Kai saugoma gyvybė, nėra laiko autoritetuinuotraukos (14)

2018 rugsėjo mėn. 01 d. 15:50:11 Perskaitė 2520

Aukščiausių šalies vadovų asmens sargybinio darbas romantiškai atrodo tik kino filmuose. Buvimas jų šešėlyje yra tik ledkalnio viršūnė. Didžiąją Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų darbo dalį sudaro viešai nematoma rutina - sunkios fizinės treniruotės ir kruopštus psichologinis pasiruošimas. Absoliutaus pasitikėjimo uždengti krūtine saugomą asmenį neužsitarnausi, pirmiausia neparagavęs pastato apsaugininko duonos.

 

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos pateiktoms pataisoms, kurios leistų Vadovybės apsaugos departamentui (VAD) bausti pasikėsinusius į prezidento, Seimo pirmininko ir premjero autoritetą. Ir iš karto jos sulaukė nevienareikšmiško įvertinimo. Sukritikuotas paties termino „autoriteto apsauga“ neapibrėžtumas, neva paliekantis per daug vietos interpretacijoms. Pritars Seimo nariai šioms pataisoms ar ne, tačiau pagrindinė VAD funkcija - saugoti valstybės vadovus ir oficialius Lietuvos svečius - išliks nepasikeitusi.

O šį darbą atlieka VAD pareigūnai, kurie turi nueit ilgą kelią, kol jiems bus patikėta aukščiausių šalies vadovų apsauga. Pasak VAD direktoriaus pavaduotojo, pulkininko Valentino Mackevičiaus, asmens sargybinio darbas romantiškas, gražus ir lengvas atrodo tik filmuose.

„Holivudas yra Holivudas, tad kartais jo filmuose tikrai persistengiama. Mūsų darbas reikalauja daug įdirbio ir rutinos. Pareigūnai dirba ne tik per oficialias valandas. Ir po jų turime daug užklasinės veiklos - treniruotės sporto salėje ir šaudykloje, vairavimo kursai, psichologijos, teisės, etikos, etiketo ir protokolo paskaitos. Viso to rezultatas - mūsų tarnyba yra viena geriausių Europoje“, - „Vakaro žinioms“ sakė Valentinas Mackevičius.

- Ar didelė konkurencija norint tapti Vadovybės apsaugos departamento pareigūnu?

- Nemaža. Nepaisant to, kad mūsų kriterijai yra gana aukšti. Pretenduoti galima iki 35 metų. Tiek vyrai, tiek moterys. Nediferencijuojame, nes turime atskiras sritis, kuriose reikia abiejų lyčių pareigūnų. Prioritetą teikiame aukštąjį išsilavinimą turintiems kandidatams. Pareigūnas turi būti ne tik tvirtas fiziškai ir psichologiškai. Jeigu žmogus mums tinka, priimame ir su žemesniu išsilavinimu. Mūsų personalo skyrius daug važinėja po Lietuvą, lanko kariuomenės dalinius, kalbasi su besimokančiu jaunimu.

- Kas labiausiai viliojo siekiant tapti VAD pareigūnu?

- Kandidatų motyvacijos įvairios. Vieni ateina pašaukti romantikos, kiti - dėl didesnio nei kitose tarnybose mokamo atlyginimo. Tik pradėjęs dirbti jaunas specialistas, dažniausiai saugantis pastatus, „į rankas“ gali tikėtis per mėnesį gauti 860 eurų.

- Dažniausiai VAD darbuotoją įsivaizduojame kaip tvirtai sudėtą, nuo šalies vadovų nė per žingsnį nesitraukiantį asmens sargybinį.

- Kiekvienas pareigūnas atlieka savo funkcijas. Nesistengiame išsiskirti raumenimis ar išvaizda. Ne mes turime būti dėmesio centre, o mūsų saugomi asmenys ar objektai. Vykdome slaptą savo darbo misiją. Ne veltui analogiška JAV tarnyba ir vadinama slaptąja. Mūsų darbe svarbiausi yra lojalumas, profesionalumas, sąžiningumas, komandinis darbas ir noras tobulėti. Be šių savybių toli nenueisi.

- Ar specialiai mokoma nuo bet kokių pavojų uždengti saugomą asmenį krūtine?

- Be abejo. Kad taptum asmens sargybiniu, vien tik pasiryžimo ir sveikatos neužtenka. Ne bet kas juo gali būti. Labai svarbi yra psichologinė būklė. Reikia daugybę testų pereiti. Žmogus bandomas įvairiose situacijose, taip pat ir stresinėse. Mūsų pareigūnai specializuojasi ir tam tikrose srityse yra visiški profesionalai. Bet norint karjerą daryti ne horizontaliai, o vertikaliai, siekiant tapti asmens sargybiniu, privaloma įgyti papildomų kvalifikacijų.

- Ar dažnai tenka realiai panaudoti savo įgūdžius?

- Mūsų darbe daugiausia laiko „suvalgo“ organizaciniai darbai. Jei gerai pasiruoši, vėliau nekyla jokių nesklandumų. Per didelį ar svarbų vizitą įsijungia visi padaliniai - asmens sargybiniai, žvalgybininkai, pastatų ir elektroninė apsauga, sprogmenų paieška. Netrukus į Lietuvą atvyks popiežius ir ne paslaptis, mes esame vienintelė tarnyba, kuri užtikrins jo artimąją apsaugą. Kaip tą darėme ir prieš 25 metus. Dabartiniam vizitui ruošiamės jau pusę metų. Tam yra sudaryta speciali grupė, kuri glaudžiai bendradarbiauja su kitomis tarnybomis. Popiežiui atvykus, dirbsime neskaičiuodami nei valandų, nei parų.

Mūsų valstybės lyderiams pavojingų situacijų neteko patirti, tačiau pasaulyje būta pasikėsinimų į aukščiausius vadovus. Garsiausi iš jų aprašyti čia.

KOMENTARAS

Olimpinis, pasaulio ir Europos čempionas, dabartinis Seimo narys Virgilijus Alekna VAD dirbo 18 metų. Beveik visą laiką saugojo prezidentą Algirdą Brazauską. Kelis kartus teko būti ir šalia prezidento Valdo Adamkaus. V.Alekna dalijasi prisiminimais apie asmens sargybinio darbą:

„Po Nepriklausomybės atkūrimo į tarnybą vienu metu atėjo daug jaunų žmonių iš sporto pasaulio. Nors tai buvo seniai, visada malonu prisiminti linksmą ir puikų kolektyvą. Kaip ir visi atėję į tarnybą, pradėjau nuo pastatų apsaugos. Tačiau ilgai čia neužsibuvau. Patikrino ir atrinko į asmens sargybinius. Iš karto paskyrė saugoti prezidentą. Aš dėmesiu ypatingai nesimėgavau. Turėjau du vaidmenis. Viename buvo sportas, rezultatai ir apdovanojimai. Kitame - darbas departamente. Jį atliekant mano titulai ir pergalės niekam per daug įdomios nebuvo. Turi atlikti tai, kas tau priklauso. Kai būdavau asmens sargybiniu, aš juo ir būdavau.

Šis darbas tik iš šalies atrodo lengvas. Kad būtum šalia valstybės vadovų, daug ką reikia padaryti. Bet yra ne tik asmens sargybiniai. Dirba ir budi žmonės, kurių niekas nemato.

Įvairiausių situacijų pasitaikydavo, bet neverta to detalizuoti. Visi supranta, kad provokacijos gali baigtis liūdnai. Žinant, kaip bus sureaguota, pajuokavimams čia ne vieta. Tad nelabai jų ir būdavo. Gal tik kas žodį piktesnį pasakydavo. Viskas priklausydavo nuo politinės situacijos.

Ir dabar matau bei suprantu departamento darbo specifiką. Anksčiau aukštus postus užėmusiems politikams prireikdavo laiko, kol susitaikydavo, kad juos nuolat lydės keletas žmonių. Kildavo problemų, nes tarsi būdavo varžoma jų laisvė. Nebūdavo paprasta suprasti, jog turi būti saugomas visą parą. Dabar įtikinti yra daug lengviau, nes pretenduojantys į postus žino, kas jų laukia.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net