respublika.lt

Kaltės neįrodys, bet turtą atims

(0)
Publikuota: 2019 vasario 06 10:56:00, Danas NAGELĖ, Eleonora Budzinauskienė (ELTA)
×
nuotr. 5 nuotr.
Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šiandien Vyriausybė svarstė itin opų klausimą - pritarti Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtiems projektams, susijusiems su neteisėto praturtėjimu užkardymu, ar ne. VRM idėja į neviltį varo ne tik verslo struktūras, bet ir prokuratūrą, teismus. Mat ketinama įteisinti nuostatą, kad konfiskuoti žmogaus turtą galima net ir... nesant teismo sprendimo.

 

Šiurpsta teisėsauga

Įstatymų projektais, kuriuos šiandien svarstė Vyriausybė (ir kurie, jai pritarus, būtų teikiami Seimui pavasario sesijos metu), siūloma įtvirtinti civilinio konfiskavimo institutą kaip neteisėto praturtėjimo prevencijos priemonę. Skamba gražiai, jei ne vienas „bet“: šią priemonę būtų galima taikyti net nesant teismo apkaltinamojo nuosprendžio. Užtektų, kad dėl asmens būtų vykę baudžiamieji procesai. VRM argumentuoja, kad tokia praktika taikoma kai kuriose užsienio valstybėse. Tačiau būtent ši nuostata sukėlė didžiausias diskusijas ir sulaukė kritikos net iš teisėjų bei prokurorų bendruomenės, nors būtent šių profesijų atstovams lyg ir palengvintų darbą.

„Asmenims priklausantis ir galimai neteisėtas turtas bus konfiskuotas tais atvejais, kai baudžiamasis procesas pasibaigs, pavyzdžiui, nesurinkus pakankamai asmens kaltę pagrindžiančių duomenų. Toks reguliavimas neatitiktų teisinės valstybės principo“, - konstatuoja Nacionalinė teismų administracija.

„Neaišku, kodėl į projektą patenka visi atvejai, kai kaltinamasis nebuvo nuteistas už atitinkamų nusikalstamų veikų padarymą. Manytina, kad šio punkto taikymo aspektu yra svarbios priežastys, dėl kurių asmuo nebuvo nuteistas, t.y. skirtingai turėtų būti vertinamos situacijos, kai pripažįstama, kad asmuo apskritai nepadarė jam inkriminuotos nusikalstamos veikos, ir kai apkaltinamasis nuosprendis nepriimamas, pvz., dėl suėjusio senaties termino“, - priduria Generalinė prokuratūra, kurios išvadą pasirašė jos vadovas Evaldas Pašilis.

Kaltumo prezumpcija


Daugiausiai priekaištų pataisoms pareiškė verslo organizacijos - Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija ir kitos. Pastarosios prezidentas Valdas Sutkus visų pirma „Vakaro žinioms“ akcentavo, kad verslo organizacijos „pasisako už aktyvią korupcijos prevenciją ir savalaikį nusikalstamų veikų užkardymą“, tačiau nuostata, kad turtą konfiskuoti būtų galima ir be teismo nuosprendžio, pasak jo, pažeistų nekaltumo prezumpciją.

„Nuo nekaltumo prezumpcijos pereinama prie kaltumo prezumpcijos: nebe teisėsaugos institucijos privalės įrodinėti kaltę, o asmuo turės įrodinėti, kad viską įsigijo teisėtai. Čia tas pats būtų, kaip sulaikius žmogų gatvėje be įrodymų apkaltini jį vagyste ir reikalauti, kad jis įrodytų, jog nevogė. Iniciatorių argumentas - sunku įrodyti neteisėtą praturtėjimą. Tačiau ir vagystę sunku įrodyti. Tai negi visus uždarysime, kurie nusikaltimo metu buvo netoli jos vietos, kad paskui jie įrodinėtų savo teisybę?“ - retoriškai klausė V.Sutkus. Anot jo, negalima asmens bausti vien dėl to, kad jam buvo pareikšti įtarimai, jei vėliau asmuo buvo išteisintas.

Įstatymas galiotų atgal

Verslininkams kliūna ir ketinimas įpareigoti asmenis pateikti dokumentus, pagrindžiančius per 10 metų įsigytą turtą bei pajamas. Tai esą prieštarauja Konstitucijos nuostatai, kad įstatymas negalioja atgal.

„Kai kurios mažos, pavyzdžiui, individualios, įmonės tikrai nekaupia dokumentų 10 metų, ypač jei yra įsikūrusios mažose patalpose. Arba tos, kurios veikė, bet po to užsidarė, irgi ne visais atvejais išsaugo senus dokumentus. Jei valdžia sugalvoja naują įstatymą, turi pasakyti: visi turite 10 metų saugoti dokumentus. Ir kalbu ne tik apie verslą. Ir iš privataus asmens galima būtų konfiskuoti turtą, jei jis, pavyzdžiui, 10 metų nesaugojo laimingų loterijos bilietų. Keista ir tai, kad galėtų būti pareikalauta, jog pajamas pagrįstų ir šaltinis, iš kurio jūs, pavyzdžiui, gavote dovaną. Jei žmona padovanojo jums pinigų ir nesugebėjo dokumentais įrodyti, kad pajamos yra pagrįstos, dovaną galėtų iš jūsų konfiskuoti“, - stebėjosi V.Sutkus.

Prezidentūros fiasko

Parlamentaras, teisininkas Rimas Andrikis informavo, kad turto konfiskavimo variantas, esant įtarimams dėl neteisėto praturtėjimo Lietuvoje, svarstomas ne pirmą dešimtmetį: „Tačiau net kitose valstybėse, kuriose toks principas taikomas, nėra sutarimo, kaip tai turi būti įgyvendinama. Manau, kokį įstatymą bepriimtume, ypatingą reikšmę įgauna to įstatymo vykdymas. Prisiminkime nesenas prezidentės inciatyvas. O kokie rezultatai? Buvo kalbama, kad be jos teiktų įstatymų negalima gyventi. Pasirodo, ne tik galima gyventi, bet net, kad tų įstatymų kai kurios nuostatos prieštarauja Konstitucijai. O teisminė praktika parodė, kad iš šimtų neteisėto praturtėjimo bylų liko mažiau nei 50. Ir netgi ne visos baigėsi kaltinamuoju nuosprendžiu.“

Teisininkas baiminasi, kad, be rimtų diskusijų priėmus projektus, nekaltumo prezumpcijos principo pažeidimo atvejų dar labiau padaugės.

„Kita vertus, pasakykite bent vieną pavyzdį, kada Lietuvoje apie ką nors buvo diskutuojama. Nebent apie krepšinį. O su juo - irgi kuriozas. Treneris aikštėje keikiasi ir gauna valstybės apdovanojimą, o paprastas pilietis, nusikeikęs gatvėje, sulaukia administracinės atsakomybės. Štai puikus dvejopus standartus taikančios valstybės pavyzdys“, - teigė R.Andrikis.

„Vakaro žinių" trigrašis:

VRM nurodo, kad viena iš projekto rengimą paskatinusių priežasčių - nutraukti ikiteisminiai tyrimai ir priimti išteisinamieji nuosprendžiai dėl neteisėto praturtėjimo. Ar nesusidaro įspūdis, kad institucijų darbo neefektyvumo problemą bandoma kompensuoti, suteikiant papildomą galią persekioti tuos, kurių nekaltumas nebuvo įrodytas?

Teisininko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Egidijaus BIČKAUSKO komentaras:

„Kai kuriose valstybėse buvo ir „Raudonųjų brigadų“ praktika, kai sukuriami atitinkami būriai, kurie, esant reikalui, likviduodavo vieną ar kitą nereikalingą asmenį. Tad remtis užsienio praktika, kaip remiasi VRM, yra keista“, - konstatavo E.Bičkauskas, pridurdamas, kad negalima užsienio praktikos taikyti aklai, juk, pavyzdžiui, mes neįteisiname pedofilų partijos, kaip buvo padarę olandai.

Teisininkas pastebėjo, kad net prokurorai bei teisėjai suabejojo nuostata, jog turtą konfiskuoti galima be teismo sprendimo, o jų nuomonė, pasak pašnekovo, atrodo daug labiau pagrįsta.

„Aš neabejoju siūlytojų gerais ketinimais, tačiau gerais ketinimais ir kelias į pragarą grįstas. Reikia įsiklausyti į nekaltumo prezumpciją, kuri ir taip yra labai pažeidžiama. Jei jau padarytas koks nors teisėsaugos žingsnis, dažnai žmogus dabar avansu pripažįstamas kaltu, nelaukiant teismo sprendimo. Tokių pavyzdžių - apstu. O VRM siūlymas yra dar vienas žingsnis nuvertinant nekaltumo prezumpcijos principą. Tokie dalykai leistini tik kai valstybė yra visiškai kritinės būklės. „Ant mano sąžinės“ guli Prevencinio sulaikymo įstatymas, priimtas 1993 m., kuris kurį laiką galiojo. Nors aš pats jį inicijavau, tačiau jis pažeidė demokratinės valstybės nuostatas. Bet tuo metu valstybė buvo kritinės būklės, kai reikėjo gintis ir buvo tokia situacija: arba jie, arba mes. Ir tai bent kiek pateisina mano veiksmus. O dabar tikrai nėra būtinybės įteisinti nuostatą, kad be teismo nuosprendžio galėtume kėsintis į nuosavybę, kurios apsaugą garantuoja Konstitucija. Juo labiau kad tokiu atveju įsijungtų nebe teismo, o atskirų teisėsaugos pareigūnų vertinimo kriterijus. Vienas tą patį dalyką vertina vienaip, kitas - kitaip“, - akcentavo E.Bičkauskas.

E.Misiūnas: žengtas žingsnis į priekį kovoje su korupcija

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam Turto civilinio konfiskavimo įstatymo projektui bei kitų susijusių teisės aktų pakeitimų paketui, kuris numato turto civilinio konfiskavimo instituto, kaip neteisėto praturtėjimo prevencijos priemonės, įteisinimą. Lietuvoje iki šiol turto civilinio konfiskavimo instituto nebuvo.

„Tai svarbus žingsnis į priekį kovoje su korupcija. Užsienio valstybių patirtis rodo, kad siekiant kovoti su organizuotu, taip pat intelektualiuoju nusikalstamumu, tai yra vienas efektyviausių užkardymo būdų, kuris padėtų visuomenėje įtvirtinti ir principinę „nusikaltimai neapsimoka“ nuostatą. Visų pirma ši teisinė priemonė paveiktų kriminalinio pasaulio atstovus“, - sako vidaus reikalų ministras E. Misiūnas.

Projekte siūloma nustatyti, kad turto civilinis konfiskavimas būtų taikomas kai turtas priklauso asmeniui, atitinkančiam bent vieną iš nustatytų požymių. Pavyzdžiui, asmuo buvo kaltinamas ar nuteistas už sunkių ir kai kurių apysunkių nusikaltimų padarymą, priklauso nusikalstamoms grupuotėms.

Taip pat, kai turto vertė neatitinka asmens teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 100 tūkst. eurų.

Turto civilinio konfiskavimo institutas būtų taikomas ir turtui, kurį minėtas asmuo perleido kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris žinojo arba turėjo žinoti, kad šio turto vertė neatitinka asmens teisėtų pajamų.

Projekte siūloma nustatyti, kad prieš pradedant turto civilinio konfiskavimo procesą turėtų būti atliekamas turto tyrimas. Iniciatyva pradėti turto tyrimą būtų patikėta ikiteisminio tyrimo institucijoms, sprendimą dėl turto tyrimo pradėjimo priimtų prokuroras, o patį turto tyrimą atliktų Vyriausybės įgaliotos institucijos.

Turto civilinio konfiskavimo procesas susidėtų iš dviejų etapų. Pirmiausia asmuo būtų įpareigojamas deklaruoti ir pagrįsti turimą turtą ir pajamas. Nesugebėjus to padaryti būtų kreipiamasi į teismą dėl turto, neproporcingo asmens pajamoms, konfiskavimo.

Sprendimus dėl įpareigojimo deklaruoti ir pagrįsti turtą ir pajamas skyrimo asmeniui, dėl turto civilinio konfiskavimo, o prireikus, ir dėl turto arešto taikymo priimtų teismas. Į teismą dėl minėtų sprendimų turėtų kreiptis prokuroras.

Įstatymo projektas bus teikiamas svarstyti Seimui pavasario sesijoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar turite nuosavą būstą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s