respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Kaip atsiranda turtingi? O kaip - vargšainuotraukos (8)

2017 spalio mėn. 22 d. 12:13:22
Respublika.lt

Europos Komisijos duomenimis, Lietuvoje yra didžiausias atotrūkis Europos Sąjungoje tarp daugiausiai uždirbančių ir mažiausias pajamas turinčių žmonių. Kad ir kiek keistųsi valdžių, kad ir kiek būtų buvę Seimo kadencijų, nė viena žmonėms geresnio gyvenimo nesukūrė.

 

Apie tai „Vakaro žinių“ ringe diskutavo Vilniaus universiteto profesorius Vytautas DAUJOTIS ir verslo atstovas, VšĮ „Vilniaus metro“ vadovas Juozas ZYKUS. Ringe teisėjavo žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Visada norima sukurti tą viduriniąją klasę, be kurios mes daug metų egzistuojame. Amžinas klausimas, kaip tai padaryti - ar didinti skurstančiųjų pajamas, pensijas, išmokas, minimalų atlyginimą, ar kitaip apmokestinti, mažinti geriausiai gyvenančiųjų sluoksnio pajamas?

V.DAUJOTIS: Pagrindinė priežastis yra ta, kad neturime atsakingos politinės ir verslo klasės. Tą klasę sudaro žmonės, kurie nesupranta, kas yra bendrasis gėris, Tauta, valstybės interesas. Akivaizdu, kad tai, kas tu esi ir ką turi, didžiąja dalimi yra ne tik tavo, bet ir daugelio darbščių, talentingų žmonių darbo rezultatas. Jie nesuvokia paprasto dalyko - elementaraus sukurto produkto dalijimosi.

Versle dalyvauja daug žmonių, bet verslininkas įsivaizduoja esantis pagrindinis, kad yra visuomenės geradaris, o jo verslas išlaiko visus kitus piliečius. Aš jokiu būdu nenoriu to paneigti, tai yra būtinas dalykas. Bet dominuoja nuomonė, kad valstybė yra kaip kažkoks „uabas“, o valdžios institucijos kuria to „uabo“ verslo plėtros programas. Toks yra supratimas ir apie tai garsiai kalbama.

Emigracija, kultūra, švietimas, aukštojo mokslo reforma - kaip sprendžiami šie klausimai? Kultūros veikėjų nebuvo, akademinio sluoksnio atstovų nebuvo, buvo tik verslo atstovai. Verslas geriau žino, ko reikia švietimui ir koks turi būti švietimas. Buvo pademonstruotas toks požiūris.

J.ZYKUS: Priėjau išvadą, kad visos žmonijos istorija yra kūrėjų ir vartotojų kova už pirmųjų sukurtą gėrį. Ir šitas dalykas priklauso visai ne nuo žmonių. Priklauso nuo pono Dievo, kas tiki. Aš taip pat žinau gamtos dėsnį, kad gali pasidalyti tik tai, ką sukuri. Bet visi eina mažiausio pasipriešinimo keliu. Jeigu, pvz., galima vogti, tai vogs. Jeigu galima plėšti, tai plėš. Dar yra vienas pasisavinimo būdas - infliacija. Vagia vagys, plėšia galvažudžiai, o infliaciją sukuria valdžia, kuri panaudoja pinigus tam, kad...

G.JAKAVONIS: Ne bankai?

J.ZYKUS:
Bankai, komerciniai bankai, jie, kaip sakoma, vykdo nurodymus, kuriuos duoda centrinis bankas. O centrinis bankas priklauso valdžios kompetencijai. Pvz., mūsų bankas priklauso Europos centriniam bankui ir mes nieko negalime padaryti. Taip ir sukasi gyvenimo istorijos ratas. Dabar niekas nešneka apie kūrėjus. O vartotojai - geras dalykas. Vartotojai yra aukštumoj. Bet kaip ir kiekviename baliuje, - vaišės pasibaigia ir tas vartojimo laikas išsenka. O kai viskas suvartojama, tada reikia kibti į darbą. Nes visas gėrybes sukuria tik darbas, tik kūryba. Ir aš pasakyčiau, kad didžiausias yra mūsų dvasinis skurdas, kai žmonės ieško, ne kaip uždirbti, ką nors sukurti, o kaip gauti.

G.JAKAVONIS: Mes niekaip neištrūkstame iš to rato.

V.DAUJOTIS:
Dabar mūsų valstybės politika ir švietimas yra orientuojami į globalųjį pasaulį. Lietuva rengiama globaliam pasauliui, t.y. ne tam, kad tas pasaulis būtų Lietuvoje, o Lietuva - pasauliui.

Antras dalykas - didžiulė atskirtis. Globalesnė valstybė faktiškai gali žlugti. O kur dar didžiulės galimybės Lietuvoje emigracijai. Tačiau emigracijos problema visiškai nesprendžiama. Kaip į tai reaguoja verslo atstovai? Jie mato Lietuvą kaip teritoriją, kurioje gyvena kažkokia neunikali tauta, o ne kaip valstybę su savo kalba, savo istorija. Jiems tai tik žmogiškieji ištekliai, 3 mln. darbo vietų. O ką tai reiškia? Kad tuos kelis milijonus darbo vietų galima pakeisti pigesne, mažiau reiklia darbo jėga.

Sutikite, kad po 2008-ųjų krizės situacija apskritai gerėja. Deja, tos socialiai atskirtos visuomenės dalies nenaudai. Atskirtis didėja beveik visose visuomenėse. Įdomiausia yra tai, kad visose šalyse dirbančiųjų atlyginimai padidėjo nežymiai. Bet turtingųjų pelnas padidėjo vos ne dvigubai ar trigubai. Žodžiu, atskirtis ir ten auga. To neoliberalizmo, kurio šūkis - laisvė konkurencijai, to laukinio kapitalizmo blogiausia savybė yra ta, kad godumas neturi ribų.

Jeigu tai yra nestabdoma - ar moraliniais stabdžiais, ar išoriškai, ar politinėmis priemonėmis, - nieko nebus. Kitas žingsnis - revoliucija, sprogimas. Visuomenė susinaikina. Lietuvoje vadinamasis BVP auga. Susidaro vaizdas, kad tas BVP ne toks ir blogas. Tarkime, tai buvo pasaulinė tendencija, kaip atsvara, bet jau bręsta tos jėgos, kurios gali pasireikšti priešingai.

Taigi Lietuvoje BVP auga, bet atskirtis didėja, vadinasi, mes galime sulaukti socialinio sprogimo. Juo labiau kad moralės dalykai yra labai susilpninti. Jeigu pažiūrėtume, visa šiuolaikinė postmodernioji visuomenė naikina žmonių moralinius stabdžius. Būk laimėtojas visur ir visada, gyvenk dabartimi - tokia vadinamųjų dabartistų ideologija. Ji brukama ir švietime, vidurinėje mokykloje, brukama aukštosiose mokyklose.

Dabar vyksta kova dėl šeimos instituto griovimo, nes reikalinga laisvai stumdoma darbo jėga, kuri galėtų laisvai judėti po visą Europą. Kas riša prie vietos? Šeima, Tėvynė. Dabar tautos nereikalingos, naikinamos. O iš to išlošia didžiosios korporacijos. Turtingos šalys gali prisivilioti pasiūlydamos didesnį kąsnį, bet tam reikia sunaikint žmogų, kaip pilietį ir kaip savo Tautos patriotą. Taigi vyksta kova, kaip žmogų padaryti tik laisvai judančia darbo jėga. O apmokėta bus.

J.ZYKUS:
Taip, BVP pas mus auga. Parduotuvės pilnos žmonių. Du milijardus mes uždirbame čia ir išleidžiame, yra prekybos balansas. Kiek mes nusiperkame iš Rusijos naftos, dujų iš norvegų, kinų firmų produkcijos, kiek mes išvažiuojame, po užsienį makaluojamės? Mano bendradarbiai neseniai sugrįžo ir sako, kaip ten gerai Portugalijoje ir t.t. O aš, verslininkas, negalėjau sau to leisti... Gal ir iš įpročio.

Pažiūrėkite, didžioji dalis žmonių turi antsvorį, tai rodo, kad mes ne taip prastai ir gyvename. Aš, pvz., kurį laiką valgau tik sėlenas, o pelną atiduodu tam, kad dirbtų mašina, kad kitas, kad aš galėtume kažką sukurti, daryti. Man pinigai nesvarbu, man svarbu kūryba. Kiekvienam kūrėjui svarbu sukurti. Pažiūrėkite į menininkus, nevažinėja jie didelėmis karietomis, neišlaidauja. O ką daro žmonės, kurie už lygiavą eina, - jie maišo vartojimą su galimybėmis. Pvz., aš galiu tą padaryti, bet to nedarau. Sąmoningai, visuomenės labui. Nes žinau, jeigu aš nedirbsiu... Tarp kitko, pagal uždarbį mano pensija būtų solidi. Galėčiau sėdėti, bet aš kiekvieną dieną einu ir dirbu.

Reikia sudaryti sąlygas tam, kad kiekvienas žmogus turėtų galimybę dirbti, būtų pavalgęs, apsirengęs, saugus, kad jis galėtų auginti savo vaikus, o ne tam, apie ką jis svajoja. Aš nežinau, apie ką svajoja tie, kurie turi nepakankamai. Galbūt svajoja sėdėti kur nors pliaže. Man rūpi, kaip tunelį iškasti, aš pats nekasiu, aš tik suorganizuosiu šitą dalyką, kas kiti. Jeigu man šito dalyko neleis, tie žmonės paliks savo šeimas ir turės važiuoti į Norvegiją, Airiją ar kitas šalis. Ten vaikus išsiveš ir t.t.

Štai už ką, manyčiau, reikia kovoti. Kitados aš nesupratau Mao Dzeduno frazės, kuri skamba: kuo blogiau, tuo geriau. Dabar aš laukiu, kada pasibaigs europinė parama, nutrauks kreditus, ir žmonės supras, kad reikia ne kelti revoliucijas, o imtis darbo, kada biurokratija nustos imti kyšius, kada žmonėms bus leidžiama tiesti kelius, geležinkelius, statyti tiltus, kasti tunelius.

V.DAUJOTIS: Klausimas dėl kelių. Lietuvoje į tai sukišta daug europinių pinigų. Milžiniškos sumos. Infrastruktūra yra.

J.ZYKUS:
Didžioji dalis jų į kišenes sukišta.

V.DAUJOTIS: Bet dabar ateina laikas, kai baigsis Europos struktūriniai pinigai. Ką mes su šituo turtu darysime, juk jam išlaikyti irgi reikia ne mažesnių investicijų.

G.JAKAVONIS: Kaip mes gyvensime, kai baigsis europinė parama?

V.DAUJOTIS:
Mes geriau pradėsime dirbti. Vogėme, prichvatizavome, paskui prasidėjo struktūrinių pinigų įsisavinimas. Ne investuojame, bet įsisaviname.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

 • Manau , 2017 spalio mėn. 23 d. 06:42:31

  daug kalbama , bet vis kažko bijomasi , o galimai ne pilnai suprantama
  kodėl sovietinė armija išsilaikė iki 1993 metų pabaigos , o prieš tai
  , 1992 metais buvo sugrąžinti komunistai atgal į valdžią ir gaunamais
  raštais (SEKRETNO ILI SOVERŠŠENO SEKRETNO) slaptai ar visiškai slaptai
  aukšti komunistų vadovai kaip ir anksčiau gaudavo slaptus nurodymus iš
  Kremliaus kaip daryti , ką daryti toliau ,nes apie tai Tautaibuvo TABU..Po
  Sąjūdžio sukurtos valdžios , o vėliau nuverstos ,kuri irgi buvo
  "užtvindyta" komunistais ir KGB'istais, 1992 metais AMB vadovaujant vėl
  buvo atkurta pilnai sovietų valdžia , nes armija sovietų dar metus buvo
  Lietuvoje, pridengimui.Štai tada ir buvo atliktas didysis Lietuvos
  apiplėššimas vnešekonobakas, banditiška prichvatizacija , specialiai
  tam prikurtų bankų griūtys ir kaip grybai po lietaus pradėjo dygti
  pirmieji milijonieriai ,kuriuos matėme , o kur tie kurių dar nežinojome
  ir dar nežinome. Čia manau, ir buvo didžiausia atskirties pradžia , o
  dabar dar ES fondų

 • o-o-o 2017 spalio mėn. 22 d. 21:12:17

  Problema tame, kad dabar ne ekonomika žmonėms, bet žmonės ekonomikai,
  t.y. svarbiausia yra kiek pelno galima išspausti iš žmonių. Lietuvoje
  tai įgavo maniakiškai iškreiptą pobūdį. Dirbantieji(ne ofisinis
  planktonas) šioje sistemoje yra žemiausioje padėtyje, todėl yra arba
  marginalai, arba niekada neperžengia skurdo ribos.Stipriausi išnaudoja
  silpniausius. Žmonės Lietuvoje yra išlaidos.Dirbantieji jaučiasi
  nereikalingi ir negerbiami.Aišku, lygybės nėra ir nebus, bet ne iki
  tokio gi lygio, kaip Lietuvoje,kai didžiausiai daliai žmonių čia nėra
  vietos.Receptas paprastas - dalintis, kitaip nebus.Oligarchai,auuu,lyg
  niekas neatsimena,kaip jūs 90-aisiais "užsidirbote"savo mln.Supirkote
  vagnorkes,štai ir visas jūsų sugebėjimas.Jūs pavertėte visuomenę
  džiunglėmis-kas surijo pirmas,tas ir gudrus.Tai ekonominis
  gyvulizmas.Negi jums atrodo,kad žmogus gimsta tik tam,kad būtų efektyvus
  jūsų verslui ir reikalingas darbdaviui.Žmogus-ne mėsa ekonomikai, ji
  yra priemonė žmogui gyventi.

 • Aldona 2017 spalio mėn. 22 d. 19:30:29

  Fazendos paezerese dygsta. Darzeliai, mokyklos ir ligonines (gedzes kalnas)
  griuna, apie "pensijas" nebesnekam. Lesos isisavinamos sėkmingai. Kaltu
  nera.

 • liuks 2017 spalio mėn. 22 d. 16:12:48

  Bravo

 • Europietis 2017 spalio mėn. 22 d. 14:51:49

  Viskam reikia laiko noro ir saiko. Per trupa Lietuvos nepriklausomybes
  laikotarpį kiek lietuviu tapo milijonieru irmultimilijonieriu, ar Europoje
  ar kitur buvo taip. Turim ka turim.

 • Kai pavagia 2017 spalio mėn. 22 d. 14:20:54

  Sako - įsisavino.

 • R.K 2017 spalio mėn. 22 d. 14:13:00

  Tikrai taip devyniasdešimtais eilinį kartą to įrodymas.Šalį ir iš
  imperijos paveldėtą turtą tikrai pasidalino tie kurie jį ir
  kūrė.Tiksliau sunaikino.

 • Darbas 2017 spalio mėn. 22 d. 13:52:42

  nesukurs geroves niekada,kol jo rezultatus savinsis dirbanciam pirstu
  rodantis!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018