respublika.lt

2018 liepos 23, pirmadienis

Įtariama, kad Liberalų sąjūdis - nusikaltėlių partijanuotraukos (35)

2017 rugsėjo mėn. 23 d. 14:41:03
Robertas ŠIRVYS, zinios@vakarozinios.lt, Birutė Mačienė ir Jadvyga Bieliavska, Elta

Baigdami tirti didžiulį rezonansą sukėlusius korupcinius nusikaltimus, STT agentai ir prokurorai oficialius įtarimus stambaus masto kyšininkavimu bei prekyba poveikiu pareiškė Darbo partijai ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui. Partijų vadovams neigiant kaltę, liberalų atstovas Seime Vitalijus Gailius pasitraukė iš Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigų.

 

Teisėsaugininkai įtaria, kad Liberalų sąjūdis, kaip juridinis asmuo, veikdamas per partijos pirmininką ir Seimo narį Eligijų Masiulį bei partijos valdybos narį parlamentarą Šarūną Gustainį stambiu mastu kyšininkavo ir prekiavo poveikiu. Įtariama, kad partijos naudai ir interesais veikęs E.Masiulis iš „MG Baltic“ koncerno viceprezidento Raimundo Kurlianskio už šiam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą savo ir partijos naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį grynaisiais, taip pat nematerialius kyšius. Tokių pačių interesų vedamas Š.Gustainis įtariamas iš R.Kurlianskio priėmęs 8700 eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai, organizuojant politinės partijos narių mokymus.

Ikiteisminio tyrimo medžiaga apie galimą Liberalų sąjūdžio 2016 metų Seimo rinkimų politinės kampanijos finansavimą iš neteisėto finansavimo šaltinio vakar perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Į šiuos teisėsaugininkų įtarimus iš karto sureagavo liberalų atstovas Seime, pastarojo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V.Gailius, pasitraukęs iš šių pareigų.

„Liberalų sąjūdžio sekretoriatas informavo, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba ketina pareikšti įtarimus partijai, kaip juridiniam asmeniui, dėl buvusių partijos vadovų galimai neteisėtų veiksmų. Nors ir nebuvau partijos vadovybės nariu tuo metu, kai vyko dabar teisėsaugos tiriami įvykiai, nes Liberalų sąjūdžio partijos nariu tapau tik 2015 metų rudenį, o ir visi įtariami asmenys šiuo metu nebėra partijos nariais, šiandien kreipiausi į Seimo Antikorupcijos komisijos narius prašydamas spręsti klausimą dėl komisijos pirmininko perrinkimo“, - vakar pareiškė V.Gailius.

Darbo partijai pareikštame įtarime nurodyta, kad šis juridinis asmuo, veikdamas per partijos pirmininko pirmąjį pavaduotoją, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narį Vytautą Gapšį taip pat stambiu mastu kyšininkavo ir prekiavo poveikiu. Įtariama, kad politinės partijos interesais veikęs V.Gapšys iš minėto R.Kurlianskio už jo vadovaujamam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą partijos naudai priėmė 12 100 eurų kyšį. Už šią sumą padarytos nuolaidos transliuojant partijos politinę reklamą per koncernui priklausančias televizijas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 

Liberalų sąjūdis: liberalai lieka vieningi, joks naujas politinis darinys nėra kuriamas

Liberalų sąjūdis teigia, kad po šeštadienį sušaukto neeilinio partijos tarybos posėdžio liberalų pozicija išliko susitelkusi.

Kaip skelbta, Liberalų sąjūdis sušaukė neeilinį partijos tarybos posėdį, skirtą aptarti situacijai, kai partijai pareikšti įtarimai, susiję su dviejų buvusių partijos narių veikla.

„Liberalai lieka vieningi, joks naujas politinis darinys nėra kuriamas. Konstatavome, kad situacija sudėtinga, žala liberalų bendruomenei padaryta didžiulė, bet jaučiamės moraliai atsakingi už buvusių bendražygių klaidas”, - teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius.

Partijos lyderiai artimiausiu metu rengs susitikimus su skyrių nariais visoje Lietuvoje. Dar vienas partijos tarybos posėdis planuojamas po mėnesio. Kito posėdžio metu planuojama aptarti tuo metu susiklostysianti situacija.

 

E. Gentvilas: būtinas neeilinis Liberalų sąjūdžio suvažiavimas

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūno Eugenijaus Gentvilo įsitikinimu, po teisėsaugos pareikštų įtarimų politinės korupcijos byloje liberalų partija turi sušaukti neeilinį suvažiavimą.

Tokias mintis vienas iš šios partijos įkūrėjų šeštadienį išdėstė Liberalų sąjūdžio tarybos posėdyje Kaune. Anot E. Gentvilo, po to, kas įvyko, kalbėti apie skaidrumą partijos veikloje sudėtinga net ir tiems, kurie absoliučiai nėra susiję su politiniu skandalu bei liberalams pareikštais įtarimais. Tačiau kalbėti reikia.

„Mes ir toliau turime teisę kalbėti apie moralinius dalykus ir tikrai, kaip sakė Remigijus Šimašius, negyvenkime susigūžę. Aš neėmiau tų 106 tūkstančių, kurie vis minimi byloje. Neėmė ir nė vienas iš čia susirinkusiųjų.

Tačiau, kaip vakar aiškino prokuroras, fizinis asmuo, paėmęs tuos 106 tūkstančius, turėjo teisę veikti partijos vardu. Taip ir veikė. Mano įsitikinimu, niekas partijoje to nežinojo. Bet fiziniam asmeniui dabar tenkanti kaltė krenta ir ant juridinio asmens - partijos“, - dėstė Liberalų sąjūdžio tarybos nariams savo mintis partijos senbuvis E. Gentvilas.

Jis perspėjo, jog Liberalų sąjūdžiui jau primetamas ir toliau gali būti dar intensyviau siūlomas scenarijus, kaip ji turėtų dabar elgtis. Tas scenarijus diktuoja: „paleiskit partiją ir kurkite naują kitu pavadinimu“. Ir tą, E. Gentvilo teigimu, patarinėja ne politologai, bet žurnalistai, ištroškę sensacingų įvykių.

E. Gentvilo įsitikinimu, būtų galima sutikti su tokiu scenarijumi tik tokiu atveju,“ jeigu tie, kurie dabar reikalauja partijos pasitraukimo, niekada naujai įkurtai partijai neprimins, jog čia - ta pati partija“.

„Taip, neeilinis partijos suvažiavimas yra būtinas. Lygiai taip pat būtinas ir naujų žmonių, kurie visai nesusiję su ta istorija, atėjimas į partijos vadovybę. Žmonių, kuriems nebūtų prikaišiojama: o kur jūs žiūrėjote.

Aš, gal ir kai kurie kiti partijos nariai, tikiu, tam tikrą misiją atlikome, kad būtų padarytos išvados, ateitų pokyčiai. Partija pernai gerai pasirodė rinkimuose, bet vis tiek jai tekusi dėmė siejama ir su mumis. Todėl ir sakau: vadovauti partijai turi ateiti žmonės, kurie nesulauks jokių kaltinimų“, - baigiant viešą Liberalų sąjūdžio tarybos posėdžio Kaune dalį, kalbėjo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Seime E. Gentvilas.

Toliau, primena ELTA, posėdis bus tęsiamas už uždarų durų.

 

R. Šimašius: tai - tikrai ne smūgis politinei Lietuvos sistemai, greičiau - spyris judėti pirmyn

Premjero Sauliaus Skvernelio žodžiai, pasakyti po to, kai penktadienį buvo viešai paskleista žinia apie dviem šalies partijoms pareikštus kaltinimus dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikaltimų, Liberalų sąjūdžio vadovo Remigijaus Šimašiaus nuomone, nėra visai teisingi.

ELTA primena, kad kilusį politinį skandalą S. Skvernelis pavadino smūgiu politinei sistemai, tačiau, kaip šeštadienį Kaune surengto Liberalų sąjūdžio tarybos posėdžio pradžioje pasakė R. Šimašius, tai - greičiau spyris, verčiantis ne kišti galvas į smėlį, bet judėti į priekį.

Partijos vadovo teigimu, tarybos posėdyje bus suformuluoti visi atsakymai, visos išeitys, kaip reikėtų vertinti susidariusią situaciją, ką derėtų pasakyti vieni kitiems, kaip veikti toliau, kad partija galėtų „oriai nešti liberalų vėliavą“.

„Prieš tų įvykių pradžią buvome naivūs ir gal ne visai teisūs. Supratome, kad įvyko išdavystė, kuri mūsų kolegoms parodė, kas iš tikrųjų buvo mūsų karalystėje. Dviem buvusiems partijos nariams pernai gegužės 12-ąją pareikšti įtarimai. Tuoj po to partijoje vertinome situaciją. Buvau tas, kuris radikaliausiai šaukė: taip, yra blogai, bet mes turime ne kažką kaltinti, o pirmiausiai patys keistis“, - kalbėjo posėdyje Kaune R. Šimašius.

Jis dar prisiminė, kad praėjusių metų birželį įvyko Liberalų sąjūdžio suvažiavimas, kuriame išrinkta nauja partijos vadovybė ir nustatyti veiklos standartai, kurių laikomasi, saugant jos skaidrumą.

„Mes pasikeitėme, padarėme rimtas išvadas. Esame kitokie nei prieš pusantrų metų. Aišku, yra dalykų, kur dar galima tobulėti. Priminsiu, per tuos metus įvyko ir rinkimai, kuriuose mums pavyko parodyti rinkėjams, kad tikrai galima leisti partijai nešti laisvės vėliavą. Ir mumis žmonės patikėjo. Bet Damoklo kardas virš mūsų vis kybojo, - ar bus pareikšti partijai įtarimai. Išanalizavome visus balsavimus, procedūras ir išsiaiškinome, kad partija elgėsi sąžiningai, todėl visai nepelnyti jai dabar tenkantys kaltinimai. Du partijos kolegos veikė ne partijos, bet savo vardu.

Taip, situacija nėra gera, atrodome labai blogai, tačiau esmė ne atrodymas, o tai, kokie mes esame“, - sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkas, priminęs, kad su tekstu, kuriame išvardinti partijai tenkantys įtarimai, jos tarybos nariai susipažins jau už uždarų posėdžių salės durų, be žurnalistų.

R. Šimašius perspėjo kolegas, kad kitos save liberaliomis vadinančios partijos dabar „šoks viliotinį“, kad kuo daugiau pas jas pereitų Liberalų sąjūdžio narių. Todėl partijos vadovybė pasirengusi lankytis regionuose, kalbėti su kiekvienu abejojančiuoju Liberalų sąjūdžio ateitimi, tartis, dalintis idėjomis, planais bei skatinti veikti bendrai toliau.

„Bus, žinoma, apgailestavimų, kad taip įvyko, tačiau šiandien turime iš šios salės išeiti su planu, ką daryti toliau. Nebūkime susigūžę, negalvokime, kad viskas pasibaigia su šia byla. Pirmiausia - nesislapstome, neapsimetinėjame ir nekaltiname vieni kitų. Taip, tai buvo mūsų kolegoms, bet mes žinome, kas dabar esame. Nesiruošiame išsivaikščioti. Turime likti tie, kurie atstovauja rinkėjų norimoms vertybėms. Tai - mūsų pareiga, ir jos privalome laikytis.

Gal kažkur buvom neteisūs, bet kovojame už savo vertybes iki pat pabaigos. Mūsų misija nėra būti išteisintiems šioje byloje. Mūsų misija - veikti, kad Lietuvos žmonės būtų laisvi ir gyventų geriau. Mes parodysime rinkėjams, kad esame verti jų pasitikėjimo“, - garantavo Liberalų sąjūdžio vadovas.

 

Liberalų sąjūdžio lyderiai Kaune susirinko į neeilinį partijos tarybos posėdį

Liberalų sąjūdžio tarybos neeilinis posėdis šeštadienį Kaune sušauktas po to, kai penktadienį teisėsauga šią partiją viešai įvardino kaip vieną iš dviejų politinių jėgų (antroji - Darbo partija), apkaltintų politine korupcija.

Įtarimus šioms partijoms pareiškė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Vilniaus valdybos pareigūnai. Tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras, - primena ELTA.

Paskelbtame pranešime apie įtarimą Liberalų sąjūdžiui nurodyta, kad šis juridinis asmuo, veikdamas per partijos pirmininką, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narį Eligijų Masiulį ir partijos valdybos narį, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narį Šarūną Gustainį, padarė sunkius nusikaltimus - tai stambaus masto kyšininkavimas ir stambaus masto prekyba poveikiu.

Kai kuriems politologams prabilus, kad tokie kaltinimai jau dabar gali nulemti Liberalų sąjūdžio veiklos šalies politinėje arenoje pabaigą, partijos lyderiai su tuo nesutinka. Liberalų sąjūdžio vadovo Remigijaus Šimašiaus teigimu, partijos likimas priklausys nuo rinkėjų valios.

Sušaukti neeilinį Liberalų sąjūdžio tarybos posėdį nutarta vienu tikslu - patiems aptarti Liberalų sąjūdžio dabartį ir galimą ateitį. Išankstinių sprendimų projektų dėl tolesnės partijos veiklos, anot liberalų lyderių, prieš tarybos posėdį nebuvo parengta.

„Išgirdus naujienas, kurios yra negeros, norisi aptarti situaciją“, - šeštadienį prieš prasidedant posėdžiui Kaune žurnalistams sakė liberalų lyderis Remigijus Šimašius.

„Mes pasirengę laikytis standartų, kuriuos pasitvirtinome praėjusių metų gegužę. Liberali idėja Lietuvai reikalinga, ir nematau kitos liberalios jėgos, kuri galėtų tą idėją žmonėms nešti. Mes turime pasitvirtinę veiklos planą ir jo laikysimės“, - patikino partijos vadovas.

 

Neeiliniame tarybos posėdyje liberalai aptars neeilines partijos problemas

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pareiškus įtarimus Liberalų sąjūdžiui, šeštadienį Kaune į neeilinį posėdį rinksis partijos taryba.

Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmasis pavaduotojas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas mano, kad STT pareikšti įtarimai partijai bus paneigti.

„Manome, kad kaltinimai partijai bus paneigti“, - penktadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė E. Gentvilas.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius sako, kad yra padaryta žala liberalų idėjoms.

„Nelengvi laikai Liberalų sąjūdžiui tęsiasi. Šiandien žala, kurią padarė kai kurie žmonės savo veiksmais liberalų idėjoms, yra gerokai didesnė negu mums atrodė pradžioje“, - sakė R. Šimašius.

Jis nesutinka su interpretacijomis, kad buvo veikiama visos partijos vardu.

„Interpretacija, kuri naujai pasirodė, kad neva šitie asmenys veikė ne savo, o visos partijos vardu, mano supratimu, yra labai akivaizdžiai paneigtina ir paneigiama“, - sakė R. Šimašius.

Liberalų sąjūdžiui pareikštame pranešime apie įtarimą nurodyta, kad šis juridinis asmuo, veikdamas per partijos pirmininką, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narį Eligijų Masiulį ir partijos valdybos narį, 2012-2016 m. kadencijos Seimo narį Šarūną Gustainį, padarė sunkius nusikaltimus - tai stambaus masto kyšininkavimas ir stambaus masto prekyba poveikiu.

Šį ikiteisminį tyrimą atlieka STT Vilniaus valdybos pareigūnai.

Tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras.

Eltos inf.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (35)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
  • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018