respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Kaip tokia galinga politinė jėga nusirito iki tokio lygio?nuotraukos (32)

2017 spalio mėn. 13 d. 07:40:36
Henrikas Žukauskas, VGTU docentas, architektas, Lietuvos eksparlamentarų klubo prezidentas

Šiandien socialdemokratų stovykloje tikra košė. Kitaip to, kas vyksta Seime ir už jo ribų, pavadinti negali.

 

Aišku, tai labai priimtina žiniasklaidai, kitoms konkuruojančioms partijoms, pagaliau net koalicijos partneriams. Ir dar kaip. Į antrą planą atsitraukė programos, net Seime priiminėjamų įstatymų aktualumas.

Klausimas vienas - kaip dabar bus? Ir reitingų skaičiuotojai sureagavo - krenta socialdemokratų reitingai. Ir tai dėsninga.

Partijos pirmininkas šaltas kaip belgas - viskas gerai, niekas neskyla, niekas nebėga. Jis kalba kaip pamokas atmintinai iškalęs mokinukas. O kad būtų įsimintiniau, tai štai jums ir šypsenėlė už tą pačią kainą.

Kaip galėjo atsitikti, kad tokia galinga, pastovi ir prognozuojama, gerų politikos kadrų pilna, nuolat reitingų viršuje esanti, valstybę valdanti politinė jėga (A.M.Brazausko sukurta ir išpuoselėta) nusirito iki tokio lygio? Kokios priežastys? Daugelis ieško atsakymo. Aišku, visi skirtingai vertina situaciją, žiūrėdami iš jiems palankių pozicijų.

Mano, aišku, asmenine ir subjektyvia nuomone, priežastys yra kelios ir jos yra pagrindinės.

Pirma.
Ne visai sėkmingi 2016 metų Seimo rinkimai, kai partijai vadovavo ir premjeravo A.Butkevičius, tvirtai tikėjęs savo žvaigžde ir pergale rinkimuose (reitingai kaip visada buvo palankūs valdantiesiems).

Tačiau po neramios rinkimų rezultatų skaičiavimo nakties pergalės paukštė gana greitai pro pravirą langelį išskrido laukan paieškoti gandrų pulkelio.

Vadovas ir buvęs premjeras suprato - šakės. Viskas baigta.

Ir, kaip tapo madinga šiuo rinkimų laikotarpiu, visiems pasidarė aišku: reikia keisti vadovą ir, kaip tapo įprasta kitose partinėse struktūrose, reikia jauno, gražaus, atletiško, aukšto, besišypsančio ir t.t. vaduko.

Nesvarbu niekas, svarbu, kad būtų jaunas.

Šioje vietoje politikos vilkai, visko matę ir politinėse batalijose užgrūdinti asai pasimovė. Tiksliau pasakius, apsigavo. Jie galvojo paprastai - ateis jaunas nepatyręs vaikelis, mes jam sakysime, ką reikia daryti, kaip elgtis, ko klausti ir t.t.

Blogumas tas, kad politika ne lengvoji atletika, krepšinis ar šiaip kokia nors kita sporto šaka, kur dominuoja jaunystė, jėga, ištvermė. Ir tai ne gražiausio politiko rinkimai. Nors grožio atžvilgiu kitos partijos atrodo neblogai, turint omenyje E.Masiulį, R.Šimašių, G.Landsbergį, R.Karbauskį (S.Skvernelis į šį pulką nepatenka dėl amžiaus cenzo). Tiesiog saldainiukai.

Tai štai, norėjo būti madingi ir neatsilikti nuo kitų - pasirinko jaunystę.

Ir paaukojo tai, kas politikoje yra būtina ar netgi privaloma, - patirtį, išmintį, politinio gyvenimo išmanymą, politinių subtilybių supratimą, mokėjimą patylėti ir kalbėti tai, kas yra būtina, neskubėti ir išlaukti reikiamo momento. Tai, ko ši partija buvo turtinga, būtent tokius politikos vilkus.

Viskas buvo nubraukta. Rezultatas šiandien yra aiškus kaip niekad.

Antra.
Sakysite, kad kitose partijose jaunimas labai gerai tvarkosi. Galbūt. Bet pažiūrėkime atidžiau.

Liberalai - jaunimėlis žaidė tol, kol prisižaidė. Akcijos prieš korupciją, švariausia ir skaidriausia partija - rezultato nekomentuosiu.

Idėjinis ir šešėlinis partijos lyderis E.Gentvilas šiandien būtų pasirengęs nusijuosti diržą ir gerai iškaršti kailį vaikučiams, kad tik nebūtų blogiau partijai. Bet šaukštai po pietų. Reikėjo anksčiau galvoti.

Vilniaus miesto mero sprendimai visiškai neprognozuojami. Čia jau nepadeda net viešųjų ryšių akcijos. Argumentai, kad bėgu greičiausiai ir niekas paskui mane nespėja, - juokingi. Gali lėkti laukais kiek nori, bet turi žinoti, kur bus finišo juosta.

Konservatoriai - sakysite, jaunas lyderis atrodo neblogai. Tai tiesa, tačiau jo gražumo ir protingumo paslaptys yra labai paprastos. Už gražaus paveiksliuko stovi patyręs senelis, kuriam politiniai niuansai, politinės peripetijos ir intrigos yra taip pat lengvai skaitomi kaip kokia muzikinio kūrinio partitūra.

Prisiminkite, kaip jaunėlis ardėsi ir sklaidėsi tuoj pat po rinkimų. Ir kaip jis apsiramino ir elgiasi šiandien. Štai kas yra politinis auklėjimas ir geri patarimai šeimyninėje aplinkoje.

Valstiečiai - na, jų vadovas taip pat dar nesenas, aišku, tokio politinio užnugario neturi ir viską kuria pats, todėl ir rezultatai nėra tokie stulbinantys. Bet vaizdas geras, bent jau pažvelgus į veidrodį.

Ir vėl, pažiūrėkite, kas šioje komandoje atrodo geriausiai - Seimo pirmininkas, premjeras. Tai pagyvenę, išmintingi, gal ne tokie gražūs politikai. Bet, kaip sakiau anksčiau, tai ne grožio konkursas.

Aišku, kasdieninis seiminis chaosas, matyt, baigsis negreitai.

Pagaliau socialdemokratų vadas. Nenoriu kartotis vardindamas išorės duomenis. Tačiau jo problema ir yra visiškas politinės patirties neturėjimas. Nieko, kas bylotų apie šio jaunuolio gebėjimus daryti protingus sprendimus. Čia kaip lietuviškasis „Brexit“ variantas - pirma padarom, paskui galvosim apie pasekmes. Partinės patirties nėra, politikos mokslų - nėra. Užnugario, patarėjų - nėra. Suprantama, kad po A.Butkevičiaus vadovavimo gavo nekokį palikimą. Gal greičiau pakrikimą.

Bet už tai yra polėkis viską griauti ir statyti iš naujo (kaip 1917 metais). Nesvarbu, kas bus. Mes naują pasaulį pastatysime. Tiesa, šis jaunuolis meistriškai operuoja visuomenės, partijos masių nuomone, subtiliai toms masėms neaiškindamas savo sprendimų tikslo. Bet kokia kaina būti aukščiau už visus pasitelkiant manifestų, programų, šūkių taktiką. Visiškai nesuvokiant, kad jei nori tai įgyvendinti, turi būti valdžioje, kitaip būsi tik lozungų rašytojas ir skleidėjas.

Nežinia, ar rinkėjai patikės tokia taktika. Nežinia, ar partijos rėmėjai patikės tokia partijos ateitimi - būti opozicijoje.

Ir trečia. Socialdemokratai turėtų suprasti, kad jauno vadovo išrinkimas buvo daugiausiai graži viešųjų ryšių akcija, inicijuota kitų tradicinių partijų bei joms palankios žiniasklaidos, puikiai suplanavus „partijų atsinaujinimo kampaniją“ nepaisant paskirų partijų veiklos pasekmių.

Socialdemokratai labai lengvai pasidavė šiai isterijai ir savo rankomis sugriovė labai tvirtus partijos pamatus. Ir šiandien savo vadovo, visokių komisijų narių pastangomis toliau ardo tuos pamatus, užuot ramiai susėdę prie stalo ir dar ramiau paieškoję sprendimo, kaip iš šios situacijos išeiti sausiems.

Jei prisiminsite 2000 metus, kai Lietuvos liberalų sąjunga laimėjo Seimo rinkimus, ir po to prasidėję partijos valymai, narių šalinimai iš esmės sunaikino tai, kas buvo pasiekta.

Dėl to galiu tvirtinti, kad reikėtų sustoti griauti tai, kas yra pastovu, kas turi vertybę, atsisakyti asmeninių ambicijų, sėsti ne komisijų sprendimų pagrindu, bet atsakingai derėtis bei rasti bendrą kalbą savo partijos labui.

Tačiau jei vieno asmens asmeninės ambicijos neleidžia tai padaryti - tiesiog paprašyti palikti vadovo pareigas ir taip baigti spręsti savo paties sukeltos krizės klausimą.

Sakysite, kad aš agituoju už seną partinę nomenklatūrą. Deja, ne. Aš už ramių, nežaižaruojančių sprendimų priėmimą, nesvaidant kaltinimų, nenustatinėjant datų ir t.t. Ir dar. Nesu nusistatęs prieš jaunimą, tačiau rimta politika, susijusi su valstybės stabilumu, valdymu, atleiskite, nėra jaunų, nepatyrusių bernelių-vadybininkų žaidimai.

O partijos nariams reikėtų neskubėti smerkti savo narių, bet pagalvoti, gal, neradus kompromiso, geriau atsisakyti vieno jauno politikos naujoko paslaugų ir toliau dirbti Lietuvos labui bei ruoštis artėjantiems rinkimams, kurie turėtų būti partijai nelengvi.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (32)

 • M 2017 spalio mėn. 14 d. 10:53:49

  "reikėtų sustoti griauti tai, kas yra pastovu, kas turi vertybę". Tame
  ir bėda, kad neaišku, kas tos vertybės. Pastovu ir nekintama yra
  žmogaus prigimtis, tačiau socdemai to nepaiso: paleistuvystė - t.y.
  gėjų santukų įteisinimas, žudymas - t.y. abortai, embrijonų
  naikinimas. Čia tikrosios vertybės? Kokia ideologija, tokia ir partija.

 • to Gal 2017 spalio mėn. 14 d. 02:12:20

  tu iš tų progresinių mokesčių vistiek ne gausi nei cento ir galiausiai
  juos pats ir mokėsi.
  O del palucko įsiklausymo į paprastų socialdemokratų nuomonę: tai čia
  paprasti socialdemokratai kaip tu nori pederastų santuokas ir leidimus
  jiems įsivaikinti įvest??

 • Gal 2017 spalio mėn. 13 d. 21:52:44

  jau gana. Ponai Kirkilas, Butkevičius ir kt. išdavikai dirbo nemažai
  metų, o ką matome, jiems rūpėjo tik ponų gyvenimas. Kur progresiniai
  mokesčiai ir kt. Ačiū Paluckui, kad ėmė isiklausyti į paprastų
  socialdemokratų nuomonę.

 • oo 2017 spalio mėn. 13 d. 21:42:49

  jokie jie ne socialdemokratai o geriau tiktu atsargieji liberastai
  tarnaujientis amerikieciu vokeciu skandinavu ir pataikaujientis lenku
  kapitalui ...todel ir nusirito... be to negabus politikai o buti prie lovio
  troksta bet kokia kaina

 • Jo 2017 spalio mėn. 13 d. 21:01:46

  Negi visi tikisi, kad bet kuri partija, kaip ąpie Leniną kažkada
  rašė, kad „atėjo visiems laikams“? Viskas kada nors baigiasi. Ko
  čia verkti, kad griūva? Tegul griūva. Gera vieta tuščia ilgai nebūna
  - tuoj susikurs kokia nauja, tipo Valinsko, partija, ta sugrius - dar kita
  susikurs. Ko toms partijoms nesikurti - taip riebiai juos valstybė
  išlaiko. Patys socdemai, ypač senbuviai, jau net barzdoti nuo buvimo
  kaip kokie mičiurinai, žinoma, verkia kruvinom ašarom, juk gaila lovio,
  ypač socdemų grietinėlei. O mums kas? Kokia beateitų partija -
  gyvenimas nepagerės, tuo įsitikinom per 27 metus, ne per 7, ne per 10,
  net ne per 15, bet per 27. Žiauru.

 • Manau 2017 spalio mėn. 13 d. 20:10:43

  Socialdemokratų Seimo senbūviai išmintingai pasielgė,pasipriešinę
  neprognozuojamiems,neatsakingiems partijos draskymo ir destabilizacijos
  veiksmams.

 • ar cia tas paksinis 2017 spalio mėn. 13 d. 19:18:04

  strekoza ir borisovo ministras?

 • Ruduo 2017 spalio mėn. 13 d. 14:54:43

  Labai teisingos protingo žmogaus mintys. Socialdemokratams tikrai verta
  gerai pamąstyti kaip elgtis. Manau, kad skubėti nereikėtų. Bet koks
  partijos skilimas niekam nenaudingas.

 • Pradžia 2017 spalio mėn. 13 d. 14:16:41

  Dar ne pasaulio pabaiga.

 • Rožytė 2017 spalio mėn. 13 d. 14:07:42

  Baltosios ir Raudonosios Rožės karas.

 • Vo blin, 2017 spalio mėn. 13 d. 13:52:23

  seni komunistai užspeisti į kampą dar vis bando įkasti, tartum šunys
  ir viduriuoja mielėmis ,o gal vis gi dar nuo jų kas sukils jų naudai ,
  bet manau , kad oras atšalo tai ir lauko tualetų turiniui nepadeda , tai
  manau,nei jiems jau nepadės.Ir, manau , komunistams nereikėtų prašyti
  Dievo ,kad Paluckui apšviestų protą , nes Dievas jų irgi nenori , kaip
  ir jie jo nenorėjo ir prieš tai labai teisingai Paluckui apšvietė
  protą. Skirstykitės komunistai, mišios pasibaigė.

 • žemaitis s. 2017 spalio mėn. 13 d. 13:23:27

  Kodėl nusirito ...Todėl, kad Jie nesuvokia, jog trečdalis ar pusė
  rinkėjų laukia Tikros kairės politikos ar Tikros
  socialliberalios(švedų) politikos ir pažiūrų partijos. Jau trys
  dešimtmečiai matome mutatinę partiją, kitaip sakant nei žuvis, nei
  mėsa

 • >Pensininke 2017 spalio mėn. 13 d. 12:45:10

  ar tik tamsta nebūsi Palucko močiūtė, jog taip gini neapsiplunksnavusi
  gaidžiuką. Man tai jie visi vienodi ir ūsuoti ir barzdoti ir
  gaidžiukai. Svarbu kad dirbtų valstybei, o ne savo klanui, bet šiuo
  metu svarbiausias stabilumas vyriausybėje, o ne rietenos, kaip ir buvo per
  tuos nelaimingus visus 27 metus.

 • Pensininke 2017 spalio mėn. 13 d. 12:27:17

  Dabar geriausas laikas atsinaujinti socdemu partijai i NEKORUMPUOTA,
  SAZININGU nariu partija.Blogai, kad autorius neraso apie PATYRUSIU VILKU
  darbo kokybe per 26 nepriklausomybes metus. Persama mintis, kad be
  saulieniu, kirkilu, butkeviciu, o ypac bernatoniu socdemu partija zlugs?
  Zmones , atsipeikekit girdami usuotuoju bebru darba.

 • Dieve atleisk jam 2017 spalio mėn. 13 d. 12:00:11

  jis nezino ka daro ir nusviesk Paluckui prota atsisakyti pirmininko
  pareigu,nes jis netik soceldemokratus numurgde i dugna bet ir Valstybes
  stabiluma griauna tai tolygu nusikaltimui.

 • Tai 2017 spalio mėn. 13 d. 11:52:18

  puikus,teisingas straipsnis.

 • Bleka 2017 spalio mėn. 13 d. 11:52:14

  1.Kas tas Paluckas?Kodel jis pries Rinkimus buvo JAV,ka veike?2.Manau jis
  lietuviskai kalbantis zydelis...cia ir visas paskirimo tikslas:nereik
  Valstybes nereik Partiju...tik Centro nurodymu vygdymo...Sukilo seni
  "partizanai",kuriu tautybe irgi....pakavota po KGB skraiste...per anksti
  nurase,kap Grauziniene ir visa DP...Paksiuka patrauke,o va Prancisku Sliuza
  uzkase...

 • JONIS 2017 spalio mėn. 13 d. 11:41:08


  PRĖSKAS STRAIPSNIS.OBJEKTYVIAI ŠITŲ KOMKUNIAGŲ DĖSNINGĄ EROZIJĄ
  GALĖTŲ IŠANALIZUOTI TIK KĘSTUTIS GIRNIUS.

 • Monika 2017 spalio mėn. 13 d. 11:37:39

  Gerb. H.Žukauskas retai pasisako, bet kai kartais išrėžia, tai labai
  teisingai ir garbingai, kaip valstybės valdyme reikėtų elgtis, t.y.
  doru darbu, ne ambicijomis.

 • BRAŽDŽIONIS 2017 spalio mėn. 13 d. 11:35:54

  Žus visam pasaulyje komuna./ Kaip griaustinį griaudžiantį girdžiu-
  NETEISYBĖ GREIT PAKYLA, GREIT PRAŽUNA,/EINA JI KELIU BEDUGNĖN IR
  SLIDŽIU.

 • Jonė 2017 spalio mėn. 13 d. 10:56:41

  Puikus straipsnis.
  Jau vien todėl,kad socialdemokratai išsirinko teistą žmogų partijos
  pirmininku,tai nusmukdė partijos reitingus.O jo skėtaliojimasis viešoje
  erdvėje partijai balų neprideda.

 • aaa 2017 spalio mėn. 13 d. 10:41:47

  Labai teisngas straipsnis.
  Įtariu, kad Paluckas – „savas žaidėjas svetimoje komandoje“, t.y.
  globalistų parinktas išardyti socialdemokratų partiją. Tik kaip seniai
  nesužiūrėjo ir prileido jauną garbėtrošką prie vairo?

 • partija 2017 spalio mėn. 13 d. 10:26:22

  tai gauja veikianti kartu isanksto susitarus ..... -viskas pagal
  baudziajaji kokdeksa atitinka.

 • Sygas 2017 spalio mėn. 13 d. 10:10:14

  Nukrito dėl to,kad partijai pradėjo vadovauti nepakankamai politikoje
  subrendęs karjeristas,kuris kol kas nieko nenuveikė Vilniaus
  savivaldybėje.Kur buvo senų veteranų protai prileidžiant tokį kadrą
  prie buvusios galingos partijos vairo?Dabar beliko plaukti DURNIŲ LAIVE Į
  NEŽINIĄ.

 • Agnė 2017 spalio mėn. 13 d. 10:07:27

  Viskas normaliai surašyta. Perskaitykite, neklystantys, užuot replikas
  rašinėję

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018