respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Kaip jaustis prie prezidentės giljotinosnuotraukos (37)

2017 sausio mėn. 13 d. 12:25:05
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Iš prezidentūros aukštybių garsiai ištransliuota, kad valstybės ir savivaldybių įmonių vadovai, mokyklų direktoriai savo postuose negalės dirbti ilgiau nei 2 kadencijas - 10 metų. Esą ilgamečiai vadovai tarsi piktžaizdės, apnikti korupcijos, suaugę neskaidriais ryšiais ir su politikais, ir su verslu. Nepaisant to, kad daugelis per savo vadovavimo dešimtmečius su teisėsauga jokių reikalų neturėjo. „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kaip jaučiasi šitaip apspjaudyti žmonės

 

- Pas jus per daugiau kaip 20 metų nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, nei prokurorai neužklydo, už darbą gavote apdovanojimus - ar neskaudu girdėti nepelnytus kaltinimus iš pačios šalies vadovės? -„Vakaro žinios“ teiravosi Nemenčinės miškų urėdijos vadovo Eligijaus RYŠKAUS.

- Iš tikrųjų labai skauda, kai urėdus maišo su žemėmis, tarsi mes būtume visoje valstybėje pati didžiausia blogybė. Skaudus tas vertinimas, kad jeigu tu sugebėjai vienoje vietoje išdirbti 20 metų, tai esi kažkuo nusikaltęs Lietuvai. Labai apmaudu, kad apie mane, kaip įmonės vadovą, taip mąsto mano Tėvynė, kurioje užaugau, kurią myliu ir kuri man dabar parodo, kad į mano meilę nusispjauti.

- Jūsų urėdijos teritorijoje yra garsusis Laurų kvartalas, kur įsikūrę ir įžymūs verslininkai, ir politikai. Papasakokite, kaip jūs ten su jais suaugote, kad jie valstybiniame miške stato tvoras, sodina savo egzotinius augalus?

- Manote, taip lengva išspręsti klausimus dėl pažeidimų? Mes juos žinome, fiksuojame, bet apkaltinti urėdą ir padaryti sensaciją lengviausia. Iš manęs juokiasi, kad aš nežinau, kieno kuoliukai miške sukalti, bet iš tikrųjų urėdijos pareigūnams valstybė nėra suteikusi teisės laisvai prieiti prie Nekilnojamojo turto registro. Įsivaizduojate, ką reiškia vien išsiaiškinti, kam įteikti šaukimą dėl administracinio pažeidimo. Ten uždara teritorija ir mūsų nė pro vartus apsauga neįleidžia.

- Tiesą sakant, kaltinimus, kad visi vagys ir korumpuoti, galima atsukti ir į kitą pusę - tai ką du dešimtmečius veikė teisėsauga ir specialiosios tarnybos, jeigu leido korupcijai šitaip suklestėti urėdijose ir kitose valstybės įmonėse?

- Aš žiūriu iš truputį kitos pozicijos, arčiau žemės. Kodėl mes turėtume kokią STT ar kitą tarnybą į pagalbą šauktis? Urėdai turi savo valdžią - Generalinę miškų urėdiją, ir jeigu yra nusižengimų, žmogus patraukiamas tarnybinėn atsakomybėn. Kaltas - pasakys jam „ačiū“, pridarys nuostolių - lieps atlyginti ir „viso gero“.

Mūsų 42 urėdijų sistemoje buvo skandalų, kad urėdo vieta perkama, kad urėdas darė įtaką viešiesiems pirkimams. Čia įstatymai ir suveikė tiesiogiai, kaip ir visiems.

- Tai gal ir rotacijas reikėtų taikyti visiems - kuo geresni politikai, kuriems Seimo kadencijos neribojamos?


- Iš tiesų gal ir jiems užtektų dviejų kadencijų, kodėl jie gali ten visą gyvenimą sėdėti? O kažkodėl pradeda nuo mokytojų, mokyklų vadovų, nuo urėdų. Bet žiūrėkite, kas yra: jaunas specialistas, rankoves pasiraitojęs nori dirbti, laimi konkursą į urėdus. Koks jam stimulas toliau? Ar jam verta gerai dirbti, jeigu po 5 metų jį ims ir atleis? Ir greičiausiai atleis ne todėl, kad nelabai gerai seksis dirbti, o dėl to, kad nepataikaus viršininkui, kuris priima sprendimus, neneš jam kyšių, nebus nuolankus ir nesėdės ausis suglaudęs. Tokie įmonių vadovai aukštesnei valdžiai yra labai parankūs ir geri. Vadinasi, sistema bus tokia, kad vadovauti įmonėms eis tik padlaižūnai, subinlaižiai, kyšininkai. O jeigu tu, atėjęs į įmonę, už jos reikalus, už savo darbuotojus kovosi, būsi visada nepageidaujamas. Valdžia nori susikurti labai gerą terpę sau - jų niekas nepeikia, jie apsigaubę aureolėmis, o įlindus į vidų pamatytume, kad nėra taip gerai. Bet jiems šilta, malonu, ramu. O aš, atėjęs vadovauti įmonei, turėsiu tikslą būti geras valdžiai ir pasinaudoti tais 5 metais - kuo daugiau privogti. Nes dabar suteikta teisė vogti tik 5 metus, o vėliau jos gali ir netekti, tai reikia skubėti. Ir kas dabar gali paneigti šituos mano žodžius? Tegu pabando paneigti!


Viktoras BLINOVAS, Vilniaus Baltupių progimnazijos direktorius, Lietuvos progimnazijų asociacijos tarybos pirmininkas:

- Esu vienas iš 500 Lietuvos mokyklų direktorių, apie kuriuos sakoma, kad jie pradėjo dirbti po Antrojo pasaulinio karo (juokiasi). Aš dirbu daugiau kaip 30 metų. Naujausiais duomenimis, šalyje net 95 proc. mokyklų direktorių dirba ilgiau nei 15 metų. Vilniuje šiuo metu tik du vadovai turi iki 10 metų stažą, 3 turi iki 15 metų stažą, o 107 mokyklų vadovai dirba daugiau kaip 15 metų. Jeigu prezidentės pasiūlymas būtų įgyvendinamas paraidžiui, kitų metų vasarą Vilniaus miesto savivaldybė turėtų organizuoti 110 konkursų.

- Laukia tikras perversmas?

- Tai tiesiog neįmanoma. Aišku, prieš kadencijas nepapūsi, nes jos numatytos Vyriausybės programoje, bet galima tai daryti etapais, pavyzdžiui, per penkerius metus. Momentinis vadovų pakeitimas 2018 m. net ir fiziškai neįmanomas, be to, mažai prasmingas. Ir gali atnešti daugiau žalos. Tenka dalyvauti direktorių konkurso komisijų darbe. Visiems žinoma, kad yra konkursų, kuriuose nėra nė vieno kandidato. Esu siūlęs geriausiems savo mokyklos mokytojams pereiti dirbti direktoriaus pavaduotoju, ugdymo skyriaus vedėju. Bet kai mokytojas pamato, kad jo atlyginimas sumažės...

- O ar moralės nuostatas tie kadencijų ribojimai atitinka, - atrodo, tarsi gerai dirbantys už tai yra baudžiami?

- Tai be galo socialiai jautrus klausimas. Kita vertus, visuomenės, mokinių tėvų netenkina bendrojo ugdymo kokybė. Tai faktas. Mes dalyvaujame ES varžytuvėse ir iš 28 esame dvidešimt pirmi. Jeigu Lietuvos krepšinio rinktinė Europos turnyruose užimtų tokias vietas, ar kas nors girtų sportininkus. Matyt, prezidentė iš nevilties tokius sprendimus siūlo, tai palies ne tik mokyklų vadovus, bet ir kitus.

- Kur eis tie žmonės, kurių kadencijos viršytos net po kelis kartus? Mokytojauti? Bet direktoriai negalėjo turėti pamokų, tai ir kvalifikacija sumenkusi?


- Kur tu, žmogau, eisi mokytojauti - pirma, nėra vietų, o antra, jei direktorius nedirbo mokytoju keletą metų, jo kvalifikacija iš tikrųjų gali būti sumenkusi. Kolegos direktoriai dabar labai emocingai reaguoja į prezidentės pasiūlymus. Kas kaltas? Tie, kurie yra valdžioje, ir... tyli. Esu labai pasipiktinęs skurdžia informacija mokyklų vadovams, visuomenei. Juk situacija nestandartinė, itin socialiai jautri - nuo 2018 m. liepos netektų darbo labai didelis skaičius žmonių. O kas toliau? Nieko aiškaus. Vyriausybė, ministerija labai praskaidrintų slogią atmosferą, jeigu paskelbtų, kad direktorių, baigusį dvi kadencijas, meras turės galimybę rotuoti, t.y. perkelti į kitą mokyklą, be konkurso, o kuriems iki pensijos liko tik 3 metai, bus leista laikinai eiti direktoriaus pareigas ir kt.

- Koks mokyklos direktorius yra geras?

- Anksčiau mokytojai sakydavo, kad jeigu gina mokytoją nuo mokinių ir nuo tėvų, tai direktorius geras (juokiasi). Direktorius geras, jeigu jis vadovaujasi nuostata, kad mokykla yra skirta vaikams.

Populiariam tapti labai lengva: tu pažįsti įtakingus tėvus, kurie save ir savo vaikus laiko geruoliais ir nori, kad jų vaikai mokytųsi tik su kitais geruoliais. Tada klasės kuriamos pradedant nuo 1a - čia mokosi vaikai, kurių tėvai su džipais važinėja. Jie įtakingi, visur giria, koks geras ir protingas direktorius... Mano galva, geras direktorius tas, kuris orientuojasi į rezultatą ir į santykius, o ne tik į santykius.


Valentinas MASALSKIS, Klaipėdos jaunimo teatro steigėjas ir režisierius:

Sutinku su prezidente, kad rotacijų reikia. Bet, mano galva, čia yra modelis didelei tautai, pavyzdžiui, Vokietijai, Anglijai, kurios turi milžinišką žmonių potencialą. O mes tuos kūrybingus žmones, kažko ieškančius ir nesavanaudiškus, ko gero, galėtume suskaičiuoti pirštais. Mes juos pažįstame, gerbiame už jų darbus. Ar man pakiltų ranka rotuoti žydų Šolomo Aleichemo mokyklos direktorių Mišą Jakobą? Toje mokykloje yra begalinis įdirbis, ir dabar mes galime visa tai sulaužyti - suburtą puikų kolektyvą, pagarbos mokiniui atmosferą, o kokie ten meniniai projektai!

Man patinka Vilniaus licėjaus mokytojai ir jų požiūris, kad bausti reikia tą, kuris nusikalto, keisti tą, kuris neturi idėjų ir neina pirmyn. Prašau, keiskite. Bet bijoma prisiimti už tai atsakomybę, nes gal jis kažkieno svainis ar uošvis. Mes bijome jį atleisti, nes tai būtų tarsi žmogaus pažeminimas, tai rotuokime. Ir ta rotacija bus labai patogi nesąžiningiems, tinginiams, nusikaltusiems - sulaukę rotacijos jie galės būti ramūs, saugosis, kad tik apie juos neparašytų. O visuomenei tai kainuos 5 prarastus metus.

Jeigu mes turėtume 300 žmonių idealistų, po 2-3 kiekvienoje srityje, ar jūs įsivaizduojate, ką galėtume iš Lietuvėlės padaryti? Bet nėra kas parodo pavyzdį. O jeigu jis atsiranda, mes sugebame jį dar ir užgesinti. Vėl įsivyrauja lygiava - talentingas direktorius tampa lygus su pačiu abejingiausiu. Man atrodo, pirmiausia turėtų būti didžiulė pagarba žmogui, asmeniui, jeigu jis pajudėjo, išlipo iš to savanaudiškumo. Negalima matant vieną blogą pavyzdį sakyti, kad visi korumpuoti, visi urėdai ar kunigai, ar mokyklų direktoriai blogi. Visur būna tam tikros proporcijos. Bet mes visiškai nesiskaitome su savo potencialu, kurio beveik ir nėra. Mes neturime savo tikrojo elito - šitaip mūsų Tauta išdaužyta. Vien tik kaltindami ir niekindami, mes panyrame į subkultūrinį diletantišką chaosą, sąmonės chaosą, prarandame protą ir sveiką nuovoką. Atėjo nauji - pjaus visus senus. Negalima taip visko griauti. Dažnai savo studentams sakau: jeigu teatras, koks dabar yra, jums patinka, jūs ten neikite, nes ta vieta jau užimta. Jūs raskite, kas tame teatre jūsų netenkina, ir eikite taisyti. Tik tą vietą. Man teatre trūko emocionalumo ir aš siekiau jo įlieti. Nenorėjau sugriauti teatro ir pastatyti savo teatrą - norėjau padaryti jį emocionalų ir tai visą gyvenimą darau. Todėl ir sakau - taisykite vieną kampą, bet nepradėkite iš karto taisyti viso namo, nes jis gali sugriūti.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (37)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
  • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018