respublika.lt

2018 rugpjūčio 15, trečiadienis

Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelęnuotraukos (17)

2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:44:05
Jaunius POCIUS, zinios@vakarozinios.lt ir Benas Brunalas, Elta

Vakar Seimas patvirtino Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) sudėtį iš 17 narių, o jos naujuoju pirmininku patvirtino žurnalistą, portalo „Alkas.lt“ redaktorių Audrį Antanaitį. Jo kandidatūrai pritarė 58 slaptame balsavime dalyvavę parlamentarai, 25 buvo „prieš“, 4 susilaikė.

 

58 metų literatūrologo kandidatūra patvirtinta nepaisant opozicijos pasipriešinimo. Prieš balsavimą konservatoriai abejojo, ar apskritai reikalinga tokia komisija, kuri, pasak Gabrieliaus Landsbergio ir Irenos Degutienės, yra tapusi ne ekspertine, o politine organizacija. Ypač konservatorių netenkino Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pasirinkta komisijos pirmininko kandidatūra dėl A.Antanaičio veiklos portale „Alkas.lt“. Liberalė Aušrinė Armonaitė piktinosi, kad minėtas portalas „pusę Seimo“ dėl jo laikysenos lietuvių kalbos atžvilgiu yra išdėjęs į šuns dienas.

- Prieš savaitę, kai prisistatinėjote Seime, jus provokavo konservatoriai reikalaudami išdėstyti savo poziciją dėl tų trijų raidžių Q, W ir X. Jūs neišsidavėte turbūt ne dėl to, kad neturite tvirtos nuomonės? - „Vakaro žinios“ paklausė naujojo VLKK pirmininko.

- Mane provokavo ne tik konservatoriai, o visos frakcijos. Tačiau aš nesakau nei taip, nei ne, nes visuomenė yra suskilusi į dvi puses ir į šį reikalą žiūri labai skirtingai. Jeigu kandidatas į komisijos pirmininkus pasakytų savo poziciją, tai jau būtų laikoma spaudimu, visuomenės skaldymu ir kai kas iškart sakytų: štai būsimasis pirmininkas laikosi tokios ir tokios pozicijos, bet kuo ją gali pagrįsti. O aš manau, kad naujai komisijai dar reikės pasitelkti mokslininkus, ekspertus ir kalbos praktikus, kad mes vienokią ar kitokią poziciją užimtume turėdami tinkamus argumentus. Šiandien ta pozicija yra dar žalia. Aš geriau linkęs užimti taikomąją poziciją, o tik paskui paaiškinti komisijos priimtą sprendimą.

- Kaip manote, kas grėstų lietuvių kalbai įvedus tas tris raides?

- Pasvarstyti galime, bet argumentuotų atsakymų aš duoti dabar negaliu, nes tą turi aiškinti konstitucinės teisės specialistai, galbūt net ir iš dalies sociologai, statistikos specialistai. Pirmiausia mes nežinome, kiek atsirastų artimoje ateityje žmonių, kuriems reikėtų tų trijų raidžių pasų pirmuose puslapiuose. Mes tik žinome, kokia yra migracija ir kaip Lietuva tuštėja. Bet mes nežinome, kada į Lietuvą plūstels nauja imigracijos banga ir kiek tokių žmonių bus. Turbūt reikėtų pasvarstyti, kaip, jeigu mes priimtume tokį sprendimą, Rusija reaguotų latvių atžvilgiu ir ar mumis nepasinaudotų spausdama Latviją. Galėtų būti įvairių variantų. Geriausia būtų, jeigu mes elgtumėmės labai atsargiai. Jeigu tų raidžių iš tikrųjų reikia, tai turėtume atsakyti į klausimus, kodėl jos mums nepakenks. Aš būsiu lankstus ir priimsiu pagrįstą nuomonę, nes šiandien nesu fanatiškai užsispyręs nei vienos, nei kitos pusės atžvilgiu.

- O ką tos trys raidės išsprendžia lenkams, jeigu mes neįvedame jų naudojamų Ę ar perbrauktos L? Jie vis viena liks nepatenkinti.

- Jūs mane jau provokuojate, bet tų dalykų reiktų klausti pačių lenkų, jeigu jie to nori. O mes kalbame apie lietuvių kalbą ir apie tris lotyniškosios abėcėlės raides. Aš vis dėlto būčiau linkęs šį klausimą nuo lenkų atsieti. Nors pačių lenkų dalis sako, kad jiems tai reikalinga, aš atsieju. Komisijos reikalas yra rūpintis lietuvių kalbos saugojimu, puoselėjimu ir žiūrėti, kas yra lietuvių kalbai naudinga ar žalinga. Lenkai, jeigu jie turi interesą, gali atvirai, oficialiai ir aiškiai tai išsakyti.

- Ar normalu, kad nors ir yra Valstybinės lietuvių kalbos įstatymas, tačiau Vyriausiasis administracinis teismas įsako pase užsieniečių pavardes rašyti originalo kalba?

- Man tai irgi atrodo keistai. Dėl to mes artimiausiomis dienomis susitiksime su Kalbos inspekcijos vadovybe, šitą klausimą aptarsime, susidarysime galutinį aiškų vaizdą, kas vyksta. Tada nutarsime, ką daryti. Dabar bijau kalbėti, ko konkrečiai turėčiau imtis.

- O ar nebūtų geriausia ir teisingiausia, jeigu tiek aistrų keliančius ir visuomenę priešinančius valstybinės kalbos klausimus Tauta spręstų referendumu?

- Toks pasiūlymas visai įdomus, bet klausimas, ar kas nors Lietuvoje šiandien pajėgus surengti referendumą, t.y. surinkti tiek parašų.

Referendumo pasiūlymas, manyčiau, greičiausiai reikštų, kad niekas nekinta. Sunku patikėti, kad šiais laikais jis galėtų įvykti. Referendumas sunkiai įgyvendinamas dalykas ne tiktai šiuo, o vos ne visais klausimais.

- Įteisinus asmenvardžių rašybą asmens dokumentuose lotyniškais rašmenimis, ko gero, daug kam tektų mokytis skaityti iš naujo. O, tarkime, originalo kalba parašytas prancūzų pavardes išvis būtų sunku perskaityti.

- Tiesą sakant, priklausytų nuo asmens raštingumo lygio. Tos trys lotyniškos abėcėlės raidės didelių problemų nesudarytų. Manau, raštingi žmonės perskaitytų. Bet klausimas, ar to iš viso reikia. Aišku, sunkiau būtų perskaityti ne tik prancūzų, bet ir anglų pavardes. Bet jeigu prancūzas ar anglas norės būti Lietuvos valstybės piliečiu ir turėti pasą su savo originalia pavarde, jis turės susitaikyti, kad dalis lietuvių galbūt jo pavardę perskaitys šiek tiek sunkiau. Tai jau būtų jo pasirinkimo reikalas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 


V. Pranckietis: balsavau prieš A. Antanaičio paskyrimą VLKK vadovu

Seimo Pirmininkas V. Pranckietis sako g balsavęs prieš portalo Alkas.lt redaktoriaus Audriaus Antanaičio paskyrimą Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovu.

Seimo Pirmininkas tokį savo balsavimą argumentavo tuo, kad VLKK turi turėti tokį vadovą, kuris iš anksto nebūtų supriešinęs šios komisijos narių. V. Pranckietis šią poziciją buvo išsakęs ir praėjusią savaitę, teigdamas, jog į prieštaringai vertinamą A. Antanaičio kandidatūrą Seimas turėtų atsižvelgti priimdamas sprendimą dėl VLKK vadovo skyrimo.

Seimo Pirmininko nuomone, VLKK klausimas yra per daug sureikšmintas. V. Pranckietis „Žinių radijui“ samprotavo, kad VLKK funkcijas apskritai galėtų atlikti Lietuvių kalbos ar Lietuvių literatūros institutai ar bendra jų taryba. Tokiu atveju, teigė V. Pranckietis, problemas spręstų nepriklausomi mokslininkai.

Opozicijoje esantys Seimo nariai prieš balsavimą išreiškė susirūpinimą dėl skiriamo vadovo galimybės tinkamai vadovauti. Liberalė Aušrinė Armonaitė abejojo išrinkto pirmininko objektyvumu priimant svarbius, su kalbos saugojimu susijusius sprendimus. Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis siūlomą tvirtinti VLKK įvardijo kaip politizuotą instituciją.

Beveik pusė VLKK narių praėjusią savaitę kreipėsi į Seimo frakcijas prašydami A. Antanaičio neskirti pirmininku.

Antradienį už A. Antanaičio skyrimą į VLKK vadovo pareigas slaptame balsavime buvo 58 Seimo nariai, prieš - 25 ir susilaikė - 4.

Eltos inf.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (17)

 • Kazys 2017 gruodžio mėn. 05 d. 11:07:28

  O aš jau dabar girdžiu šnypščiantį che-che che...

 • Ąžuolui - 2017 lapkričio mėn. 22 d. 18:37:40

  REFERENDUMAS BUVO! Tik buvo padaryta viskas, kad žinia apie tai
  nesklistų. Tačiau net ir tokiomis nepalankiomis sąlygomis net 70000 LT
  piliečių pareiškė PARAŠAIS savo nuomonę, ir toks gausus pritarimas
  pagal įstatymus turi REFERENDUMO galią, ir Seimas PRIVALO jį svarstyti.
  Tačiau pr. kadencijos, ir šios kad-jos Seimas apsimeta, jog jo nė
  nebuvo, IGNORUOJA piliečių parašus. Gal teks į tarptautinį ŽTT
  kreiptis?

 • KLYSTA 2017 lapkričio mėn. 22 d. 18:32:53

  ponas A. A.! Žiūrint, kokia tauta tas tris raides parašė! Kiekviena
  tauta jas LABAI skirtingai taria, net visai nepanašiai, kaip mes Europoje
  pripratę!

 • Viltis 2017 lapkričio mėn. 22 d. 17:53:51

  Jei jau Armonaitė,G.Landzbergis,V.Pranckietis ir kiti liberalai balsavo
  ''prieš'' A.Antanaičio kandidatūrą,tai belieka džiaugtis,kad jis
  išrinktas VLKK pirmininku.Matomai,šis žmogus nesiruošia šokti pagal
  išdavikų,pasiruošusių paminti LK ir Lietuvos žmonių
  interesus,muziką,kad įsiteikti šlėktoms dėl tų trijų
  raidžių,todėl jiems ir neįtiko šis žmogus.Sveikinu ir linkiu sėkmės
  naujam vadovui

 • Ąžuolas 2017 lapkričio mėn. 22 d. 16:57:39

  Taip. Pavardžių rašymo klausimu, kuris daliai žmonių yra labai
  svarbus. Juk turime tam mechanizmą - referendumą. Jis galėtų būti
  dažniau taikomas.

 • tiek 2017 lapkričio mėn. 22 d. 16:47:55

  norima parodyti ,lietuvoje yra kažkokia problema su valstybine kalba?
  Nėra jos.O ši "diskusija" ,permesta nuo KT į komisijos lygį iš vis
  nesuprantama.O jei yra nepatenkintų mūsų kalbos taisyklėmis ,tegul
  skurndžiasi į Briuselį . Bet norėti ,jog mes savo rankomis
  išsidergtume ir iš Konstitucijos ir iš savo kalbos abėcėlės yra
  visiškas nonsensas.Politikai,prisiekę tarnauti Lietuvai to tikrai
  turėtų neleisti.O tie,kurie teikia "projektus" ,agituoja "už" pokyčius
  Lietuvos pasuose privalėtų nedelsiant padėti mandatus .Jų tikrai
  negalima prileisti iš principo prie valstybės tarnybos.Patirtį su
  tokiais veikėjais Lietuva turėjo labai ir labai skaudžią,todėl vynioti
  į "vatą" naudojantis politkorektiškumo taisyklėmis,kad apibūdinti kas
  jie tokie yra nusikalstamas valstybingumui veiksmas.

 • Ignė 2017 lapkričio mėn. 22 d. 16:45:28

  Norėčiau, kad manęs būtų klausiama dėl dvigubos pilietybės, kitų
  svarbių klausimų. Suprantu, kad referendumas - brangus dalykas ir
  negalima jo organizuoti dėl smulkmenų, bet svarbiausiems klausimams -
  reikėtų.

 • ??? 2017 lapkričio mėn. 22 d. 16:27:01

  Išeitų, kad tik Lietuvoje mokslų daktaras tesugeba tik iki trijų
  raidžių suskaičiuoti?

 • as 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:31:11

  asisizeides kodel nera kirilicos

 • samas 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:14:38

  labai puikiai pailiustravo kuria vieta galvojama Lietuvoje.Jei kokiu
  klausimu yra Briuselio direktyvos,tai gerai,gali nukopijuoti jas,nes
  Briuselis liepė.Kai direktyvų nėra,prasideda "vargas dėl proto",tada
  galima galvoti ir kita vieta,nebūtinai galva.

 • ruta 2017 lapkričio mėn. 22 d. 14:00:31

  ..kaip tokios Armonaites ir panasus subjektai, dirbantys ne Lietuvos vieso
  intereso vardan , papuola i politika ..Ar cia jau taisykle politikoje ,
  kaip tik Ausrine , taip trenkta ?

 • Dainelė 2017 lapkričio mėn. 22 d. 11:38:32

  „Jaunosios gvardijos“ kolūkis
  Susitvėrė pamiškėj.
  Žalmargė užvertė kojas -
  Tai tau sūris, tai varškė.
  Nes tam kolūkiui vadovavo Pranckiečio lygio „intelektualas“.

 • YRA 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:56:31

  latviškas varijantas: 2 psl.

 • Mila 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:46:36

  Tikrai reikėtų organizuoti referendumus bent svarbiausiais klausimais.
  Nes dabar žmonių nuomonės visiškai nepaiso. Visuomet einu į rinkimus
  ir eičiau išsakyti savo nuomonę dėl pavardžių rašymo, dėl
  pilietybės.

 • Na 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:17:12

  O kaip Vakarų Europoj?Irgi taikosi pagal mus šokti? Jei,pav.,pavardė
  baigiasi-čiūtė.Atsakykite,gudruoliai.Čia vis tie patys visur kelia
  nereikalingą įtampą.Gal liberalai ir konservatoriai antru galu mąsto?

 • Valentina 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:13:13

  Niekam nerūpi žmonių nuomonė ir žmonių gyvenimas. Jei parduotuvėje
  batai su akcija kainuoja 200 eurų, o žmogus uždirba 400 eurų, tai apie
  kokius žmonių interesų paisymus galima kalbėti.

 • Lilija 2017 lapkričio mėn. 22 d. 09:06:10

  Manau, kad politikai visiškai nesupranta, ko reikia Lietuvai. Žinoma,
  kiekvienu klausimu referendumo organizuoti nereikia, nes tai būtų
  pražūtis. Nuomonę galime turėti kiekvienas, o sprendimus priimti turi
  suprantantys ir kompetentingi žmonės.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MUITAI: tvyrant diplomatiniam ir prekybos ginčui su JAV, Turkija trečiadienį padidino tarifus JAV pagamintiems produktams - nuo automobilių iki tabako.
 • GRĖSMĖ: Pietinės Japonijos Kučinoerabu salos gyventojai raginami ruoštis evakuotis, nes saloje buvo padidintas ugnikalnio išsiveržimo pavojaus lygis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar reikia naujas Vilniaus gatves pavadinti Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrėjų pavardėmis?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +15 C

   +10  +14 C

 

   +14 +16 C

  +18  +21 C

   +22  +24 C

 

   +22  +24 C

   3-5 m/s

  2-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1406 PLN - 4.2993
RUB - 75.8530 CHF - 1.1298
GBP - 0.8930 NOK - 9.5275
reklama
Ukis 2018