respublika.lt

Kad tik nepervargtų

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 16 12:54:25, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė išmąstė, kad parlamentarai turi atostogauti tik neoficialiai, nes kitaip nukryptų nuo vakarietiškų vertybių. Stasio Žumbio nuotr.

Parlamentarai nusprendė savaitę iki Velykų ir savaitę po Velykų pailsėti nuo plenarinių posėdžių. Pailsėti pasiūlė liberalai, anot kurių, tik užkietėję pagonys gali dirbti prieš tokią svarbią visiems katalikams šventę. Parlamentarai mielai sutiko, kad būtent jie yra tikriausi katalikai, o už Seimo ribų tokių veikiausiai nėra, mat atostogų jie pasiėmė tik sau. Tačiau atostogos bus neoficialios, oficialių jie niekaip nenori įsiteisinti, nors Konstitucinis Teismas dar 2005-aisiais nurodė kitaip. Kam oficialus poilsis reikalingas, jei per jį nebūtų mokamos lėšos parlamentinėms išlaidoms?

 


Tik 5 mėnesiai atostogų

Liberalai, nuolat pasisakantys už narkotikų dekriminalizavimą, vienalytes „šeimas“ ir kitas ne itin katalikiškas „vertybes“, kai yra naudinga, tampa pačiais tikriausiais katalikais. Štai per seniūnų sueigos posėdį jų partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas išbarė kolegas, kad tik pagonys gali dirbti prieš Velykas. Seniūnų sueigos nariai turbūt susigėdo ir nusprendė, kad plenariniai posėdžiai nevyks visai. O kad tikrai niekas neįtartų pagonybe, nuspręsta dar ir kitą savaitę plenarinių posėdžių nerengti, nors jie nevyko ir pirmąją balandžio savaitę. Tiesa, pirmą savaitę jie nevyko legaliai, nes Seimo statutas numato, kad sesijų metu viena savaitė per mėnesį yra laisva nuo plenarinių posėdžių.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė dar šios kadencijos pradžioje registravo pataisas, kurios parlamentarams įteisintų 40-ies darbo dienų trukmės atostogas - visiems vienu metu. Tačiau oficialių atostogų jie iki šiol neįteisino, taip ignoruodami Konstitucinio Teismo dar 2005 m. išaiškinimą. Tačiau kam jos reikalingos, kai parlamentarai ir taip ilsisi kasmet nuo gruodžio pabaigos iki kovo 10 d. ir nuo birželio pabaigos iki rugsėjo 10 d.? Kitaip tariant, beveik penkis mėnesius. Ir per kiekvieną iš tų mėnesių gauna po beveik tūkstantį eurų vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms. Jei būtų įteisintos oficialios atostogos, tuos pinigus matytų kaip savo ausis be veidrodžio (aišku, jei nesugalvotų įtvirtinti, kad ir per oficialias atostogas jie esą vykdo parlamentinę veiklą).

Tai bent smulkmenos!


R.Baškienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad projektas dėl oficialių atostogų įteisinimo įstrigo Teisės ir teisėtvarkos komitete. Ir net neslepia, kodėl: po pateikimo siūlymui vos ne vos pritarta, politinio palaikymo nėra net tarp valdančiųjų, todėl svarstymui jis nepateikiamas, nes vis tiek sulauktų fiasko. Tačiau esą ne dėl to, kad netektų lėšų parlamentinėms išlaidoms.

„Pataisos užstrigo dėl nesutarimo, politinės valios nebuvimo, beje, ir tarp valdančiųjų. Kas iš to, kad teiksime projektą svarstymui, jei jis bus atmestas? Mes manome, kad įteisinti atostogas yra tikslinga, tačiau negalima suvesti su tuo, kad nusprendėme dvi savaites nerengti plenarinių posėdžių. Ne tik plenariniai posėdžiai yra Seimo nario darbas, bet ir komitetų posėdžiai, klausymai. Be to, šią savaitę daug kur vyks pirmieji naujai išrinktų savivaldybių tarybų posėdžiai, tai Seimo nariai nori juose dalyvauti, sakyti sveikinimo kalbą. Štai aš planuoju dalyvauti Šiaulių rajono tarybos posėdyje, o vakare jau lekiu į Vilnių, nes bus Seimo valdybos posėdis, konferencija, Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis. Vadinasi, darbas vyksta. Ir man keista, kad Seimo opozicija, pati paprašiusi, jog Didžiąją savaitę nedirbtume bei apkaltinusi mus pagonybe, dabar šaukia, kad nedirbsime. Burbulas pučiamas ne vietoje ir ne laiku. O dėl oficialių atostogų... Nemanau, kad jų nenori dėl to, jog Seimo nariai negautų lėšų parlamentinėms išlaidoms. Nemanau, kad kažkas to nenori dėl tokių smulkmenų - keliasdešimties ar kelių šimtų eurų“, - nustebino R.Baškienė, nes tos „smulkmenos“ nemažai daliai dirbančiųjų yra kelių mėnesių alga: šiuo metu parlamentarai parlamentinėms išlaidoms kiekvieną mėnesį gauna po 930,3 euro (mokesčiai nuo šios sumos neatskaitomi). Tačiau savo versijos, kodėl kolegos purtosi oficialių atostogų, R.Baškienė nepateikė.

Patys muša, patys rėkia

Pasak jos, dviejų savaičių poilsis nuo plenarinių posėdžių parlamentarams reikalingas, nes pailsėjus įstatymų leidybos kokybė pagerėtų. R.Baškienei nuostabą kelia, kad būtent liberalai pirmieji pasiūlė nerengti plenarinių posėdžių, nes tik pagonys gali „arti“ prieš Velykas.

„Kai nori mušti, visada rasi su kuo. Gali net pagonybe apkaltinti. Aš tai tikrai esu už oficialias atostogas, nes per jas gali važiuoti bet kur ir nebūsi apkaltintas, kad nedirbi“, - sakė R.Baškienė.

Kalta vakarietiška orientacija

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė teigė, kad pataisos dėl atostogų įteisinimo įstrigo ne dėl politinės valios nebuvimo, o todėl, kad yra sulaukta daugybės teisininkų pastabų.

„Kol kas nežinome mechanizmo, kaip visas iškeltas problemas išspręsti. Pavyzdžiui, kaip reikėtų Seimo narius atšaukti iš atostogų, jei prasidėtų priešiški veiksmai prieš valstybę ir šalyje būtų šaukiama nepaprastoji padėtis. Aišku, Konstitucinio Teismo sprendimą reikia gerbti. Tačiau Europoje oficialiai atostogaujančių parlamento narių praktiškai nėra. Aišku, jei žiūrėtume į Vakarus nuo mūsų. Į Rytus - taip, yra atostogaujančių, tačiau tada ir kyla klausimas, kaip tai suderinama su mūsų vakarietiška orientacija. Kadencijos pradžioje krūvis buvo mažesnis, todėl atrodė vienaip. O dabar, kai matau, kiek yra darbo, labai sunkiai įsivaizduoju, kaip būtų galima rasti laiko 40 dienų atostogoms per metus. Net ir 20 dienų yra gana didelis laiko tarpas atostogoms, į kurias išeitų visas Seimas kartu, nes ir komitetuose net ne sesijų metu yra daugybė darbo“, - tvirtino A.Širinskienė, „pamiršdama“, kad ir taip komitetai ne sesijų metu paprastai mėnesį nedirba, o tai reiškia, kad per metus atostogauja du mėnesius.

„Tarp eilinių Seimo sesijų paprastai daroma komitetų darbo 1 mėnesio pertrauka“, - byloja Seimo statutas. Šios nuostatos labai uoliai laikomasi, tik išimtiniais atvejais vienas ar daugiausiai du komitetai, atsiradus neatidėliotinos svarbos klausimui, kartais susirenka ir per atostogas.

Interviu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininke Inga RUGINIENE:

- Seimas nusprendė šią ir kitą savaitę nerengti plenarinių posėdžių, nes tik pagonys gali dirbti prieš tokias šventes. O kai kyla klausimas dėl Konstitucijos dienos ar Vėlinių paskelbimo nedarbo diena visiems žmonėms, iškart kontrargumentuojama: kiekviena papildoma poilsio diena šalies biudžetui atneša milijoninius nuostolius. Ar neįžvelgiate dvejopų standartų: vieniems gaila suteikti net vieną papildomą poilsio dieną, kai patys sau leidžia ilsėtis savaitėmis?

- Aišku, kad tai yra dvejopi standartai. Visi dirbantieji norėtų atostogų prieš Velykas, deja, tokios prabangos mes negalime sau leisti. Geriausiu atveju žmonėms bus suteikiama pusė laisvos dienos penktadienį. O dėl Seimo - tikrai nematau jokių priežasčių, nuo ko jis turėtų ilsėtis.

- Sako, kad pailsėjus bus darbas kokybiškesnis, įstatymai bus kokybiškesni.

- Visiems pailsėjus darbas būtų kokybiškesnis. Tačiau kai prabilome, kad reikėtų duoti pailsėti sekmadieniais, pavyzdžiui, parduotuvių darbuotojams, tai politikai kažkaip net nenorėjo diskutuoti šiuo klausimu. Sako, kad pramonė stos, todėl reikia dirbti. Seimo nariai mano, kad tik jiems poilsis svarbus siekiant kokybiškesnio darbo. Bet juk taip yra visiems. Tačiau į kitų vaidmenį jie nenori įsijausti.

- Galbūt Seimo nariai mano, kad jų darbas nėra toks svarbus, kaip pardavėjų, todėl gali sau leisti nedirbti?

- Gal ir taip. Bet jų argumentas yra kitoks - poilsis dėl kokybės. Aš tam visiškai pritarčiau, tačiau tada reikia poilsio visos Lietuvos mastu.

- Šios kadencijos pradžioje buvo kilusi iniciatyva įteisinti oficialias atostogas ir Seimo nariams. Tačiau ne 20 darbo dienų trukmės, kaip daugumai dirbančiųjų, o net 40-ies. Šiaip jau papildomos atostogos suteikiamos už kenksmingas darbo sąlygas. Tačiau Seime nei yra užterštas oras, nei jie tiesiogiai dirba su kaliniais ar kitais pavojingais žmonėmis, nei tenka dirbti per naktis.


- Vėl dvejopi standartai. Tikrai abejoju, kad jų darbas pavojingesnis. Mintis įteisinti oficialias atostogas tikrai yra nebloga: tada visi galėtume kontroliuoti, kur ne atostogų metu parlamentarai važinėja, kodėl nelanko posėdžių ir t.t. Tačiau 40 dienų - pernelyg perdėtas reikalavimas, net medikai neturi tokios prabangos.

- Galbūt oficialių atostogų seimūnai nenori, nes jų metu negautų lėšų vadinamoms parlamentinėms išlaidoms?

- Veikiausiai, kad taip. Tačiau Seimo nariams turėtų galioti tokios pat taisyklės, kaip ir statistiniam lietuviui. Kuo gi Seimo nario darbas kitoks, nei pardavėjos, bibliotekininkės ar kelininko, tiesiančio kelią? Seimo narys neturi išsiskirti privilegijomis. Natūralu, kad per atostogas parlamentinių išlaidų nebūtų, todėl jie ir negautų tam pinigų. Tai galbūt ir yra priežastis.

- Kad Seimas turi turėti atostogas, Konstitucinis Teismas išaiškino dar 2005-aisiais. Kažkaip kitais klausimais jo aiškinimus skubama įgyvendinti.


- Šiuo atveju Konstitucinio Teismo nepaisoma, nes tai liečia juos pačius. Tačiau atostogos tikrai sudrausmintų Seimo narius. Nesakau, kad visi piktnaudžiauja, yra ir sąžiningai dirbančių, tačiau tuos piktnaudžiautojus tikrai kiek sudrausmintų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s