiojatės patys iš savęs 2017 rugsėjo mėn. 19 d. 17:24:41

  Taip pasakytų tūlas valstietis ir Tautos klasikas---Durnių laivas,kurį
  vairuoja nusikokošinęs gaidys.

 • Taip 2017 rugsėjo mėn. 19 d. 09:51:58

  Paskelbkit kokiame nors tinklalapyje visų tų reitinguojamų
  valdžiažmogių pavardes ,o žmonės internetu tegu balsuoja už
  juos.Štai čia ir pamatysime tikrus rezultatus.......

 • Ačiū autorei 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 21:33:03

  Geras straipsnis,smagiai perskaičiau...tie reitingai,tai lietuviškas
  tautinis jumoras...tautosaka

 • Naivuoliai,na,kas gi tiki 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:23:42

  šiomis apklausomis.Tai juk grynas blefas, juk realybėje tai atrodo
  nepamatuotai absurdiškai ir gana kvailokai,čia Gaidžio darbas
  įsiteikiant esamai vyresnybei ir daugiau nieko.

 • b 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 12:02:26

  valdzios nekenciu..jau baigesi kantrybe.zmones gelbekimes...

 • pamenu 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 10:46:16

  tarybiniais laikais irgi visi labai mylėjo leniną, brežnevą ir t.t.
  Kitos nuomonės viešai tiesiog būti negalėjo. Taip dirbtinai buvo
  formuojama "visų nuomonė". Tie patys triukai vyksta ir dabar.

 • nuomonė 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 09:57:40

  Kadangi jau daug metų žmonės piktinasi,kada ir ką apklausinėjo,jei
  nei vienas neprisipažįsta, "apklausinėtojai" juk galėtų brūkštelėti
  : remiantis tuo ir tuo,o jei tai tik 'valstybinė paslaptis" ... Šiaip
  keista, kai tarkim koks žinomas asmuo rinkimus laimėjo vos vos
  ketvirtadaliu rinkėjų balsais,o reitingai iškarto po rinkimų ir visą
  likusį laikotarpį iki šiol , kaip prikalti vos ne trigubai didesni.

 • Safyras 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 07:34:09

  Jau krepšinio nugalėtojai parodė, jog visada reikia laukti staigmenos, o
  ne kelti ant pjedestalų tų, kurie iš karto parodo visas savo kortas,
  ypač, kai kameros įjungtos... Todėl ir mokami milijonai ne aišku už
  ką, bet juos uždirba paprasti žmonės...

 • Nepažįstu ir negirdėjau 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 05:46:10

  NEI VIENO apklausiamojo.
  Apklausos yra blefas.
  Štai dailus vyras Nausėda,bankų klapčiukas,aukštai užtupdytas
  reitinguose.
  Išeitų,žmonės MYLI bankus?Betgi-nė velnio !
  Kam reik tų pasakų?saviapgaulei?kas jas kuria?

 • visiems 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 04:08:42

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • NUOMONE 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 22:31:48

  sitie reitingai arba padaryti arba tauta visiski idiotai......

 • Baba 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 22:04:07

  Adamkus visada apklausų viršūnėje. Gal kas galėtumėte pakomentuoti,
  kaip jis įtakoja politinį ir ekonominį Lietuvos gyvenimą, kad pasiekia
  reitingais tokias aukštumas, jog net Grybauskaitę su Skverneliu tolokai
  už savęs palieka?

 • X 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 21:44:12

  Mano galva visos apklausos yra mitas, nes niekas nematė ir negirdėjo apie
  apklausiamus žmones. Tai valstybinė paslaptis. Tiek žinių.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 17:28:58

  Apklausiama taip. Uzduodamas klausimas:ka jus noretumet pakart pirmuosius
  Lukiskiu aiksteje, matydami kaip sugriauta Lietuva? Zmones isvardina,
  kuriuos pirmiausia kartu, o gaidziai stato juos i reitingu pradzia.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 17:27:38

  Apklausiama taip. Uzduodamas klausimas:ka jus noretumet pakart pirmuosius
  Lukiskiu aiksteje, matydami kaip sugriauta Lietuva? Zmones isvardina,
  kuriuos pirmiausia kartu, o gaidziai stato juos i reitingu pradzia.

 • senis 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 17:22:57

  Apklausiama taip. Uzduodamas klausimas:ka jus noretumet pakart pirmuosius
  Lukiskiu aiksteje, matydami kaip sugriauta Lietuva? Zmones isvardina,
  kuriuos pirmiausia kartu, o gaidziai stato juos i reitingu pradzia.

 • Manau 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 16:40:41

  Manau, kad tomis apklausomis negalima pasitikėti, nes neaišku kaip
  pasirenka respondentus. Manęs ir kiek žinau, mano artimų giminaičių
  bei pažįstamu niekada nieks near klausę..

 • Vydas 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 15:55:23

  Ne visi lietuvoja gali grybauti ,nes yra tokiu zmoniu kurie vietoja
  musmeres mato baravyka ,o kai randa baravyka tai jam atrodo ,kad musmere su
  taskuciais.

 • Seni laikai 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 15:33:18

  Kažkada rinkau recenzijas apie disertacijas. Teigiamas prisegdavau,
  neigiamas - išmesdavau.

 • Taip... 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 15:33:13

  As savo komentare jau apie tai kas rasoma siame straipsnyje jau rasiau
  seniau kaip tik tie reitingai pasirode. Dauguma zmoniu mano jog padetis
  salyje tik blogeja taciau politikus del man nesuprantamu priezasciu vertina
  palankiai. Tai taip iseitu jog del blogos padeties salyje zmones ....
  kaltina save ? Kuo ne samuraju garbes kodeksas ? Jei atvirai tai as truputi
  abejoju tomis apklausomis

 • manau 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 15:26:00

  apklausos vyksta tik pačioj redakcijoj , kur kiekvienas jei nori dirbti ir
  gerai gyventi , žino kaip reikia kalbėti ir ką reikia kalbėti ....

 • VID 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 14:51:43

  Kookios cia apklausos,atsiliepkite,kada kas dalyvavote aplausose,eilinis
  makaronu kabinimas,nejaugi kas dar vis tiki šiomis nesąmonemis,jeigu
  būtų tikra aplausa,aš įsitikinęs,kad šitie veikejaI būtų
  sąrašuosi pirmi iš priešingo galo,jeigu išvis patektų į sąrašą

 • valdas 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 14:14:57

  Zmones neturi uz ka situ brudu gerbt.
  Vertina tuos ,kurie dirba del zmogaus...
  Kol kas dar ne ozija-musmirija,nors noretu...
  Lietuva lietuviams-zmonems,ne vagims bolsevikinems isperoms...

 • Matomai 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 13:56:18

  apklausiamieji yra tie patys . Tai ir rezultatai nelabai kinta. Nebent kas
  pagiriotas buvo , ar su moteriske susipykes - tai nukrypo nuo vidurkio. O
  aplamai tendencijos nekinta.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Ukis 2018