respublika.lt

Kad ir ką bedarytų, žmonės Seimo nemylėsnuotraukos (47)

2019 sausio mėn. 13 d. 09:59:59
Olava STRIKULIENĖ

Visuomenės nuomonių apklausose tradiciškai pirmauja ugniagesiai gelbėtojai, o Seimas paprastai vertinamas blogiausiai. Arba beveik. Bet kodėl? Juk rinkėjai išsirenka parlamentų sudėtis patys. Todėl paradoksalu, kad rinkėjas renka geriausius, o jau po kelių savaičių nusprendžia, kad ir šis Seimas blogiausias. Kaip suprasti tokį mąstymo paradoksą, jei pilietis priėjo prie balsavimo urnos blaivus. Ir blaiviai balsavo būtent už šiuos politikus? Apie tai kalbamės su buvusiu Seimo nariu, psichologu, rašytoju ir publicistu Vytautu ČEPU.

 

„Pasakyme, jog Seimą blogą išsirinko, yra daug tiesos. Seimas yra amžinai pasmerkta institucija, visada bus kritikuojamas - ką jie ten daro? Nes Seimo darbas liečia beveik kiekvieną žmogų. Ar būsi nevaikštantis, pasiligojęs senolis senelių namuose, ar kūdikis krykštaujantis vystykluose. Nes nuo Seimo priklauso ir socialinės išmokos, visokios socialinės pašalpos“, - pokalbį pradeda V.Čepas.

- Bet kaip galima jau po kelių savaičių nauju Seimu nusivilti? Per tiek laiko nespėsi net savo sutuoktiniu nusivilti. Dar bus medaus mėnuo. O politinės rinkėjų simpatijos apsiverčia vos ne per vieną parą.

- Žmonės, vos išrinkę Seimą, dar jam vos pradėjus dirbti, jau tikisi gerų rezultatų. Psichologijoje tai vadinama aukštomis aspiracijomis, nepamatuotais lūkesčiais. O išsirenkame tokių pačių rėksmingų bobų, puskvailių kaimynų. Tikėdamiesi, kad per tris, keturias savaites pradės tekėti pieno upės su šokolado krantais. Bet apsižiūrime, kad niekas nesikeičia. Tie patys šiukšlynai ir š... Socialinė sąmonė turi didelę inerciją. Gyvenimas keičiasi greičiau, net ir į gerą pusę keičiasi, o visuomenės mąstymas atsilieka.

Sako, dar yra sovietinio mąstymo. Ir tai tiesa, nes socialinė sąmonė taip greitai nesikeičia. O visuomenės aspiracijos taip pat negali būti staigiai patenkinamos. Kiek džiaugsmo buvo, kai kauniečiai meru išsirinko Vytautą Šustauską. Sakė - o, Kaunas parodė. O ką parodė? Vėliau niekas nenorėjo prisipažinti, jog už V.Šustauską balsavo.

- Kai žmogus ruošiasi pirkti batus, ilgai matuojasi. Svarsto, ar tinkama kaina. O politikus renka kažkaip vaikiškai. Vieną dieną išrenka, o kitą - jau kaip nepatenkinti vaikai trypia kojomis. Gal tai rodo mūsų visuomenės nebrandumą?


- Vaikiškas visuomenės nebrandumas? Iš esmės tai teisybė, bet dar didelė lietuvių bėda, kad jie kadaise turėjo stiprią valstybę. Nuo XIV amžiaus iki dviejų respublikų padalijimo ir iširimo. Buvo įkalta apie mūsų buvusią galią Europoje. Todėl estai ir latviai dabar kuria savo valstybes, o mes atstatome savo buvusios galybės simbolius. Dvarus, pilis, vienuolynus, bažnyčias, paminklus. Esame paskendę simboliuose, o estai net savo kolchozų negriovė, patys sugriuvo ar kaip pajus žmonės išsidalino. Estai ir Lenino paminklus vėliausiai nukėlė. O mes atstatinėjome simbolius arba turėjome nerealių fantazijų. Mano geras „prietelius“ Antanas Terleckas netgi svajojo tunelį po Baltijos jūros dugnu iki Švedijos iškasti. Valdovų rūmams - milijardas sukištas. Gal ir gražu, ir koncertai čia vyksta, bet pinigus buvo galima išleisti kitur. Estai, būdami protestantai, yra daug racionalesni. Estams nereikia duoti visiems vaikams vaiko pinigų kaip išmaldos. O mes sukišame milijardus į simbolius. Į Lietuvos ženklo gamybą apie 60 milijonų litų sukišome - ir tik blynelį iškepė.

Mes, lietuviai, Europoje panašūs į prancūzus. Tie irgi vis kažkuo nepatenkinti, kelia revoliucijas. Dar mes, skirtingai nei estai, turime didžiulį polinkį į bravūrą. Giriamės, kad esame dideli patriotai, ar mūsų tėvai dideli patriotai. Daugeliui žmonių tai daro didelę įtaką. O estai net neturi termino „A Large Patriot“. Nes jei yra didelis patriotas, tai turi būti ir mažesnis, ir visiškai susisukęs patriotukas. Bet tokie susipatriotinimai veikia rinkėjus.

Bažnyčios reitingai irgi aukšti, nes ji už nieką neatsako. Viešpats aukštai.

Prezidentė taip pat už nieką neatsako, todėl jos reitingai irgi aukšti.

- Už šalies užsienio politiką atsako.


- Bet ar ji, Dalia Grybauskaitė, atsako už sugadintus ryšius su lenkais, tais pačiais rusais? Vokietija su Rusija bendradarbiauja, o pas mus negali net trąšų nusipirkti, jei trąšas pardavinėjančio pusbrolis yra Vladimiro Putino pažįstamas.

O šiaip nieko keisto, jog žemi Seimo reitingai. Toks visų Seimų likimas. Niekur pasaulyje nebūna aukštų parlamento reitingų. Atsimenu, Sąjūdžio laikais teko bendrauti su „jedinstveninkais“. Vienas rusiškai pareiškė, kad reikia tokių įstatymų, kad visi būtų patenkinti. Šalia manęs sėdėjęs advokatas Kazimieras Motieka nusijuokė, kad tai neįmanoma. Niekada negali būti, kad įstatymu būtų vienodai patenkintas ir banditas, ir apiplėštasis. Banditui visada atrodys, kad nuteistas per daug, o apiplėštajam atrodys, kad banditas nuteistas per mažai.

Štai Andrius Kubilius per krizę nubraukė pensijas, atlyginimus. Aišku, kad blogai. Saulius Skvernelis pensijas atstatė, bet dabar kritikai šaukia, kad Skvernelis, vieniems duodamas mažiau, o kitiems - daugiau, dar labiau padidino socialinę atskirtį. Nors Skvernelis tik kompensavo cinišką Kubiliaus elgesį. Bet čia pasireiškia vienas iš esminių lietuvio charakterio bruožų. Visais laikais jis turi kentėti kaip Kristus. Išvažiuoja mūsų menininkė į užsienį ir jau aimanuoja, kad miega po dvi valandas, ištisai repetuoja, koncertuoja, tiesiog kankinasi. Jei taip, tai grįžk į Lietuvą, į Kauno filharmoniją. Bet ne, gerai užsienyje gyvena, tačiau jei paklausi - iškart ajajai. Lietuvio bruožas - kentėti, o jei paklaustas, kaip gyveni, atsakai, jog puikiai, pastatai žmogų į nepatogią padėtį, nes jis jau nežino, kaip tęsti pokalbį. Prancūzai irgi amžinai nepatenkinti, ir mes tik blūdijame. Tai dvi Europos tautos, kurios nepatenkintos.

Bet yra tarp mūsų ir jau išsitautinusių, išsimoralinusių žurnalistų apžvalgininkų. Jie nedejuoja. Jie piktinasi ir visus moko. Nes jie aukščiau visko. Jei taip pasakė, tai taip ir turi būti. Tai žmonių niekinimas. Užsikabino už Naisių dvaro ir negali atsikabinti. Nuvažiavau ir nepamačiau, kas ten blogai. Kad žmonės turi ateiti į darbą blaivūs ir dirbti 5 dienas?

Bet Seimui ir nereikia labai protingų žmonių. Protingi turi būti vadai, juodieji kardinolai, o visi kiti turi klausytis frakcijų lyderių ir teisingai balsuoti. Todėl jei visuomenė Seimą reitinguoja žemiausiai, yra tik kelios priežastys. Pirma, per didelių aspiracijų, yra lūkesčių nepatenkinimas. Antra, katalikybė bei polinkis į simbolius. Jei šventinami dviračiai, valtys, kioskai, tai gal greitai ir tualetus šventins. Kad kelnes nusileidus, piniginė iš kišenės į unitazą neįkristų. Nebeliko jokio santūrumo. Ir neliko autoritetų, į kuriuos būtų galima atsiremti. Nėra Lietuvoje tokių lyderių kaip Gandis, Nelsonas Mandela. Galų gale ir Stalinas su Hitleriu, nors ir neigiamos istorinės figūros, buvo neabejotini lyderiai. Hitleris ne turtuose skendėjo, o Stalinas buvo „susiženijęs“ su SSSR. Man vienas bičiulis pasakojo, kaip Indijos lyderis auklėjo savo vaiką. Turėjo su tėvu važiuoti į kitą miestą, bet nuėjo į kiną ir pamiršo. Autobusas specialiai laukia, o vaiko nėra. Kai pasirodė, tėvas pasodino vaiką į autobusą ir pasakė - tu laukiančius žmones pažeminai, todėl aš turiu tavo kaltę išpirkti. Sūnus išvažiavo autobusu, o jo tėvas žingsniavo pėsčias.

- Lietuvoje tokie dalykai vargiai įmanomi...

- Orientyrų nėra, todėl Seimas - be reitingų. Ugniagesių reitingai aukšti, nes jie lenda į ugnį, o Seime tokių šventųjų nėra. Nebent šventa Širinskienė. Gal ir taip, bet draudimų per daug „išmeta“. Aš tą sistemą gerai žinau, reformas reikėjo daryti. Bet pradėjo daryti reformas - blogai. Reformatorių niekada niekas nemėgsta. Reformatorius pripažįsta tik po jų mirties.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (47)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUSILEIDO: trečiadienį Libavos poligone Čekijos šiaurės rytuose kietai nusileido šalies karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-24, kuriame buvo penki kariškiai.
  • AKCIZAS: Estijai nusprendus ketvirtadaliu mažinti akcizą alkoholiniams gėrimams, Latvijai neliks nieko kito, kaip tik imtis tokių pat veiksmų; pradėti mažinti ketina jau vasarą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
 Folk Band

Ar esate patenkinti Lietuvos dantistų paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Ar reikalinga nedarbo diena per Jonines?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +15 C

 +19 +21 C

 

 +19  +20 C

+28 +30 C

 +29 +31 C

 

 +21  +24 C

 0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 0-3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis