respublika.lt

Kaip gydysimės 2016-2020 m.?

(0)
Publikuota: 2016 spalio 26 11:24:07, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Aurelijus VERYGA. Redakcijos archyvo nuotr.

Kandidatu į sveikatos apsaugos ministrus įvardijamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas, biomedicinos mokslų daktaras, profesorius, gydytojas psichiatras Aurelijus VERYGA.

 

- Kokių matote sveikatos sistemos problemų, kurias reikia skubiausiai spręsti?

- Daug tų problemų - priklausomai, kaip plačiai tą sveikatos sistemą suprantame. Jeigu ją suprantame tik kaip gydymo sektorių, tai nevisiškai tikslu. Vienas mūsų prioritetų - kitų sektorių įtraukimas, dėl to ir kalbame apie alkoholio, tabako kontrolės priemones. Kad ir kaip gerai dirbs sveikatos sistema, jeigu kitos sistemos tai gadins, ji niekada tų problemų pati viena neišspręs. Tad, manau, pirmas ir esminis dalykas - kad pas mus galų gale atsirastų tikra profilaktika.

Žiūrint į sveikatos sistemą siaurąja prasme svarbu, kad kuo mažiau žmonių gulėtų ligoninėse, kuo daugiau jų laiku gautų šeimos gydytojo pagalbą, kad šeimos gydytojas būtų motyvuotas žmogui padėti, turėtų tinkamą komandą. Pirminė sveikatos priežiūra yra vienas iš didžiausių prioritetų. Dabar pirminė sveikatos priežiūros grandis nesugeba atlikti to darbo, kuris jai yra deleguojamas.

Būtina tą sistemą efektyvinti, o tam yra visokių gerų praktikų, apie kurias pasaulyje jau seniai šnekama, o mes tik viena ausimi pradedame girdėti. El.sveikata jau keiksmažodžiu yra tapusi - ji neveikia taip, kaip buvo suplanuota. Kiek tų pinigų galima leisti ir nieko neturėti?

Tačiau medikus išvadavus nuo popierinio darbo šeimos gydytojas geriau dirbti nepradės ir nepuls įgyvendinti visų tų jam pavestų programų. Reikia sutvarkyti ir finansavimo klausimus, kad geras rezultatas būtų ir geriau apmokamas.

- Tačiau pinigų daugiau, nei suplanuota, nebus...


- Jeigu pinigai nebūtų ištaškomi ten, kur nereikia, jų pakaktų. Pavyzdžiui, stovi lovos tuščios, o už jas vis tiek reikia mokėti. Profilaktinių paslaugų atsiradimas labai daug pinigų sutaupytų - problemos būtų anksčiau pastebimos, kai jas dar lengviau galima išspręsti. Vadinasi, gydytojas turi būti motyvuotas tai daryti.

Šeimos gydytojas gali išspręsti apie 80 proc. žmogaus sveikatos problemų, jeigu jos laiku pastebimos. Dabar, deja, pats gydytojas nesijaučia saugus nesiųsdamas paciento pas specialistą, nes nėra įtvirtintas žalos atlyginimo be kaltės modelis.

Suprantu, kad kiekvienam norisi nueiti pas geriausią specialistą dėl mažiausios problemos, bet tada ten nebepatenka tie, kuriems tikrai reikia rimtos pagalbos.

Šeimos gydytojui tenka atlikti gausybę paprasčiausių darbų, nes slaugytojų labai trūksta. Pas mus gydytojų yra vos ne daugiau nei slaugytojų, kurios galėtų labai daug darbų padaryti.

- Bet juk žinote, kodėl slaugytojų Lietuvoje liko mažai.


- Taip. Todėl, kad jos negauna adekvataus atlyginimo ir išvažiuoja. Panaši ir gydytojų situacija - baigdami studijas jie jau planuoja krautis daiktus. Tai dar viena spręstinų problemų: būtina tas lėšas tvarkingai paskirstyti sistemos viduje, kad jos tikrai nukeliautų ten, kur reikia, kad medikai gautų adekvatų atlyginimą. Tada ir apie korupciją bei vokelius nereikės kalbėti. Nenormalu, kad tiek metų studijavęs ir atsakingą darbą dirbantis žmogus gautų vos ne minimalų atlyginimą.

O sistemoje pinigų tikrai yra. Protingai sutvarkant visus procesus bet kurioje įstaigoje, nešvaistant pinigų ir laiko be reikalo, tikrai galima daug išteklių sutaupyti. Tik kiek yra norinčiųjų tai suprasti - didelis klausimas.

Taip, procentiškai Lietuva sveikatos apsaugai skiria mažiau BVP nei ES vidurkis, tačiau tai nėra labai mažiau pagal mūsų pajamas. Norint tikrai galima geriau susitvarkyti ir net be papildomo finansavimo nemažai nuveikti.

Kita vertus, jeigu politikai sako, kad sveikata yra prioritetas, tai turėtų būti parodoma ne tik žodžiais. Norint išlaikyti žmones, teks parodyti, kad ir pinigais šita sistema yra remiama.

Aš pats esu gydytojas, todėl man visada įdomu, kiek medikai yra kantrūs. Visi kiti, žiūrėkite, susirikiuoja streikuoti, o šios sistemos žmonės kenčia iki paskutinio, paskui susikrauna daiktus ir išvažiuoja. Gal jau būtų laikas realiai tuo susirūpinti.

- Iš ankstesnių šalies vadovų pasigirsdavo siūlymų, kad galbūt didesnius privalomojo sveikatos draudimo mokesčius ar už gydymą turėtų mokėti tie žmonės, kurie rūko, vartoja alkoholį. Jūs tokias mintis palaikote?

- Manau, tai yra nereali idėja. Taip, didžioji dalis ligų yra susijusios su mūsų gyvensena, apie 80 proc. ligų išsivysto dėl to, kad netinkamai elgiamės ir gyvename. Tačiau, pavyzdžiui, 5 proc. žmonių plaučių vėžiu suserga ne dėl rūkymo. Kas būtų tas teisėjas, kuris priimtų sprendimą, įvertintų, kuriam žmogui mokėti už gydymą, kuriam nemokėti? Gydytojas? Taip sukurtume dar vieną landą korupcijai, nes apsukresni gal nusipirktų išvadą, kad gyvena labai teisingai.

Ne taip reikia daryti. Valstybė iš žmogaus gali surinkti avansu šiuos pinigus. Tam yra akcizai - tabako, alkoholio. Danai bandė tą daryti ir su maistu - „pažaisti“ daugiau apmokestindami nesveiko maisto produktus. Kitaip sakant, kad žmonės susimokėtų už galimas ligas avansu. Tie produktai nėra uždraudžiami - tiesiog juos naudoti yra brangu.

Kita vertus, valstybė turėtų skatinti tuos, kurie gyvena sveikai. Pavyzdžiui, valstybė skatina viską, kas yra sveika, ir riboja tai, kas yra nesveika, - ne uždraudžia, bet sukuria tokias sąlygas, kurios žmogų savotiškai spaudžia į kampą: nori vartoti alkoholį - tai yra brangu, nori į sporto klubą - tai yra pigu.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s