respublika.lt
LRDT LYRAS

Ką Donaldas Trampas išvadino kvailiais?nuotraukos (116)

2018 balandžio mėn. 07 d. 07:36:11
Danas NAGELĖ, Justina GAFUROVA, Edita SIAVRIS

„Tik didžiausias kvailys gali nenorėti turėti gerų santykių su Rusija“, - taip antradienį per susitikimą su trijų Baltijos šalių vadovais pasakė JAV prezidentas Donaldas Trampas. Ką jis turėjo omenyje? Ką kvailiais išvadino galingiausios pasaulio valstybės prezidentas? - „Vakaro žinios“ paklausė ypatingų specialistų rusų klausimais.

 

Konservatorius Kęstutis MASIULIS:

- Donaldas Trampas šią frazę galėjo taikyti ir mums - trims Baltijos valstybėms, kurios nuosekliausiai, ryžtingiausiai Vakarams rodė pirštu į Rusijos keliamas grėsmes. Vakarai netikėjo, netikėjo, netikėjo. Aš ir pats, kiek nuvažiuodavau į Bundestagą, su kolegomis gal dešimt kartų šnekėjau, o gal ir dar daugiau. Būdavo sudėtinga kalbėtis apie Rusijos grėsmę, o dabar jie patys kalba tokiu žodynu, kokiu aš kalbėjau prieš dešimt metų ar dar seniau.

D.Trampas turi savo specifiką, tačiau jei žiūrėtume į to sakinio semantinę, prasminę pusę, tai čia jokia naujiena ir prieštaravimų ji nekelia. O su kokia valstybe nesinori turėti gerų santykių? Su Kinija, Rusija, Baltarusija? Su visomis norisi turėti gerus santykius. Bet jei ji yra agresyvi, jei ji kalba ultimatumais, jei ji bando pažeisti mūsų saugumą, jei ji užgrobia kitų valstybių teritorijas - apie kokius gerus santykius galima kalbėti? Su Rusija visi nori turėti gerus santykius, tarp jų - ir mes. Aš irgi už tai. Bet geri santykiai dabartinėmis aplinkybėmis - neįmanomi.

Nenorėčiau D.Trampo žodžių interpretuoti, kad jis mus laiko kvailiais. Galėčiau pasakyti, kad gal jis užsiima diplomatija: šneka viena, o daro kita. Ir daro mums naudingus dalykus. Todėl tegul šneka taip, kaip šneka.

***Žurnalistas Andrius TAPINAS:

- Nelabai turėsiu, ką pasakyti šiuo klausimu.

(„VŽ“ trigrašis: keista, nes šis žurnalistas paprastai turi nuomonę visais klausimais, ypač Rusijos).

***


Socialdemokratas Juozas OLEKAS:

- Ką turėjo omenyje prezidentas, kalbėdamas apie kvailius, žino tik pats D.Trampas. Kol kas mes turime deramai vykdyti tarptautinius įsipareigojimus ir ieškoti galimų kontaktų su Rusijos žmonėmis. Ir tikėti, kad kada nors Rusija taps demokratine. Tada mūsų santykiai bus geri. Manau, kartais galima susilaikyti nuo per daug griežtų išsireiškimų. Nes pirmiausia reikia atlikti savo namų darbus. Nemalant liežuviu. Nežiūrint, kas vyksta už mūsų sienų, reikia išspręsti vidaus problemas, kurios vargina Lietuvos žmones. O ne bandyti įkąsti vieni kitiems. Svarbiausia - atstovauti tarptautinei bendruomenei, rūpintis savo žmonių problemomis. Tai gerokai didesnė tvirtybė nei lenktyniauti, kas pasakys aštresnį žodį kaimyno atžvilgiu.

Mes, kaimynai, norėtume gerų santykių su Rusija. Deja, dabartinio Rusijos režimo vadovybė nedemonstruoja nusiteikimo bendradarbiauti. Manau, reikia įvykdyti visas savo priedermes krašto gynybai ir valdyti galimybes ateityje turėti gerus kaimyninius santykius su demokratine Rusija. Tai jau esame matę. Kai Rusijos prezidentu buvo Borisas Jelcinas, Rusija mums nemažai padėjo išsivaduojant iš sovietinio režimo. Ypač Rusijos inteligentija.

***Konservatorius Jurgis RAZMA:


- D.Trampo įvairių posakių nėra prasmės daug komentuoti. Tuo tikrai neužsiimčiau. Svarbiausia, kad jis turi gerą patarėjų komandą, kuri viską tinkamai sprendžia. O ką pasakė ar parašė tviteryje, neverta dėmesio. Konkretiems posakiams neteikiu ypatingos reikšmės.

***

 

Dalios GRYBAUSKAITĖS Spaudos tarnyba:

- Prezidentė užsienio valstybių vadovų pasisakymų nekomentuoja.

(„VŽ“ trigrašis: toks atsakymas kelia dar didesnį įtarimą, kad Ovaliniame kabinete vyko kažkas negero. Kas galėtų paneigti...).

***


Europarlamentaras Antanas GUOGA:

- D.Trampas yra spontaniškas ir kartais pasako tokių dalykų. Be abejo, jis turbūt tiki tuo. Tačiau tuo pačiu matome, kad ir Amerika plečia sankcijas, ketina įvesti jas oligarchams. Manau, tai panaši situacija, kaip ir dėl partnerystės su Kinija: yra du bėgiai, ir jie abu yra įjungiami. Draugystės su Rusija iš D.Trampo pusės negali būti. Žinoma, visuomet norisi draugauti. Kiek tai įmanoma. Bet Lietuvai šiai dienai tokia draugystė nėra priimtina. Nors konstruktyvi partnerystė tam tikrose srityse turbūt būtų įmanoma. Aš tikiuosi, kad tie kvailiai nesame mes. Bet tame kontekste gal toks užsiminimas ir buvo. Ypač žinant, kad esame taip arti Rusijos. Sunku interpretuoti, ką D.Trampas norėjo pasakyti. Juolab kai žinome, kad jau kitą dieną jo nuomonė gali pasikeisti.

***

 

Seimo konservatorius Arvydas Anušauskas, minėtos partijos lyderis Gabrielius Landsbergis, Seimo socialdemokratų darbo frakcijos narys Gediminas Kirkilas pastaruoju metu neatsiliepia tarnybiniais mobiliaisiais telefonais. Neatsiliepė ir vakar. Galbūt Seimo valdybai vertėtų susimąstyti, ar reikia žmonėms apmokėti telefonus, kuriais jie vengia bendrauti su žiniasklaida?

***


Konservatorius Audronius AŽUBALIS:

- Prezidentas tą ir turėjo omenyje. Kad geri santykiai taptų įmanomi, puikiai suprantate, reikia, kad Rusija keistųsi. Kas gi nenori gerų santykių su Rusija? Bet tarp noro ir realybės yra milžiniška praraja. Rusija nepripažįsta santykių, kai išlošia abi pusės. Rusija nori išlošti pati viena. Štai ir viskas. Norėti nepakanka. Aš irgi noriu, kad visi žmonės gražiai ir gerai gyventų. Ar tai įmanoma?

***

 

Seimo konservatorė Rasa Juknevičienė, buvęs buvusio premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius, naujoji LRT generalinė direktorė, buvusi portalo delfi.lt vyr. redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė bijodami prasitarti, kas yra kvailiai, atsisakė ką nors komentuoti.

***


Liberalas Eugenijus GENTVILAS:

- Nežinau, ką D.Trampas turėjo omenyje. Aš irgi noriu turėti gerus santykius su Rusija. Bet ne bet kokia kaina. Jeigu prezidentas po savo frazės padėtų kablelį, manau, ir jis pasakytų, kad ne bet kokia kaina. Pavyzdžiui, Amerikos interesų praradimo kaina negalima turėti gerų santykių su Rusija. Manau, jis taip pratęstų savo mintį. Taip, ir aš noriu, kad Lietuva turėtų gerus santykius su Rusija. Tačiau ne Lietuvos interesų praradimo kaina. Deja, dabartinė Rusijos pozicija paneigia Lietuvos ir kitų valstybių interesus. Aš D.Trampo pasakymą dešifruočiau taip.

Nežinau, ką daugiau norėjo prezidentas pasakyti. Suprantu, kad, pavyzdžiui, portugalams yra nesvarbi Rusijos grėsmė. Lietuva turi bendrą sieną su Rusija ir tranzitą per šalį. Manau, protingi pasaulio žmonės supranta, kad Lietuva yra kitoje geopolitinėje ir demokratinėje erdvėje, todėl turi itin apdairiai stebėti, kas vyksta. Keliolika kilometrų nuo Lietuvos sienos yra dislokuotos „Iskander“ raketos. Nejau dabar turime jaustis kažkaip nepatogiai, kad jaučiame pavojų labiau nei kitos nutolusios šalys? Manau, vertiname Rusijos galimą grėsmę adekvačiai. Siūlyčiau nežiūrėti į net ir labai įtakingus samprotautojus, tokius kaip D.Trampas. Nes jie gyvena daug toliau nuo Rusijos. Geriau prisiminti ilgalaikes Rusijos ir Sovietų Sąjungos tradicijas - užiminėti gretimas šalis.

***


Konservatorius Žygimantas PAVILIONIS:

- D.Trampas visuomet pakoreguoja savo šią frazę, sakydamas, kad geri santykiai, be abejonės, yra svarbūs. Jeigu Rusija vykdo tam tikrus susitarimus. Tačiau, žinoma, ji jų nevykdo ir labai kišasi į demokratinių šalių gyvenimą.

Mes visi norėtume gerų santykių su Rusija, jei ji elgtųsi gerai. Bet kol ji elgiasi taip, kaip elgiasi, deja, turime taikyti tam tikras priemones, kad elgtųsi geriau. Noras turėti gerus santykius yra visose šalyse. Tačiau dabar mes privalome tiesiog gintis. Tai nėra geri santykiai bet kokia kaina. Kaip bando įteigti kai kurie Kremliaus ruporai, kaltindami mūsų prezidentę, kad ji nepasveikino V.Putino. O kaip jį galima sveikinti? Jo tikslas - kaimynystėje sužlugdyti demokratiją ir laisvę. Jis labai bijo demokratijos ir reformų savo šalyje. Kol tai tęsis, gerų santykių būti negali. Nedviprasmiškai tai buvo aptarta Baltijos šalių ir JAV vadovų susitikime. Tam jis ir buvo, kad dar kartą D.Trampui būtų paaiškinta, kaip mes žiūrime į santykius su Kremliumi. Tai, kad šis susitikimas vyko prieš susitikimą su V.Putinu, rodo, kad D.Trampas žiūri į V.Putiną mūsų akimis. Gal tai ne visada patvirtina jo žodžiai, bet patvirtina darbai. Mūsų prezidentė su labai griežta pozicija Rusijos atžvilgiu buvo pagrindinė žvaigždė. Jos buvo klausoma, įsiklausoma, jos požiūris dominavo. D.Trampas niekaip nenuginčijo, iš esmės, pritarė.

***


Žurnalistas Rimvydas VALATKA:

- „Vakaro žinios“ apie mane labai negražiai yra rašinėjusios, todėl gal ką nors kitą klausinėkite.

(„VŽ“ trigrašis: redakcija labai susigėdo ir nuo šiol įsipareigoja apie jį rašyti taip pat gražiai, kaip jis apie kitus rašo).

***


Premjeras Saulius Skvernelis:

- Negaliu komentuoti susitikimo ar jame nuskambėjusių frazių, nes jame nedalyvavau ir nežinau tikslaus konteksto. Manau, kad karas negali būti jokio racionalaus ir sąžiningo politiko tikslas, nesvarbu, kokia jo tautybė ar kokiai šaliai jis vadovauja.

***


Konservatorius Stasys ŠEDBARAS:


- Matyt, reikėtų suprasti taip, kad tik kvailys pats savaime nenorėtų draugauti su Rusija. Nes tai yra Rusija. Su visomis šalimis būtų galima draugauti, jeigu jos laikytųsi draugavimo taisyklių. Štai prisimenant Sergejaus Skripalio apnuodijimą, akivaizdu, kad tik visiškas kvailys gali taip elgtis svetimoje teritorijoje. Tą patį galima pritaikyti Rusijai.

Tikrai, mes esame daug prisidėję, kad Vakarai dar iki Krymo suprastų, kas per valstybė yra Rusija. Ir kokia yra jos vadovybė. Bet mes tik sakome tai, ką matome ir žinome. Iš dalies galiu suprasti politikus tų šalių, kurios yra toli. Ypač pietinėje Europoje. V.Putinas pasikviečia į svečius, gerai pavaišina ir gražiai pakalba. Bet mes žinome, kas vyko mūsų istorijoje. Tad mūsų per daug neapgausi ir neįtikinsi. O kad Rusijoje niekas nėra pasikeitę, rodo netgi pastarųjų dienų įvykiai. Net retorika, kalbant su šalimis, netgi branduolinėmis. Tokiomis kaip Anglija. Tai valstybinio chuligano retorika.

***

 

Seimo konservatorius, buvęs premjeras Andrius Kubilius vakar ryte neatsisakė nuo komentarų, tačiau paprašė jam paskambinti po valandos. Deja, nei po valandos, nei vėliau savo tarnybinio telefono ragelio jis nebekėlė. Kitas konservatorius Emanuelis Zingeris, išgirdęs klausimą, paprašė duoti laiko ir pažadėjo paskambinti tiksliai 13.30 val. Pamelavo ir nepaskambino. Gal atsakymo iki šiol nesugalvojo.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (116)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TYMAI: Ukrainoje toliau sparčiai auga susirgimų tymais skaičius; nuo metų pradžios potencialiai mirtina liga užsikrėtė daugiau kaip 30 000 žmonių, 11 žmonių nuo tada mirė.
  • CIKLONAS: galingas ciklonas „Idai“ Mozambike galėjo pražudyti iki 1 000 žmonių, tai po apsilankymo stichijos nusiaubtoje teritorijoje Mozambiko centrinėje dayje valstybinei radijo stočiai „Radio Mocambique“ pareiškė šalies prezidentas Filipe'as Nyusis; keturių balų stiprumo ciklonas, kurio vėjo gūsiai siekė iki 160 km/h, naktį į penktadienį netoli Beiros miesto Mozambiko centre smogė sausumai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Ar esate patenkinti antrojo Savivaldos rinkimų turo rezultatais?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5   +7 C

+3    +6 C

 

 +4    +6 C

+3   +5 C

0    +2 C

 

  -1      0 C

3-4 m/s

3-4 m/s

 

4-6 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis