respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Karinės misijos jau negąsdinanuotraukos (14)

2018 liepos mėn. 11 d. 08:17:01
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Rugpjūčio 22-ąją sukanka 24 metai, kai Lietuva pradėjo dalyvauti tarptautinėse taikos palaikymo misijose. Šiuo metu mūsų kariai dalyvauja devyniose misijose. Kariniuose veiksmuose mūsiškiai nebedalyvauja, o vietinių gyventojų ir užsienio kolegų yra vertinami labai gerai.

1994 m. tarnauti Jungtinių Tautų taikos palaikymo operacijoje į Kroatiją išvyko pirmasis Lietuvos taikos palaikymo būrys LITPLA-1, vadovaujamas leitenanto Artūro Chrapko. Per 24 metus išsiplėtė operacijų, kuriose dalyvavo Lietuva, pobūdis ir geografija: kariai dalyvavo JT, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), Europos Sąjungos, NATO, taip pat tarptautinių koalicijų vadovaujamose operacijose „karščiausiuose“ pasaulio taškuose: Albanijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Makedonijoje, Kosove, Kroatijoje, Gruzijoje, Afganistane, Irake, Pakistane, Sirijoje, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Malyje, Indijos vandenyne.

Prieš penkerius metus užbaigta aštuonerius metus Afganistano Goro provincijoje veikusi tarptautinė provincijos atkūrimo grupė buvo pati didžiausia ir pirmoji tarptautinė karinė-civilinė misija, kuriai vadovavo Lietuva. Tai buvo specialiųjų pajėgų kariai, kurie padėjo palaikyti tvarką ir apmokė vietinės policijos dalinius, kad jie patys galėtų perimti ir išlaikyti saugumą. Tai buvo NATO operacija, kurioje dalyvavome kaip aktyvūs NATO nariai. Tačiau Afganistane ir dabar tarnauja kariai - instruktoriais bei patarėjais. Reikia paminėti, kad daugeliu atvejų misijose reikalingi būtent instruktoriai. Kosove, kur kadaise buvo tikrai pavojinga, dabar tetarnauja vienas štabo karininkas iš Lietuvos.

„Iš didesniųjų dabar vykdomų misijų pirmiausia reikia paminėti Ukrainą. Lietuvos kariai padeda ukrainiečiams modernizuoti jų kariuomenę, pritaikyti ją šiuolaikiniams reikalavimams. Padeda taikyti teoriją bei naudingą užsienio šalių patirtį. Juk dauguma lietuvių misijose dalyvauja nebe pirmą kartą.

Malyje labiau europinė misija. Ten tarnauja kariai iš daugelio šalių, ypač daug - iš Prancūzijos.

Somalyje vykdėme antipiratinę misiją. Ten turėjome tik keletą instruktorių ir apsaugos grupę, kuri saugojo pačią stovyklą.

Kitų valstybių vadovybės visada atsiliepdavo apie mūsų karius labai gerai. Visuomet girdavo pasirengimą, profesionalumą, mokėjimą bendrauti su vietiniais gyventojais“, - pasakojo buvęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak J.Oleko, norinčių vykti į misijas yra daug. Jis prisiminė vos keletą atvejų, kai kariai neišvyko, tačiau taip atsitiko dėl šeimyninių aplinkybių. Ministro įsitikinimu, jei karys nori tarnauti, tai jis nori pajusti realesnę tarnybą, karišką atmosferą, o ne tik bėgioti po miškus ar žygiuoti pagal maršą.

Yra ir dar viena vykstančiųjų grupė - profesionalų - į misijas vyksta savanoriai iš Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų. Iš jų buvo sudaryta ne viena grupė. Sudarant grupę vyksta net savotiškos varžytuvės, kuris į ją pateks. Specialistai tvirtina, kad tai, jog misijose galima geriau uždirbti, tikrai nėra pagrindinis išvykstančiųjų motyvas.

Ir vis dėlto nereikia pamiršti, kad žmonės visuomet jaučia įtampą, juk misija - ne vaikų žaidimas. Per tuos metus Lietuva tarptautinėse operacijose neteko dviejų karių: vyresniojo leitenanto Normundo Valterio, 1996 metai žuvusio Bosnijoje ir Hercegovinoje, ir seržanto Arūno Jarmalavičiaus, žuvusio Afganistane, Goro provincijoje. Buvo ir keletas sužeistų.

Situaciją komentuoja gynybos štabo vyriausiasis puskarininkis  Seržantas majoras Virginijus Molis:

Šiuo metu vykdome devynias tarptautines operacijas. Jose dalyvauja maždaug 140 karių. Karių dabar sumažėjo, nes pasikeitė pati saugumo situacija, konfliktų pobūdžiai, todėl Lietuva dabar daugiau prisideda mokymais, vykdydami apsaugą arba dirbdami štabuose - juose tarnauja tik karininkai. Kažkada, žinoma, dalyvavome ir koviniuose veiksmuose. Dabar tikrai niekas nedalyvauja.

Lietuvos kariai, gal ne tik kaip kariai, o kaip žmonės, yra darbštūs, atsakingi, pareigingi. Čia tikriausiai ir yra pagrindinės pagarbos jiems priežastys. Be to, bendras tikslas, bendra atsakomybė - labai svarus motyvas. Kiek tenka bendrauti su sąjungininkais, kitais kariais, tai ne tik tarptautiniuose mokymuose, bet ir mokymams vykstant Lietuvoje, visuomet labai gerai įvertina. Jau mes ir patys mokome, ne tik iš kitų mokomės. Ukrainos pavyzdys rodo, kad sukaupėme patirtį ir jau sugebame perduoti ją kitiems.

Situaciją komentuoja Lietuvos karinių oro pajėgų kapelionas Mjr. dr. Virginijus Veilentas:

Misijose mes vykdome savo pareigą. Jokios čia romantikos nėra: tiesiog atėjo tavo eilė, ir važiuoji. Dukart buvau misijose provincijos atkūrimo grupėje Čekčerane, Afganistane. Vėliau lankiausi tik epizodiškai. Pastarąjį kartą pernai Ukrainoje per šv.Velykas.

Įtampa, ten būnant, yra, bet nevažiuojame į nežinią. Pasirengimas misijai trunka pusmetį, nuolat gauname informacijos, susitinkame su ten jau buvusiais. Kariai rengiami ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Visi supranta, kad lengva nebus. Kariai pasiilgsta namų, tėvynės, bet tai netgi pliusas. Žmonės dirba savo darbą ir žino, kodėl jį dirba. Buvęs kariuomenės vadas sakydavo: mes giname Lietuvą toli nuo Lietuvos. Žmonės aukojasi tam, kad, kai mums bus sunku, kas nors irgi ateitų į pagalbą.

Galiu paliudyti, kad mūsų sąjungininkai Lietuvos karius vertina labai gerai: jau vien dėl profesionalaus požiūrio. Ne kartą esame sakę: nevažiuojame užgrobti, užkariauti. Važiuojame apginti, palaikyti, padėti. Jei važiuoji su tokiais ketinimais, tai lietuvišką vėliavėlę bei tave vertina ir vietiniai žmonės.

Kapeliono buvimas labai padeda. Žmonės įsitikinę, kad tai tarsi reiškia, kad Dievas tave saugo. Visi sakome, kad su Dievo pagalba mes galime daug nuveikti. Kapelionas nėra išskirtinis, jis būna kartu, dirba, ir tas buvimas duoda kariams tikrumo, ramybės. Ne vienas tai yra sakęs, tikiuosi, teisybę sakė.

***

Kur tarnauja mūsų kariai:

ES mokymo misijoje Malyje - 2 kariai.
JT operacijoje MINUSMA Malyje - 39 kariai.
ES operacijoje SOPHIA - 3 kariai.
ES operacijoje ATALANTA - 1 karys. Autonominė laivų apsaugos grupė, sudaryta iš 12 karių, grįžo balandžio pradžioje.
ES mokymo misijoje Centrinės Afrikos Respublikoje - 2 kariai.
JAV vadovaujamoje operacijoje „Įgimtas ryžtas“ Irake - 6 kariai.
NATO operacijoje „Tvirta parama“ Afganistane - apie 60 karių.
NATO operacijoje Kosove KFOR - 1 karys.
Karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymo tikslais - apie 30 karių.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • Nuomonė 2018 liepos mėn. 12 d. 22:52:07

  Visose sąraše misijose po 2 - 6 karius ,o Ukrainoje net
  30 karių ? Kam ten tiek reikia ? Juk Ukrainos piliečiai kariauja su
  savais piliečiais ?
  Kodėl pradėjo UK ir JAV karą Irake ?
  Bleiras pripažino kaltę ir atsiprašė ,kad buvo klaida !
  JAV prezidentai tyli ,neatsiprašo .

 • labai rimtai 2018 liepos mėn. 11 d. 22:52:45

  manau,kad stato smelio pilis.

 • ? 2018 liepos mėn. 11 d. 21:23:57

  Malis - Prancūzijos kolonija ir šiandien. Ką ten veikia JT ir ES?

 • Lauk lietuviskus ir jankiu okupantus is nepriklausomu saliu ! 2018 liepos mėn. 11 d. 15:36:38

  Ne kartą esame sakę: nevažiuojame užgrobti, užkariauti. Važiuojame
  apginti, palaikyti, padėti. Jei važiuoji su tokiais ketinimais, tai
  lietuvišką vėliavėlę bei tave taip ir vertina vietiniai žmonės.

 • senis 2018 liepos mėn. 11 d. 13:13:11

  valdziai buna sudetinga siusti karius malsinti savo tautiecius. Gali
  nesaudyt. Svetimi saudys. Todel, reikalui esant, lietuviukus malsins
  svetimi.

 • misionierius 2018 liepos mėn. 11 d. 09:57:09

  O kapelionas ne tik dievo žodį skleidžia, bet yra ir visai neblogas
  propagandistas.

 • pasibaisėtina 2018 liepos mėn. 11 d. 09:39:12

  Lietuva yra idiotų šalis, nes aktyviai prisideda pilietiniame kare
  Ukrainoje žudant rusakalbius. Kvailiai lietuviai niekaip nesupranta, kad
  patys prašosi karo, o po to verkšlena, kad juos kažkas ,,užpuolė''.

 • Nuomonei 2018 liepos mėn. 11 d. 09:26:39

  Norėtum, kad jie rizikuotų gyvybe už ačiū? Tie 3000 - niekas. Cukrinis
  runkelis.

 • Adomas 2018 liepos mėn. 11 d. 08:54:34

  Beveik ketvirtis amžiaus ,kaip tapome agresoriais ir okupantais.

 • kiek 2018 liepos mėn. 10 d. 23:30:53

  Kiek verteju i musu sali parsives sios misijos?

 • melas 2018 liepos mėn. 10 d. 22:47:14

  Pavadinimas ,,taikos misija'' tik priedanga, šeimininkams iš Vašingtono
  reikalinga tik JAV imperija, todėl gyvensime amžiname mele ir JAV
  organizuotose karuose.

 • Nuomone 2018 liepos mėn. 10 d. 21:56:50

  Algos 3000eu zinoma is runkeliu kisenes

 • .. 2018 liepos mėn. 10 d. 21:41:49

  Lietuva - kare.

 • ats 2018 liepos mėn. 10 d. 19:26:53

  ko tos misijos gali gasdinti jei nei vieno valdziazmogio vaikas tose
  misijose nedalyvauja

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSINUODIJO: dešimtims vieno Sidnėjaus penkių žvaigždučių viešbučio svečių prireikė medikų pagalbos po to, kai darbuotojui netyčia sumaišius chemikalus, pastato ventiliacijos sistemoje pasklido pavojingi garai.
 • TRAUKIASI: Klaipėdos „Koralo“ klubo direktorius Arvydas Kazlauskas informavo Lietuvos futbolo federaciją, kad klubas traukiasi iš LFF I lygos pirmenybių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Sveikata Grožis