respublika.lt

Kai problemų nėra, jas reikia sukurti

(0)
Publikuota: 2019 birželio 27 13:59:00, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 10 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Ženevoje neseniai buvo patvirtinta nauja tarptautinė konvencija, kuria siekiama užkardyti smurtą ir priekabiavimą darbo aplinkoje. Skamba gražiai, tačiau kam konvencija, jei smurtauti ir priekabiauti draudžia įstatymai? Viskas ne taip paprasta.

 

Svarbu sąvokos apibrėžimas

Kaip teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kiekviena šalis turės priimti įstatymus bei taisykles, kurios visoms visuomenės grupėms užtikrins lygias galimybes ir nediskriminavimą. Siūloma itin atkreipti dėmesį į darbuotojus, priklausančius pažeidžiamų žmonių grupėms.

Pasak Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto Budniko, mūsų valstybėje ir taip jau veikia Lygių galimybių įstatymas ir Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas. Jame nurodoma, kad priekabiavimu laikomas nepageidaujamas elgesys, kai lyties, amžiaus, lytinės orientacijos ir kitais pagrindais siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka. Taigi įstatymas jau saugo nuo priekabiavimo, nekalbant apie smurtavimą.

Remiantis nauja konvencija smurto ir priekabiavimo aukoms siūloma atlyginti žalą (kompensacija išeinant iš darbo, teisių atkūrimas ir pan.). Skamba gražiai, tačiau V.Budnikas pažymi, kad žala gali būti atlyginama tuo atveju, jeigu ji yra konkreti ir įrodoma. „Labai svarbu bus įvardinti, kas yra priekabiavimo auka. Kaip ir Vaiko teisių pagrindų įstatyme, baudžiama už smurtavimą. Tačiau įstatyme buvo siūloma įtvirtinti, kad smurtas prieš vaiką - tai neigiama nuostata dėl vaiko, jo individualumo nepripažinimo, vaiko pagrindinių poreikių neužtikrinimas ir kt. Mes matėme, kur nuvedė vien sąvokos netinkamas apibrėžimas. Taigi priekabiavimo auka pavadinimas gali būti labai platus. Tai išmonės klausimas“, - sako ekspertas.

Daugėja draudimų ir prižiūrėtojų

Valstybės turėtų įkurti ir specialias karštąsias linijas, medicininį aptarnavimą, krizių centrus, kad smurto ir priekabiavimo aukoms darbo aplinkoje būtų suteikta pagalba. Darbo inspektoriai turėtų pereiti mokymus ir nustatyti, kurios darbuotojų grupės galėtų patirti smurtą ar priekabiavimą darbe, o su tuo susijusi statistika turėtų nuolat būti viešai skelbiama. „Ir dabar teigiama, kad, įgyvendindamas lygias galimybes, darbdavys, neatsižvelgdamas į inter alia įsitikinimus ar pažiūras, privalo sudaryti vienodas darbo, valstybės tarnybos sąlygas ir pan.; užtikrinti, kad darbuotojas ar valstybės tarnautojas darbo vietoje nepatirtų priekabiavimo ir nebūtų duodami nurodymai diskriminuoti. Jeigu būtų nustatytas priekabiavimo faktas, nukentėjusi (-ęs) gali kreiptis į teismą, reikalauti sugrąžinti į darbą ir panašiai“, - aiškina V.Budnikas.

Konvencijoje taip pas sakoma, kad šalys turėtų būti aktyvios ir didinti problemos žinomumą, organizuotų mokymus teisėjams, darbo inspektoriams, prokurorams, kitiems pareigūnams.

Taip pat migrantus turėtų pasiekti informacija jiems suprantama kalba, kur ir kokiais atvejais galima skųstis. V.Budnikas akcentuoja, kad konvencija turės priežiūros komitetą. Jos priežiūrą atitinkamai vykdys kiekvienos šalies specialiai tam skirti darbuotojai. „Taigi priežiūros aparatas didės. Valstybėje daugėja draudimų ir prižiūrėtojų. Kuriamas priežiūros tinklas. Jei pridėsime Stambulo konvenciją, kuri reikalauja nediskriminuoti asmens dėl lyties tapatybės, šis tinklas dar labiau išaugs.

Badaujantys vaikai, skurdas, nepriteklius ir socialinė atskirtis nebėra svarbiausia žmogaus problema“, - sako jis.

Situaciją komentuoja migracijos ekspertas Dainius PAUKŠTĖ:

- Jeigu darbe yra skirtingų kultūrų žmonės, ir vienas jų kito gestą ar žodį pagal savo įsitikinimus traktuoja kaip priekabiavimą, kas tada?

- Turėtų surasti inspektorių, kurio pagalba būtų surašomi dokumentai ir kreipiamasi į teismą. Įsivaizduokite, užsisuka tokia karuselė, kuri kiekvienai valstybei gana daug kainuotų. Čia labai panašu į situaciją, kaip buvo su Sirijos pabėgėliais, su pabėgėlių krize, kai Angela Merkel pasakė, mes jus priimsime visus, nepaisant, kad pati pažeidė Dublino konvenciją, kad tie žmonės turi būti patikrinti pirmoje ES šalyje, ar jie nekelia grėsmės. Šie žmonės keliavo per visą Europą pėsčiomis, kur pakliuvo į svečius pas Merkel. O dabar Vokietija moka milijardus lėšų. Migracijos tarnybos šiaip taip nustato tų žmonių tapatybes, gyvenimo faktus, charakteristikas ir tų duomenų pagrindu atsisako duoti leidimą gyventi Vokietijoje.

Šie žmonės, kurie negerbia pačios demokratijos, labai puikiai moka naudotis demokratijos teikiamomis galimybėmis. Jie tokius sprendimus apskundžia, bylos tęsiasi mėnesiais ir metais. Jokių šansų Vokietijai išprašyti tų žmonių.

Vokiečiai sutinka sumokėti porą tūkstančių eurų, kad išvažiuotų ir negrįžtų, - net tokie dalykai vyksta.

- Kaip manote, ar negali kilti piktnaudžiavimų šia konvencija, siekiant pasipelnyti?

- Viskas priklauso nuo interpretacijos ir to, kaip bus pasielgta su pirmosiomis bylomis. Lietuvos politika yra kaip sovietiniai komjaunuoliai, jie visada bėga priekyje traukinio.

- Jūsų nuomone, kas Lietuvoje šiandien aktualiausia problema, apie kurią reikia kalbėti?

- Labai liūdni popieriai su demografija. Tai problema numeris vienas. Tačiau politikai į tai absoliučiai nekreipia dėmesio, užsiima, kaip matote, šalutiniais dalykais. Paklausykite, ką kalba mokslininkai. Visos sukurtos strategijos yra niekinės, jos tik stalčiui, bet ne realiam darbui.

Situaciją komentuoja filosofas, kultūrologas, poetas Vytautas RUBAVIČIUS:

Čia daug aspektų susiplaka į vieną. Pagrindinis dalykas tai, kad bet kokius socialinius santykius norima reglamentuoti, kitaip tariant, valdyti. Valdymas tarsi nuleidžiamas į apačią, bet pagrindiniai juridiniai mechanizmai vis tiek išlieka rankose tų, kurie kuria juridines normas. Artimesni santykiai, kurie nebuvo niekaip reglamentuojami, imami reglamentuoti. Atsiranda instancijos, kurios juos prižiūrės.

Kas čia vyksta? Žmonių santykiai iškart pasikeičia. Žmonės savo santykius ima vertinti per tam tikrą prizmę, nes bus stengiamasi įžiūrėti arba bijoti priekabiavimo, - bus bijoma kažką intymiau pakalbėti, pasišypsoti, nes bus žinoma, kad visa tai gali būti išversta į priekabiavimo kalbą, už kurią tau teks atsakyti. Nesvarbu, kad tu nieko nedarai, bet koks rankos mostelėjimas gali būti suvoktas kaip įžeidimas.

Kitas dalykas, kiek šiuose santykiuose atsiranda darbo juristams, kurių paslaugos yra mokamos. Juridifikuojant socialinius santykius - tarpžmogiškus, intymiuosius - kuriama nauja rinka. Vis dėlto pagrindinis dalykas yra tas, kad žmonės bijos sąveikauti, kitaip sakant, nutraukiami natūralūs, draugiški santykiai. Pavaldumo santykiai turės tapti neasmeniniais, nes bet koks asmeninis pavaldumo santykis viršininko ir pavaldinio iš esmės yra blogas.

Jau dabar, kai priimami 24 ar 31 lytinės tapatybės dokumentai, Niujorke reikia žinoti, kaip kreiptis į žmogų, nes atsakomybė kyla už netinkamą kreipimąsi. Kiek čia žmonių gali pasijusti įžeisti... Jeigu man nepatinka viršininkas, aš galiu įsižeisti. Kai pradedama kurti juridika, tvarkant visus socialinius santykius, atsiveria pandoros skrynia. Žmonės tampa visiškai valdomi.

Be to, galiausiai reiktų visus pokalbius įrašinėti arba vaikščioti užsidėjus vaizdo kameras, kad nebūtų interpretuojamos veido išraiškos...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s