respublika.lt

Išskirtiniai numeriai ant valdiškų mašinų

(0)
Publikuota: 2016 gruodžio 16 07:47:45, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Išskirtiniai numeriai ant valdiškų mašinų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Kiekvienais metais Lietuvos gyventojai į valstybės biudžetą suneša per 6 milijardus eurų mokesčių. Iš šių pinigų valstybė gyvena, išlaiko viešąjį sektorių, kuria gyventojų gerovę. Tačiau neretai biurokratų gerovė ir sotus gyvenimas tampa svarbesniu prioritetu. Jiems ir atlyginimai didesni, ir galimybė leisti sau išleisti daugiau. Pasirodo, net tarnybinį automobilį vairuojant galima pasišvaistyti. O kaip susilaikyti, kai pasirodo, kad niekas ir nekontroliuoja, kaip tie valstybės pinigai leidžiami.

 

Turto bankui 555 - prestižas

Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi skaitytojas, pasipiktinęs gatvėje pamatęs valstybinės įmonės Turto bankas tarnybinį automobilį su išskirtiniais numeriais. Ant tarnybinio automobilio puikavosi numeriai su skaičių kombinacija „555“. Pilietis piktinasi valstybinių įmonių įžūlumu, kai šios gali sau leisti įsigyti 10 kartų už įprastus brangesnius numerius, nors retas lietuvis gali pasimėgauti tokia prabanga.

Štai paklausus, kokiems tikslams valstybinės įmonės automobiliai ženklinami išskirtiniais numeriais, Turto banko atstovė ryšiams su visuomene Aušra Pocienė patikino, kad įmonėje jie nėra priskirti jokiems konkretiems darbuotojams, jais gali naudotis visi įmonės darbuotojai tarnybinėms ar pavestoms funkcijoms vykdyti. Turto bankas valdo valstybinį nekilnojamąjį turtą visoje Lietuvoje, o tarnybiniais automobiliais tenka važinėti ne tik miestų gatvėmis, autostradomis, bet ir kaimo, miškų keliais.

Prabangą gavo dovanų


Be to, įdomu tai, kad skaitytojo pastebėtas automobilis iš tiesų priklauso įmonei. Be to, išskirtinis numeris yra tiesiog dovana. Turto bankas turi tik vieną automobilį „Subaru Forester“ su išskirtiniu numeriu DBH 555. Šį numerį Turto bankas gavo dovanų, kaip ir daugelis naujų „Subaru“ automobilių pirkėjų, juos įsigiję iš bendrovės „Autoerdvė“. 2007 metais Turto bankas, kuris tuo metu dar buvo akcinė bendrovė, iš „Autoerdvės“ įsigijo tris „Subaru“ automobilius: 2 „Subaru Legacy“ ir 1 „Subaru Forester“ ir ta proga gavo dovanų išskirtinį numerį 555. Trys penketai (555) tuomet buvo „Subaru“ automobilių simbolis, kuriuo pasaulio ralyje buvo pažymėtas „Subaru“ komandos lenktyninis automobilis“, - paaiškina atstovė.

Paskatinti šios istorijos, nusprendėme pasidomėti, kiek iš viso išskirtinių automobilių numerių puikuojasi ant valstybinio transporto. Pirmiausia teko sužinoti, kad žaismingai išdėlioti numerio skaičiukai atsieina dešimt kartų brangiau. Mat tokios kombinacijos, kurios gali būti rezervuojamos vairuotojų, iš anksto kainuoja 144,81 EUR. Palyginimui - įprasti numeriai lengvajam automobiliui atsieina 15,06 euro, priekaboms - 8,11 euro, motociklams - 7,53 euro. Kaip žurnalistus informavo Valstybinės įmonės „Regitra“ atstovė Aurelija Juodytė, iš anksto rezervuojamos ir greičiausiai išgraibstomos šios kombinacijos: 777, 888, 999, 555, 111, 001. Mažiau populiarios - 002, 003, 004, 005, 009, 010, 222, 333, 444, 666. Tačiau, kiek iš jų nukeliauja į valstybinių ir biudžetinių įmonių ar įstaigų transporto parkus, „Regitrai“ nesuteikta teisė.

Būna ir 100 kartų brangiau

Beje, norintieji išsiskirti automobilį gali papuošti ir dar originalesniais - vardiniais numeriais. Vadovaujantis nustatytomis taisyklėmis, toks derinys turi būti sudaromas naudojant arabiškus skaitmenis arba iš arabiškų skaitmenų ir didžiųjų lotyniškų raidžių. Svarbu, kad jame nebūtų nepadorių, žargono žodžių, keiksmažodžių, taip pat sąvokų, įžeidžiančių kitų rasių, tikėjimų atstovus. Bent vienas simbolis turi būti skaičius.

Valstybės įmonės duomenimis, 2016 m. iš viso buvo išduoti 106 vardiniai registracijos numerio ženklai, 2015 m. - 103, nuo jų atsiradimo pradžios (2001 m.) - 1092. Beje, tokių numerių kaina šimtą kartų didesnė nei paprastų. Jų komplektas atsieina 1448,10 Eur.

Kontrolės nėra

Tačiau „Regitra“ neįgaliota viešinti, kiek prabangių numerių parduoda už mokesčių mokėtojų pinigus. „Vardiniai registracijos numerio ženklai yra prabangos elementas, kurio įsigeidžia tiek verslo įmonės (juridiniai asmenys), tiek gyventojai. Šiemet jų paklausa pasiskirstė tolygiai: 49 užsakė fiziniai asmenys, 57 - juridiniai.


Stasys Brundza, buvęs Seimo narys, automobilių ekspertas:

Tokie atvejai yra labai įžūlūs. Reikia tik įsivaizduoti, kaip jaučiasi paprasti gyventojai, kuriems susimokėjus už komunalinius mokesčius maistui nelieka, o čia taip švaistomi visų uždirbami pinigai. Aš suprantu, gal kažkas pasakys, kad tai smulkmena, bet jau tokios smulkmenos parodo valstybinį požiūrį į situaciją, žmones.

Prisimenate, anksčiau juk buvo tvarka, kad valstybinis transportas buvo išskirtas specialiais numeriais. Pavyzdžiui, Seimo transporto skiriamasis raidžių derinys numeryje buvo LRS. Buvo labai patogu, o ir įdomu pamatyti šeštadienį turguje stovint tokį automobilį. Tačiau vėliau tvarka panaikinta. Nors aš siūliau, kad būtų grąžinta tvarka ir valstybinės transporto priemonės būtų žymimos skiriamaisiais numeriais. Bet tokios idėjos buvo atmestos, niekam jų nereikia, nes tada matysis, kad tarnautojas važiuoja su valdišku automobiliu į turgų, parduotuvę ar namo. Niekas nenori prarasti galimybės tarnybiniu transportu naudotis ne tarnybos tikslais, nors negalima. Įtariu, todėl ir LRS numeriai buvo panaikinti.

Nors man ne kartą buvo kartota, kad tam reikėtų papildomų pinigų, tai brangiai kainuotų. Bet manau, kad per kelerius metus juk galima perregistruoti automobilius, nereikia visko per vieną mėnesį padaryti. O iš kur pinigų paimti? Pradėti kuro įpylimo kontrolę. Štai buvo atvejis, kai Mokymų centre prie Finansų ministerijos buvo nustatyta lengvojo automobilio kuro sąnaudų norma 33 litrai - 100 km. Maždaug kaip traktoriaus. Kodėl? Nes nėra kuro įpylimo kontrolės, tad reikia ir jam, ir šeimynai, ir gal kaimynui įpilti.

Nuo tokių dalykų prasideda ir rimti dalykai, kai generolų, kuriuos Lietuvoje turbūt galima pirštais suskaičiuoti, antpečiams užsakyti išleidžiami milijonai, o kelis kartus pigesni pasiūlymai atmetami, nes atspalvis siūlo neįtinka. Kiek žmonių tokių dalykų nė nesužino. Kažkodėl per 26 metus taip ir nesupranta viešasis sektorius, kad gaunamas biudžetas visgi yra Lietuvos žmonių pinigai. Su jais reikia elgtis atsakingai ir pagarbiai. Tačiau to nesupranta net ir aukšto rango vadovai.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s