respublika.lt

2018 liepos 18, trečiadienis

Kaip jaustis prie prezidentės giljotinosnuotraukos (37)

2017 sausio mėn. 13 d. 12:25:05
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Iš prezidentūros aukštybių garsiai ištransliuota, kad valstybės ir savivaldybių įmonių vadovai, mokyklų direktoriai savo postuose negalės dirbti ilgiau nei 2 kadencijas - 10 metų. Esą ilgamečiai vadovai tarsi piktžaizdės, apnikti korupcijos, suaugę neskaidriais ryšiais ir su politikais, ir su verslu. Nepaisant to, kad daugelis per savo vadovavimo dešimtmečius su teisėsauga jokių reikalų neturėjo. „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kaip jaučiasi šitaip apspjaudyti žmonės

 

- Pas jus per daugiau kaip 20 metų nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, nei prokurorai neužklydo, už darbą gavote apdovanojimus - ar neskaudu girdėti nepelnytus kaltinimus iš pačios šalies vadovės? -„Vakaro žinios“ teiravosi Nemenčinės miškų urėdijos vadovo Eligijaus RYŠKAUS.

- Iš tikrųjų labai skauda, kai urėdus maišo su žemėmis, tarsi mes būtume visoje valstybėje pati didžiausia blogybė. Skaudus tas vertinimas, kad jeigu tu sugebėjai vienoje vietoje išdirbti 20 metų, tai esi kažkuo nusikaltęs Lietuvai. Labai apmaudu, kad apie mane, kaip įmonės vadovą, taip mąsto mano Tėvynė, kurioje užaugau, kurią myliu ir kuri man dabar parodo, kad į mano meilę nusispjauti.

- Jūsų urėdijos teritorijoje yra garsusis Laurų kvartalas, kur įsikūrę ir įžymūs verslininkai, ir politikai. Papasakokite, kaip jūs ten su jais suaugote, kad jie valstybiniame miške stato tvoras, sodina savo egzotinius augalus?

- Manote, taip lengva išspręsti klausimus dėl pažeidimų? Mes juos žinome, fiksuojame, bet apkaltinti urėdą ir padaryti sensaciją lengviausia. Iš manęs juokiasi, kad aš nežinau, kieno kuoliukai miške sukalti, bet iš tikrųjų urėdijos pareigūnams valstybė nėra suteikusi teisės laisvai prieiti prie Nekilnojamojo turto registro. Įsivaizduojate, ką reiškia vien išsiaiškinti, kam įteikti šaukimą dėl administracinio pažeidimo. Ten uždara teritorija ir mūsų nė pro vartus apsauga neįleidžia.

- Tiesą sakant, kaltinimus, kad visi vagys ir korumpuoti, galima atsukti ir į kitą pusę - tai ką du dešimtmečius veikė teisėsauga ir specialiosios tarnybos, jeigu leido korupcijai šitaip suklestėti urėdijose ir kitose valstybės įmonėse?

- Aš žiūriu iš truputį kitos pozicijos, arčiau žemės. Kodėl mes turėtume kokią STT ar kitą tarnybą į pagalbą šauktis? Urėdai turi savo valdžią - Generalinę miškų urėdiją, ir jeigu yra nusižengimų, žmogus patraukiamas tarnybinėn atsakomybėn. Kaltas - pasakys jam „ačiū“, pridarys nuostolių - lieps atlyginti ir „viso gero“.

Mūsų 42 urėdijų sistemoje buvo skandalų, kad urėdo vieta perkama, kad urėdas darė įtaką viešiesiems pirkimams. Čia įstatymai ir suveikė tiesiogiai, kaip ir visiems.

- Tai gal ir rotacijas reikėtų taikyti visiems - kuo geresni politikai, kuriems Seimo kadencijos neribojamos?


- Iš tiesų gal ir jiems užtektų dviejų kadencijų, kodėl jie gali ten visą gyvenimą sėdėti? O kažkodėl pradeda nuo mokytojų, mokyklų vadovų, nuo urėdų. Bet žiūrėkite, kas yra: jaunas specialistas, rankoves pasiraitojęs nori dirbti, laimi konkursą į urėdus. Koks jam stimulas toliau? Ar jam verta gerai dirbti, jeigu po 5 metų jį ims ir atleis? Ir greičiausiai atleis ne todėl, kad nelabai gerai seksis dirbti, o dėl to, kad nepataikaus viršininkui, kuris priima sprendimus, neneš jam kyšių, nebus nuolankus ir nesėdės ausis suglaudęs. Tokie įmonių vadovai aukštesnei valdžiai yra labai parankūs ir geri. Vadinasi, sistema bus tokia, kad vadovauti įmonėms eis tik padlaižūnai, subinlaižiai, kyšininkai. O jeigu tu, atėjęs į įmonę, už jos reikalus, už savo darbuotojus kovosi, būsi visada nepageidaujamas. Valdžia nori susikurti labai gerą terpę sau - jų niekas nepeikia, jie apsigaubę aureolėmis, o įlindus į vidų pamatytume, kad nėra taip gerai. Bet jiems šilta, malonu, ramu. O aš, atėjęs vadovauti įmonei, turėsiu tikslą būti geras valdžiai ir pasinaudoti tais 5 metais - kuo daugiau privogti. Nes dabar suteikta teisė vogti tik 5 metus, o vėliau jos gali ir netekti, tai reikia skubėti. Ir kas dabar gali paneigti šituos mano žodžius? Tegu pabando paneigti!


Viktoras BLINOVAS, Vilniaus Baltupių progimnazijos direktorius, Lietuvos progimnazijų asociacijos tarybos pirmininkas:

- Esu vienas iš 500 Lietuvos mokyklų direktorių, apie kuriuos sakoma, kad jie pradėjo dirbti po Antrojo pasaulinio karo (juokiasi). Aš dirbu daugiau kaip 30 metų. Naujausiais duomenimis, šalyje net 95 proc. mokyklų direktorių dirba ilgiau nei 15 metų. Vilniuje šiuo metu tik du vadovai turi iki 10 metų stažą, 3 turi iki 15 metų stažą, o 107 mokyklų vadovai dirba daugiau kaip 15 metų. Jeigu prezidentės pasiūlymas būtų įgyvendinamas paraidžiui, kitų metų vasarą Vilniaus miesto savivaldybė turėtų organizuoti 110 konkursų.

- Laukia tikras perversmas?

- Tai tiesiog neįmanoma. Aišku, prieš kadencijas nepapūsi, nes jos numatytos Vyriausybės programoje, bet galima tai daryti etapais, pavyzdžiui, per penkerius metus. Momentinis vadovų pakeitimas 2018 m. net ir fiziškai neįmanomas, be to, mažai prasmingas. Ir gali atnešti daugiau žalos. Tenka dalyvauti direktorių konkurso komisijų darbe. Visiems žinoma, kad yra konkursų, kuriuose nėra nė vieno kandidato. Esu siūlęs geriausiems savo mokyklos mokytojams pereiti dirbti direktoriaus pavaduotoju, ugdymo skyriaus vedėju. Bet kai mokytojas pamato, kad jo atlyginimas sumažės...

- O ar moralės nuostatas tie kadencijų ribojimai atitinka, - atrodo, tarsi gerai dirbantys už tai yra baudžiami?

- Tai be galo socialiai jautrus klausimas. Kita vertus, visuomenės, mokinių tėvų netenkina bendrojo ugdymo kokybė. Tai faktas. Mes dalyvaujame ES varžytuvėse ir iš 28 esame dvidešimt pirmi. Jeigu Lietuvos krepšinio rinktinė Europos turnyruose užimtų tokias vietas, ar kas nors girtų sportininkus. Matyt, prezidentė iš nevilties tokius sprendimus siūlo, tai palies ne tik mokyklų vadovus, bet ir kitus.

- Kur eis tie žmonės, kurių kadencijos viršytos net po kelis kartus? Mokytojauti? Bet direktoriai negalėjo turėti pamokų, tai ir kvalifikacija sumenkusi?


- Kur tu, žmogau, eisi mokytojauti - pirma, nėra vietų, o antra, jei direktorius nedirbo mokytoju keletą metų, jo kvalifikacija iš tikrųjų gali būti sumenkusi. Kolegos direktoriai dabar labai emocingai reaguoja į prezidentės pasiūlymus. Kas kaltas? Tie, kurie yra valdžioje, ir... tyli. Esu labai pasipiktinęs skurdžia informacija mokyklų vadovams, visuomenei. Juk situacija nestandartinė, itin socialiai jautri - nuo 2018 m. liepos netektų darbo labai didelis skaičius žmonių. O kas toliau? Nieko aiškaus. Vyriausybė, ministerija labai praskaidrintų slogią atmosferą, jeigu paskelbtų, kad direktorių, baigusį dvi kadencijas, meras turės galimybę rotuoti, t.y. perkelti į kitą mokyklą, be konkurso, o kuriems iki pensijos liko tik 3 metai, bus leista laikinai eiti direktoriaus pareigas ir kt.

- Koks mokyklos direktorius yra geras?

- Anksčiau mokytojai sakydavo, kad jeigu gina mokytoją nuo mokinių ir nuo tėvų, tai direktorius geras (juokiasi). Direktorius geras, jeigu jis vadovaujasi nuostata, kad mokykla yra skirta vaikams.

Populiariam tapti labai lengva: tu pažįsti įtakingus tėvus, kurie save ir savo vaikus laiko geruoliais ir nori, kad jų vaikai mokytųsi tik su kitais geruoliais. Tada klasės kuriamos pradedant nuo 1a - čia mokosi vaikai, kurių tėvai su džipais važinėja. Jie įtakingi, visur giria, koks geras ir protingas direktorius... Mano galva, geras direktorius tas, kuris orientuojasi į rezultatą ir į santykius, o ne tik į santykius.


Valentinas MASALSKIS, Klaipėdos jaunimo teatro steigėjas ir režisierius:

Sutinku su prezidente, kad rotacijų reikia. Bet, mano galva, čia yra modelis didelei tautai, pavyzdžiui, Vokietijai, Anglijai, kurios turi milžinišką žmonių potencialą. O mes tuos kūrybingus žmones, kažko ieškančius ir nesavanaudiškus, ko gero, galėtume suskaičiuoti pirštais. Mes juos pažįstame, gerbiame už jų darbus. Ar man pakiltų ranka rotuoti žydų Šolomo Aleichemo mokyklos direktorių Mišą Jakobą? Toje mokykloje yra begalinis įdirbis, ir dabar mes galime visa tai sulaužyti - suburtą puikų kolektyvą, pagarbos mokiniui atmosferą, o kokie ten meniniai projektai!

Man patinka Vilniaus licėjaus mokytojai ir jų požiūris, kad bausti reikia tą, kuris nusikalto, keisti tą, kuris neturi idėjų ir neina pirmyn. Prašau, keiskite. Bet bijoma prisiimti už tai atsakomybę, nes gal jis kažkieno svainis ar uošvis. Mes bijome jį atleisti, nes tai būtų tarsi žmogaus pažeminimas, tai rotuokime. Ir ta rotacija bus labai patogi nesąžiningiems, tinginiams, nusikaltusiems - sulaukę rotacijos jie galės būti ramūs, saugosis, kad tik apie juos neparašytų. O visuomenei tai kainuos 5 prarastus metus.

Jeigu mes turėtume 300 žmonių idealistų, po 2-3 kiekvienoje srityje, ar jūs įsivaizduojate, ką galėtume iš Lietuvėlės padaryti? Bet nėra kas parodo pavyzdį. O jeigu jis atsiranda, mes sugebame jį dar ir užgesinti. Vėl įsivyrauja lygiava - talentingas direktorius tampa lygus su pačiu abejingiausiu. Man atrodo, pirmiausia turėtų būti didžiulė pagarba žmogui, asmeniui, jeigu jis pajudėjo, išlipo iš to savanaudiškumo. Negalima matant vieną blogą pavyzdį sakyti, kad visi korumpuoti, visi urėdai ar kunigai, ar mokyklų direktoriai blogi. Visur būna tam tikros proporcijos. Bet mes visiškai nesiskaitome su savo potencialu, kurio beveik ir nėra. Mes neturime savo tikrojo elito - šitaip mūsų Tauta išdaužyta. Vien tik kaltindami ir niekindami, mes panyrame į subkultūrinį diletantišką chaosą, sąmonės chaosą, prarandame protą ir sveiką nuovoką. Atėjo nauji - pjaus visus senus. Negalima taip visko griauti. Dažnai savo studentams sakau: jeigu teatras, koks dabar yra, jums patinka, jūs ten neikite, nes ta vieta jau užimta. Jūs raskite, kas tame teatre jūsų netenkina, ir eikite taisyti. Tik tą vietą. Man teatre trūko emocionalumo ir aš siekiau jo įlieti. Nenorėjau sugriauti teatro ir pastatyti savo teatrą - norėjau padaryti jį emocionalų ir tai visą gyvenimą darau. Todėl ir sakau - taisykite vieną kampą, bet nepradėkite iš karto taisyti viso namo, nes jis gali sugriūti.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

 • Zaliavalge 2017 sausio mėn. 22 d. 12:23:54

  Mokyklos direktoriu turetu su valytoja rotuotis kas antri metai.

 • Irena 2017 sausio mėn. 15 d. 11:31:46

  Niekada nesuprasiu švietimo įstaigos vadovo, kuris aiškina
  kad jis ir tik jis sukūrė mokyklą savo darbu ir pastangomis ir dabar
  jis vertas didelių nuopelnų. Mokyklos įvaizdį kuria visas kolektyvas .
  Vadovas gali stengtis kiek nori, bet jeigu neturės įstaigos bendruomenės
  palaikymo nieko neišeis. Jeigu vadovas dirbo taip ,kad jo mokykla pelnė
  moksleivių , tėvų ir bendruomenės dėmesį ir palaikymą, reiškia jis
  gerai atliko savo darbą, už kurį teisėtai gavo atlyginimą ir gali
  pasidžiaugti savo darbo rezultatais

 • Algirdas Motuza 2017 sausio mėn. 14 d. 19:05:07

  Ne mokytojams, ne mokslininkams ir ne kitose sferose gerai dirbantiesiems
  šis metodas turi būti taikomas, bet seimo nariams.O dėl galimai
  esančios korupcijos, kata neveiksminga prezidentūra. Prezidentas skiria
  teisėjus.

 • Taip, 2017 sausio mėn. 14 d. 08:04:05

  sąrašiniams tik tris kadencijas. Vienmandatėj,kiek nori.

 • Rotaciją reik pradėti 2017 sausio mėn. 14 d. 03:21:27

  nuo SĄRAŠINIŲ seimo narių.

 • Katė 2017 sausio mėn. 14 d. 02:34:30

  Per amžius amžinuosius buvo gerbiamas ir labai vertinamas žmogus,
  sugebantis daug metų vadovauti kokiai nors veiklai. Atrodo, kad mūsų
  valstybei jau virėja vadovauja - viską maišo, kaip "zacirką" ir vadina
  tai reformomis. Reiškiasi užsisėdėjimas.

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 14 d. 00:59:19

  Žulikus reikia vyti iš visur, nes žulikai minta iš
  mokyklos,darželio,poliklinikos ar ligoninės viešo-kolchozno lovio.

 • <*!*> 2017 sausio mėn. 13 d. 23:49:11

  Panašu į lovų perstumdymą viešnamyje: nei pajamų daugėja, nei tautos
  moralė taisosi. Jau apribojo kadencijas poliklinikose ir ką, sveikatos
  apsauga pakilo į neregėtas aukštumas? Kaip švietimo funkciją - mokyti
  ir ugdyti - pagerins direktorių rotavimas?

 • visiems 2017 sausio mėn. 13 d. 22:17:18

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Kodėl 2017 sausio mėn. 13 d. 22:05:58

  mūsų valdžia viską sprendžia pagal save. Jei aš vagis ir korumpuotas,
  tai ir visi kiti tokie patys. šiandien švenčiame sausio 13, bet niekas
  nėra mums pasakęs, o kur tada buvo mūsų prezidentė ir kodėl dabar
  duodami tokie nurodymai. Žmonėms kyla labai daug įtarimų

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 13 d. 21:42:24

  Mokytoja visiškai teisi. Tokios "savivaldos" šaikelės susidaro ne vien
  mokyklose, bet ir darželiuose,savivaldybių akcinėse bendrovėse,
  daugiabučių namų bendrijose,kurias valdo savivaldybių komunalinių
  ūkių bendrovės.Daugiabučiai namai paversti neregistruotų šunų
  šunidėmis,skalbimo mašinų barškytuvėmis, savivaldybės žemės
  šlavėjomis.

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 13 d. 21:28:12

  Demokratinio LTSR herbo pakeitimas į demokratinį žirgą nieko
  nepakeitė. Turėjo pasikeisti demokratinio centralizmo režimas į
  demokratinio liberalizmo režimą. LTSR komunistiniai
  politrukai-ekonomistai, užaugę studijuodami
  Markso-Engelso-Lenino-Stalino-Brežnevo raštus, to padaryti nenorėjo,nes
  privatizaciją, nepriklausomos demokratinės respublikos ekonomikos
  pagrindą, būtų reikėję vykdyti skaidriai ir be sovietinės
  politrukinės korupcinės prichvatizacijos.Dabar jokios, demokratiškai
  centralizuotos Grybauskaitės, giljotinos neištiesins centralizuotus
  Lietuvos korumpuotus ekonomikos komunistinius pagrindus.Pasidomėkite kas
  vadovauja viešoms įmonėms-privačioms bendrovėms(du viename)-valstybės
  nuosavybės turtui? Ir kaip jie skursta besistengdami bendrai tautos
  gerovei.

 • Papildau mokytoją 2017 sausio mėn. 13 d. 21:24:46

  Reikia riboti mokyklose ne tik direktorių kadencijas,bet ir
  pavaduotojų!Mūsų m-kloje ir direktorius,ir pavaduotojos dirba
  jau po 30 m.Taip "susigiedoję",taip nemėgsta tų mokytojų,mokinių,jų
  tėvelių,kurie turi kitokią nuomonę,negu jų.
  Mokytojai tyli,kenčia,nes myli savo darbą.Surast kitoje m-kloje
  DARBĄ NEĮMANOMA ! Mokyklos uždaromos,nes mažėja mokinių.

 • verta 2017 sausio mėn. 13 d. 21:06:54

  juos exselecijai pamastyti,o nepulti stacia galva.Straipsnyje pareikstos
  mintis pagristus ismastytos.Dar vienas kvailas uzmanymas vaiku globos namus
  naikinti,o kas tuos nelaiminguosius priglaus.Lietuviai tam nepasiruose ir
  neturi isgaliu vaikus islaikyti,niekas is to neiseis,daroma nepasiruosus
  net apytikriai nezinant kur vaikus padeti.

 • Mokytoja 2017 sausio mėn. 13 d. 20:57:48

  Pritariu Prezidentei.Sėdi tokie nepakeičiami direktoriai po
  25-35m.Susidaro apie save ratą iš 10-12 mokytojų,tėvų komitetų
  pataikūnų,savivaldybėse "savų užtarėjų" ,galimai už tam tikras
  "dovanėles" ir ką? Jie saugiai jaučiasi prieš įvairias
  komisijas,įvairius patikrinimus ir džiaugiasi,kad yra NEPAKEIČIAMI ! O
  šalia dirba daug jaunesni,kūrybingesni,net labiau mylimi mokinių ir
  daugumos tėvelių,bet jiems nėra galimybių pakeisti NEPAKEIČIAMUOSIUS
  !
  P.S. Aišku,yra išimčių,kaip minėjo Gerb.Masalskis,bet tik išimtys,jų
  Lietuvoje tik vienetai!

 • ! 2017 sausio mėn. 13 d. 20:50:51

  Kad apgauti tautą ji pirma ES numetė raudonumą ir pamėlynavo, kad tauta
  ją rinktų kaip mėlynąją Dalytę.

 • Zemka 2017 sausio mėn. 13 d. 20:32:24

  Patys išsirinkote raudonąją Dalytę, todėl ir valgykite jos duodamus
  vaisius.

 • KA 2017 sausio mėn. 13 d. 19:28:34

  Manau per Gorbaciovo perestroika buvo nebloga pradzia padaryta: vadovu
  rinkimas. Vykdo kolektyvas slaptu balsavimu. O vieno valstybinio oligarcho
  pakeitimas kitu ir tai vykdant is virsaus ...... Geriau nuo to tikrai nebus
  . Bus atveztas kazkoks apsisikelis is kazkur, kur jau visiems daede ir
  patupdytas i silta kede desimciai metu.

 • Bleka 2017 sausio mėn. 13 d. 18:47:16

  Ir vel zydu....i ka ratuoti zydu valdyma ir kaip?Valde 70 metu TSRS ,dabar
  ES....

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 13 d. 18:28:51

  "Giljotina" geras vaistas korupcijai gydyti, bet labai gerai reikia žinoti
  kur ją pritaikyti, kad korupcija išgytų. Jau 26 metai kaip "giljotina"
  korumpuotų politikų rankose ir "gydo" tik tuos, kurie bando politinę
  korupciją Lietuvoje gydyti.

 • Demokratija 2017 sausio mėn. 13 d. 18:12:19

  Pirmiausia valstybėje atlikite skaidrią desovietizaciją -privatizaciją,
  o ne kotumpuotą prichvatizaciją, kai neašku kas pvz. yra monopolinės
  akcinės bendrovės "Lietuvos geležinkelis" ar "Lietuvos energija"? Kada
  jos privačios-akcinės bendrovės, o kada viešos- valstybės įmonės?
  Abejais atvejais jas valdo vyriausybė nes jos - valstybės (tautos)
  nuosavybė, tik neaišku kur nueina pelnas:"ilgamečiams vadovams tarsi
  piktžaizdėms, apniktiems korupcijos,suaugusiems neskaidriais ryšiais su
  politikais ir verslu" ar į Lietuvos valstybės biudžetą tautos gerovei
  kurti? Tokius vadovus reikia vyti tuojau pat,nes jie valstybės-tautos
  turtą naudoja(grobsto) kaip nuosavą.Iš kur pas juos tokie 30000 EUR
  mėnesiniai atlyginimai? Kaip gražiai jie nukvailino tautą, kad galėtų
  lobti ir statytis latifundijas, dvarus aplink Vilnių ,Kauną ir t.t.
  Svarbiausia,kad to "nesupranta" prezidentūra, vadovaujama ekonomikos
  mokslų daktarės D.Grybauskaitės pagal Lietuvos Respublikos
  Konstituciją.

 • Valdžia žmonėms 2017 sausio mėn. 13 d. 17:45:29

  nereikalinga, valdžiai reikia žmonių, kad galėtu juos isnaudoti ir
  turtėti is jų gero. Nauja santvarka manau bus be jokių valdžių, tik
  žmonės turi pakelti galvas ir suvokti, kad jie yra žmonės.

 • oo 2017 sausio mėn. 13 d. 16:30:06

  boba ne vadas ubagas ne karys stai kodel prazuvo ta salis

 • Kęstas 2017 sausio mėn. 13 d. 15:16:57

  Ką reiškia, kad mus galima laikinai okupuoti?
  Taip aiškina Prezidentė Grybauskaitė. Ar tai tokia mūsų karinė
  strategija? Juk situacija pasikeičia. Kodėl neturėjome daug aukų, kai
  priešinomės komunistams? Nes dauguma buvome neginkluoti, ir beginklių
  žmonių naikinimas blogai atrodo per televizorių.
  O kuo baigsis laikina okupacija dabar? Okupantams visus lengvai ginkluotus
  šauktinius ir rezervistus teks sunaikinti. Juk prieiti prie šaunamuoju
  ginklu ginkluoto vyro, jo nesunaikinus, neįmanoma. Niekas nepasmerks, nes
  jie juk buvo ginkluoti. Toks naikinimas dabar vyksta Sirijoje ir Irake.
  Tai, kad Lietuva neturi nei pinigų, nei laiko, nei noro šauktinius ir
  rezervistus apginkluoti šiuolaikiškai ir išmokyti naudotis šiuolaikine
  ginkluote, niekam nėra svarbu. Kiek jaunimo pasmerkiame pražūčiai.
  Beveik kiekvienoje šeimoje per visą Lietuvą būtų laidotuvės.
  Tegul nudžiūsta rankos ir liežuviai tų, kurie įveda Lietuvoje
  visuotinę karo prievolę. Daugiau apie tai, guglinant žodžius:
  mokslas-studijos- ekonomika.

 • mano manymu 2017 sausio mėn. 13 d. 15:07:39

  Seimo nariams reikia riboti kadencijų skaičių.Kadangi tokie
  konservatoriai sėdi seime nuo pirmų nepriklausomybės metų ir drumsčia
  vandenis,kaip juknevičienės,kubiliai razmos,anušauskai ie ,matulai ir
  kiti turėdami laiko susibledavoję su savo patarėjomis.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STEBĖJO: sekmadienį pasibaigęs pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų - futbolo varžybas bent trumpam įsijungė 1 mln. 700 tūkst. šalies gyventojų; žiūrimiausias, kaip ir tikėtasi, buvo finalinis mačas, kuriame žaidė Kroatija su Prancūzija - jį tiesiogiai žiūrėjo per dešimtadalį šalies gyventojų.
 • KARŠČIAI: Japonijos meteorologijos agentūra trečiadienį įspėjo dėl „gyvybei pavojingos“ karščio bangos daugelyje šalies vietų; prognozuojama, kad temperatūra gali pasiekti beveik 40 laipsnių Celsijaus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip manote, kam valdžia atstovauja - pensininkams ar privatiems pensijų fondams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +18   +19 C

   +18  +19 C

 

   +16 +17 C

  +27  +29 C

   +26  +28 C

 

   +24  +27 C

    6-9 m/s

  2-6 m/s

 

    2-6 m/s

 

USD - 1.1707 PLN - 4.3007
RUB - 73.1793 CHF - 1.1648
GBP - 0.8873 NOK - 9.4875
reklama
Ukis 2018