respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Kaip konservatorių milijonieriui J.Pundziui pavyko legalizuoti pinigus?nuotraukos (52)

2016 gruodžio mėn. 21 d. 08:00:18
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Buvęs Kauno klinikų vadovas, žymus chirurgas, profesorius Juozas Pundzius dar neišsibalino munduro po to, kai prieš Seimo rinkimų antrąjį turą kilo skandalas dėl jo esą iš tėvo paveldėtų milžiniškų turtų. Baudžiamosios bylos dėl neteisėto praturtėjimo profesoriui pavyko išvengti, tačiau mokesčių inspekcija tyrimo dėl milžiniško palikimo dar nebaigė.

 

Gelbsti antstolis

Praėjusią savaitę J.Pundzių pradžiugino Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, nusprendusi nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl neteisėto praturtėjimo, nors nusikaltimo požymių įžvelgta. Mat įtarti dėl legalių pajamų neatitinkančio turto galima tik profesoriaus tėvą Aloyzą Pundzių, kuris 2000 m. kandidatuodamas į Plungės rajono tarybą deklaravo turįs vos 57 tūkst. litų vertės turto.

Tačiau 2014 m. mirusio ilgamečio Plungės gydytojo neįmanoma apklausti, jo sūnus nieko nežino apie tai, kad tėvas turtą būtų įgijęs iš neteisėtų pajamų. O pats paveldėtojas esą niekuo dėtas, nes daugiau kaip 200 tūkst. eurų grynųjų, aukso monetas ir luitus surado po tėvo mirties, o suradimo faktą užfiksavo antstolis. Tiesa, ne vietinis, plungiškis, o J.Pundziaus pakviestas iš Kauno. Būtent antstolio surašytas dokumentas apie turto radybas tapo itin svarbiu pretekstu nekelti profesoriui baudžiamosios bylos.

Prieštaringos versijos

Prieš Seimo rinkimus tai neįtikino J.Pundziaus kolegų iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, kurie, korupcijos šešėlio išgąsdinti, suskubo pašalinti jį iš partijos. Galutinai kelią į Seimą jam užkirto patys rinkėjai, 70 proc. balsų atidavę J.Pundziaus konkurentui iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

Profesoriui nepadėjo viena po kitos keltos įvairios tėvo praturtėjimo versijos - apie nepaprastą jo taupumą, darbą Plungės ligoninėje 3 etatais, prieš karą senelio paslėptą auksą ir tai, kad deklaracijoje apie šiuos turtus tėvas esą galėjo nutylėti bijodamas plėšikų.

Visuomenėje plito ir šiandien kartojamos kitos versijos - apie gudrų bandymą legalizuoti paties J.Pundziaus sukauptus turtus, kuriuos „auksinių rankų“ chirurgui galėjo sunešti pacientai. Dar neužmiršti ir prieš dešimtmetį kilę skandalai dėl tuo metu jo vadovaujamose Kauno klinikose klestinčių neoficialių įkainių už operacijas, apie gydymo įstaigos viešuosius pirkimus iš vienintelių tiekėjų ir t.t.

VMI tiria kolegas

Valstybinė mokesčių inspekcija spalio pabaigoje pradėjo tyrimą, siekdama įvertinti J.Pun-dziaus deklaruotų pinigų kilmę, o kartu patikrinti, ar teisingai ir teisėtai tokį tyrimą atliko Kauno apskrities mokesčių inspekcija. Mat J.Pundzius viešai tvirtino, kad jokių pažeidimų Kauno mokesčių inspektoriai neaptiko.

Tačiau dabar J.Pundzius tapo nekalbus. „Vakaro žinių“ paklaustas, ką per porą mėnesių pavyko išsiaiškinti su tyrimą dėl paveldėto turto vykdančia VMI, jis lakoniškai atsakė, esą po skandalo toliau nieko nevyksta, tarsi jis būtų užmirštas. Po šios frazės profesorius metė ragelį ir į redakcijos skambučius neatsakinėjo.

Savo ruožtu inspekcija informavo, kad šiuo metu kontrolės veiksmai tęsiami. Pasak VMI Komunikacijos vadovo Dariaus Butos, kontrolės procedūros tam tikrame etape gali vykti ir neprašant papildomos informacijos iš mokesčių mokėtojo (šiuo atveju iš J.Pundziaus).

Viešumo išvengia

Ko gero, visuomenė apie tyrimo baigtį gali ir nesužinoti, mat Seimo nariu netapusio mediko duomenis griežtai saugo įstatymas. Paklaustas, ar už paveldėtus nežinia iš kur atsiradusius turtus gali būti priskaičiuoti didesni mokesčiai valstybės naudai, D.Buta tikino, kad VMI negali teikti daugiau informacijos apie J.Pundziaus palikimo tyrimą, nes privalo griežtai laikytis teisės aktų, saugančių asmens duomenis.

Pasirodo, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija dar praėjusių metų lapkritį pateikė išaiškinimą, kad informaciją apie mokesčių mokėtoją galima teikti tik tuomet, kai nustatomi mokesčių teisės aktų pažeidimai ir įrodoma, kad dėl to kaltas mokesčių mokėtojas. Praktiką, kad mokesčių teisės aktų pažeidimai turi būti laikomi paslaptyje, kol neįrodyta mokesčių mokėtojo kaltė, formuoja ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Tuo remdamasi, VMI neturi teisės atskleisti duomenų netgi apie viešų asmenų atžvilgiu atliekamus kontrolės veiksmus.


Darius KAMINSKAS, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas:

- Ar neatrodo keistai, kad neaiškiais būdais praturtėjusiųjų pusėn stoja net ir valstybės institucijos, teismai - draudžiama viešinti pradėtus tyrimus, paliekant galimybę tyliai susitvarkyti?

- Viešumas yra svarbus momentas. Aš pats, kadangi dalyvauju politikoje, jau 16 metų deklaruoju savo ir šeimos pajamas bei turtą. Tai tikrai neskausminga, deklaracijas gali bet kada ir bet kas pasižiūrėti.

- Nebijote, kad kas nors ateis ir apvogs?

- Na, visko gyvenime pasitaiko, gal kažkam ir baisu. Bet, jeigu mes tikrai siekiame skaidrumo, reikalingas visuotinis turto ir pajamų deklaravimas, kad nebūtų, esą tėvukas iš kažkur užsidirbo, o dabar paveldėti didžiuliai pinigai. Arba keistų aiškinimų, esą žmogus praturtėjo pardavęs iš bobutės gautą caro laikų aukso luitą... Jeigu norime išnaikinti korupcijos vėžį, deklaruokime net ir tai, kas neprivaloma, pavyzdžiui, dovanas - tada nereikės teisintis, iš kur staiga atsirado turtai. Mokesčių inspekcija patikrins, gal ne visus, o atsitiktine tvarka. Bet tai bus labai didelė prevencija. Dėl viešinimo galima diskutuoti - gal visiems darbuotojams to ir nebūtina daryti taip plačiai, bet viešų asmenų finansai turi visiems būti matomi ir teisingai pateikti.

- Ar įmanoma sukaupti milijoninį turtą iš mediko, tegu ir 3 etatais dirbančio, algos?

- Atvirai pasakysiu, klausimas gana sudėtingas. Pamenate garsų atvejį, kai vienas žmogus dirbo 11-oje įstaigų? Aš tą situaciją gerai žinau, nes tai buvo mano kolegė. Norėdama išlaikyti šeimą, ji važinėjo po nedidelius sveikatos centrus, legaliai dirbo, priiminėjo pacientus po valandą dvi, neviršydama numatytų grafikų. Taip, ji per tas 11 įstaigų kažkiek pinigų susikaupdavo, bet tikrai ne dešimtis tūkstančių eurų.

- Dešimtmečius tik ir kalbama, kad sveikatos apsaugos sistemoje kyšiai klesti, bet kodėl beveik niekas neįkliūva?

- Yra dvi kyšininkavimo pusės - vienas ima, kitas - duoda. Visuomenė turi suvokti, kad ir duoti kyšį yra didelis blogis. Žmonės duoda manydami, kad geriau išoperuos, geriau prižiūrės. O kai pas mus sveikatos paslaugų finansavimas toks prastas, irgi sukuriamos prielaidos duoti, kad nereikėtų ilgai laukti eilėse, kad skirtų tyrimus ir t.t.

- O ką daryti, kai žmogui paskiria planinę operaciją ir 3 dienas stato klizmas, bet į operacinę neveža?

- Tai jau piktnaudžiavimas. Jeigu neteikia paslaugos prievartaudami žmogų, tai negali būti pateisinama mažais atlyginimais. Tokius reikia bausti iš karto, be jokių diskusijų, nes čia jau yra žmogaus sugedimas. Žinau daugybę pasiaukojusių kolegų, kuriems skaudu girdėti, kad visi medikai kyšininkai. Džiaugiuosi, kad jaunieji gydytojai nori ne kyšių, o orių atlyginimų ir kelia į viešumą tas iš sovietinių laikų likusias praktikas, kai valdžia manė, kad gydytojams algų galima nemokėti, nes geras gydytojas pats užsidirbs iš pacientų. Tai turime išrauti su šaknimis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (52)

 • runkelis 2016 gruodžio mėn. 31 d. 17:23:24

  Va Pudživelis tai žioplys, nespėjo pakviesti antstolio namo radybom
  apiforminti

 • Tadas 2016 gruodžio mėn. 29 d. 12:27:17

  Jei šitas Pudzius, ar kaip jį tenai susimokėjo į konservų nebaltą
  kasą, nieko ir ta VMI neras nusikalstamo! Lietuvoje tai "Vsio zokono"
  vadinasi!

 • pensininke, 2016 gruodžio mėn. 22 d. 07:29:39

  kol neprades sodinti tu visu tyreju Lietuveleje nieko naujo neivyks , o ar
  yra toks zmogus kas galetu pradeti valyti sistema

 • valdas 2016 gruodžio mėn. 22 d. 07:10:31

  BUVO NORIMA UZCIAUPT ZINIASKLAIDA,ZMONES,ISKART BAUST UZ GERKLES,O KAIP SU
  LIETUVA,SU JOS ZMONEMIS,KURIU NEBERA,KAS SU LIKUSIAIS
  BADAUJANCIAIS,NESUDURIANCIOMIS SEIMOMIS GALA SU GALU,KAS ATSAKYS UZ
  PRSKOLINIMA,ZMONIU ISGYNIMA,DARYMA VERGAIS,KAS TU ZMONIU MORALE APGINS,AR
  NE "SITIE",BERNATONIAI,KUBILIAI,SABATAUSKAI...KALTI,SITIEK METU
  VALDZIOJE,AR TIK RUSAI NUVARE IKI TO...

 • labai 2016 gruodžio mėn. 21 d. 22:18:32

  Liudna,kai turim patiket,kad juoda yra balta,nezinau,kaip sis gudruolis
  gali irodyti,kad pinigus gavo legaliai,ir tevas taip pat
  Negalejo sukaupti is algos,tai aklam aisku,kam tos
  kontroles,inspekcijos,jei tokia didziule suma galima iteisinti,jei
  p.Pundzius butu kitos profesijos atstova, galeciau abejoti ,o dabar
  suprantu,kad gydytojams daznai pinigus sunesa pacientai,o ne aitvarai,
  aislu,ne is dziaugsmo ,o is befos,va tiektos poezijos

 • visiems 2016 gruodžio mėn. 21 d. 22:05:36

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Pensininkė 2016 gruodžio mėn. 21 d. 21:56:39

  Man jis primena Borisovą...Nenorėčiau, kad šis gydytojas mane
  operuotų
  ir veltui ne tik už pinigus. Gal jis ir geras gydytojas, bet jo veidas
  nepatikimas.

 • bet 2016 gruodžio mėn. 21 d. 21:35:32

  ir išniekino tėvo atminimą...toliau už mūsų kas?

 • puškinas 2016 gruodžio mėn. 21 d. 21:29:38

  tas moterėles iš Kauno VMI tikrai reikia ištirti,o jeigu kaltos,slėpė
  pundziaus turtą- su vilko bilietu išleisti.kitiems bus pamoka.

 • Šiaip klausiu 2016 gruodžio mėn. 21 d. 21:16:35

  idomu ,kada Lietuvos prokurorai prades tyrimus del mazeikiu naftos,del
  kubiliniu gaujos su melynu chalatu paskolu is amerikos zydu fondu su 10
  metiniu procentu ,kai galejome skolintis beveik desimt kart pigiau? kada
  bus pradetas baudziamasis persekiojimas tu,kurie uzgrobe ir organizavo
  snoro usvogima ir tebevogima iki siolei/ kada bus paviesinti asmenys,kurie
  suorganizavo duju gelda uz protu nesuvokiamas sumas,ir kas tie
  “protinguciai”?? Ir visas kitas afioras,kurios kainavo ir dar ilgai
  kabos Lietuvos zmonems ant kaklo? Kada bus isaiskinti tikrieji valstybes
  isdavikai,uz maisa pinigu organizave slaptus kankinimo ir zudimo
  kalejimus?kada bus prokuroru pranesimas apie pinigu padirbinetojus
  Kaune,kur veike grupeje su bankais keiciant falsyvkas i tikrus pinigus????

 • POLITINIŲ LAVONŲ KONVULSIJOS 2016 gruodžio mėn. 21 d. 18:25:14

  Grybauskaitė, Linkevičius, Anušauskas, Juknevičienė, Pavilionis ir
  visa Landsbergių šutvė - politiniai lavonai, kurių vieta politiniame
  mėšlyne. Neilgai jus dar mulkinsit Tautą. Jūsų dainelė jau
  sudainuota. Džiovinkite batonus. Pravers.

 • Vytautas R. 2016 gruodžio mėn. 21 d. 16:27:18

  koncervatoriai man labai primena žiurkes iš kažkokio seno multiko, jos
  ėjo paskui birbyne grojanti ir skendo nieko negalvodamos, tik birbynės
  klausydamos. Va jūs ir einat paskui ožio mekenimą ir, kuo greičiau
  nuburbuliuosit, tuo greičiau žmonėms dangus prašviesės nuo jūsų
  marazmų.

 • Kęstas 2016 gruodžio mėn. 21 d. 15:59:08


  Teks išardyti dar daug tokių kirminų lizdų. "Žmonės, kas mėnesį
  besidraudžiantys PSD fonde, susirgę retomis ligomis patys, ar susirgus
  jų vaikams, neturi galimybės gauti deramo gydymo nei Lietuvoje, nei
  užsienyje, ir yra pasmerkti mirti. Rimčiau susirgę turi laukti mėnesių
  mėnesius, kol pateks pas specialistą ar sulauks eilės reikiamam tyrimui
  šiuolaikine aparatūra. Kasmet nepriklausoma organizacija „Health
  Consumer Powerhouse“ pateikia Europos sveikatos vartotojų indeksą,
  kuris sudaromas apklausus 35 Europos valstybių pacientus bei pačius
  medikus. Vertinama sveikatos priežiūros paslaugų kokybė, sveikatos
  paslaugų prieinamumas ir kiti rodikliai. Lietuva šiame indekse
  „nesublizgėjo“ – bendrame vertinime esame viso labo 25-oje vietoje,
  tik truputį geriau nei Albanija, Rumunija ar Balkanų šalys (žiūrėk
  čia)."
  Lietuvoje tvyrantis ypatingai piktybiškas švogerizmas atveda prie
  kenkimo. (mokslas-studijos-ekonomika)

 • LL 2016 gruodžio mėn. 21 d. 15:23:09

  Konservuotu ozio uteliu klikos kredo;as nyvoG jie patis daV o as tik jamaU
  ir uzu mirsau uzu deklaraU.

 • Visuomene 2016 gruodžio mėn. 21 d. 15:17:39

  Žino, tvarka tokia,nedavei lauk ilgai,po velėna gali atsidurti,kokybės
  nebus,asmeniškai duodamas kyšį pasakau nenulupk nuo skurdžiaus

 • Rado,pardavė 2016 gruodžio mėn. 21 d. 14:53:30

  O mokesčius mokėjo?

 • bigcatwar 2016 gruodžio mėn. 21 d. 14:29:20

  Reikia klaust FNTT(deja man gaila kad mzamokslius priima is milicijos) FNTT
  turetu But Gerbiama kontora,tik kai ten Dirbs Profai ne kaip dbr buve
  milicininkeliai. manau Klaipedos padareliai Mane Prisimena-nesiskute ir
  nesiprause.

 • už tai ir balsuoja 2016 gruodžio mėn. 21 d. 13:30:34

  už konservus, nes jie dirba turtuoliams. Pastebėjau, kad už konservus
  dabar balsuoja daugiau ne pensininkai, bet turtuoliai. Prie šitų ramu,
  niekas nesikabina, mokesčių neuždeda.
  Todėl ir kiekvienuose rinkimuose jie praeis, nes bus visada juos
  palaikančių.

 • Saulei 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:58:35

  Juk jis yra KONSERVATNIKAS, tuo viskas pasakyta.

 • Tėvas darbštus buvo ir uždirbo,... 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:38:53

  92 metu už 3 etatus dirbo, 3x8 -24, o kada valgė ir miegojo ????? nu,
  bet, kad negirdėtas dalykas Plungės gydytojams ir prie ruso algą mokėjo
  auksiniais, sidabriniais,dolcais, eurais, juvelyriniais dirbiniais ir
  antikvariniais daiktais,.... o runkeliniams pareigūnams viskas tinka,...

 • jeronimas 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:35:57

  Kaip tik koncervatnykas ,taip ir vagis ir aferistas.Nuo pirmo iki
  paskutinio ciupk ir sodink i Lukiskes,tikrai neapsiriksi.Net jei ir ne
  koncervatnykas,bet prijauciantis sia teroristu ir vagiu gauja,irgi matyti
  gyvena ne is minimumoskirto Tautai? O ir vogti visos salygos,ypac kai
  dengia daukanto rumu pirsliene ir visa teisine valstybes sistema
  ,koncervatnyku atzvilgiu ,paskendusi rukuose.

 • Kyšiai 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:33:01

  Kyšiai ir dar kartą kyšiai.

 • Saulė 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:32:30

  Kur yra VMI, STT, FNTT? Už ką šitie žmonės gauna algas? Ar jie tars
  savo žodį?

 • Vytas 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:31:32

  spaudoje raso, kad rado aukso lauzo,tai gal zydu dantys, juk jiems mirus po
  susaudymo islupdavo, Kazin ar dazinfekuoti. Kruvini pinigai , o gal ne
  senojo tevo, o sunaitelio vadinamo garbingu gydytoju is beviltisku ligoniu
  isplesti paskutiniai pinigeliai , Vadovavosi principu ,, tu greitai mirsi,
  kam tau pinigai ., o as rasiu kur padeti.

 • Ir dar apie Snoro pinigus 2016 gruodžio mėn. 21 d. 12:29:50

  Banko Snoras Kreditorių komitetas, vadovaujamas Indėlių draudimo fondo
  vadovės A. Mažintienės ir kurio narė yra D. Burgienė, tvirtina visas
  bankroto administratorių "išpūstas" išlaidų sąmatas ir visus
  pusvelčiui parduodamo banko turto sandorius! Taip ir „išplaunami“
  banko akcininkų ir indėlininkų pinigai, tik į savas kišenes!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIRINKO: iš populistinių „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir partijos „Lyga“ sudaryta koalicija kandidatu į Italijos premjero postą pasirinko 54-erių politikos naujoką, teisės profesorių Giuseppę Contę.
 • UGNIKALNIS: pirmadienį antrą kartą per mėnesį Indonezijoje išsiveržė Merapio ugnikalnis; kaip pareiškė Nacionalinės kovos su stichinių nelaimių padariniais agentūros atstovas Sutopas Purwas Nugrohas, ugnikalnis išmetė pelenus į 1200 metrų aukštį, iš jo išsiliejusi lava sunaikino kelis kaimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018