respublika.lt

Kaimo neišgelbės 1000 € alga

(0)
Publikuota: 2017 gegužės 23 10:06:10, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Kaimo neišgelbės 1000 € alga. Eltos nuotr.

Europa vis labiau orientuojasi į ekologinį ūkininkavimą ir planuojama, kad 2030 m. 50 proc. ūkių turėtų būti ekologiniai. Tuo metu Lietuvoje ekologinių ūkių mažėja, o valstybės politika toli gražu nėra orientuota nei į ekologinio ūkininkavimo skatinimą, nei į kaimų, nei į švarios Lietuvos išsaugojimą - teigia Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis. Tad ar turi perspektyvas ekologinis ūkininkavimas Lietuvoje?

 

Saulius Daniulis:

- Iš esmės galima sakyti, kad ekologiniu ūkininkavimu Lietuvoje užsiima entuziastai. Tačiau jeigu gyveni vien idėja, o šaldytuvas tuščias - ilgai taip nepagyvensi. Finansiškai tai turi apsimokėti, turi būti grąža. Tad pastaruoju metu ekologinių ūkių Lietuvoje mažėja.

O perspektyvos? Jeigu visa Europa tikslingai eina ta kryptimi, teks ir mums suprasti ekologinio ūkininkavimo naudą ir eiti su visais. Tačiau čia svarbi dar ir valstybės politika.

Jei Lietuvoje būtų kontroliuojamas žemės ūkis - nebūtinai visas ekologiškas, tačiau saugus, ribojant chemikalų, trąšų naudojimą, turėtume švarų dirvožemį ir produktus, žalią valstybę. Būtų galimybės plėtoti žaliąjį turizmą - kaimo turizmo sodybas su ekologiniu maistu. Juk ūkyje viskas tarpusavyje susiję. Nereikia mums kuo daugiau produktų priauginti - riekia padaryti gerą, kokybišką produktą, kuris turėtų pridėtinės vertės. Jeigu gaminsime aukštesnę pridėtinę vertę, valstybei nuo to tik geriau bus - mes turėsime švaresnę gamtą, paliksime ateities kartoms švarią Lietuvą, o ne kažkokį šiukšlyną.

Kas dabar vyksta Lietuvoje? Emigracija - išvarėme geriausius žmones iš Lietuvos. Kaimą baigiame sunaikinti - nieko nebeliko. Iš kaimų jau „išvežė“ medicinos punktus, dabar dar paštą „išveš“... Kai geltonais autobusiukais išvežėme vaikus, galima sakyti, išvežėme ir kaimą. Jei mokyklą uždarei, tai žmogus ir galvoja: geriau aš kelsiuos į miestą šalia mokyklos. Jau net tie geltoni autobusiukai tuštėja. Patikėkite, važiuoju per kaimus ir matau tas gyvenvietes, kurios turėjo savo vidurines mokyklas - dabar vos kai kur vaikų galima pamatyti. Jeigu vaikų nėra, tik laiko klausimas, kada tas kaimas galutinai ištuštės.

Juokas ima klausant tų, kurie sėdi riebaluotais žandais ir kalba, kad emigracijos iš Lietuvos problemą išspręs tūkstantis ar pusantro tūkstančio eurų atlyginimas. Kaime ir penki tūkstančiai eurų neišspręs problemos. Ką čia veikti, kai darželiai, mokyklos uždaryti, o dėl mažiausios problemos pas gydytoją turi važiuoti į miestą?

Kaimiečiams sudarė galimybes stogus pasikeisti. O sienos, langai? Daugiabučiai gali renovuotis, kaimui - nieko. Sodybos sugriuvusios stovi. Valstybė galėtų jas renovuoti, leisti jaunoms šeimoms ten gyventi, ūkinę veiklą vykdyti. Padarytų viešąjį maitinimą ekologišką, būtų garantuotas supirkimas, o vaikai, seneliai, ligoniai, kariai būtų maitinami sveikiau. Taip reikia užimtumą didinti.

Tokios valstybės kaip Danija, Švedija sukuria didžiausią pridėtinę vertę iš vieno hektaro. Danijoje viešasis maitinimas dabar jau 100 proc. yra ekologinis. Jeigu tokios valstybės eina šiuo keliu, kodėl mes, kol dar esame žalia valstybė, kol dar turime gandrų, varlių, nesukame tuo keliu?

Taip, tai brangiau, bet taip mes skatintume savo žemės ūkį. O dabar stengiamės maitinti pigiai ir maitiname ne kokybiškais produktais, o kalorijomis. Ar mūsų valstybė tiek turtinga, kad mes perkame pigiausius maistinės kilmės gaminius ir po to leidžiame milijonus, kad išgydytume žmogų?

Tik laiko klausimas, kada pasibaigs tos žmonių iš kaimo „injekcijos“ į Vilnių ir Kauną. Jaunimas išvažiuoja, studentus paruošiame visai Europai, didmiesčiuose kaimiečiai suvažiavę dar dirba, bet ir jie baigsis. Kas tada dirbs? Uzbekai, kazachai, indai važiuos? Taip, tuščia vieta nebūna, bet ar tai - išeitis?

Žmogui reikia duoti ne tik pinigų - jam reikia duoti gyvenimo lygį kaime: orų gyvenimą, infrastruktūrą. O mūsų politikai kalba tik apie mokesčius. Ne mokesčiai esmė. Esmė - kas žmones išmaitins. Jeigu valstybė pati negamins maisto, tai tų tankų, kurie nupirkti krašto apsaugai, nebus kam vairuoti. Nori sugriauti valstybę - pirmiausia sugriauk žemės ūkį, kad nebegamintų produktų. Lietuvoje jau baigiama tai padaryti - rinką užkariauja lenkiškos prekės.

Kaime, jeigu ūkininkas uždirbo, vadinasi, jis davė ir dar kažkam uždirbti, nes vyksta gamyba. Juk viskas susiję. Mūsų valdžia apie tai negalvoja - žiūri PVM, žiūri mokesčius, o esmės nemato. Reikia bendrą vaizdą matyti.

Ne mes tą žemę į Lietuvą „atsinešėme“, ne mums ją išparduoti užsieniečiams, kaip liberalai norėtų. Mes atėjome, pabūsime ir išeisime, o ji liks. Tik klausimas, kokią ją po savęs paliksime - švarią ir žalią ar suniokotą ir nustekentą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s