respublika.lt

2018 birželio 19, antradienis

Ką pasakysime mokytojui?nuotraukos (28)

2017 rugsėjo mėn. 01 d. 07:47:14
Ferdinandas KAUZONAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

Nežinau, kokiais žodžiais šiandien, Rugsėjo 1-ąją, Lietuvos valdžios elitas sveikins besimokančiuosius. Ir ypač tuos, kurie juos moko. Užtat jaučiu, tik neduokdie išsipildyti šiai mano jausmo pranašystei, kad lūpose tų, kurie sveikins, oi, kaip nebus visos teisybės apie Lietuvos mokyklą. Bus jos tikriausiai tik vos vos - tik pusiau teisybė, o tokia visada pavojingesnė už melą. Pasakyti vien teisybę, manau, neapsivers liežuvis nė vienam šiandien sveikinsiančiajam ar jau suspėjusiajam pasveikinti.

 

Raidžių kombinacijos Rugsėjo 1-osios ritualui

Ir visai nesvarbu, kokią vietą sveikinantysis pasirinks šiam nelinksmam Rugsėjo 1-osios ritualui. Valstybės vėliavos fone? Po prezidentės portretu?.. Labai įdomu, svarbu, nes gali būti pranašinga, kokią iškilmių ritualo formą pasirinks pati prezidentė, kokiomis išmintingomis frazėmis ji bandys išsivynioti iš situacijos, kuri tikrai nepavydėtina - juk momentą pasveikinti šia proga įprasta vadinti maloniu ir net džiaugsmingu....

Tai negi prezidentė pasakys tiesą? Kad ritualas, kurį ji turi atlikti, yra liūdnas. Gal vėliava, kurios fone ji atliks ritualą, net bus perrišta juodu kaspinėliu? O kodėl neperrišti? Būtų labai prasminga - aštuntaisiais prezidentės valdymo ir vaikų galvučių glostymo metais išaiškėja, kad Lietuvos mokytojų atlyginimai žemiausi Europoje. Arba kai skaitančios ir net rašyti dar mokančios visuomenės dalies lūpose dar ilgau bus cituojamas švietimo būsenos, o drauge ir švietimo ministrų parinkimo kriterijų vertinimas, kurį išdrįso pernai viešai duoti buvusioji švietimo ir mokslo ministrė...

Ar dar kas nors iš skaitytojų pamenate poetą Liudą Girą? Ir jo eilėraštį apie keturias raides (L, T, S, R): „Tik keturios raidės tik keturios, o man visą raidyną atstoja“? O buvusios ministrės keturias raides, kurios virto nuosprendžiu mūsų švietimui, pamenate? Jau ne? Taigi net metai nepraėjo. Ir jau pamiršote?.. Primenu: (A, Č, I ir Ų). Tik keturios raidės tik keturios, o mums visą raidyną atstoja... Negali neatstoti. Argi tas AČIŲ, ta keturių raidžių kombinacija, kartais nevirto simboliu, atspindinčiu mūsų valstybės raštingumo laipsnį nepalyginamai tiksliau už bet kokius reitingus?

O kokiais burtažodžiais Rugsėjo 1-ąją mūsų žalieji valstiečiai bandys belstis į pradinukų širdeles? Oi, oi... Ko gero, tik į jas ir įgalūs jie prisibelsti, nes vyresnėliai jau ima suvokti, kas yra kas Lietuvoje. Tik dar nesugeba išsiaiškinti, į kurią valstybę emigravo žalieji prioritetų prioritetai: ŠVIETIMAS IR KULTŪRA? O gal dar neemigravo? Gal jų tiesiog niekas neranda? Matyt, kažkas, bijodamas, kad jų niekas nenudžiautų iš svarbiausios žaliųjų politikos darbotvarkės, uždarė į seifą, o raktą pametė. O gal rado saugesnę vietą. Pavyzdžiui, įkišo į garsiausių Lietuvoje moteriškų kailinių rankovę, kailiniai virto skraidančiuoju kilimu, tuo iš visų mūsų vaikysčių pasakos. Ir nuskrido, nuskrido su lietuviškais gandrais, pakilusiais iš valstiečių sodybų kažkur į Pietus. Ar sugrįš?..

Gandrai sugrįš. O tiek nedaug reikėjo, kad parskristų ne tik jie... Pradžiai tik įžiebti nedidelę viltelę Mokytojui.

Šiandieninis valdžios elitas jau tikriausiai nebeprisimena, kiek po karo kainavo mokytojų butų šildymas... O aš atsimenu, nes mano tėvas, tuoj po karo dirbęs Lazdijų urėdijoje, kelerius metus buvo atsakingas už rajono mokytojų aprūpinimą... malkomis. Nemokamai. Vadinasi, kažkas dar Liudo Giros keturių raidžių Lietuvos aukščiausioje valdžioje suvokė, kad gali būti ir kur kas svaresnė bei švaresnė raidžių kombinacija. Ir visai nebūtinai keturių. Aštuonios gali būti net labiau svarios. Jeigu jos - M O K Y T O J A S !

Tada suprato. O dabar?

Įsivaizduoju, kas dėtųsi mokytojų širdyse, jeigu šiandien kas nors iš žaliųjų valstiečių aukštuomenės Rugsėjo 1-osios rituale ATSIPRAŠYTŲ LIETUVOS MOKYTOJO. Atsiprašytų ne tik už savo kadencijos pradžią. Už visas nepriklausomos Lietuvos valdžios kadencijas. Ir užuot vėl plepėjęs apie prioritetus, praneštų, pavyzdžiui, bent jau apie mokytojų butų šildymą nemokamai. Nuo šio sausio!

Pabandykime įsivaizduoti, kas dėtųsi Lietuvoje po tokių žodžių! Kiek šilumos rastųsi mokytojų širdyse ir mūsų Tėvynėje! O jeigu prioritetai ir toliau lakios virš mūsų galvų skraidančiaisiais pasakų kilimais, po 10 metų Rugsėjo pirmosios proga, jaučiu, mokytojams dėkosime nauja keturių raidžių kombinacija: Ą Č I Ų! O baisiausia bus tai, kad Lietuva, pasiekusi panašaus raštingumo aukštumų, į tokią prasmingą keturių raidžių kombinaciją net neatkreips dėmesio.

Iš kur mergaitei tiek drąsos

Atostogaudami su šeima Kretoje, viešbutyje netoli Chersoniso, jo restorane pastebėjome stalus serviruojančią mergaitę, plaukų šviesumu išsiskiriančią iš kitų. Kai priėjo paimti lėkštės, pabandžiau pasisveikinti lietuviškai ir iš jos nušvitusio veido tapo aišku - lietuvaitė. Maža to. Moksleivė. Dvyliktokė. Kamilė Jėčiūtė iš... Kupiškio. Dar daugiau - Kupiškyje tik mokosi, o gyvena mažame Terpeikių kaimelyje, netoli Subačiaus. Kad aš, būdamas jos amžiaus, gyvendamas rajono centre, turėčiau tokios drąsos?..

Nuo to ir pradėjome, kai Kamilei paskyriau pasimatymą ir kai ji į jį atėjo...


- Tai iš kur mergaitei tiek drąsos - vienai lėkti už jūrų marių?..

- Jau iki atostogų su drauge bendraklase buvome sutarę kažkur lėkti vasarą padirbėt - norėjosi ir kažkiek užsidirbti, ir pasaulio pamatyti. Galvojome apie Didžiąją Britaniją. Bet mudviejų paieškos nieko gero nedavė. Mama apie tai papasakojo draugei, kurios dukra jau ne vieni metai dirba Kretoje, šiame viešbuty. Nesu kažkokia bebaimė, bet, kai sužinojau, kad ten jau yra lietuvaitė, kuri, kaip įsitikinau atvykusi, jau ir puikiai kalba graikiškai, iškart drąsiau pasijutau. Ir tėvai tuomet iškart sutiko, važiuok, sako, pamatyk pasaulio - bilietus nupirksim.

- O kalbos barjero neišsigandote? Kaip 11-oje klasėje buvo įvertintos anglų kalbos žinios?

- Nė trupučio nebijojau, nors mano žinios buvo įvertintos tik septynetu. Mat tinginiukas manyje gyvena, patingiu kartais pasimokyt. Bet Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje turiu tikrai labai superinę anglų kalbos mokytoją. Ji mus tikino, kad net su jos parašytu septynetu nuvažiavę į užsienį tikrai su visais jau susišnekėsime. Ir ji buvo teisi. Susišneku. Jokių barjerų. Esu nepaprastai laiminga turėdama tokią mokytoją ir visada jai būsiu labai dėkinga. Ypač dažnai tą dėkingumą pajuntu čia, Kretoje. Kitais metais bus anglų kalbos egzaminas. Tai čia man puikiausia vieta tam egzaminui ruoštis. Lavini savo kalbėjimą - jau nebemikčioju ieškodama reikiamo žodžio, nebetrūkčioju, nebeliko pauzių.

- Tai kitais metais po mokyklos baigimo jau kad lėksite į Didžiąją Britaniją, tai lėksite?..


- O kodėl taip manote? (Šioje vietoje Kamilės balsas kiek sušiurkštėjo - F.K.) Niekur aš nelėksiu. Stosiu į Lietuvos karo akademiją ir studijuosiu tarptautinius ryšius. Mano dėdė - kariškis. Baigęs 12 klasių nuėjo tarnauti į Lietuvos kariuomenę ir iki šiol joje tarnauja. Turiu tokį rimtą pavyzdį. Nors, tiesą sakant, kai aš prisipažinau, kad noriu eiti jo pėdom, bandė atkalbėti - nestok, tau bus per sunku. Po kurio laiko nusileido. Aš juk nekalta, jeigu tokie dalykai mane žavi.

- Bendraudamas su jūsų amžiaus jaunimu rečiau nusiviliu žinių stoka, o dažniau pasigendu mąstymo. Gal iki tokių dalykų mokyklai dar toli, dar pakanka diegti moksleiviams žinias? Gal tikimasi, kad mąstyti suspės išmokti universitetuose?

- Aš irgi pastebiu tokį dalyką. Šiais laikais visi tie kompiuteriai, tie telefonai, išmanesni už jų savininkus, o dar ta televizija - visa tai labai atbukina žmogaus mąstyseną. Mūsų gimnazijoje visai nebūtina viską iškalt. Svarbiausia suprasti esmę. Kad galėtum pats rutulioti temą. Mums išaiškina pagrindinius dalykus, bet sako: jūs mokėkit tai, bet nekalkite atmintinai. Tai sako lietuvių kalbos mokytoja, istorijos. Visi mokytojai laikosi tokios pozicijos. Svarbiausia - esmė.

- Mano kaimynas, kurio anūkas šiemet baigė trečią klasę, atnešė man labai įdomią naujieną. Internetiniame „moksleivio dienyne“ rado tokią jo anūkui įrašytą mokytojo pastabą: „Negalėjo atpasakoti Avyžiaus biografijos“. Viešpatie! Trečiokas! Negebėjo... Jeigu šiandien mokykla tokia, aš jos bijau. Bijau dėl Lietuvos ateities. Nudžiuginot, kad Kupiškio gimnazija ne tokia.

- Aš irgi laiminga, kad tokioje mokausi. Kad mus moko suprasti ir vadovautis savo protu. O ne nuogas žinias krauti į mus kaip į kokį indą. Nes po kiek laiko tokių žinių mumyse gali nebelikti. Tiesiog neprisiminsime.


AČIŪ KAMILEI

Kad ji tokia. Kad ir visai netikėtai aptikta. Ačiū už jos pagarbius žodžius, išsakytus savo mokytojams ir mokyklai. Tokių moksleivių ir tokių jų mokytojų dar aptiksi mažne kiekvienoje mūsų mokykloje. Tai jie mums leidžia tikėti, kad nepaisant mūsų mokyklą purtančių ir draskančių nesibaigiančių švietimo reformų, labiau primenančių ne permainas, o permainų grimasas, ji atsilaikys. Ištvėrusi carmetį, iškentusi tarybmetį, atlaikys ir ankstyvąjį, dar žalią nepriklausomybmetį. Su Rugsėjo pirmąja, mielieji. Tegu ji bus šilta ir be melo sau.

„Respublikos“ žmonės

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (28)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUOTEKOS: Europos Komisijai Lietuvai grasinant baudomis dėl prie nuotekų tinklų neprijungtų šalies gyventojų, Vyriausybė trečiadienį imasi šio klausimo; Lietuvai gresia baudos, nes 58 aglomeracijose gyventojai nėra prijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų.
  • NUKELIAMOS: Lietuvos futbolo federacija informuoja, kad nukeliamos A lygos rungtynės tarp Klaipėdos „Atlanto“ ir „Kauno „Žalgirio“, kurios turėjo vykti birželio 19 dieną 20 val. Klaipėdos miesto centriniame stadione.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar Lietuva patirtų didelių nuostolių, jei užsidarytų „Achema“?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +14 C

   +11  +14 C

 

   +11  +15 C

  +19   +26 C

   +19  +24 C

 

   +23   +29 C

    7-12 m/s

   2-7 m/s

 

     2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018